Землю на березі Басового Кута суд повернув у оренду підприємниці, пов'язаній із «Набережним кварталом»

Апеляційний суд підтримав повернення землі на правому березі Басового Кута, підприємиці пов'язаній із «Набережним кварталом»
Джерело
Колаж «Четвертої влади»

Північно-західний апеляційний господарський суд 20 квітня підтримав рішення Господарського суду Рівненської області і теж визнав, що у держреєстрі протиправно припинили підприємниці Любові Скрипник право оренди понад 9 соток землі. Йдеться про ділянку на правому березі Басівкутського водосховища, що за центральними сходами у парку.

Нагадаємо, що Любов Скринник почала орендувати цю землю ще у 2005 році. Через системну несплату орендної плати міські депутати у вересні 2021 року проголосували за розірвання з нею договору оренди.

Любов Скринник спершу оскаржувала рішення міської ради у суді, але отримавши відмову суду і роз'яснення, як правильніше захистити свої права, подала новий позов у Господарський суд Рівненської області. У ньому вже просила скасувати реєстрацію припинення свого права оренди. Мовляв, вона досі орендарка, бо ж за договором оренди, який з нею підписували, цей договір могли розірвати лише за рішенням суду, а не за рішенням міської ради.

Суддя Наталія Церковна у січні 2023-го визнала правоту підприємиці.

Аргументи адвокатів сторін

Апеляційну скаргу Рівненської міської ради розглянули 20 квітня у Північно-Західному господарському апеляційному суді.

Представник міської ради, адвокат Віктор Максимчук на суді наполягав, що рада правильно розірвала договір, бо у пункті 37 договору вказано, що умовами розірвання договору в односторонньому порядку є підстави, передбачені чинним законодавством України. А стаття 141 Земельного кодексу України каже, що підставою може бути систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Тому, стверджував адвокат, 37 пункт договору в сукупності зі статтею 31 закону України «Про оренду землі», «яка теж надає право розірвати в односторонньому порядку», та статтею  Земельного кодексу надають «право Рівненській міській раді ухвалити оскаржуване рішення».

Попередні суди у справі, втім, визначили, що «міська рада ні умовами договору, ні нормами чинного законодавства не наділена правом в односторонньому порядку розривати договір».

Віктор Максимчук вважає такий висновок суду необґрунтованим:

– Ми вважаємо, що суд першої інстанції повинен був дійти власної правової позиції і на підставі цієї позиції ухвалити рішення. Це, на нашу думку, не було виконано і призвело до ухвалення рішення з порушенням норм процесуального права, – стверджував адвокат Максимчук у суді.

Представник Любові Скринник, адвокат Ярослав Тарновецький, який у судах також представляв інтереси «Набережного кварталу», зазначив, що «апелянт підміняє поняття пунктів 36 та 37 договору оренди земельної ділянки»:

– Пунктом 36 договору оренди землі сторони погодили, що [є] виключно судовий порядок припинення його дії у разі невиконання другою стороною обов’язків, передбачених цим договором.

Адвокати під час судового засідання 20 квітня. Ярослав Тарновецький (ліворуч) та Віктор Максимчук

Судді Північно-Західного апеляційного господарського суду стали на бік підприємиці. Вони залишили постанову Господарського суду Рівненської області без змін, тобто скасували рішення державного реєстратора щодо припинення за Любов’ю Скринник права оренди землі на березі Басового Кута.

Рівненська міська рада подаватиме касаційну скаргу, про це «Четвертій владі» розповів голова фракції «Голос» у Рівнераді Роман Денисюк. Крім того, рада паралельно звернеться зі ще одним позовом – таки розриватиме договір оренди через суд.

У реєстрі – вже новий користувач

Нагадаємо, що коли у 2005 році Любов Скринник брала землю в оренду, то казала, що буде зводити там кафе. Саме для такого призначення вона отримала містобудівні умови та обмеження.

Але згодом, ще навіть не збудованим, вона продала це кафе для пов’язаного із «Набережним кварталом» Миколи Бочарова.

На земельній ділянці вирили котлован, який перевищує площу самої ділянки. А у 2020 році підприємниці видали зміни до містобудівних умов та обмежень, після яких Скринник могла б звести вже не кафе, а готель.

Ми детально описали цю схему у розслідуванні «"Набережний квартал" планує будувати багатоповерхівку в парку біля пляжу Басового кута».  

Після розслідування депутати Рівненської міської ради скасували наказ управління містобудування та архітектури, за яким була змога будувати готель, а потім проголосували за розірвання з підприємницею договору оренди.

30 березня 2023-го міська рада віддала цю спірну ділянку у постійне користування комунальному центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх». На ній хочуть побудувати спортивний майданчик.

Любов Скриник хотіла завадити такій передачі, однак Господарський суд Рівненської області їй відмовив

Роман Денисюк каже, що у майновому реєстрі 19 квітня з’явилися нові дані щодо цієї ділянки – тепер її користувачем є комунальний заклад. Додав, що на одній з найближчих сесій у міській раді розглядатимуть питання виділення грошей для будівництва на цій землі спортивного майданчика.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте