«Це якесь знущання»: чому військовослужбовець з Рівненщини не міг швидко оформити пенсію по інвалідності

17 жовтня Віталій Максимов повідомив, що отримав останню довідку. необхідну для оформлення військової пенсії. На неї він чекав більше місяця
Джерело
Колаж на основі фото «Четвертої влади» та телеканалу «Рівне 1»

Військовослужбовець Віталій Максимов, який на Донеччині підірвався на міні і втратив ногу, не міг оформити пенсію по інвалідності. Бо не вистачало однієї довідки з військової частини, у якій він служив. На неї Максимов чекав місяць.

На прикладі історії мобілізованого з Дядьковичів поруч з Рівним ми вже розповідали про звільнення зі служби після поранення та проходження МСЕК. У останній частині циклу матеріалів про ветерана розкажемо, що потрібно знати військовослужбовцям, щоб отримати пенсію.

«Понамулював мозолі. Сильно, до крові»

Після того, як Віталій Максимов пройшов МСЕК і йому пожиттєво встановили другу групу інвалідності, він почав збирати довідки, щоб оформити пенсію по інвалідності.

– Поїхав у ТЦК (колишній військкомат. – Ред). Вони кажуть, що треба знову збирати папери, робити ксерокопії і подавати на пенсійне. Я зібрав, але два тижні чекав на дві довідки. У ТЦК сказали, що вислали документи на частину, бо частина має мені ще виплатити компенсацію за поранення, – розповідає Максимов.

Віталій досі ходить у тому ж незручному протезі, що мав навесні, у нашу першу зустріч:

– Понамулював мозолі. Сильно, до крові. Я вже мірку взяв, бо у мене нога всохлася. Але не можу поїхати у протезний, бо маю цю волокиту з пенсійним, з клопотами по ТЦК.

– Чесно кажучи, воно мені вже все набридло, – продовжує Віталій Максимов. – Але я вже хочу довести все до кінця. Кожен раз десь їдеш і треба якусь нову довідку, бо чогось не вистачає.

– Приїхав у ТЦК, кажуть, що у мене є довідка про травму форми 5, а треба вже якусь нову довідку – форми 8. Бог його святий знає, що то таке. Це якесь знущання. У ТЦК сказали, що частина мала мені видати форму 8. Ту довідку 8 де взяти? Я вже із частини звільнений. ТЦК дав запит на ту форму 8 у частину. Я не можу зрозуміти, що це таке робиться.

17 жовтня із військової частини потрібна довідка, на яку Віталій Максимов чекав місяць, таки надійшла.

Дві пенсії 

Адвокатка волонтерського руху «Адвокати ЗСУ» Наталія Лісова пояснила, які документи потрібно зібрати та на які види пенсії по інвалідності можуть розраховувати військовослужбовці.

За її словами, військовослужбовці, які звільнилися з військової служби і отримали інвалідність саме під час військової служби, мають право оформити  або військову, як Віталій Максимов, або цивільну пенсію.

Адвокатка Наталія Лісова розповіла, які переваги мають два види пенсій по інвалідності, які можуть отримати військовослужбовці. Фото – скриншот з відео на сайті волонтерського руху «Адвокати ЗСУ»

Наталія Лісова розповідає: часто військовослужбовцям відмовляють в оформленні пенсії саме через те, що вони не знають різниці між пенсією військовою та цивільною

– Вони йдуть у відділення Пенсійного фонду, там у них приймають заяву і одразу їм пишуть відмову у цивільній пенсії. Тому що це, як правило, звертаються молоді військовослужбовці, у яких ще немає відповідної кількості стажу.

– Щоб отримати військову пенсію, потрібно звертатися до ТЦК, але вже тільки після звільнення. Тобто якщо військовослужбовець має вже інвалідність, але ще не звільнений, то пенсію по військовому закону він поки що не може оформити.

Пенсія військова

Військова пенсія визначається Законом України «Про забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

– Щоб отримати військову пенсію, навіть якщо у військовослужбовця геть нічого на руках немає, потрібно звернутися до територіального центру комплектування за своїм місцем проживання, каже Наталія Лісова.

Військовослужбовець самостійно має отримати від МСЕК виписку з акту огляду про те, що його визнають, як особу з інвалідністю. І цю виписку треба подати у Пенсійний фонд.

У деяких випадках, каже Наталія Лісова, буде складно отримати витяг з наказу про звільнення або витяг з наказу про виключення із списків особового складу військової частини:

– Наказ про виключення зі списків особового складу військової частини видається в оригіналі на руки. Але є невелика категорія військовослужбовців, щодо яких засекречений період і місце проходження військової служби. Щодо них трохи по-іншому, але це дуже рідкісні випадки.

Форма 8, розповідає адвокатка, – це велика роздрукована таблиця, на якій все погано видно через дуже дрібний шрифт. Але вона має велике значення:

– Грошовий атестат передбачає щомісячні основні види грошового забезпечення, які військовослужбовець отримував. Тобто там вказаний посадовий оклад, оклад за званням, надбавка за вислугу років, надбавка за особливістю проходження військової служби і премія. А також матеріальні допомоги, які на дату звільнення отримував військовослужбовець.

– Якщо немає грошового атестату або довідки, військовослужбовець може отримати їх по-різному: або через ТЦК, або напряму у військовій частині. Якщо військовослужбовець має посвідчення учасника бойових дій, посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, обов'язково потрібно надати копії цих документів до заяви, щоб мати право на встановлення певних надбавок, які передбачені саме для цих пільгових категорій громадян.

На практиці, каже Наталія Лісова, можуть вимагати ще якісь додаткові документи, може виникнути якась плутанина з документами. Наприклад, із підтвердженням стажу:

– Наприклад, є військовослужбовці, в яких півтора року служби під час дії режиму воєнного стану. А є військовослужбовці контрактники, є військовослужбовці з кадрової  служби, – в них дуже великий період роботи. І в них можуть бути питання, наприклад, щоб підтвердити страховий стаж до 2000-го року, коли ще не було системи персоніфікованого обліку. Можуть бути певні нюанси по якихось довідках.

– Якщо інвалідність настала пізніше, то має бути встановлений причинний зв’язок такої інвалідності із проходженням військової служби, із захистом Батьківщини або з виконанням обов’язків військової служби.

Військова пенсія – це відсоток від грошового забезпечення, яке отримував військовослужбовець під час військової служби. Розмір цього відсотка залежить від сукупності двох факторів: групи інвалідності та її причинного зв’язку.

Наприклад, якщо інвалідність настала внаслідок поранення, отриманого під час захисту Батьківщини, то 1 група – це 100% від грошового забезпечення, 2 група – 80%, 3 група – 60%.

– Також військова пенсія має певні мінімальні розміри і має певні умови, коли до неї нараховують надбавки та допомоги. Наприклад, за особливі заслуги перед Батьківщиною. Або ж якщо на утриманні пенсіонера – колишнього військовослужбовця – перебувають інші непрацездатні особи. Ця пенсія підлягає індексації та підвищенню на умовах, які визначені законодавством.

Військову пенсію можуть призначати, навіть якщо немає страхового стажу.

– І це дуже вигідно для тих, у кого немає цього страхового стажу, – підсумовує адвокатка Наталія Лісова.

Пенсія цивільна

Цивільну пенсію по інвалідності, на відміну від військової, можуть призначити до звільнення з військової служби. 

Але щоб її отримати, потрібно обов’язково мати страховий стаж.

– Цивільна пенсія по інвалідності розраховується за тією ж формулою, що і пенсія за віком. Два основні показники: середній заробіток особи, яка оформлює пенсію, і коефіцієнт стажу.

Вимоги до кількості років страхового стажу залежать від віку особи, яка звертається за призначенням пенсії.

У Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перелічили, яким має бути стаж. Для осіб з інвалідністю I групи – від 1 до 10 років, залежно від віку. Для осіб з інвалідністю II та III груп – від 1 до 14 років.

У тих, кому встановлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, стаж повинен становити не менше 15 років.

– Якщо особа, яка звертається, не потребує підтвердження стажу за минулі роки, ще до моменту введення персоніфікованого обліку, Пенсійний фонд сам формує дані з персоніфікованого обліку про особу і долучає їх до заяви, – каже адвокатка Наталія Лісова.

Пакет документів, за словами Лісової, нескладний. Труднощі можуть виникнути тільки з періодами роботи, які були до 2000 року, або якщо особа працювала на окупованих територіях.

Цивільна чи військова: як обрати пенсію військовослужбовцю

Яка пенсія ліпша – дуже індивідуальне питання, каже адвокатка Лісова.

– Якщо в особи є достатній страховий стаж, був високий офіційний заробіток, з якого сплачувалися страхові внески, і це все підтверджено документально, то вигіднішою може бути саме цивільна пенсія. Якщо особа була на офіцерській посаді, мала високе грошове забезпечення у військах, тоді, ймовірно, вигідніше оформити військову пенсію, – каже адвокатка Лісова. 

Але додає: це часто неочевидно, і перед тим, як оформлювати пенсію, потрібно рахувати.

– Може бути і невелика різниця або ж майже однаково – все дуже індивідуально. Але військова пенсія більш вигідна тільки тим, у кого взагалі немає страхового стажу, і якщо вони звільнені, звісно.

Цивільна пенсія може бути призначена до звільнення, але за умови, якщо є страховий стаж.

Для військової пенсії стаж не важливий. Але цю пенсію можна отримати лише після того, як військовослужбовець звільниться із ЗСУ.

Але, каже адвокатка Лісова, є випадки, коли військовослужбовець може не отримати пенсію взагалі:

– Коли він ще служить, вже має групу інвалідності, але не має страхового стажу – він не зможе отримати ні цивільну, ні військову пенсію.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте