Як у Рівному перевірили будівництва в рекреаційній зоні Басів Кута

Про ефективність роботи управлінь міської ради

Перевірку забудови рекреаційної зони Басів Кута не можуть завершити два управління. Поліція займається слідством вже пів року
Джерело
«Четверта влада». Фото з архіву

Забудовами на Басівкутському водосховищі зайнялися правоохоронці. Оскільки профільні управління «вичерпали свої можливості». Кажуть, без власників забудов не можуть провести перевірку. Тому й звернулися в поліцію.

В обласній поліції розслідують кримінальне провадження. 

Одним потрібні власники, в інших не вистачило часу

У серпні Громадська організація «Том 14», у партнерстві з «Четвертою владою», звернулася до Рівненської міської ради та Держгеокадастру в Рівненській області з приводу нецільового використання землі на березі водосховища Басів Кут.

Зокрема, щодо земельної ділянки, на якій розташовані двоповерхові котеджі.

Спочатку будівництво котеджів називали спортивно-оздоровчим комплексом. Невдовзі ж змінили цільове призначення на дачі

У своєму зверненні організація просить провести перевірку та усунути порушення, виявлені журналістами. 

У відповідь Рівненська міська рада відписала, що Управління державного архітектурно-будівельного контролю міста (ДАБК) не може провести повноцінну перевірку об’єктів будівництва.

Заступник начальника Управління державного архітектурно-будівельного контролю Рівненської міської ради Микола Дядюсь пояснив це таким чином:

– Специфіка законодавства в тому, що заходи Управління державного архітектурно-будівельного контролю проводиться на об’єкті будівництва в присутності замовника.

Микола Дядюсь каже, що й досі власників будівництва не вдалося залучити до перевірок

– Очевидно, що вони цим користуються і не з’являються. Без замовника ми не можемо проводити перевірку і складати будь-які акти, – пояснює заступник.

За його словами, особи Ілліч, Хомич та Юхимець досі не з’явилися на перевірки. Хоча запевняє, що кожного разу їм писали та безрезультатно телефонували.

Він також розповів, що матеріали, які були в ДАБК, передали в поліцію – в Управління захисту економіки в Рівненській області (УЗЕ)

– Подавали в кінці серпня матеріали. І точно знаю, що Нацполіція проводить якісь слідчі дії, оскільки нас залучають до оглядів об’єктів і дачних цих будинків, – каже Микола Дядюсь.

Окрім того, подібні матеріали в Управління захисту економіки надійшли і від Держгеокадастру у Рівненській області.

Начальник одного з відділів цього управління і за сумісництвом депутат Рівнеради Святослав Стельмащук каже, що інспектори виявили нецільове використання земельних ділянок.

Святослав Стельмащук каже, що у них був обмежений термін на проведення перевірки. Тому, аби повністю її не закривати передали матеріали в УЗЕ. Фото з архіву

– Тобто по факту цільове призначення для будівництва – спортивно-оздоровчий комплекс, а згідно документів, які були надані ДАБК там вже зареєстровані дачі, – розповідає керівник.

– Ми кваліфікували, згідно земельного законодавства, що це нецільове використання земельних ділянок.

Святослав Стельмащук також зазначив, що на об’єктах нікого не було. А за номерами телефонів, які зазначені в деклараціях, ніхто не піднімає слухавки. 

За словами посадовця, поліція вже залучала інспекторів Держгеокадастру для огляду місця події.

– В нас є закон «Про державний контроль за використанням та охороною земель», згідно з цим законом ми маємо право надсилати матеріали, щоб вони знайшли цю особу і доставили її в поліцію для складання протоколів про адміністративне правопорушення, – каже Святослав Стельмащук.

Якщо ж знаходять правопорушення, особа має сплатити штраф. Відповідно до постанов цей штраф є фіксованим за постановою Кабінету Міністрів. 

А сума санкцій може скласти близько шести тисяч гривень.

Про це раніше Святослав Стельмащук розповідав «Четверті владі».

Окрім того складають припис.

– Коли складається протокол і притягується людина до адміністративної відповідальності, то виноситься припис усунути порушення земельного законодавства – або зміна цільового призначення або знесення, – зазначив він.

Реакція правоохоронців

Речниця обласного ГУНП Марія Юстицька повідомила, що у поліції 30 липня 2018 року (тобто ще до звернення громадської організації «Том 14» – ред.) відкрили кримінальне провадження, яке стосується цього ж будівництва, за ч.1 ст. 366 Кримінального кодексу України. 

Це службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення документів, а також складання і видача завідомо неправдивих документів.

Карається штрафом або обмеженням волі до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

В Управлінні захисту економіки «Четвертій владі» повідомили, що зібрані під час перевірки матеріали направили до слідчого управління Головного управління Нацполіції в Рівненській області. Їх приєднають до відкритого кримінального провадження.

Якщо це пояснити простою мовою, то є припущення, що забудовники підкупили чиновника, який протиправно переоформив документи. Але в кращому разі покарають лише чиновника, оскільки довести підкуп малореально.

Прес-секретарка обласної прокуратури Людмила Суржук розповіла, що вони теж вивчали документи, отримані від Держгеокадастру.

– Ми скерували 9 листопада 2018 року лист Рівненській міській раді, щоб вони вжили заходів цивільно-правового характеру, тобто або подали позов до суду або ж відправили це відповідним управлінням, – каже Людмила Суржук. 

«Четверта влада» зателефонувала у Рівненську міську раду, аби дізнатися, чи були вжиті відповідні заходи після отримання листа. 

Лист-відповідь від 13-го грудня 2018-го, підписана міським головою Рівного Володимиром Хомком. У листі зазначили:

«На сьогодні відсутня підстава для проведення Управлінням ДАБК позапланової перевірки на предмет встановлення достовірності даних, наведених у вказаних деклараціях, так як на момент Вашого звернення сплинув трьохмісячний термін з дня подання зазначених документів».

Отже виходить, що можна незаконно змінити цільове призначення будівель в рекреаційній зоні, уникати перевірки три місяці і все – більше не перевірятимуть. А поліція розслідує справу про підробку документів, тож це не стосується відповідальності власників будівель.

З приводу роз’яснення чому так відбувається міський голова Володимир Хомко порадив звернутися до виконуючого обовязки начальника міського Управління ДАБК Миколи Дядюся.

Пригадуєте, що сказав Микола Дядюсь вище? Що Управління неспроможне перевірити, якщо цього не захочуть власники. Коло замкнулося.

Поки що ми не маємо підтверджень, що такий «захист» інтересів міської громади відбувається через те, що в рекреаційній зоні будується (низка будівель) кум голови Рівненської ОДА, депутата від БПП в Рівненській міській раді Олексія Муляренка.

Розслідування про схему незаконної забудови рекреаційної зони Басів кута дивіться за посиланням: Земля кума

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Підтримка регіональної розслідувальної журналістики», що реалізовується Громадською організацією «Агенція журналістських розслідувань «Четверта влада» за фінансової підтримки NED.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте