Як «порішати» посаду в Держгеокадастрі Рівненщини: майстер-клас від адвокатки депутата

Це було зроблено з однією метою – призначити «свою» людину, – експерт

На посаду начальниці Держгеокадастру області Оксану Овдійчук призначили в серпні без прозорого конкурсу
Джерело
Фейсбук-сторінка Оксани Овдійчук

У відомстві, яке, в матеріалах журналістів та в словах топ-посадовців, фігурує як одне з найкорумпованіших – знову підтверджують свій публічний імідж. Надають неправдиву інформацію, проводять непрозорі призначення недоброчесних посадовців. Все під прикриттям карантину. Розповідаємо хто і як отримав посаду очільника Головного управління Держгеокадастру Рівненщини.

Спроба очистити відомство від корупції

Попередній прем'єр-міністр України Олексій Гончарук в листопаді 2019-го відсторонив від виконання обов'язків першого заступника начальника Держгеокадастру у Рівненській області Сергія Дубича за озвучені факти корупції у відомстві та доручив провести перевірку.

В результаті перевірки і скандалу керівник Головного управління Держгеокадастру Рівненщини звільнився.

«З початку повного очищення Держгеокадастру у вересні від корумпованих та неефективних керівників, вже змінено 20 обласних очільників відділень», – повідомляв сайт Кабміну.

Керівник Держгеокадастру Рівненщини, який звільнився, фігурував у багатьох земельних схемах, в результаті яких сотні гектарів земель держави через підставних осіб перейшли в руки бізнесових структур.

Детальніше про кілька таких схем можна почитати в журналістських розслідуваннях:

Земельні махінатори Рівненщини: як бізнес, завдяки чиновникам, привласнює десятки гектарів

Забудовники і СБУшники: як безкоштовно зробити з комунального берега біля «Червоної калини» берег приватний

«Я вже казав – корупціонерів звільнятимемо, доки крісло не займе чесна та патріотична людина», – говорив тоді прем'єр-міністр.

27 листопада 2019-го прем'єр-міністр Олексій Гончарук призначив нового керівника Держгеокадастру – Дениса Башлика і поставив йому завдання, зокрема:

«За два місяці провести тотальну перевірку, очистити службу від усіх, із ким у людей асоціюється корупція в Держгеокадастрі. Оновити керівний склад через прозорі відкриті конкурси».

Та сталося по іншому і президент Володимир Зеленський, руками народних депутатів, змінив уряд, очистивши посаду самого Олексія Гончарука. А 10 червня 2020 року Держгеокадастр очолив інший – Роман Лещенко.

Він був позаштатним уповноваженим президента Зеленського із земельних питань. А до цього був підприємцем і депутатом Жашківської районної ради Черкаської області. На виборах пожертвував (чи інвестував) «Слузі народу» 1,6 мільйона гривень.

Ще до того, як прийшов новий цьогорічний очільник Держгеокадастру, на публічному конкурсі на посаду керівника Головного управління Держгеокадастру Рівненщини в лютому переміг Микола Шустов. 7-го травня він став керівником і вже через два місяці написав заяву на пониження до заступника начальника.

Судячи з того як Микола Шустов не хоче говорити, видно, що його змусили це зробити.

– Для себе я знаю причину. Але не хочу коментувати, – говорив нам Микола Шустов.

Повернення непрозорості

Після цього нібито оголосили конкурс на місце начальника. Але оголошення про таку вакансію на сайті Держгеокадастру немає. У Держгеокадастрі України на запит «Четвертої влади» відповіли, що конкурс оголосили 8-го липня і тривав він до 10 липня.

На прохання вказати де саме опубліковано оголошення про конкурс чіткої відповіді Роман Лещенко не надав. Вказано лиш, що на Єдиному порталі вакансій державної служби.

Ми перевірили. Нема. А останнє оголошення там за 14 квітня 2020-го.

Із 2019 року на Єдиному порталі вакансій державної служби – 54 вакансії, які стосуються Держгеокадастру у Рівненській області. Дати публікації оголошень йдуть у порядку зростання. Це – остання, шоста сторінка. І останнє оголошення на ній публікувалося ще 14 березня 2020 року. Скриншот сторінки Єдиного порталу вакансій державної служби

Хто ще претендував на посаду? Списку бажаючих позмагатися Держгеокадастр України, який оголошував і проводив конкурс – на запит спочатку не надав.

Його голова Роман Лещенко тільки відписав, що до співбесіди допустили одну кандидатку – Оксану Овдійчук. Скільки претендентів було узагалі і хто вони – про це у відповіді на запит ні слова. Хоча ми просили надати цю інформацію.

Але після повторного запиту список претендентів все ж вказали. І, крім Оксани Овдійчук, там усі чиновники Держгеокадастру та інших держструктур, переважно, Рівненщини, серед яких і Микола Шустов.

Розумієте, так? Микола Шустов виграє в прозорому конкурсі, стає начальником Держгеокадастру, потім просить перевести його на заступника і знову подається на участь в конкурсі на посаду начальника, вже у непрозорому конкурсі. Очевидно, пан Шустов мав би що розповісти правоохоронцям, якщо б ті хотіли розслідувати цю справу.

Кандидати на посаду начальника Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області
Стельмащук Святослав Володимирович Начальник відділу контролю за використанням та охороною земель у Костопільському, Рівненському районах та м. Рівному Управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Рівненській області
Нілабович Юрій Михайлович Начальник відділу з питань спільної власності територіальних громад та економічного розвитку виконавчого апарату Рівненської обласної ради
Леманинець В'ячеслав Миколайович екс-директор Державного підприємства «Центр оцінки ти інформації»
Люшин Віталій Григорович екс-голова Березнівської районної державної адміністрації Рівненської області
Дубич Сергій Валерійович начальник міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області
Шустов Микола Васильович перший заступник начальника Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області
Овдійчук Оксана Олександрівна адвокатка, Адвокатське об'єднання «Справедливість» 

Як стало можливим, що кандидата шукають лише три дні і без публічного оголошення?

З 18-го квітня, прикриваючись карантином, держслужбовців обирають по-новому. Уряд вирішує, що екзаменувати на профпридатність претендентів на ту чи іншу посаду потрібно за спрощеною процедурою. Тобто якщо раніше треба було пройти тестування знань, розв’язати ситуаційні завдання та пройти співбесіду. То тепер, вирішили в уряді, достатньо лише співбесіди, яку можна провести дистанційно.

Проте чи проводилася така співбесіда – хтозна. Бо ні її результатів, ні відеозапису самої співбесіди на сайті Держгеокадастру України – немає.

– Оголошення має бути обов’язково. Якась подібність відкритості має бути. Конкурс – це коли хтось про нього знає. Коли ніхто не знає – це вже не конкурс. Це профанація повна, – каже експерт з реформи Державного управління Реанімаційного пакету реформ Сергій Сорока.

Експерт з реформи Державного управління Реанімаційного пакету реформ Сергій Сорока розповідає як під прикриттям карантину призначають «своїх» людей. Скриншот з радіо НВ

– Фактично, вибирають «своїх». Коли уряд приймав рішення про спрощену процедуру, була думка, що це на два місяці максимум. Пояснювали (в тому числі – європейцям), в Єврокомісії, фахівцям: нам треба закривати вакансії, державна служба має працювати, це все тимчасово, – розповідає експерт.

– Але знаєте, як у нас: те, що вигідне для когось, із тимчасового стає постійним. Я не знаю, хороша вона, не хороша (Оксана Овдійчук – авт.), гідна чи не гідна – це не можна сказати. Тому що фактично конкурсу немає.

І три дні – це мало, щоб претендент зібрав документи і подав на конкурс, каже експерт.

– Це така практика: вони десь кулуарно оголосили так, що ніхто цього оголошення не може знайти. Потім швиденько хто знав, той і подав документи. А хто не знав, то і не встиг подати. Звичайно, що це було зроблено з однією метою – призначити потрібну, «свою» людину. Те, що не було оголошення – це порушення Закону «Про державну службу».

Але хто має відповідати за це порушення?

Уже ніхто. Бо для того, щоб притягнути до відповідальності, потрібен позов у суд від того, хто вважає, що порушили його право на державну службу. Та до цього позову потрібно було подати ще й клопотання, щоб суд призупинив процедуру призначення нової начальниці Держгеокадастру Рівненщини. 

– Але є один нюанс. Після призначення керівника на посаду подавайте, чи не подавайте – вже байдуже. До призначення ще можна було чогось добитись. Якщо вже призначили, то все це ніякого значення немає, – каже Сергій Сорока.

Хто така Оксана Овдійчук

14 липня Державна служба України з питань геодезії, картографії і кадастру рекомендувала підписати контракт із Оксаною Овдійчук. Її призначили на посаду 11-го серпня, це підтвердила «Четвертій владі» начальниця управління персоналом Держгеокадастру Рівненщини Ольга Зубченко.

Оксана Овдійчук – адвокатка скандального депутата Рівнеради від Радикальної партії Олега Ляшка Василя Немеша.

Депутат відомий, зокрема, причетністю до спроби захоплення міської землі, а наразі його судять за опір працівникам поліції. Він стріляв у поліцейських, захищаючи квартиру адвокатки Оксани Овдійчук від обшуку.

А сама Оксана Овдійчук притягувалася до дисциплінарної відповідальності за порушення адвокатської етики.

Детальніше про скандали депутата Немеша та роль його адвокатки дивіться в матеріалі:

Адвокатка скандального депутата-забудовника хоче керувати Держгеокадастром Рівненщини. Що про неї відомо і чому пішов з посади попередник

Ми зателефонували до нової начальниці управління Держгеокадастру області, щоб запитати, зокрема, яким чином вона дізналася про таємничий конкурс, та посадовиця відмовилася відповісти.

– Якщо у вас є особисто до мене якісь питання, будь ласка, надсилайте інформаційний запит. Зараз сидить людина, свідок, і підтвердить при необхідності навіть у судовому засіданні вказані мої слова: по телефону я ніякої інформації, коментарів, інтерв’ю і так далі не надаю, – відчутно нервуючи, сказала Оксана Овдійчук.

Цим обмежила конституційне право «вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір». До того ж виходить непослідовність – конкурс на посаду спрощений і дистанційний, бо карантин, а дистанційно відповідати на запитання посадовиця не може, бо що? Немає що відповісти?

Начальниця на період карантину

Оксана Овдійчук на посаді начальниці Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області – тимчасово. Держгеокадастр України підписав із нею тимчасовий контракт до кінця карантину.

Не пізніше, ніж через два місяці після його закінчення, повинні оголосити новий конкурс.

І проводити його мають вже не спрощено, а за умовами докарантинного періоду. Тобто, крім співбесід,и будуть знову тестування та ситуаційні завдання. І трансляція, як відбувається конкурс – також має бути.

– Коли Кабмін вносив зміни, то передбачав, що карантин буде тільки два місяці. А тепер вже очевидно, що це точно до кінця цього року.

Сергій Сорока вважає, що і в умовах карантину немає перешкод для проведення прозорого конкурсу.

– Державні ж органи зараз працюють, люди ходять на роботу. То що заважає конкурс належно провести? Але тим не менше, уряду це вигідно. Карантин точно буде до кінця року. А тоді «або ішак здохне, або падишах помре». Що буде далі – ніхто не знає, – каже експерт.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте