Як змінилася заробітна плата керівництва Рівного після скандалу із преміями

Секретар Рівнеради Віктор Шакирзян, міський голова Рівного Олександр Третяк, заступники міського голови Олександр Миронюк, Ігор Кречкевич, Марина Кузмічова, Артем Ганущак, Євген Іванішин. Ще один заступник Юрій Поліщук (відсутній на колажі) – служить медиком в ЗСУ у зоні бойових дій на сході України
Джерело
Колаж «Четверта влада», Влад Мартинчук

«Через низьку зарплату кілька місяців поспіль, на грані звільнення багато начальників», – про це нещодавно скаржилася начальниця відділу, який відповідає за зв'язки із пресою міського голови Рівного.

Тим не менш, окрім керівника управління транспорту та зв'язку Івана Фурлета ще ніхто не звільнився, а його звільнення пов'язане не лише із низькою зарплатою.

То платити чи ні міським посадовцям зарплати наближені до зарплат управлінців на ринку праці? Чи оскільки війна, то можна перетерпіти? Давайте з'ясуємо, що там в них із зарплатнею.

У березні 2022 року заробітна плата міського голови, шістьох його заступників та секретаря Рівнеради в середньому становила 58 тисяч 900 гривень. У директорів департаментів та начальників управлінь в середньому – 31 тисячу гривень.

Основою зарплат місцевих керівників є премії, адже, наприклад, «голий» оклад мера – 15 900, а його заступників 13 500 гривень.

Загалом шкала окладів у Рівному виглядає наступним чином:

Назва посади Встановлений законодавством оклад
Міський(а) голова 15 900
Заступник(ця) міського голови 13 500
Секретар(ка) ради 13 500
Директор(ка) департаменту 8 500
Начальник(ця) управління 7 900
Начальник(ця) відділу, головний(на) бухгалтерка 7 200
Завідувач сектору 6 200
Державний реєстратор, адміністратор 5 600
Радник, консультант, помічник міського голови 5 650
Головний спеціаліст 5 500
Провідний спеціаліст 4 950
Спеціаліст ІІ категорії 4 750
Спеціаліст 4 700

За інформацією сайту пошуку роботи work.ua середня зарплата в категорії «Топменеджмент, керівництво вищої ланки» в Україні, на основі понад двох тисяч вакансій за останні три місяці – 25 тисяч.

Для прикладу комерційному директору фірми в середньому по Україні пропонують 32 тисячі 500 гривень, але 10% вакансій у цій категорії від 75 до 175 тисяч.

А керівнику будівельного проєкту в середньому пропонують 30 тисяч, але 10% вакансій із зарплатою 72-75 тисяч.

Попри те, що посадовцям збільшували зарплату преміями вже не один місяць і не один рік, саме під час повномасштабної війни розгорівся скандал.

Громадський рух «Чесно» дослідив зарплати міських голів обласних центрів у квітні 2021 року. У багатьох найбільшу або значну частку займала премія.

Скандал із преміями

Розпорядження міського голови про призначення премій поширили у соцмережах і люди почали обурюватися, що міських посадовців преміюють під час війни і що премії, мовляв, надто високі.

«Я звичайно вибачаюсь, може я не на часі, але ви не ах**лі часом б**?! » , – написав наприкінці березня про преміювання посадовців Рівного адвокат Юрій Клекотка на своїй фейсбук-сторінці.

Цей допис зібрав дві тисячі поширень та майже півтисячі обурених коментарів.

«Як народ вибрав, так народ і скине. Думаю, після війни саме час для зачистки кадрів і нових виборів!», – пише під дописом адвоката Юлія Корецька.

«Писати тривога, сидячі в бункері в телеграмі і всьо такоє, то вам не волонтером на шару бути чи на передовій стояти, їх треба преміювати», – обурюється під тим самим дописом Дмитро Стецюк.

«Суцільне розчарування! Сьогодні моя довіра до міського голови дуже похитнулася…», – коментує Олена Решетницька.

Після хвилі обурення заступниця міського голови Рівного Марина Кузмічова відписала на своїй сторінці у фейсбуку, що «на 100% підтримує рішення міського голови Олександра Третяка про преміювання». Вважає, що працівники ради заслужили премії, бо від початку повномасштабної війни працюють понаднормово і завдань – значно збільшилося.

Марина Кузмічова
Обурення заступниці міського голови Марини Кузмічової, що на низькі оклади складно знайти людей, мало хто почув. Фото з архіву

Також Марина Кузмічова зауважила, що ставки у працівників низькі і вони не можуть знайти спеціалістів на посади. Мовляв, люди не хочуть працювати за ті гроші, які платять у міській раді, коли вони стільки ж можуть заробити там, де не потрібно брати на себе значну відповідальність.

«Ставка начальника управління приблизно 8 тисяч. Ставка керівника відділу 7 тисяч без податку. Премія вирівнює позиції, щоб спеціалісти не порозбігалися», – пояснювала заступниця міського голови.

Та складається враження, що цей допис ще більше розігнав «зраду» у фейсбуці.

Інформація з дослідження громадського руху «Чесно» у 2021 році демонструє, що в середньому у більшості міських голів обласних центрів України оклад займає менше третини зарплати. І оскільки оклад обмежений постановою Кабінету міністрів, то збільшують зарплату преміями, які в цьому випадку виконують роль не додаткової нагороди за хорошу роботу, а засобу збільшення зарплати до ринкового рівня

Сам міський голова Олександр Третяк до аргументів і пояснень публічно не вдавався, натомість під цим публічним тиском 31-го березня обмежує розмір премій до 10% від посадового окладу для керівного складу (заступників міського голови, секретаря ради, старости Квасилова, керуючої справами) та керівників департаментів, самостійних управлінь та їхніх заступників.

Олександр Третяк
Міський голова Олександр Третяк вирішив публічно не вступати в дискусію і спочатку пішов на кардинальне зниження премій

А 15 квітня депутати Рівнеради голосують за ще більш популістське рішення – повне скасування премій міському голові, його заступникам, секретарю ради, директорам департаментів та начальникам управлінь і їхнім заступникам.

Премії на рівні 50% окладу залишили лише:

 • начальникам відділів
 • заступникам начальників відділів
 • завідувачам секторів
 • головним спеціалістам
 • спеціалістам-юристам
 • спеціалістам І категорії
 • консультантам міського голови
 • головному спеціалісту-секретарю адмінкомісії
 • коменданту
 • раднику

Премії на рівні 90-100% окладу залишили для:

 • водіям легкових автомобілів
 • прибиральницям службових приміщень
 • старшим інспекторам
 • секретарю керівника

І премію 150% від окладу лишили для водія легкового автомобіля Юрія Сабанюка.

Відтак, у квітні-травні заробітна плата керівництва міста зменшилася вдвічі і в середньому становить трохи більше 26 тисяч гривень.

У начальників управлінь та директорів департаментів середня зарплата у квітні-травні зменшилася на чверть: із 31 тисячі до 23 тисяч гривень.

Неадекватне нарахування окладів

Ми звернулися за коментарем до директора Департаменту фінансів Житомирської ОВА, доктора наук з державного управління, експерта із бюджету та фінансів, який працював у програмі «ULEAD з Європою» Віктора Венцеля. Ця програма займається покращенням якості надання адміністративних послуг населенню України. Її фінансує Європейський союз та його країни-члени Німеччина, Швеція, Польща, Данія, Естонія та Словенія.

Доктор наук з державного управління Віктор Венцель вважає, що наразі оклад керівників громад з різною кількістю населення визначений без адекватної градації. Фото ukrinform.ua

– Оклади досить не високі, тому таким чином [преміями] намагаються заробітну плату «дотягнути» до якогось плюс-мінус адекватного рівня,  – каже Віктор Венцель.

– Але є й громади, у яких, умовно, населення 5 тисяч, але там заробітна плата більша, ніж у міських голів із населенням 100 тисяч. Це абсолютно не нормально. Наприклад, у Рівному, де населення 250 тисяч, обсяг функцій набагато більший, ніж у місті, де населення – 20 тисяч. Вище навантаження та відповідальність керівників. Заробітна плата повинна корелюватися із обсягом навантаження, із обсягом роботи, відповідальності, – каже експерт.

Віктор Венцель вважає, що держава мала б розробити з цього приводу якусь чітку та адекватну градацію для громад з різною кількістю населення.

Міський голова хоче повернути собі 10% преміювання

4 травня, на сайті Рівнеради з’явився проєкт рішення, щоб скасування премій міському голові Рівного відмінити. І встановити її на рівні 10% від посадового окладу до закінчення воєнного стану.

Міський голова Олександр Третяк каже, рішення депутатів протиправне. А якби працівники, яких позбавили премій, подали до суду, то виграли б і міська рада змушена була б всеодно виплатити працівникам мінімум премії – 10% від посадового окладу.

За цей проєкт рішення ще не голосували, його відклали на довивчення. Коли саме його розглядатимуть на сесії – у міськраді не знають. Але рішення не стосується заступників міського голови. Лише голови. І це 1 тисяча 590 гривень плюс до заробітної плати мера.

– Рішення може взагалі не піти. Рішення кінцеве – не прийняте. Зараз міський голова сам блокує це рішення і не пускає його на сесію, бо потрібно враховувати і думку громади, і питання набуло суспільного резонансу, – каже начальниця відділу інформаційно-аналітичного забезпечення міськвиконкому Оксана Власюк.

Щоб продовжувати виплачувати мінімальні премії іншим працівникам, яким на період воєнного стану їх зняли, достатньо розпорядження міського голови. Але Олександр Третяк таких розпоряджень не видавав.

Представник громадської організації «Платформа прав людини» адвокат Євген Воробйов, до якого ми звернулися за правовою консультацією, підтверджує, що 10% премії – обов’язкові. Але тільки якщо положення про преміювання міської ради це передбачає.

 – Водночас можливо відмовити у преміюванні навіть цих обов’язкових 10%, якщо грошей на ці виплати немає. Але щоб це зробити, в положенні про преміювання має бути написано за яких умов ця виплата неможлива. Якщо цього немає – виплачувати премію 10% зобов’язані, – каже адвокат.

У Положенні про преміювання Рівнеради зазначено, що позбавити працівника премії можна лише у випадку, якщо до нього застосували дисциплінарне стягнення. Але її не виплачуватимуть лише у тому місяці, коли відбулося стягнення.

Щоб виплатити премії своїм заступникам, керуючій справами міськвиконкому, секретарю ради, старості Квасилова, працівникам департаментів та управлінь, відділів та служб – достатньо розпорядження міського голови Рівного.

Які зарплати міського голови і його заступників та секретаря Рівнеради до і після скандалу

Цифрами 1-5 в першому стовпчику табличок позначені місяці із січня по травень.

Міський голова Олександр Третяк

2022 Оклад Премія За ранг За високі дося-гнення Держ. таєм-ниця Від-пустка Відря-дження Інде-ксація Нара-ховано Вида-но 
1 9 205 23 004 405 4 805 921 21 279 - 167 59 787 48 128
2 13 515 33 775 595 7 055 1 352 2 124 6 365 245 65 025 55 346
3 15 900 39 735 700 8 300 1 590 - - 288 66 513 53 543
4 15 900 0 700 8 300 1 590 - - 409 26 899 21 654
5 15 177 0 668 7 923 1 518 - 2 172 516 27 975 22 520
Разом 69 698 96 514 3 068 36 383 6 970 23 404 8 537 1 625 246 198 201 190

Секретар міської ради Віктор Шакирзян

2022 Оклад Премія За ранг За високі дося-гнення Держ. таєм-ниця Відря-дження Інде-ксація Нара-ховано Видано
1 12 079 28 184 537 6 308 1 208 2 466 258 51 039 41 086
2 11 475 26 775 510 5 993 1 147 - 245 46 144 37 147
3 13 500 31 500 600 7 050 1 350 - 288 54 288 43 702
4 13 500 0 600 7 050 1 350 - 409 22 909 18 442
5 13 500 0 600 7 050 1 350 - 541 23 041 18 548
Разом 64 054 86 459 2 847 33 450 6 405 2 466 1 740 197 421 158 925

Заступниця міського голови Марина Кузмічова

2022 Оклад Премія За ранг За високі дося-гнення Від-пустка Відря-дження Інде-ксація Нара-ховано Видано
1 12 079 26 493 537 6 308   4 636 258 50 311 40 500
2 14 211 31 168 632 7 422   -2 318,09 303 51 417 41 390
3 13 500 29 610 600 7 050     288 51 048 41 093
4 13 500 0 600 7 050     409 21 559 17 355
5 9 146 0 407 4 776 7 812 4 862 379 27 382 22 042
Разом 62 436 87 272 2 775 32 606 7 812 7 180 1 637 201 717 162 381

Заступник міського голови Ігор Кречкевич

2022 Оклад Премія За ранг За високі досяг-нення Від-пустка Відря-дження Лікар-няний Індек-сація Нара-ховано Вида-но
1 9 237 20 259 411 4 824 1 606 - - 197 36 533 29 409
2 9 450 20 727 420 4 935 - 2 460 25 623 201 63 816 51 372
3 13 500 29 610 600 7 050 - - - 288 51 048 41 093
4 8 357 0 371 4 364 - - 7 434 253 20 781 16 728
5 12 886 0 573 6 730 - 1 840 11 151 516 33 696 27 125
Разом 53 430 70 596 2 375 27 903 1 606 4 300 44 208 1 456 205 874 165 729

Заступник міського голови Артем Ганущак

2022 Оклад Премія За ранг За високі досяг-нення За вис-лугу років Держ. таєм-ниця Відря-дження Лікар-няний Індек-сація Нара-ховано Вида-но
1 11 368 20 179 589 7 474 2 989 - - - 242 42 842 34 488
2 13 536 36 672 702 8 898 3 559 - 2 777 427 289 66 860 53 822
3 13 500 37 275 700 8 875 3 550 - - - 288 64 188 51 671
4 13 500 0 700 8 875 3 550 1 350 - - 541 28 516 22 955
5 13 500 0 700 8 875 3 550 1 350 - - 409 28 384 22 849
Разом 65 404 94 126 3 391 42 997 17 199 2 700 2 777 427 1 769 230 791 185 786

Заступник міського голови Євген Іванішин

2022 Оклад Премія За ранг За високі досяг-нення За вислугу років Відря-дження Індек-сація Нара-ховано Видано
1 - - - - - - - - -
2 10 800 5 400 480 6 486 1 692 659 245 25 761 20 738
3 13 500 34 052 600 8 108 2 115 - 288 58 662 47 223
4 12 857 0 571 7 721 2 014 2 204 390 25 759 20 736
5 12 886 0 573 7 739 2 019 1 958 516 25 691 20 681
Разом 50 044 39 452 2 224 30 054 7 840 4 820 1 439 135 872 109 377

Заступник міського голови Олександр Миронюк

Наразі працює прессекретарем Рівненської територіальної оборони ЗСУ, тому отримує збережену середню суму зарплати, яка включає і премії.

2022 Оклад Премія За ранг За високі досяг-нення За вислугу років Індек-сація Мобілі-зація в ЗСУ, збере-жена зар- плата Нара-ховано Видано
1 13 500 34 052 600 8 108 2 115 288 - 58 662 47 223
2 13 500 34 052 600 8 108 2 115 288 - 58 662 47 223
3 -1 350 -3 405,15 -60,00 -810,75 -211,50 -28,78 69 047 63 181 50 860
4 - - - - - - 60 416 60 416 48 635
5 - - - - - - 63 293 63 293 50 951
Разом 25 650 64 698 1 140 15 404 4 019 547 192 756 304 213 244 891

Заступник міського голови Юрій Поліщук

Служить медиком в ЗСУ на сході України, тому отримує збережену середню суму зарплати, яка включає і премії.

2022 Оклад Премія За ранг За високі досяг-нення За вислугу років Відпу-стка Відря-дження Лікар-няний Індек-сація Мобілі-зація в ЗСУ, збере-жена зар- плата Нара-ховано Видано
1 6 395 15 428 284 3 673 668 1 655 - - 82 - 28 186 22 690
2 12 825 30 942 570 7 367 1 340 - 2 663 24 381 165 - 80 253 64 604
3 -1 350 -3 257,10 -60,00 -775,50 -141,00 - - - -17,37 63 902 58 301 46 933
4 - - - - - - - - - 55 915 55 915 45 011
5 - - - - - - - - - 58 577 58 577 47 155
Разом 17 870 43 114 794 10 265 1 866 1 655 2 663 24 381 230 178 394 281 232 226 392

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте