Забрали камери, скрутили руки, не випускали з будівлі: як журналісти «Схем» брали інтерв'ю у голови «Укрексімбанку»

Топ-посадовці «Укрексімбанку» Володимир Пікалов (на першому плані) та Євген Мецгер, які відзначилися у перешкоджанні журналістам, а тепер уникають отримання підозри від правоохоронців
Джерело
Радіо Свобода

Голові «Укрексімбанку» під час інтерв’ю за попередньою домовленістю не сподобалося питання журналіста. Тому він наказав присутнім на інтерв’ю своїм підлеглим забрати у журналістів камеру та стерти з неї записи.

Спочатку банк наполягав, що насправді все було не так, журналісти самі винні і з ними просто говорили «не під запис», але постраждалі зуміли підтвердити свою версію подій.  

«Четверта влада» також знає, що таке перешкоджання журналістській діяльності – і коли відмовляються надавати суспільно важливу інформацію, акатують сайт чи підпалюють офіс.

За другий квартал 2021 року поліція розслідує 16 справ про перешкоджання роботі журналістів: від виштовхування з приміщень до підпалу машини.

Тож аби нагадати, що саме порушують люди, котрі перешкоджають журналістам працювати, ми запитали в юриста, як кваліфікувати дії голови правління банку та його соратників і як їх можуть покарати. 

Що сталося 

«Схеми» – це програма журналістських розслідувань «Радіо Свободи». Журналіст «Схем» Кирило Овсяний хотів поспілкуватися з головою правління «Укрексімбанку» Євгеном Мецгером, щоб почути його позицію для розслідування, яке зараз готує. Для цього завчасно домовився про інтерв'ю на камеру.

Вже під час розмови у кабінеті Євгену Мецгеру не сподобалось запитання журналіста про мільйонний кредит, який державний «Укрексімбанк» нібито дав «сумнівним отримувачам».

Після озвученого питання Мецгер сказав директору департаменту інформаційної політики «Укрексімбанку» Володимиру Пікалову, який був присутній в кабінеті, припинити інтерв'ю.

До них приєднався охоронець та ще один працівник банку. Чоловіки спробували зупинити запис на одній із камер Радіо Свобода, заламали оператора, відібрали у нього флешку із записаним відео з другої камери, та винесли усю техніку з кабінету на годину.

Також вони перевіряли, чи немає випадково на одязі оператора інших записувальних пристроїв. Окрім цього, «помічники» голови банку та із погрозами забороняли знімати події на телефон. Також, за повідомленнями редакції, оператору та журналісту фізично перешкоджали піти геть із кабінету. 

Через годину знімальній групі повернули техніку, але відео інтерв’ю та самого нападу було видалене.

Однак журналістові вдалося записати всі події на диктофон і запис оприлюднили. На записі чути, як Євген Мецгер каже: «Ігоре, забирай у них камери до бісової матері! Охреніли... Виставте їх (камери – ред.) за двері. І ось цю теж. Касети повитягуйте», а також вимагає «вичистити [із відеозаписів] все гівно».

Після оприлюднення аудіозапису «Укрексімбанк» спочатку заявив, що «дотримується вимог чинного законодавства України у своїй діяльності, у тому числі у зв’язках зі ЗМІ» та «завжди відкритий до комунікації зі ЗМІ».

У заяві банку йшлося, що журналіст «Схем» поставив запитання із ознаками «протиправного заволодіння банківською таємницею та порушення Кодексу етики українського журналіста». Нібито після запитання інтерв’ю продовжувалося не під запис, а після того журналісти вільно покинули банк.

Однак журналістам «Схем» вдалося відновити видалені відеозаписи з камер. Тут можна переглянути, що насправді відбувалося під час «інтерв’ю»:

Зокрема, там є фрагмент, який вказує на насильство щодо оператора та утримання знімальної групи у кабінеті. 

Із уривків чути:

– Нащо ви це робите? – Кирило Овсяний, журналіст «Схем».

– А що ми робимо? Ми спілкуємось – Володимир Пікалов, директор департаменту інформполітики АТ «Укрексімбанк».

На скрині із відновленого відео ліворуч видно, як один чоловік заламав іншого та тримає його своїм тілом. Такі дії Пікалов називає «спілкуванням»

Після оприлюднення відео банк та сам голова правління змінили позицію. Зокрема, Євген Мецгер написав допис із вибаченнями і оголосив, що написав заяву на відсторонення від повноважень на час внутрішнього розслідування і Наглядова рада банку її задовольнила.

Свої дії на адресу журналістів відсторонений голова правління банку назвав спалахом і сказав, що йому соромно

Що порушили банкіри

Журналісти програми «Схеми» написали заяву про перешкоджання журналістській діяльності і поліція відкрила кримінальне провадження.

За словами адвоката журналістів Анатолія Попова, провадження відкрите за частиною першої статті 171 Кримінального кодексу України – перешкоджання законній професійній діяльності журналістів.

Частина статті стосується в тому числі і незаконного вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених журналістом матеріалів і технічних засобів, якими він користується під час роботи, незаконної заборони висвітлювати якісь теми чи показувати якихось людей, критикувати посадовців та будь-які інші умисні перешкоджання роботі журналістів.

За це можна отримати штраф до 850 гривень або арешт до шести місяців, або обмеження волі до трьох років.

У другій половині дня 6-го жовтня, як повідомляє видання «Детектор медіа», правоохоронці намагалися вручити Мецгеру та Пікалову повідомлення про підозру, але не знайшли їх у банку, хоча шукали кілька годин.

Хоча Мецгер склав повноваження голови правління, а Пікалов написав заяву про звільнення, обоє ще не є звільненими і мали би бути на своїх робочих місцях.

Ми також попросили юриста організації «Платформа прав людини» Євгена Воробйова прокоментувати ситуацію зі своєї точки зору. 

Окрім згаданої статті про перешкоджання, він вбачає у діях працівників банку й інші злочини. Зокрема, дії працівників банку, на його думку, мають ознаки погрози або насильства щодо журналіста (оператора) (стаття 345-1 КК України).

Погроза або насильство щодо журналіста та його сім'ї залежно від тяжкості злочину карається виправними роботами до двох років, або арештом на 6 місяців, або обмеженням волі до 5 років, або позбавленням волі від 5 до 12 років.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте