Як визначити, що аптеки суттєво завищили ціни на ліки і коли треба скаржитись

Одна з рівненських аптек. Фото зроблене 24 лютого. Наразі таких черг у Рівному вже немає
Джерело
Четверта влада

6-го березня Кабінет міністрів постановив контролювати ціни на певні ліки українського виробництва. До цих ліків належать антибіотики, нестероїдні протизапальні ліки та спиртові антисептики. Усього в переліку ліків, ціни на які контролюватиме держава, є 491 найменування препаратів.

Начальник Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Рівненській області Сергій Лебедь пояснив, коли споживачам варто жалітися на завищені ціни на ліки.

– Якщо ціни на ліки, що є в переліку, завищені, громадяни мають звертатися до нас, Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками. Ми зробимо запит в аптеки, перевіримо і, якщо виявимо порушення, скеруємо зібрані матеріали до Держпродспоживслужби. Вона має право притягати до відповідальності порушників. Ми таких повноважень не маємо, ми лише контролюємо, – каже Сергій Лебедь.

– Чи вже хтось скаржився на завищені ціни на ліки з переліку? – журналістка.

– Поки що ні. У переліку всі ліки українського виробництва, а люди переважно скаржаться на ціни імпортних ліків. Але ці ціни держава не регулює, регулює тільки вітчизняні.

– Ми працюємо з аптеками і в тому напрямку, щоб вони стримували зростання цін на імпортні ліки, знижували свої націнки. Але є об’єктивні моменти, які призводять до підвищення цін.

– Наприклад, багато аптечних складів розташовані під Києвом чи в Харкові чи в тих регіонах, де зараз обстріли. Ліки там залишилися, водії відмовляються везти ці ліки, курс валют змінився суттєво, порти закриті, утруднене постачання ліків з-за кордону. Треба час, щоб це налагодилось, – пояснює Сергій Лебедь.

– Водночас треба й зберегти асортимент ліків, щоб вони не зникли з поличок аптек. Таке може статися, якщо держава дуже сильно включить механізми регулювання і контролю.

Начальник Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками в області Сергій Лебедь наголошує, що Кабмін контролюватиме ціни лише на визначені ліки та лише українського виробництва. Фото зі сторінки Сергія Лебедя у фейсбуку

– Як зрозуміти, яке підвищення цін є суттєво завищеним?

– У постанові Кабміну для різних ліків визначено, яка націнка є максимальною. А для людей щоб зрозуміти… якщо на 20% ліки здорожчали, то вже можна до нас звертатися і ми будемо розбиратися. Але загалом важко зорієнтувати, яке саме підвищення цін є суттєвим і необґрунтованим.

– Яке покарання передбачене для аптек, які необґрунтовано завищуватимуть ціни?

– Це штрафи, про них краще запитати Держпродспоживслужбу.

– А під час війни військова адміністрація може опечатати аптеку, вилучити ліки, описавши в акті, які саме вилучили. А після закінчення воєнного стану протягом п’яти років держава має відшкодувати аптеці вартість вилучених ліків. Але підприємство все одно понесе збитки, якщо буде порушувати закон і завищувати ціни, – каже Сергій Лебедь.

Згідно зі статтею 155-2 Кодексу України про адмінправопорушення, за перевищення встановлених цін підприємця можуть оштрафувати на 34-255 гривень. 


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі – там оперативна стрічка новин про події російсько-української війни

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте