База самочинства: як у Рівному захопили берег річки та збудували будинки відпочинку

Над сюжетом працювали журналістка Алла Максимчук та відеограф Владислав Мартинчук

У червні 2021-го рівнянин Святослав Кокоша зняв на відео, як із будинків бази відпочинку воду з туалетної труби зливають у річку.  Він виклав це відео у соцмережі, а звідти його підхопили ЗМІ. Після розповсюдження відео поліція почала розслідування. Згодом виявилося, що база відпочинку взагалі збудована без документів. А міська влада про це нічого не знає.

Читайте та дивіться повністю історію та відповіді відповідальних.

База, про яку піде мова далі, знаходиться на березі річки Устя в північній частині Рівного

– Наскільки я собі зрозумів, в Усті впав рівень води, тому берегова лінія опустилась нижче і складно було не помітити оранжеву трубу на фоні темно-зеленої річки, – розповідає рівнянин Святослав Кокоша про своє відео.

Після відео Святослава поліція почала розслідування

На відео, яке Святослав зняв і виклав в інтернет, видно, як із труби будинку відпочинку зливають воду із туалету у річку. 

 Дерев'яні будинки у межах міста, річка, невеликий ліс – місце привабливе для відпочинку на вихідних. За ночівлю тут довелося б заплатити 800 грн за добу –  готівкою, бо чеків тут не видавали, каже рівнянин.

Із санвузлів цих будиночків труби вели в Устю
На зображенні з-поміж дерев видніється один із трьох будинків бази відпочинку. Як помітно, вони стоять на березі невеликого рукотворного ставку. З іншого боку – Устя, куди й зливали воду із труби

Святослав відпочивав тоді вже не перше на Крейдяній,19Б. Але після побаченого оголосив базі відпочинку бойкот, до чого закликав і інших рівнян.

Після розповсюдження відео Рівненська окружна прокуратура зареєструвала провадження і поліція почала розслідування за частиною першою статті 242 Кримінального кодексу України – порушення правил охорони вод. Згодом виявили ще одне порушення, каже прокурор Рівненської окружної прокуратури Вадим Гуменюк.

Прокурор Вадим Гуменюк не знає, скільки триватиме справа. Сподівається, що до кінця року потрапить до суду

– В рамках кримінального провадження ми отримали ухвалу слідчого судді на проведення огляду земельної ділянки, де знаходять будинки, і залучили до огляду низку фахівців. Ми встановили, що ці будинки були побудовані без будь-яких дозвільних документів.

– Тому зареєстрували ще одне кримінальне правопорушення за частиною третьою статті 197-1 Кримінального кодексу: самовільне будівництво на самовільно зайнятій земельній ділянці.

А труби, якою зливали воду з туалету в річку, на місці при огляді не знайшли, за словами прокурора:

– Залучалися спеціалісти з різних органів, в тому числі з екологічної інспекції. Порушень під час огляду в частині своїх повноважень вони не виявили. Оскільки труби, звідки виливалися нечистоти в річку Устя, під час огляду вже не було там.

За адресою Крейдяна,19Б у Рівному розташоване приватне підприємство «Протектор». У витязі із реєстру майнових прав зазначено, що цій фірмі від 2019-го належать три нежитлові приміщення: будинки відпочинку водіїв. Швидше за все це ті ж самі дерев'яні будинки бази відпочинку.

У тому ж реєстрі вказано, що «Протектор» отримав будинки як майновий вклад до капіталу фірми від приватного підприємства «Зігзаг зет». Експерт із земельних питань Георгій Могильний каже, що так зробили не випадково:

Експерт зазначає, що власники будинків схитрували. Фото investigator.org.ua

– Це досить надійний захист в подальшому. До нинішнього власника які можуть бути претензії? Він каже: я не будував. Нам ось в статутний капітал були внесені дані в реєстр. Ми подивилися, що в реєстрі є власник, звідки ж ми знаємо?

У липні за рішенням суду будинки на Крейдяній арештували, тож наразі база відпочинку не працює. Про це нам розповів у телефонній розмові власник фірми «Протектор», якій нині належать будинки, Павло Бублик – син відомого в Рівному бізнесмена з 90-х Андрія Бублика.

Підприємець каже, що нібито якісь знайомі запропонували звести будинки на вільній території біля його фірми. Павло був не проти, бо хотів облагородити берег і дати місце відпочинку водіям фірми. А коли водіїв там не буде, здавати будинки в оренду.

Павло Бублик усвідомлює, що зайняв міський берег незаконно. Фото із його viber

– Але ви знали, що це вже не ваша земля? – журналістка.

– Не моя, так. Вони сказали, що самі все зроблять.

– А чому ви захотіли облаштувати будинки не на своїй землі?

– Я хотів, щоб територія виглядала гарно і все.

– Вас не цікавило, що це захоплення міської землі?

– Вони казали, що там все буде нормально.

Хто «вони» – Бублик не каже. Але уточнює, що документи у «Зігзаг зету» на будинки були: право власності і техпаспорт. Після передачі нерухомості фірмі Бублика, нею розпоряджався якийсь підприємець, який її орендував. Хто це був, Павло Бублик також не каже. Лише зазначає, що як офіційний власник готовий нести відповідальність.

– Я не буду протистояти. Треба буде штрафи платити, я так розумію. Зараз це моя проблема. Це легко усунути. Демонтувати ці будинки і все. 

– Ви готові їх знести? – журналістка. 

– Так.

Окрім цього, підприємець наполягає, що каналізація у будинків відпочинку є. У «Рівнеоблводоканалі» нам цю інформацію не підтвердили.
 
За словами Павла Бублика, відео, де воду з туалету спускають у річку, – «було комусь вигідним».

Згідно з майновим реєстром, фірма Бублика отримала будинки від приватного підприємства «Зігзаг зет». Належить воно Олександру Охотнікову та, опосередковано, Михайлу Іжицькому.

Ми хотіли у них дізнатися, як їм вдалося збудувати та зареєструвати будинки без документів, але першому ми не змогли додзвонитися, а контакти другого не знайшли. Якщо у них з'явиться бажання з нами зв'язатися, ми оприлюднимо їхні відповіді.

Приватне підприємство «Зігзаг зет» створене у 2019 році. Судячи із відкритих даних, Охотніков та Іжицький світяться у фірмах із орбіти забудовника Сергія Качановського. 

Сергій Качановський заперечує свою причетність до будинків на Крейдяній. Скриншот із ютуб-каналу «Народний контроль.Рівне»

Зокрема, Михайло Іжицький – директор кооперативу «Театральний», який продає квартири одноіменного житлового комплексу, інвестором якого називають Качановського. Окрім цього, «Зігзаг зет» та фірма «Альянс престиж буд», пов'язана із Качановським, є відповідачами в одній судовій справі зі скасування власності на нерухомість.

Втім від історії із Крейдяною Сергій Качановський відхрещується: 

– Жодного відношення, в повному об'ємі, до людей, може в обличчя бачив Іжицького чи кого, але жодного відношення я до Крейдяної не маю.

Будинки на Крейдяній на гугл-картах видніються із квітня 2018-го року. У соцмережах рекламу про базу відпочинку ми знайшли також із того року. Тобто, ймовірно, працювала база три роки. Допоки не з'явилось відео Святослава і будинки не арештували.

Як взагалі таке може бути, що кілька років на захопленому березі міської річки працює самочинно зведена база відпочинку, а міська влада про це ні сном, ні духом? 

Відповідь на це питання ми дізнавалися у начальника управління земельних відносин Сергія Таргонія.

Сергій Таргоній, який очолює міське управління земельних відносин, каже, що це не відповідальність міста стежити чи не захоплюють міську землю. Фото з архіву

За його словами, міська рада і не повинна була цього знати: 

– На сьогоднішній день контроль за використанням та охороною земель усіх форм власності покладений на Державну земельну інспекцію. Офіційно від них до нас ніяких документів не надходило. Управління не має повноважень перевіряти дотримання земельного законодавства.

Перевіряти порушників управління справді не може. Але контролювати використання й охорону міської землі воно зобов'язане. Такі функції на нього покладає Земельний кодекс та положення про роботу управління.

Але як саме це робити, закон не врегульовує.

Тому, за словами Таргонія, виявити порушення у Рівному мусять інспектори Держгеокадастру. Натомість Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області у відповіді на наш запит повідомляє інше:

«Зазначена вище земельна ділянка належить до земель комунальної власності. Згідно зі статтею 189 Земельного кодексу України та статтею 20 закону «Про охорону земель», самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюють сільські, селищні, міські, районні та обласні ради».

Ми намагалися більш детально поспілкуватися із посадовцями Держгеокадастру, але вони зробили все, щоб уникнути запитань на відеокамеру.

Начальниця Держгеокадастру Рівненської області Оксана Овдійчук всіма способами уникала і таки уникла спілкування з журналістами на камеру. Фото з фейсбук-сторінки Оксани Овдійчук

Тож поки міська структура киває на державну і навпаки, їх роботу із захисту міста від самовільного будівництва виконують пересічні рівняни. Хоча й не мають таких обов'язків, і тим більше не отримують за це зарплату із наших податків.

Ми будемо стежити за розвитком історії і повідомимо, чи доб'ється прокуратура покарання за самовільне захоплення землі.

Продовження теми: Типова схема: як можуть узаконити базу відпочинку «На Крейдяній» у Рівному

Продовження: Суд скасував реєстрацію незаконно зведених будинків відпочинку над Устею: що буде далі

Продовження: «Я будував»: обвинувачений у самовільному будівництві бази відпочинку над Устею зізнався


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте