Асоціація міст не запрошувала міських голів на нараду, яку Олександр Третяк використав, щоб не з’явитися до суду
Ще один доказ брехні ексміського голови Рівного
Пам’ятаєте, 5 липня тоді ще міський голова Рівного Олександр Третяк не з’явився до суду, де розглядали його корупційну справу, посилаючись на нараду у Києві? Того ж дня по обіді журналісти «Четвертої влади» зняли, як Третяк зустрічався з депутатами у Рівному.
Тоді ми запідозрили, що так зване відрядження міський голова міг використати, щоб затягнути розгляд справи і уникнути відповідальності через протерміновані строки. І маємо черговий доказ, що ми не помилилися.
Ми надіслали запити до міських рад майже всіх обласних центрів і отримали відповіді: про нараду Асоціації міст України, на яку начебто мав їхати Третяк, ніхто більше не знав. Нікого з міських голів окрім Третяка на неї не запрошували.
Це продовження матеріалу «Наради в Києві, через яку мер Рівного Третяк не з’явився до суду, не було – відповідь Асоціації міст».
Нарада з одним документом на ім’я Третяка
Відповідно до копії запрошення, яку нам надала Рівненська міська рада, нарада в Асоціації міст України (АМУ) стосувалась обговорення розроблених Мінрегіоном змін до постанови Кабміну щодо постачання природного газу.
Нарада на таку тему мала б зайняти чимало часу, і повернутися до Рівного, щоб о пів на четверту бути на зустрічі з міськими депутатами, Олександр Третяк не зміг би.
Відповідь на цю дилему Асоціація міст надавала нам два місяці і повідомила, що нарада так і не відбулася. Мовляв, її раптово скликали і скасували. Коли скасували, в асоціації не повідомили.
Тож ми повторно надіслали запит, уже з проханням надати перелік запрошених міських голів та тих, хто все-таки прибув на нараду. А також просили вказати, коли її проведення відмінили.
Спочатку АМУ відмовилася будь-що надати, бо це «стосується внутрішньої організації діяльності асоціації». Таку відмову про перелік тих, кого запрошували, та причину скасування наради ми оскаржили Уповноваженому Верховної ради з прав людини.
Після скарги Асоціація міст надіслала відповідь за підписом виконавчого директора асоціації Олександра Слобожана. Саме він 13 липня заявив про незаконність відсторонення міського голови Рівного Олександра Третяка від посади.
Замість того, щоб надати інформацію, нам відповіли, що Асоціація міст є неприбутковою, неурядовою юридичною особою і не є суб’єктом владних повноважень. А тому «не створює документи з інформацією, аналогічні тим, які створюють у своїй діяльності суб’єкти владних повноважень. Відповідно, документів по організації наради на 5 липня, яка так і не відбулася, асоціація не створювала».
Найцікавіше з відповіді – те, що АМУ повідомила, що має лише один документ, що стосується цієї наради. І це – «запрошення на нараду Рівненському міському голові №1-234/23 від 04.05.2023р».
Саме так – від 4 травня, а не липня, коли ця «раптова» нарада мала відбутися. Копію цього запрошення до листа не приєднали.
На прохання назвати причину скасування наради АМУ відповіла, що була «сукупність причин», але яких саме не скажуть, бо «інформація не зафіксована у жодному документі».
Посилаючись на відсутність документів, не назвали і учасників наради.
Міські голови про нараду не чули
З відповіді Асоціації міст виходить, що Третяк став єдиним, кого офіційно запросили на цю нараду. Та чи запрошували інших голів якимось іншим способом і хто поїхав до Києва?
Ми надіслали запити міським радам 21 обласного центру. Просили також надати копію запрошення на нараду 5 липня, якщо таке було, та сказати, чи представник міськради їздив на таку важливу нараду.
Кажемо важливу, бо ж в асоціації у відповіді на перший запит нам повідомили, що якби Олександр Третяк не приїхав, то були б «втрати для кожного мешканця громад і, відповідно, муніципалітету та голови громади». Адже ж на нараді, якщо відсутній голова громади, «не напрацюється спільна позиція органів місцевого самоврядування з важливих питань».
13 міст нам надали відповіді по суті. Це Одеса, Миколаїв, Кропивницький, Чернігів, Черкаси, Полтава, Чернівці, Київ, Житомир, Хмельницький, Львів, Ужгород та Вінниця.
Усі вони повідомили, що запрошення на нараду офіційно на свої електронки чи листами поштою не отримували. Дехто уточнив, що участь ні міський голова, ні представники громади не брали, а інформація про такий захід в радах відсутня.
Вінницька міська рада додала, що подібні питання – щодо постачання газу – обговорюють у Міністерстві розвитку громад.
Луцьк і Тернопіль однаково написали, що це не публічна інформація, бо вона повинна бути зафіксована у розпорядника, порадили звернутися в Асоціацію з таким запитом.
Дніпровська, Запорізька та Івано-Франківська міські ради вважають такі питання непублічною інформацією і обіцяли надати відповідь як на звернення. Але поки що ми їх не отримали. Лист на електронну пошту Херсонської міської ради постійно повертається.
Суми, Харків відповіді поки не надіслали. Проте зважаючи на те, що ці міста у прифронтовій зоні, ми ставимося до цього з розумінням.
НеЕтична відмова Асоціації міст
20 жовтня Офіс Ради Європи спільно з Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК) презентували результати дослідження щодо запобігання корупції та дотримання правил етичної поведінки в органах місцевого самоврядування. Участь також брав Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України.
Слобожан радісно дякував Раді Європі, що проводять такі дослідження, а НАЗК – що сформувало такий запит і залучили Асоціацію міст України. Говорив про етику поведінки посадовців органу місцевого самоврядування і важливість кодексів етики, чітких правил поведінки.
Того ж дня ввечері за підписом Олександра Слобожана ми отримали від АМУ відмову у наданні суспільно важливої інформації, яка мала б пояснити поведінку вже колишнього міського голови Олександра Третяка.
Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» (далі – АМУ) – громадська неурядова організація, яку створили у 1992 році. За даними аналітичної системи YouControl, незмінними засновниками з 2016 року є виконком Маріупольської міської ради, виконком Полтавської міської ради та Черкаська міська рада.
Керівник організації – Віталій Кличко. Олександр Слобожан – виконавчий директор. АМУ має ще двох підписантів: Віктора Кравченка та Івана Куліченка.
Серед статутних цілей АМУ:
- утвердження демократичних принципів в системі управління територіями;
- сприяння соціально-економічному та культурному розвитку територіальних громад;
- захист прав та законних інтересів територіальних громад, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб в органах державної влади;
- надання консультативно-методичної і практичної допомоги органам місцевого самоврядування.
За інформацією з Вікіпедії, до складу АМУ станом на 25 липня цього року входить 1031 громада. Регіональні відділення асоціації діють в усіх областях.
Асоціація функціонує, в тому числі, за кошти платників податків, отримуючи фінансування з державного та місцевих бюджетів.
Усі члени АМУ сплачують внески. Їх розмір залежить від кількості мешканців громади: зазвичай 1 гривня – за 1 мешканця.
Наприклад, Рівненська міська рада у 2023 році перерахувала 251 тисячу 900 гривень трьома платежами, у 2022 році – 253 тисячі 400 гривень.
Крім того, можуть бути відрахування до регіональних відділень АМУ: деякі громади передбачають певний відсоток, як-от 0,02%, від загального фонду міського бюджету.
Звіт про використання коштів з місцевих бюджетів на сайті АМУ знайти не вдалося.
Ми намагалися взяти коментар в представника Асоціації про те, чому інші міські голови не отримували запрошень. Пресcекретарка Валентина Полінкевич не мала на це відповіді – сказала, що треба писати черговий запит. Якщо відповідь на нього надійде – обов’язково її оприлюднимо.
Нагадаємо, що 10 липня суддя Петро Денисюк визнав винним Олександра Третяка у корупційному правопорушенні та вирішив відсторонити його від посади міського голови Рівного.
Ім’я Олександра Третяка внесли до Реєстру корупціонерів, де воно може залишитись назавжди, якщо він не піде служити до війська.
Штраф у розмірі 6 тисяч 800 гривень за вчинення порушення, пов’язаного з корупцією, Олександр Третяк сплатив ще 31 серпня.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти