Чому колишній керівник рівненського міського ТЦК не задекларував житло та авто дружини
Ексначальник Рівненського об’єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Олександр Ярмошевич подав декларацію за 2023 рік. Які помилки знайшли наші аналітики у його декларації та що каже про це сам Олександр Ярмошевич – у публікації «Четвертої влади».
Дивіться також: «Я був незручним. Відмовлявся “возити цифру”»: інтерв’ю зі звільненим рівненським військкомом Ярмошевичем
Що відомо про екскерівника ТЦК Рівного
Перш ніж розповідати про статки Олександра Ярмошевича, кілька слів скажемо про його біографію.
Народився він у Білорусі у 1988 році. З мережі інтернет вдалося знайти інформацію, що він – випускник Книгининського ліцею Демидівської селищної ради.
Закінчив Львівський інститут сухопутних військ (нині Академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. – Авт.), навчався в університеті оборони України імені Івана Черняховського, проходив службу у Зведеному підрозділі спецпризначення для конвоювання та супроводу військових вантажів від 732 центральної артилерійської бази озброєння, перебував в зоні АТО.
У 2016 році Президент України Петро Порошенко нагородив тоді ще капітана Ярмошевича орденом Богдана Хмельницького III ступеня.
– У 2014 році за наказом начальника Генерального штабу створили спеціальний підрозділ конвоювання колон. На той момент високомобільних десантних військ ще не було, – розповідає Олександр Ярмошевич про свою участь в АТО.
– Рівно через місяць після того, як в мене народився син, я вибув зі своїм підрозділом виконувати бойові задачі. На початку грудня була ротація, але через три тижні знову повернувся назад. Тоді якраз велись активні бойові дії на Світлодарській дузі. Там я здійснював доставку колон з ракетними боєприпасами, їхню охорону, евакуацію поранених та інші задачі.
– З третього на четверте лютого 2015 року закрилося кільце оточення в Дебальцевому. Ми з третім полком спезназу перші пробили дорогу туди. Так звана дорога життя. Чотири з половиною години ми з боєм заходили. Завели першу колону з провізією, з боєприпасами, з пально-мастильними матеріалами. Потім ми щоденно з 4-го по 18 лютого заїжджали в оточення з боєм, забирали наступну колону і виїжджали.
За словами Олександра Ярмошевича, у 2017 році, коли у Калинівці Вінницької області вибухнув боєприпасний арсенал, його призначили на посаду заступника камандира частини.
– У 29 років я прийняв ту посаду і прослужив там три роки. У 2019 році звільнився з лав Збройних сил України. Я побачив, що в арсенал вливались великі кошти і почали проводити тендери, які були дуже сумнівними. Я не хотів у це в’язуватись. Після закінчення контракту я звільнився.
– У 2020 році на прохання вищих військових посадових осіб (не озвучуватиму прізвище, але процитую: «Хватить шаритись. Іди служи назад»), я призвався у Дубровицький районний ТЦК (нині – Перший відділ Сарненського районного ТЦК і СП. – Авт.) на посаду заступника військового комісара з рекрутингу та комплектування. І у 2022-му, після проходження різних іспитів, мене призначили в Рівненський міський ТЦК, – розповів Олександр Ярмошевич.
Нині Олександр Ярмошевич має звання полковника Збройних сил України. Після скандалу із поширеним відеозаписом, на якому він у своєму кабінеті цілувався із жінками, його перевели служити до 5-ї танкової бригади.
Окрім того, ми знайшли, що у 2015 році він балотувався до Рівненської обласної ради від Блоку Петра Порошенка «Солідарність», його не обрали. Був членом Районної ветеранських спілки учасників АТО Сарненщини.
Ексначальник рівненського ТЦК – у шлюбі, має сина. Дружина Валентина Ярмошевич – теж військовослужбовиця, працювала у військовій частині А0153, що у Сарнах (732-га центральна артилерійська база озброєння), а з 2022 року – у територіальній обороні Рівного. Зі слів Ярмошевича, дружина у 2022 році була на білоруському кордоні, де виконував завдання її батальйон. А в 2023 році перевелася у Рівне.
У декларації – нічого про житло
У відкритому доступі є декларації Олександра Ярмошевича, починаючи з 2016 року. Проаналізувавши їх, виявили, що Олександр жодного разу не вказав дані про об’єкти нерухомості, в яких він та його сім’я фактично проживали всі ці роки.
Це є однією із стандартних помилок, які роблять декларанти.
За даними реєстрів, Ярмошевичі не володіють ні будинком, ні квартирою. Олександр отримав у 2017 році земельну ділянку, площею дев’ять соток в Сарнах.
З 2021 року Ярмошевич зазначає місце реєстрації проживання в Рівному. У Рівному він фактично і проживав. Але у відповідній графі об'єкти нерухомості, якими він користувався, не вказував.
Ми подивились і більш ранні декларації. Наприклад, у декларації за 2016 рік Ярмошевич, будучи слухачем Національного університету оборони України імені Івана Черняховського, писав, що проживав у столиці, а «прописаний» був у Сарнах.
Наступні два роки місце проживання військового вже у Вінницькій області. Інформацію про будинок чи квартиру, в якій жив, він теж не вказував. Водночас зрозуміло, що чоловік винаймав житло, адже військова частина, в якій він працював, компенсувала йому ці витрати.
Компенсацію за найм житла отримувала у 2019 та 2020 роках і його дружина Валентина від військової частини в Сарнах.
З 2021 року місце проживання дружини та сина, згідно з даними декларації Ярмошевича, теж у Рівному.
Олександр Ярмошевич пояснив, що винаймає квартиру з сім’єю у Рівному, самостійно з дружиною оплачують оренду, а в декларації не зазначає, бо орендодавці, за його словами, не хочуть укладати офіційний договір. Пізніше Ярошевич нам сказав, що внесе зміни в декларацію і виправить помилки.
Скільки заробляв офіцер
У 2016 році Ярмошевич задекларував дві зарплати: понад 10 мільйонів гривень від частини А0153 та та понад 4 мільйони гривень від Національного університету оборони України імені Івана Черняховського.
Та, схоже, військовослужбовець помилився при заповненні декларації та додав дві зайві цифри до відповідних сум доходу. Сам він не пам’ятає точно, але запевняє, що отримував лише заробітну плату та соціальні виплати, пов’язані з його статусом учасника АТО.
Таким чином зарплата його у 2016-му становила відповідно 105 тисяч та 47 тисяч гривень. Ще 13 тисяч 633 гривні отримав компенсації за найм житла. Окремо від зарплати Олександр декларував винагороду від університету в розмірі трохи більше 11 тисяч гривень.
Офіцер також вказав, що взяв кредит у 2016 році на суму 797 тисяч 700 гривень. Ми уточнили в Олександра Ярмошевича за це:
– Перший раз від вас чую, ніби всі декларації перевіряв. Звісно, що це помилка. Там, певно, 8 тисяч і було, і я навіть пам’ятаю, для чого ми його брали: ми купували холодильник, – відповів Ярмошевич.
Військова частина, що на Вінниччині, нарахувала Олександру у 2017 році 35 тисяч 593 гривні, а у 2018 році – 197 тисяч 628 гривень (приблизно по 13 тисяч в місяць «на руки». – Авт.).
У рік звільнення з частини А1119 Ярмошевичу нарахували 176 тисяч 104 гривні зарплати, 191 тисячу 165 гривень допомоги на оздоровлення та звільнення.
Рівненський обласний ТЦК та СП у 2019 році (за роботу в Дубровицькому районному ТЦК. – Авт.) нарахував йому зарплату в розмірі 5 тисяч 96 гривень.
За 2020 рік Ярмошевич декларував 223 тисячі 330 гривень зарплати, 16 тисяч 439 гривень підйомних та 1 тисячу 390 гривень соціальної допомоги від обласного ТЦК. Крім того, університет оборони нарахував йому 1 тисячу 685 гривень зарплати.
Рівненський обласний військкомат у 2021 році нараховував приблизно по 20 тисяч на місяць зарплати.
У рік повномасштабного вторгнення середня місячна зарплата начальника Рівненського об’єднаного міського ТЦК була близько 37 тисяч на місяць «на руки» (загальна сума нарахованої зарплати склала майже 555 тисяч гривень, від якої ми відняли 19,5% податків та поділили на 12 місяців. – Авт.).
Додатково в ТЦК Ярмошевичу нарахували за рік різних виплат на загальну суму 38 з половиною тисяч гривень.
У 2023-му Ярмошевичу нарахували менше: 406 тисяч 87 гривень. Або в середньому 27 тисяч гривень на місяць «на руки». Та інших виплат було більше у два рази: 78 тисяч 300 гривень.
Де працює і скільки заробляє дружина Валентина
У 2016 році Валентина Ярмошевич частково перебувала у відпустці по догляду за дитиною до трьох років, за що їй нарахували допомогу у розмірі 11 тисяч гривень. Місце роботи Ярмошевич своєї дружини не вказав, але зазначив 25 тисяч 635 гривень зарплати.
Із сайту Міноборони встановлюємо, що жінка у 2016 році проходила люстрацію за місцем роботи у військовій частині у Сарнах.
У 2017 році чоловік декларував зарплату Валентини від військової частини, що у Сарнах. Вона становила тоді 99 тисяч 101 гривню. Наступного року – 105 тисяч 776 гривень.
У рік, коли Олександр Ярмошевич з Вінницької області приїхав служити у Рівне, дружина в Сарнах заробляла в середньому по 9 з половиною тисяч на місяць. Приблизно така ж зарплата була у неї і в 2020-2021 роках.
З 2022 року начальник Рівненського міського ТЦК перестав вказувати найменування роботодавця дружини. Це теж є одним з найпоширеніших порушень при заповненні декларацій, коли посадовці пишуть, що джерелом доходу є сам декларант чи член його сім’ї.
Але розмір зарплати дружини різко підвищився. Так, за 2022 рік їй нарахували 488 тисяч 787 гривень («на руки» це майже по 33 тисячі на місяць). А минулого року загальна сума нарахованої зарплати Валентини Ярмошевич склала 824 тисячі 395 гривень або в середньому по 55 тисяч на місяць «на руки».
Як повідомив нам Олександр Ярмошевич, його дружина з 2022 року проходить службу у військовій частині А7065 (територіальна оборона Рівного, 56 батальйон).
Більшу заробітну плату дружини полковник пояснює так:
– Вона ж виконувала завдання на кордоні, відповідно до бойового розпорядження в них були додаткові виплати, визначені законодавством, за виконання особливо важливих завдань.
Тому й вийшло, що вона більше за мене заробила. А я перебував тут, у Рівному, і виконував завдання з мобілізації. А вона була в складі оперативного угруповання військ Волині, відповідно отримала всі додаткові виплати, які передбачені. Там 100 тисяч отримують, тому і більше грошей в декларації.
Автівки сім’ї військових
За даними декларації, Олександр Ярмошевич у 2018 році купив за 29 тисяч «Daеwoo Nexia» 2009 року випуску.
Через рік Ярмошевич продав її за 30 тисяч гривень.
У 2019 декларував старий, 1996 року випуску, «Mitsubishi Lancer». Вартість – 30 тисяч гривень (приблизно 1 тисяча 100 доларів США за курсом 2019 року).
У квітні 2022 року реєструє на себе «Renault Laguna 2.0» 2008 року, вартість – знову 30 тисяч гривень. «Мітсубіші» вже за цей рік немає. А серед доходів є 30 тисяч гривень від продажу рухомого майна.
Минулого року Ярмошевич продав авто «Renault», адже є дохід 30 тисяч гривень від продажу рухомого майна, а в декларації з автомобілів лише інформація про «AUDI Q7» 2014 року за пів мільйона гривень.
Готівкові заощадження Олександр Ярмошевич не декларував ні разу до 2023 року.
В електронному кабінеті водія ми отримали витяг, згідно з яким Ярмошевич Валентина Петрівна з 26 січня 2023 року має у власності транспортний засіб марки «Toyota Yaris» 2012 року випуску.
На питання, чому Олександр Ярмошевич не вказав авто своєї дружини, він спочатку відповів, що авто придбали у 2024 році. А коли ми сказали, що маємо витяг про купівлю у 2023 році, відповів так:
– Я перепитав, авто купували в 2023.
– Розумієте, що це порушення?
– Я розмовляв з юристом. Моя дружина може не подавати свої доходи взагалі. Я не бачу в цьому абсолютно ніякого порушення.
– Ви мали в себе в декларації вказати.
– Якби вона, як військовослужбовець, подавала декларацію, то мала б це вказати.
– Але ви мали вказати, оскільки вона – член вашої сім’ї.
– Навіть коли я заповнював декларацію: якщо людина не бажає ці дані висвітлювати, навіть будучи моєю дружиною. Я розумію, що це, можливо, неправильно.
– А яка ціна того авто?
– Наскільки я пам’ятаю, на час купівлі ціна була п’ять з половиною тисяч доларів.
Олександр Ярмошевич зумів за 2023 рік заощадити та відкласти готівкою 6 тисяч доларів США. Нагадаємо, його зарплата за 2023 рік становила приблизно 27 тисяч гривень на місяць «на руки».
Сам він каже, що накопичували з дружиною всі ці роки потрохи кошти, але він це не вказував у декларації. А 6 тисяч доларів США для військового з 19-річним стажем служби, це не так і багато, додав Ярмошевич.
Що кажуть юристи
Ми звернулися до юриста Центру протидії корупції Олексія Бойка із запитаннями щодо недоліків, які допустив Ярмошевич під час заповнення декларації.
– Чи є відповідальність за незазначення зйомної квартири? – запитала журналістка.
– Так, є. Орендоване житло теж мав би зазначити. Відповідальність розраховується виходячи із вартості квартири?
– А чи є порушенням і чи передбачена відповідальність за незазначення правильного джерела доходів – у випадку із зарплатою дружини?
– Щоб була відповідальність, якщо цифри співпадають, то ні. Але про приховування місця роботи дружини можна говорити і НАЗК просити провести перевірку, у тому числі і способу життя. Це можна. Але на початку була купа декларацій, де люди зазначали себе джерелами доходів, коли ще не було розʼяснень. Тому це логічна помилка. Але у 2022, 2023 роках це вже схоже на умисне порушення, яке може бути з метою приховування чогось ще.
– А якщо військком забув вказати авто, яке дружина придбала, чи можуть за таке притягнути до відповідальності?
– Навіть якщо брати п’ять з половиною тисяч доларів США (як нам сказав Олександр Ярмошевич. – Авт), то це 220 тисяч гривень. Цього для адміністративної відповідальності навіть недостатньо. Але з іншого боку, якщо довести, що ціна була більшою і додати ще вартість незадекларованої орендованої квартири, тоді може бути і кримінальна відповідальність, – резюмує юрист Олексій Бойко.
Дивіться також: Що негаразд в історії з прихованою зйомкою у кабінеті начальника Рівненського ТЦК
Долучайтеся до збору на FPV дрони для рівненських дроноводів з 38-ї бригади морської піхоти.
Волонтерська монобанка:
https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk
Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA66 305299 00000 26006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти