Як у школах Рівного облаштовують укриття: 180 фото

Ілюстраційне фото з ліцею №15
Джерело
«Четверта влада»

Із 36 шкіл Рівненської громади наразі 16 мають готові укриття, а загалом у 32-х школах тривають ремонти захисних споруд і переобладнання підвальних і напівпідвальних приміщень у найпростіші укриття, враховуючи рекомендації Державної служби надзвичайних ситуацій (ДСНС).

Ми відвідали вісім шкіл у різних районах Рівного і побачили, як готують укриття до очного навчання школярів.

Нагадуємо, що всі школи, за законом перейменували на гімназії (навчання до 9 класу) або ліцеї (навчання до 11-12 класу).

Фонд захисних споруд цивільного захисту складають:

  • сховища,
  • протирадіаційні укриття,
  • найпростіші укриття,
  • споруди подвійного призначення.

Школі потрібно мати щось із цього, щоб можна було навчати дітей очно. Тож школи, які не мають офіційних укриттів, переобладнують під них підвали чи напівпідвальні приміщення. А в деяких школах шукають укриття в інших приміщеннях поруч зі школою (ліцей №1 та «Елітар»).

– Коли закінчився навчальний рік ми зрозуміли, що новий почнеться. Лише не розуміли, в якому він буде форматі і які будуть рекомендації міністерства освіти та керівництва держави. Влітку вирішили готувати укриття і сховища для того, щоб діти максимально могли піти в школу і садочки в очному форматі, – каже начальник міського управління освіти Богдан Турович.

Начальник міського управління освіти Богдан Турович каже, що гроші на упорядкування сховищ у школах і дитсадках Рівненської громади отримали з міського бюджету. Фото з його фейсбук-сторінки

– Ми отримали низку рекомендацій від працівників ДСНС, що потрібно зробити. Ключове – це витяжки, санвузли, освітлення, входи і виходи, які мають бути з металевими дверима.

– Відразу склали кошториси на проведення робіт, але чекали зміни постанови №590. Вона не дозволяла проводити роботи без прямих договорів, треба було проводити тендерні процедури. Гроші отримали з місцевого бюджету, тобто від платників податків Рівного. На те, що ми запланували, нам вистачило, єдине, що виникли потреби по 27-му садочку, гімназії «Гармонія» в початковій школі.

– Настрої батьків – майже 50% та 50%. За очне 52%, онлайн – 47%. Але якщо проаналізувати по класах, то батьки початкової ланки більше за очне навчання.

– Форма навчання буде залежати від площі та місткості укриттів. Є школи, де 100% може бути очне навчання за умови вибору батьків. Але навіть якщо хтось один з класу обрав для себе дистанційну форму навчання, для нього буде організоване дистанційне.

– Я особисто прохав директорів шкіл не переконувати ні за одну, ні за другу форму навчання. Люди самі мають обирати, – каже Турович.

– Питання номер один – це питання  безпеки. Ми завершимо укриття, сховища, найпростіші укриття і покажемо батькам, які умови пропонуємо для того, щоб їхня дитина під час повітряної тривоги могла бути в школі у безпеці, – розповідає посадовець.

– Частина вчителів пройшла навчання з домедичної допомоги. Всі освітяни періодично проходять курси з цивільного захисту населення у ДСНС. В перші тижні очного навчання у школах вчителі з дітьми будуть відпрацьовувати маршрути та алгоритми дії під час повітряної тривоги, зокрема, переміщення в укриття.

За словами начальника управління всі школи громади мають вийти як мінімум на змішану форму навчання: очне + дистанційне.

Навчально-виховний комплекс школа-ліцей №2

Станом на  6 вересня у ліцеї навчається 1 тисяча 552 учні.

– У школі немає підвалів, а технічне підпілля. Ряд комісій, створених нашим виконкомом, приходили, розглядали різні варіанти, як можна переобладнати наше технічне укриття. Сьогодні триває його облаштування. Маємо до наступного тижня завершити всі роботи і здати об’єкт, – розповідає директор Андрій Нагорний.

Укриття розраховане на 550 людей.

– У нас буде змішана форма навчання, щоб належно надати можливість захисту дітям та дорослим. Будемо чергувати класи, які навчаються офлайн, та організуємо дві зміни. На сьогодні друга зміна може навчатися очно. Але будемо дивитися, будемо коригувати графік зі згоди батьків.

Перед початком робіт по облаштуванню укриття, батьки, технічний та педагогічний колективи школи розчищали простір у технічному підпіллі.

– Там були старі комунікації та масивні вентиляційні системи. Ми їх обрізали. Потім будівельники познімали старі труби, старі теплотраси, водоканалізацію. Переклали деякі ділянки каналізаційної мережі, щоб можна було реально використати під укриття. Замінили двері.

– По-новому зробили евакуаційний вихід. Шпаклювали стіни, накривали при вході, знижували рівень. Зрозуміло, що в технічному підпіллі не передбачені туалети й умивальники. На сьогодні облаштували чотири туалети з умивальниками. Повністю замінили світло, зробили вентиляцію.

Дивіться 18 фото за цим посиланням

Рівненський ліцей №13

Станом на 5 вересня у ліцеї навчається 1 тисяча 626 учнів.

– Близько трьох тижнів тому почали проводити активні роботи, тому що об’єм достатньо великий. Це при тому, що у нас підвали були в непоганому стані, тобто чисті, сухі, без грибка. Але є певні вимоги до укриття, які ще треба врахувати, – розповідає директор Михайло Бєлік.

– Наше укриття буде на 600 людей. У нас є два внутрішніх входи, відновлюють три зовнішніх виходи в різних локаціях ліцею. Між лівим та правим крилом роблять арку, тобто вибивають частину стіни, щоб можна було за необхідності перейти в інше крило і вибратись.

Нині в укритті доробляють освітлення, вентиляцію, туалети в двох крилах. Тут також буде вбиральня для людей з інвалідністю.

Дивіться 21 фото за цим посиланням

Рівненський ліцей №26

Станом на 6 вересня у ліцеї навчається 1 тисяча 257 дітей.

– На кінець навчального року наше протирадіаційне укриття було в хорошу стані, але для захисту дітей і для навчання цього замало. Півтора місяця тому почалися роботи з облаштування протирадіаційного і найпростішого укриття. Станом на 6 вересня вони вже на завершальному етапі. Чекаємо комісію і очікуємо на позитивний висновок, щоб школа могла розпочати очне навчання, – розповідає директор ліцею Володимир Дзюбак.

– Спочатку в змішаній формі, щоб діти відпрацювали дії по сигналу тривоги і лише після того, можливо, вся школа перейде на очну форму. В укритті чотири входи і чотири виходи назовні. Всі вони закільцьовані між собою, тобто по колу можна пройтися без перешкод.

Укриття розраховане на 2 тисячі людей.

Тут облаштували з нуля вентиляційну систему, встановили вісім туалетів, умивальники. Залили підлогу, поміняли всі 33 дверей. В укритті облаштують піддони з матрацами, які, зі слів директора, школа отримала від волонтерів.

Дивіться 24 фото за цим посиланням

Рівненська гімназія №10

Станом на 7 вересня тут навчається 513 учнів.

– Укриття було в задовільному стані. До початку повномасштабної війни в 2018 році в укритті був кабінет захисту України, тобто там були парти, стільці. Кабінет був  фактично готовий для того, щоб можна було проводити уроки і перебувати людям. Крім того, там встановлено електронний обігрівач, щоб узимку ми могли прогрівати приміщення. Це перший зал, – розповідає директор гімназії Валентин Левчик.

– У другому залі своїми силами ми зробили капітальний ремонт за підтримки батьків. Це був 2018 рік. Там замінили повністю підлогу, обшили стіни і панелі стін дошками МДФ, зробили місця для сидіння.

– Третій зал був у незадовільному стані, тому що там була мокра стіна. Я, завгосп і вчителі фізичної культури взялися робити бетонну підлогу і перетерти стіни. На сьогодні на 95% зробили капітальний ремонт. Зараз там облаштовують вбиральні, підводять воду, а також встановлюють рукомийник. Повністю замінили освітлення, поштукатурили ту проблемну стіну і пофарбували всі стіни рідкими шпалерами.

У сховищі можуть перебувати 150 людей.

Дивіться 17 фото за цим посиланням

Рівненський ліцей №15

Станом на 7 вересня у ліцеї навчається 1 тисяча 130 учнів.

– У нас є протирадіаційне укриття, кабінет вчителя захисту України. Саме укриття розраховано на 200 людей, тоді як у школі навчається 1130 учнів. Ми зрозуміли, що площі замало для всіх учнів і що треба розширити укриття за рахунок складського приміщення. Там було багато старих речей, які ми не мали можливості відразу списувати, адже для цього є певний механізм. Воно накопичувалося роками, – розповідає директорка ліцею Світлана Істоміна.

– Ми в один день розчистили все те приміщення, залучивши працівників школи. Прийшли навіть колишні випускники, волонтери, батьки та мешканці, які живуть неподалік. Так ми розчистили 150 квадратних метрів, збільшили площу укриття, але воно потребувало ремонту.

В укритті облаштували один туалет для людей з інвалідністю, чоловічий і жіночий.

– В приміщенні школи, на час евакуації, діти йдуть двома потоками. Один іде у внутрішнє приміщення школи через спортивну залу, інший через сходи вулиці. І тому вони мають можливість в два входи зайти, щоб швидше евакуюватися. У непередбачуваній ситуації вони можуть сховатися у спортивних роздягальнях.

– У приміщенні, яке раніше було складом, тривають опоряджувальні роботи: затерли стіни, пофарбували, зробили освітлення. В кінці приміщення було таке заглиблення, ми встановили огородження, щоб убезпечити дітей. Нині техпрацівники виготовляють лавки із вторинної сировини. Єдине, з гвинтами допомогли батьки. І ще мають поставити двоє протипожежних дверей.

В укритті може перебувати до 500 людей.

Ще одне найпростіше укриття освітяни ліцею №15 облаштували самі в частині будівлі початкової школи. За липень-серпень його підготували та очікують на дозвіл від комісії.

– У нас були ще залишки матеріалів, тож ми використали їх в облаштуванні цього приміщення.

– У цьому укритті, яке використовуватимемо для початкової ланки, зробили навчальні кабінети на випадок надзвичайної ситуації. У кожному класі – парти, стільці, вішалки, розфарбовки, ігри, запаси води та гігієнічні засоби. Кожен такий кабінет закріплений за двома класами та розраховані всього на дванадцять класів: чотири перших, чотири других і чотири або третіх, або четвертих, які будуть на змішаній формі навчання. Перші та другі класи будуть навчатися лише очно.

Дивіться 45 фото за цим посиланням

Рівненський ліцей №23

Станом на 5 вересня у ліцеї навчається 1 тисяча 482 учні.

– В нас є просте укриття. Я подавав на першу комісію три укриття і два дозволили задіяти під прості. Одне з них, приміщення спортивного комплексу, було фактично готове. Ідеальне в тому плані, що там є зал боксу із паркетом. В атлетичному залі залита підлога і застелено лінолеум. Ще є тенісний зал. Ці три зали на 345 метрів були  готові на 80%, – розповідає директор Олег Кроль.

– Тут вже була потужна притяжна і відвідна система вентиляції. Єдиний недолік – це відсутність санітарного вузла, не було підведено воду, бо комунікації йшли під верхом. Ціле літо та весну там укривалися люди.

– Ми маємо поставити вхідні двері, два санвузли, провести воду. Маємо поставити спеціальні насоси, які будуть піднімати і заганяти все в звичайну каналізацію. Зараз це все доробляють. Також поміняли вісім ліхтарів. З цього укриття є два входи і виходи. Є ще третій, але він перехідний по підвалу, де є насипна земля. Ним можна перейти в інше крило. Це укриття на 500 людей.

– Друге приміщення тиру на 160 квадратів. Там не було вентиляції, санвузлів, підведення води. Це все забили в проєкт і ще добавили один аварійний вихід. Його окремо вибивали. Сьогодні поставили двері і зробили спеціальний помост, тому що там є комунікації, через які потрібно переступити.

Друге укриття вміщує близько 300 людей.

– Ми розбиваємо всю нашу школу на дві зміни та переводимо на змішаний режим навчання з розрахунку, що є вчителі, техпрацівники, групи продовженого дня. Все для того, щоб не було одночасно більше 800 людей.

Дивіться 20 фото за цим посиланням

Рівненський ліцей «Престиж»

Станом на 5 вересня у гімназії навчається 690 учнів.

– Насправді це були не укриття, а підвальні приміщення, які не були взагалі ні до чого пристосовані. Вони функціонували як склади. Ми спочатку їх прибирали, вивозили сміття та ґрунт. Зараз ми їх облаштовуємо як найпростіші укриття, – розповідає директор Сергій Рачинець.

– Вже зробили стяжку підлоги, побілили, пофарбували, облаштували санвузли з умивальниками, поміняли певні труби, поставили двері, переварили комунікації, які не дозволяють заходити в приміщення. Тобто підлаштували приміщення під норми для найпростіших укриттів.

Укриття має два зали, в кожному два входи/виходи і в кожному по два санвузли.

Укриття розраховане на 350 дітей.

Дивіться 17 фото за цим посиланням

Рівненська гімназія №16

Станом на 7 вересня у гімназії навчається 379 учнів.

– У нас у школі найпростіше укриття. Це по суті підвальне приміщення, але добре, що воно в нас на рівні із землею. Ще минулого року ми почали його звільняти від парт, стільців, тому що там за двадцять п’ять років зробили просто склад. І коли цього року постало питання, що треба звільнити, то ми були готові, – розповідає директор Олексій Шелепенко.

– Там вже була колишня вентиляція, архів та бібліотечний фонд. Ми облаштовуємо санвузли, другий вхід, замінили освітлення, зняли всі двері, залили підлогу.

Укриття розраховане на 183 людей.

Дивіться 18 фото за цим посиланням

Поки освітяни готують укриття і чекають на перевірки комісії, школярі Рівного навчаються в онлайн-форматі. Як тільки укриття паспортизують, директори шкіл переглядатимуть можливість переходу шкіл на очну форму навчання.

Дивіться також: Де сховатися: всі бомбосховища та укриття Рівного


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте