Більше гуртків за менші гроші: конфліктна реорганізація обласних позашкільних закладів

Над сюжетом працювали журналістка Ольга Підгородецька та відеограф Владислав Мартинчук

Департамент освіти і науки Рівненської облдержадміністрації вирішив, що потрібно створити один обласний багатопрофільний заклад позашкільної освіти замість трьох однопрофільних. Директори закладів – проти. Кажуть, що це нашкодить, зокрема, національно-патріотичному вихованню дітей. В ОДА ж наполягають, що вдасться зекономити кошти на зарплатах керівників і збільшити кількість гуртків у різних громадах.

Детальніше про цю реорганізацію та аргументи сторін – у сюжеті та в роз'яснювальному матеріалі «Четвертої влади».

Що змінилося

У Рівненській області донедавна було п’ять обласних однопрофільних закладів позашкільної освіти:

  • Мала академія наук учнівської молоді,
  • Дитячо-юнацька спортивна школа олімпійського резерву,
  • Центр національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства,
  • Станція юних натуралістів,
  • Центр науково-технічної творчості учнівської молоді.

17 березня 2023 року Рівненська обласна рада проголосувала за ініціативу департаменту освіти і об’єднала центр національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства, станцію юних натуралістів та центр науково-технічної творчості учнівської молоді.

«За» натиснув 41 депутат із сорока дев'яти присутніх. Вісім голосували проти.

Заступниця директора департаменту освіти і науки Рівненської ОДА Марина Пашковська презентує новий багатопрофільний заклад як такий, що водночас зекономить обласні кошти та розширить напрямки роботи з дітьми. Відповідно, збільшиться кількість гуртків, на які треба буде залучити нових фахівців.

Марина Пашковська
Марина Пашковська каже, що за менше грошей з бюджету можна створити більше напрямків виховання

– Хочу наголосити на тому, що всі ті напрямки, які на сьогодні вже існують в цих закладах, продовжать функціонувати, і керівники гуртків продовжать займатися з дітьми. Військово-патріотичний, туристично-краєзнавчий, еколого-натуралістичний, науково-технічний напрямки залишаються. І пропонуємо доповнити двома новими: художньо-естетичним і соціально-реабілітаційним, – розповідає  Марина Пашковська.

Зекономити 2 мільйони

– Безперечно, оптимізація стосується керівного складу цих закладів. Це ми маємо 3 посади керівників. Буде один керівник. Ми маємо чотири посади заступників, після реорганізації буде дві. Три посади з адміністративно-господарської частини, після реорганізації одна залишиться. І також це стосується бухгалтерів, секретарів-друкарок (так, вони досі у нас є), діловодів, – пояснює Марина Пашковська.

Але економія, наголошують в департаменті, – не головна причина реорганізації.

напрями діяльності реорганізованого закладу позашкільної освіти
Заступниця директора департаменту освіти і науки Рівненської ОДА Марина Пашковська презентувала депутатам напрями діяльності реорганізованого закладу позашкільної освіти. Рожевим виділені нові напрямки

– На такому рівні, як є це сьогодні, де кожен працює над своїм профілем, створити якісну послугу неможливо, – каже Марина Пашковська. – Протягом двох років ми працювали із закладами, тобто це було вивчення і якості дистанційного навчання, коли воно було виключно дистанційне, і наради із закладами, навчання із закладами з різних питань, вивчення відвідуваності і контингенту в цих закладах. Відвідуваність у листопаді була на рівні 47%. Це недопустимо.

Ще однією причиною реорганізації в департаменті називають відсутність проєктного менеджменту у закладах, тобто залучення грантових коштів.

– Найбільша кількість дітей, які відвідують гуртки, – з міста Рівного. Але це неправильно, тому що в нас є 64 громади. Ці заклади мають працювати з усіма 64 громадами, – додає Марина Пашковська.

Один з двох нових напрямків, який пропонують після реорганізації

– У якихось громадах кошти обмежені, і коли доходить до фінансування позашкільної освіти, то, напевно, десь економили. Ми громаді маємо запропонувати загалом, а не коли три заклади приходять з різними пропозиціями. Один заклад формує кошторисну пропозицію: скільки буде коштувати гурток для однієї дитини. Так буде один заклад, з яким вони будуть працювати.

Ми запитали у Марини Пашковської, чи є у департаменті план дій на випадок, якщо новий заклад не зможе виконувати програми позашкільної освіти та ефективно проводити обласні етапи змагань.

– Я переконана, що все буде працювати. Бо це і залежить від ефективного менеджменту, – відповіла Марина Пашковська.

Будемо останні: чому керівники закладів проти

Зі слів директора Рівненського обласного центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді Юрія Шадого, на сесійне засідання керівників закладів не запрошували, але він прийшов, щоб пояснити депутатам специфіку роботи та можливі негативні наслідки реорганізації.

Юрій Шадий
Юрій Шадий обурений цією реорганізацією

– Була обіцянка до сесії доопрацювати нормально, сісти з фахівцями галузі за столом, публічно, якщо хочете. Доопрацювати ці всі пропозиції, щоб я міг розкритикувати кожне ось це безвідповідальне слово, яке було сказане. Непрофесійне, некомпетентне, шкідливе для української держави і для української освіти. Нам цього не дали, – розповідає Юрій Шадий.

За словами його заступника Олександра Денисюка, 28 лютого вечері на сайті обласної ради з'явився проєкт рішення про створення нового закладу з назвою «Академія позашкілля Рівненщини».

1 березня керівникам закладів прийшов лист від обласного департаменту про зустріч із колективами. 2 березня, каже Олександр Денисюк, вже був інший лист – зустріч скасували.

9 березня керівники закладів дізналися, що проєкт рішення винесли на розгляд гуманітарної комісії облради.

Олександр Денисюк
Заступник директора Рівненського обласного центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді Олександр Денисюк розповідає, що керівниками закладів не обговорювали зміни

– Наш директор йде на цю гуманітарну комісію. Ми бачимо прекрасне там представлення від заступниці директора обласного департаменту освіти і науки. Як все буде гарно, як все буде чудово, коли це все об'єднати в необ'єднане. Це нагадує казку про рака, лебедя та щуку. Головний аргумент – те, що економимо кошти, – каже Олександр Денисюк.

Про концепцію майбутнього об’єднаного закладу Юрій Шадий, як розповідає, дізнався саме на засіданні гуманітарної комісії – з презентації заступниці директора департаменту освіти Марини Пашковської. Директор станції натуралістів Володимир Воробей та керівник центру науково-технічної творчості Володимир Южаков – дізналися на президії облради.

Марина Пашковська презентує концепцію реорганізації закладів на гуманітарній комісії облради

– Наради не проводили. Ми з колегами спілкуємося постійно і з департаментом спілкувалися, спілкуємося. Ну, такого обговорення, щоб обговорення, то такого не було: яким це чином має бути і яка має бути структура цього закладу, як об'єднати, – розповідає директор Рівненського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді Володимир Южаков.

Керівник центру науково-технічної творчості учнівської молоді Володимир Южаков теж підтверджує, що його не залучали до обговорення реорганізації

– Нібито будуть збережені педагогічні працівники. Але як відбувається процес реорганізації: оскільки утворюється нова юридична особа, значить, має відбуватись процес ліквідації трьох закладів. Має бути створений новий, і директор нового закладу має набрати уже відповідно до штатної структури нових працівників, – каже Олександр Денисюк.

– Співпраця з громадами у нас йде, – це вже каже директор центру науково-технічної творчості учнівської молоді Володимир Южаков. – З 25 громадами підписані угоди. Всім запропоновано, без винятку, співпрацю. У декого немає можливості, у декого немає бажання.

Щодо економії після реорганізації, то керівники центрів зазначають, що на позашкільній освіті і так економили.

Володимир Воробей
– Звичайно, є проблеми. Є недофінансування, звичайно, є застаріла матеріальна база, – розповідає директор Рівненської обласної станції юних натуралістів Володимир Воробей

Директор центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства Юрій Шадий навіть звертався до голови обласної військової адміністрації Віталія Коваля щодо фінансового становища, в якому опинився центр.

«Бюджет закладу у 2022 році, незважаючи на стратегічне значення напрямку роботи, був найменшим серед усіх позашкільних закладів області та окремих закладів у громадах і складав майже п’ять з половиною мільйонів гривень, що забезпечує лише потреби захищених видатків, є потрібним мінімумом для функціонування закладу і не містить видатків розвитку», – писав Юрій Шадий голові ОВА.

Бюджет закладу у 2023 році складає 4 мільйони 348 тисяч гривень, заявив Юрій Шадий, хоча Рівненщина другий рік поспіль перевиконує бюджет.

– З 2006 року, крім туризму, краєзнавства, у нас додано військово-патріотичний напрямок, де є величезна ніша гри «Джура» і де ми абсолютно ресурсно були недофінансовані, – наполягає Юрій Шадий.

В центрі національно-патріотичного виховання на стенді фото головнокомандувача Збройних сил України генерала Валерія Залужного

– І питання надзвичайно відкрите. І знову ж таки питання до департаменту, чому блокувалося фінансування і восени минулого року, і на початку року, що ми змушені були керівників гуртків і методистів без збереження заробітних плат відправляти у відпустку?

– Це питання чомусь нікого не хвилює. Ні депутатів, чому так сталося, як це ми так працюємо ефективно, так переживаємо за дітей, що в нас така криза. Що ми мусили скидатись по 1000 гривень або свої давати і везти дітей представляти область на змагання з лижного туризму, і позичати лижі у Дубні, – розповідав уже депутатам облради на президії Юрій Шадий.

Юрій Шадий також запевняє, що не було досліджень ефективності роботи закладів ніяких. Були, за його словами, лише запити з проханням надати інформацію.

– З іншого боку, було рішення обласного департаменту освіти про перевірку стану відвідуваності гуртків, але це не є дослідженням методичних потреб, ефективності, якості працівників, – каже Юрій Шадий.

– Було питання комплектації гуртків. Перевіряли наш заклад безпосередньо. Це було у листопаді, і в нас була найвища серед всіх закладів позашкілля відвідуваність – 47%. Це в час обстрілів, в час, коли комісія приїжджала на заняття і була повітряна тривога, коли не було в закладах електроенергії і батьки боялися навіть дітей відправляти. І це дуже класний, дуже великий показник, тому що тоді в школу діти не ходили більше, аніж на позашкільні гуртки.

Одне зі змагань центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді

Юрій Шадий каже, що не розуміє, як новий заклад буде розвивати напрямки, які нині працюють у центрі національно-патріотичного виховання:

– Та структура не зможе забезпечити таку ефективність цієї роботи. По-перше, тому що фахівців стільки не буде. Тому що проведення туристичних змагань – дуже трудомісткий процес, коли залучаються у нас всі працівники, щоб забезпечити безпеку дітей, прописати всі накази, всі відрядні, повідправляти листи на всі громади.

– Якщо є гроші, закупити грамоти, призи, виплатити людям відрядні. Це, в тому числі, сидять бухгалтери і капець як махаються. З організаційної структурної точки зору – нереально. Плюс, штатна кількість буде зменшена.

– Завершиться великою ганьбою. Це завершиться ляпом. Це завершиться тим, що ми зараз завалимо всі обласні етапи всеукраїнських заходів, – наполягає Юрій Шадий.

– Завершиться тим, що буде створений заклад, де будуть гуртки квілінгу і ручної роботи, тому що будь-який серйозний гурток вимагає спорядження, розвитку, фахівців, вимагає  методичного супроводу, серйозних заходів і вивчення загалом сфери. У тій штатці у тому новому закладі все забезпечити буде неможливо. Ми й так зараз, мені сказали, за рівнем позашкілля і розвитку в Україні – двадцяті. А тепер будем останніми, – вважає Юрій Шадий.

До кінця навчального року три заклади мають закінчити процедуру реорганізації в один.

Більше на тему освіти читайте за тегом: Освіта


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте