Чому рівненську Устю врятувати неможливо

Щороку річка стає бруднішою
Джерело
«Четверта влада»

Устя – річка, яка швидкими темпами все більше перетворюється на загальнорівненський септик. І хоча екологічно свідомі рівняни роблять все можливе, щоб її врятувати – річка приречена. І так вважає не лише міський голова Рівного.

На початку березня громадські активісти із Екоклубу, які займаються захистом навколишнього середовища, знайшли 12 незаконних стоків в Устю від вулиці Осипова до вулиці Небесної Сотні. 

Тоді ж міський голова пообіцяв затампонувати знайдені труби. Втім, з моменту обіцянки ніяких дій, так і не зробили.

Андрій Мартинюк стверджує, що міська влада не справляється з благоустроєм в місті

– Зроблено було – нічого. Фізично ніяких змін не відбулося. Було кілька зустрічей малопродуктивних. Ніяких інституцій, як було обіцяно мером, не створено. Нині міська влада не виконує покладені на неї функції з благоустрою міста, – вважає керівник ГО «Екоклуб» Андрій Мартинюк

Але єдина річка Рівного потерпає не лише від мешканців, які проживають поруч.

Причиною її серйозного забруднення є відсутність роздільної зливової та побутової (фекальної) каналізації.

Як розповів «Четвертій владі» архітектор Дмитро Котляров, у Рівному є лише декілька гілок розділеної каналізації. Однак, в деяких місцях зливова та побутова каналізації йдуть разом.

Для спрощення уявімо дві труби. В одну потрапляє вода з дахів і вулиць, коли йде дощ. В іншу – лайно і побутова хімія з квартир рівнян. Рідина з однієї труби мала б іти на одні очисні станції, а з іншої на інші. Так би мало бути.

Але в Рівному труба одна – і для фекалій з хімією, і для дощу.

Фото із особистої сторінки у Фейсбук Дмитра Котлярова
Дмитро Котляров розповідає про основну причину систематичного забруднення Усті. Фото із особистої сторінки у Фейсбук

– Проблема в тому що, коли йде дощ, ніяка каналізаційна насосна станція не справляється. В каналізацію потрапляють десятки тисяч тонн води і в цей момент на каналізаційній насосній станції відбувається аварійний скид. Вода, і фекальна, і та, що стікає по вулицям, перенаправляється в Устю. За рахунок цього річка забруднюється, – каже Дмитро Котляров

Про вирішення такої проблеми архітектор каже наступне:

– Перепроектувати цю систему і збудувати очисні споруди неможливо, адже навколо очисних споруд потрібно зробити захисну зону радіусом 300 метрів.

Простіше кажучи, в центрі потрібно поставити якусь штуку радіусом 300 метрів, це виходить потрібно знести всі багатоповерхівки навколо, – каже фахівець.

– Потрібно також буде зруйнувати всі дороги і перепрокласти всі мережі. Це колосальні кошти, це мільярди. 

Дмитро Котляров впевнений, якщо над порятунком Усті ніхто наполегливо не працюватиме, річка загине. 

Мер Рівного Володимир Хомко на посаді уже майже десять років. «Четверта влада» запитала у нього, що було зроблено за цей період, аби вирішити проблему.

Міський голова Рівного передбачає, що з Устьою буде те ж, що і з львівською річкою – каналізація

– Нічого такого не було зроблено, бо так побудована конструкція загальносплавної каналізації і я не думаю, що найближчим часом щось буде зроблено, – заявляє мер.

– Тому що це передбачає побудову окремої зливової каналізації. Вартість такого будівництва я навіть не можу уявити, десь до мільярду. І це потрібно перекопати всю центральну частину міста. Це не лише у нас таке, у Луцьку, Житомирі, Львові.

У Фейсбук рівняни роблять меми з іншою цитатою Володимира Хомка, який пропонує змиритися з тим, що річка зникне.

Мем зі сторінки Сергія Ковальчука у Фейсбук. Цитата міського голови з ресурсу golosno.com.ua

На карті Гугл можна побачити частину річки Устя, яку в мікрорайоні Боярка називають «річкою-вонючкою». Колись значно ширша – тепер це заросла смердюча канава в якій менше ніж по пояс води і ширина її не більше двох метрів.

Протікає «річка-вонючка» повз мажорний квартал, в якому живе міський голова Рівного

Сьогодні, на День Конституції, волонтери ГО «Екоклуб» організували акцію за збереження Усті «Річка має жити!».

На «Лебединці» збирають підписи рівнян за те, щоб посадовці почали займатися проблемою очищенням Усті. Адже петиція рівнян щодо цього поки що залишилася без реакції.

– [Потрібно] створити постійно діючу комісію з моніторингу труб зі скидами і їх ліквідації, – розповідає прес-секретарка «Екоклубу» Інна Мулявка. – Також серед вимог петиції – до кінця 2018-го року розробити план заходів щодо порятунку річки.

Екоклубівці збирають підписи рівнян на захист Усті та розповідають про стан річки. Фото Інни Мулявки

– Минулого тижня ми робили відбір води з Усті і віддали його на аналіз, – додає Інна Мулявка. – На сьогодні значно перевищений вміст азоту амонійного. Це свідчить що нечистоти таки потрапляють у річку. Також дуже мало кисню: втричі менше, ніж треба.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте