Мер Рівного Третяк звільнив керівницю ЦНАПу протиправно, а гроші досі не повернув
Майже кінець історії зі сфабрикованим звільненням Наталії Хомич
Колишня керівниця Рівненського Центру надання адміністративних послуг Наталія Хомич домоглася справедливості і поновлення на посаді, з якої її незаконно звільнив міський голова Олександр Третяк.
16 травня 2023 року Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду поновив її на роботі і зобов’язав Виконавчий комітет Рівненської міської ради виплатити їй середній заробіток за час вимушеного прогулу.
У цій публікації «Четверта влада» нагадує, як Наталія Хомич відстоювала свої права, розповідає деталі постанови Верховного суду і як міська влада її виконує. Також ми звернулися за коментарями до адвокатки Оксани Добродій, яка захищала інтереси Наталії Хомич, і до міського голови. Що вони розповіли – читайте в матеріалі.
Як незаконно звільнили Наталію Хомич
11 жовтня 2019 року, за розпорядженням тодішнього міського голови Володимира Хомка, Наталія Хомич очолила Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради, тобто ЦНАП.
8 жовтня 2021 року чинний міський голова Олександр Третяк її звільняє.
Як ідеться у розпорядженні мера, «за результатами розгляду акту службового розслідування від 8 жовтня 2021 року за систематичне невиконання без поважних причин своїх посадових обов'язків...
за незабезпечення організації надання адміністративних послуг та взаємодії суб'єктами надання адміністративних послуг, нездійснення координації діяльності посадових осіб та невжиття заходів для удосконалення організації та підвищення ефективності роботи управління надання адміністративних послуг».
«Четверта влада» дослідила усі перипетії того звільнення Наталії Хомич. І з’ясувала: проведені тоді службові перевірки, надумані приводи для них і, як результат, дві догани Наталії Хомич схожі на чітко сплановані і розіграні «вистави».
Мета – звільнити посаду очільника ЦНАПу для людини з партії «Європейська солідарність», якій ця посада дісталася за квотою розподілу посад у комунальних установах після місцевих виборів 2020 року.
Саме тоді міську раду очолив висуванець «Європейської солідарності» Олександр Третяк. Наталія Хомич, яка на тих же виборах балотувалася в обласні депутати як висуванка «Слуги народу», всеукраїнських політичних конкурентів «ЄС», не «вписалася» у ці інтереси.
Міський осередок «Європейської солідарності, як вважають наші джерела у партії, перебуває під впливом Романа Куриса, місцевого забудовника і власника телеканалу ITV.
Також ми розповідали, як керуюча справами Рівненського міськвиконкому Марія Корнійчук перешкоджала журналістам потрапити на засідання комісії, яка проводила нібито службове розслідування з метою звільнення Наталії Хомич.
Як Наталія Хомич відстоювала свої права у судах
Наталія Хомич не погодилася зі своїм звільненням і подала судовий позов.
4 травня 2022 року Рівненський окружний адміністративний суд своїм рішенням поновив Наталію Хомич на посаді очільниці ЦНАПу, зобов’язав виконком Рівненської міської ради виплатити їй середній заробіток за час вимушеного прогулу за сім місяців (9 жовтня 2021 року – 4 травня 2022 року), а розпорядження Олександра Третяка про винесення їй доган та звільнення визнав протиправними і скасував.
Також, за цим рішенням, міський виконком мав компенсувати Наталії Хомич сплачений нею судовий збір у розмірі 908 гривень – із міського бюджету.
Загалом сума виплати заробітку за вимушений прогул на той час становила 210 тисяч гривень. 30 тисяч виконком виплатив Наталії Хомич майже одразу, 180 тисяч «зависли», бо Рівненська міська рада подала апеляцію до Восьмого апеляційного адміністративного суду Львові.
Наталія Хомич процесуально мала право подати відзив на апеляційну скаргу, тобто висловити свою позицію. Дотримавшись термінів, такий відзив подала 30 липня. Однак апеляційний суд не дочекався відзиву і 27 липня 2022 року скасував рішення суду першої інстанції.
1 серпня 2022 року міський голова Олександр Третяк запросив Наталію Хомич до себе і повідомив її про чергове звільнення.
– Це взагалі ні в які рамки: ні в правові, ні в людські. Це мені не дають взагалі ні на що права, – прокоментувала тоді Наталія Хомич і разом з рівненською адвокаткою Оксаною Добродій почала готувати касаційну скаргу.
Верховний суд підтвердив незаконність звільнення
15 серпня 2022 року скарга Наталії Хомич надійшла до Касаційного адмінсуду у складі Верховного суду. Спочатку її залишили без руху через недолік: заявниця не додала документ про сплату судового збору за прохання визнати протиправною та скасувати виписану їй догану. За питання поновлення на роботі та стягнення зарплатні за час вимушеного прогулу судовий збір не сплачують.
28 вересня 2022 року судова колегія Касаційного суду у складі судді-доповідача Сергія Уханенка, суддів Надії Данилевич і Вікторії Мацедонської відкрила провадження і почала готуватися до її розгляду.
27 квітня 2023 року справу почали розглядати по суті. Інтереси міського голови Олександра Третяка захищав рівненський адвокат Станіслав Костюченко, виконком представляв адвокат Анатолій Дяденчук. Останній – співвласник рівненського адвокатського бюро «Скорпіон», пов’язаний через свою діяльність як із Романом Курисом, так і з «Європейською солідарністю».
16 травня 2023 року судді Касаційного адмінсуду скасували постанову львівського суду.
– Верховний суд підтвердив незаконність застосування до Наталії Хомич виду дисциплінарного стягнення – догани та її звільнення з посади начальника Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради, – повідомила «Четвертій владі» адвокатка Оксана Добродій.
Фактично це означає, що Наталію Хомич мають знову поновити на посаді, скасувавши догану, і таки виплатити їй гроші за вимушений прогул. Також суд зобов’язав виконком компенсувати Наталії Хомич 1 тисячу 816 гривень судового збору, який вона сплатила за розгляд справи у найвищій інстанції.
Зміна вивіски
За місяць після того, як у Верховному суді відкрили провадження за скаргою Наталії Хомич, у Рівненській міськраді затіяли реорганізацію ЦНАПу. Зміна юридичної назви органу – це один із давніх способів позбутися його керівника та загалом неугодного персоналу.
З 25 жовтня 2022 року Управління забезпечення надання адміністративних послуг перебуває у стані припинення. Виконує обов’язки його керівниці та очолює комісію з припинення його діяльності Наталія Шустик.
Із того ж дня, 25 жовтня, почав працювати Департамент цифрової трансформації та забезпечення надання адмінпослуг. Його зараз очолює Євгенія Курсик, дружина депутата Рівненської міськради від «Батьківщини» Олександра Курсика. Заступницею керівниці департаменту працює вже згадана Наталія Шустик.
Для поновлення немає перешкод
Питаємо в адвокатки Оксани Добродій, чи реорганізація управління в департамент означає, що тепер Наталію Хомич юридично неможливо поновити.
– Фактично Управління забезпечення надання адміністративних послуг реорганізовано і перейменовано у департамент з аналогічними функціями і завданнями. Є ще поняття публічного правонаступництва. Воно передбачає також перехід …прав і обов’язків одного суб’єкта владних повноважень іншому… Юридична процедура фактичного поновлення на посаді існує.
Ми не бачимо правових перешкод для добровільного виконання судового рішення міським головою, – пояснила Оксана Добродій.
Питаємо, чи ця реорганізація схожа на спосіб уникнути владою виконання рішення Верховного суду, яке оскаржити неможливо.
Адвокатка каже, що їй не відомі «наміри міського голови, з якими він розпочав процес реорганізації». Але «якщо припустити, що він усвідомлював протиправність своїх розпоряджень та незаконність звільнення Наталії Хомич і передбачав їх скасування судом, то, можливо, й обрав ліквідацію управління, як спосіб затягування виконання рішення суду і створення додаткових перешкод для поновлення її на посаді».
Поновили і знову звільнили
Міський голова Рівного виконав постанову Верховного суду і поновив Наталію Хомич на посаді 19 травня 2023 року. За цим розпорядженням, Наталія Хомич мала вийти на роботу в понеділок 22 травня. Цього ж дня Олександр Третяк звільнив її за згодою сторін.
На сайті Рівненської міської ради таких розпоряджень немає. Ми дізналися про це від адвокатки Оксани Добродій. Вона ж і надала нам сканкопії документів.
За гроші судитимуться далі
Оксана Добродій каже, що не знає, скільки «середнього заробітку» мають виплатити Наталії Хомич. Касаційний суд не має повноважень рахувати такі суми.
Зі слів адвокатки, у Рівненському окружному адмінсуді суму теж не рахували – зобов’язали зробити це міський виконком.
Однак Верховний суд своїм рішення повернув справу Наталії Хомич «у цій частині на новий розгляд до суду першої інстанції» – так написано у постанові від 16 травня. Тож Оксана Добродій каже, що питання грошей знову буде розглядатися в Рівненському окружному адмінсуді.
З пояснення адвокатки виходить, що сума грошей, яку виконком має сплатити Наталії Хомич, тепер збільшилася у порівнянні з попереднім рішенням окружного адмінсуду. Адже Наталію Хомич, за рішенням Рівненського окружного адміністративного суду, поновили на посаді менше як на два місяці і повторно звільнили після прийняття рішення апеляційним судом у Львові.
– Сума середнього заробітку повинна бути стягнута за весь час вимушеного прогулу: з 9 жовтня 2021 року по дату фактичного поновлення на посаді, 19 травня 2023 року, за виключенням часу роботи після поновлення, тобто більш ніж за півтора року, – каже адвокатка.
Водночас, станом на 19 травня 2023 року, розпорядження міського голови Олександра Третяка про повернення заробітку не було.
Оксана Добродій каже, що виконком і без рішення окружного адмінсуду може самостійно нарахувати і виплатити Наталії Хомич «середній заробіток за час вимушеного прогулу при поновленні її на посаді». Щоб уникнути «додаткових витрат із бюджету», яких може вимагати сторона захисту при затримці такої виплати та витрат на оплату виконавчого збору при примусовому стягненні через виконавчу службу.
– Розрахунок при звільненні, як того вимагає стаття 116 Кодексу законів про працю, з Наталією Хомич не провели. Їй не виплатили компенсацію за невикористану відпустку та середній заробіток за час вимушеного прогулу, а тому судові процеси триватимуть, – додає Оксана Добродій.
«Прийняла рішення не бути співучасником несправедливості»
Наталія Хомич зараз перебуває у Сполучених Штатах Америки. 23 травня на своїй фейсбук-сторінці вона публічно повідомила про своє звільнення з посади за згодою сторін. Чому так вирішила – прямо не пояснила, але згадала про несправедливість.
«Я прийняла рішення не бути співучасником несправедливості, …натомість отримала незаконне звільнення!!!
Вчора я звільнилася з посади начальника Управління забезпечення надання адміністративних послуг за згодою сторін після того, як мене на цій посаді поновили за рішенням Верховного Суду. Сьогодні розпочався новий етап мого життя, в який я ступаю з легкістю і з переконанням: «Єдина істина полягає в тому, що справедливість восторжествує»! – написала Наталія Хомич.
Також жінка подякувала «прекрасній команді професіоналів» і «великій родині» Рівненського ЦНАПу за співпрацю. І подякувала «іншим за створення дискомфортних умов життя, які стали рушійною силою для особистісного розвитку і трансформації».
Мер Третяк ухиляється від відповіді
Ми звернулися до керівниці Відділу комунікації та зв’язків із громадськістю Рівненської міськради Оксани Власюк, щоб отримати коментар міського голови Олександра Третяка щодо справи Наталії Хомич. Це було 19 травня – у день, коли він поновив Наталію Хомич на роботі.
Оксана Власюк повідомила, що мера немає в місті, нібито він у відрядженні і буде з понеділка, 22 травня.
Ми через месенджер передали Оксані Власюк питання до міського голови. Зокрема:
- яку суму і в який термін мають виплатити Наталії Хомич?
- з якого джерела буде ця виплата?
- чи не вважає міський голова своїм обов’язком зробити цю виплату з власної зарплати, оскільки саме його рішення звільнити Наталію Хомич виявилося незаконним, саме через його рішення бюджет громади втратить ці гроші (а вони могли б піти на розвиток громади) і за свої рішення як очільник громади він несе особисту відповідальність перед громадою.
– Міський голова сказав, що прокоментуємо пізніше, за кілька днів, – відписала Оксана Власюк у вівторок, 23 травня.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти