Чому СБУ затримала праворадикала Давида Ніколаєва: версії

Давида Ніколаєва затримали 10 лютого, наступного дня йому обрали запобіжний захід, наразі він у Києві в СІЗО
Джерело
Офіційний сайт Служби безпеки України

Його затримали з підозрою в замаху на вбивство, а 11 лютого обрали запобіжний захід – два місяці тримання під вартою. Нині голова громадської організації «Правий сектор» Давид Ніколаєв у київському СІЗО, оскільки його справа у Головному слідчому управлінні Служби безпеки України.

Дружина Ніколаєва, рівненська активістка, засновниця громадської організації «Правий сектор Захід» Любов Українчук, каже, що подаватимуть апеляцію, бо вважає справу фальсифікацією і помстою колишнього працівника СБУ.

Від десяти до п’ятнадцяти років позбавлення волі або ж довічне ув’язнення загрожує рівненському радикальному активісту Давиду Ніколаєву, якщо доведуть, що він замовив вбивство іншого рівненського активіста.

Щоб затримати Ніколаєва, вбивство активіста, якого він начебто замовив і ім'я якого ніхто не хоче наразі підтвердити, зімітували. Виконавши завдання, «кілер» прийшов звітувати перед Ніколаєвим, і тоді останнього затримали співробітники СБУ.

«Для вчинення злочину його організатор передав «кілеру» гранатомет РПГ-18 і дві бойові гранати», – повідомляють на офіційному сайті СБУ.

Ніколаєву оголосили підозру у замаху на вбивство рівненського активіста. Хто цей активіст – в СБУ наразі не підтвердили. Фото – офіційний сайт Служби безпеки України

Причина замаху – «активіст через свою громадянську позицію заважав зловмиснику налагодити оборудки з нелегального видобування бурштину та вирубування лісів. До тіньового бізнесу фігурант справи планував залучити афілійовані структури, а також представників кримінальних кіл».

Про подробиці затримання в СБУ у Рівненській області не повідомляють. Прессекретарка управління Інна Ілючок каже, що особу активіста, якого планували вбити, не може ні підтвердити, ні спростувати. І взагалі не може коментувати цю справу, бо обласне управління нею не займається.

В Києві телефоном щось прояснити також відмовляються. Кажуть, що «неуповноважені» це робити і просять написати запит. На запитання, чи могли б прийняти запит усний, пропонують шукати контакти на сайті СБУ у розділі «Доступ до публічної інформації». Мовляв, там зможуть  повідомити інформацію телефоном.

Проте відмовляють і так. Дивуються, чому телефонуємо до них, якщо всю потрібну інформацію надає пресцентр, також просять писати запит і знову скеровують у пресцентр, де «коментувати неуповноважені».

Нам стало відомо з двох незалежних один від одного джерел, що активіст, якого «хотіли вбити» – Володимир Кубюк, який був ініціатором так званої «сміттєвої люстрації» у 2015 році.

Як все було: версія дружини затриманого

Спочатку був обшук у квартирі, каже дружина затриманого Ніколаєва Любов Українчук. Під час обшуку там були вона та її син Владислав. Чоловік був у столярному цеху на вулиці Старицькій, «підкидав дрова в котел».

Українчук каже, що син із чоловіком практично жили у виробничому приміщенні. Бо боялися рейдерських захоплень, а також через технічні причини – в котел у цеху потрібно що дві години підкидати дрова.

– Того дня син застудився і був удома. Чоловік зателефонував спитати, як він почувається і чи може його підмінити біля котла. Бо чоловік хотів приїхати додому, поїсти та відпочити. І в той час, коли мій син вийшов, я почула надворі шум. Визирнула з балкона, а сина жорстко кинули на лід обличчям, так, що він розбив підборіддя під час затримання, в нього були ще ушкодження під очима.

Розповідає, що працівники СБУ хотіли виламати двері, бо вона не бажала їх впускати, поки не приїде адвокат. Зрештою двері жінка відкрила, і правоохоронці під час обшуку забрали її ноутбук.

Коли приїхала дочка Українчук, яка є адвокаткою, до неї застосували фізичну силу. Принаймні, так каже сама Українчук.

– Моя дочка підійшла, хотіла показати посвідчення і виконувати свої адвокатські обов’язки. Один із працівників СБУ настільки її схопив і кинув, вона так летіла, що ледь втрималася на ногах, щоб не вдаритися об стінку.

Після цього був обшук у столярному цеху, СБУ затримала Давида Ніколаєва та сина Українчук Владислава.

Натомість Любов Українчук повезли у село, де в родини є будинок, щоб провести обшук і там, проте нічого не знайшли.

На відео нижче – затримання Давида Ніколаєва. 

– Вночі, вже не пам’ятаю, о котрій, сина відпустили, а чоловіка повезли до Києва у СІЗО. Чому Служба безпеки України займається начебто замахом на вбивство? Хто цей, кого начебто хотіли вбити? Президент? Міністр? Керівник Збройних сил чи якоїсь силової структури? Хто такий «Кубік» Володимир, що Служба безпеки України займається начебто замахом на його начебто вбивство?

Дружина Давида Ніколаєва Любов Українчук вважає, що їхній сім’ї мстяться, і називає дві причини, через які її чоловіка могли затримати.

Причина перша: конфлікт із колишнім працівником СБУ та депутатом Рівнеоблради

У родини Ніколаєвих-Українчук давній конфлікт із колишнім працівником СБУ Олександром Коруновим та депутатом Рівненської обласної ради, керівником «Радивилівмолоко» Анатолієм Грисюком.

Шостий рік вони між собою судяться за приміщення, де нещодавно проводили обшуки СБУ.

Любов Українчук каже, що ще у 2014 році, коли її чоловік служив в АТО під Іловайськом, хтось поширив чутку, що він загинув, а сама Любов Українчук пропала безвісти під Старобєшево.

На той час родина мала у власності приміщення у Рівному на вулиці Старицького.

Попереднім власником цього ж приміщення був колишній працівник СБУ Олександр Корунов. Депутат Анатолій Грисюк на той час орендував у Ніколаєва частину приміщення.

– Він орендував приміщення для своєї бухгалтерки, яка отримувала молочну продукцію з Радивилова, приїжджали машини і розвозили її по магазинах чи на ринок, – каже Українчук.

За її словами, після розголосу про їхню з чоловіком загибель колишній власник через нібито шахрайські схеми продав їхнє приміщення їхньому орендарю Грисюку.  

– Вони приїхали, хотіли виламати двері, дістатися до сейфу і забрати документи, які підтверджували, що ми це приміщення купили. А також договір, і різні грошові виплати, розписки, і фінансові документи вони хотіли забрати. То робітники не дали їм цього зробити. 

– На Корунова є кримінальна справа за шахрайські дії за продаж, а у Грисюка – за купівлю. Десь там на Волині у якомусь селі провели аукціон так, начебто ми не власники і це приміщення не купували.

Каже, Грисюк та Корунов неодноразово пробували силою заволодіти приміщенням.

Любов Українчук вважає, що затримання її чоловіка може бути пов’язане із тим, що 18 лютого мало відбутися чергове засідання у справі щодо приміщення на Старицького. Проте не може пригадати, у якому із господарських судів воно мало бути.

У судовому реєстрі справу на 18 лютого за прізвищем Ніколаєва Давида Борисовича знайти не вдається.

Ми намагалися дотелефонуватися до Анатолія Грисюка, проте контактами з відкритих реєстрів і сайту «Радивилівмолоко» ніхто не бере слухавку.

Журналістам «Четвертої влади» не вдалося дотелефонуватися до депутата Рівнеоблради від партії «Конкретних справ» Анатолія Грисюка, щоб почути його позицію. Фото – сайт Рівненської обласної ради

За номером, який також був у відкритих реєстрах як телефон Олександра Корунова, слухавку піднімає чоловік, який не хоче називатися, бо його ім’я «не має значення».

Але повідомляє, що Олександр Корунов зараз у лікарні, та каже, що передасть йому, з якого приводу телефонують журналісти.

Версія друга: конфлікт із іншим рівненським активістом

Інше припущення Українчук – Давида Ніколаєва затримали, бо «перебіг дорогу» тому, на кого буцімто замовляв вбивство.

«Жертвою» виявився активіст, унсовець Володимир Кубюк на прізвисько «Кубік».

Любов Українчук вважає, що той «має зуб» на їхню сім’ю, оскільки вона із чоловіком відмовилися з ним співпрацювати.

Мовляв, рік тому дізналася, що Кубюк маніпулює ними.

– Нашими руками він знімав із посад тих чи інших корупціонерів, щоб поставити свої людей. Коли головного лісника Шершуна звільнили завдяки нашим зусиллям, то саме Кубюк надавав мені оригінали компромату на колишнього керівника лісового господарства області.

Я з цих оригіналів робила копії, направляючи їх у НАБУ та інші органи, які мали проводити розслідування. І коли мене слідчі питали, хто мені дав ці матеріали, я казала, що не маю права розголошувати прізвище тієї людини, – каже Українчук.

Мовляв, саме Кубюк був ініціатором так званої «сміттєвої люстрації», але потім зумів вийти чистим із води.

Давид Ніколаєв (другий ліворуч) та Володимир Кубюк (по центру) в середині червня 2018 року. Фото із сторінки у фейсбуці Володимира Кубюка

– Хлопців, які кидали у смітник Шершуна, ніхто і не шукав. Постраждали ті, хто поруч ішли і навіть не кидали у смітник. Ну, вели себе трохи некоректно, можливо трохи матюкалися. Але по них велися тривалий час судові слухання. Володимир Кубюк використав мене.

Любов Українчук (ліворуч) хотіла брати участь у переатестації поліцейських. Фото з архіву 2016-го року

Любов Українчук каже, Кубюк стояв і за протестами проти В’ячеслава Єфтенія, який керував тоді Рівненським управлінням Департаменту захисту економіки Нацполіції України.

– Володимир Кубюк, використовуючи наш патріотизм, надавав нам матеріали, щоб не дати Єфтенію стати очільником. 

А після того, як Ніколаєв та Українчук дізналися, що «Кубюк їх використовує», припинили будь-які зв’язки з ним.

– Я була заступницею голови громадської ради при Рівненській ОДА. На одному із засідань мені сказали, що я взяла хабар 50 тисяч євро чи доларів від Єфтенія, аби не чіпати його на цій посаді. Уявіть, яка я крута, коли Єфтенія призначив Аваков і міг тільки Аваков звільнити.

Мені потім розповіли, що таку чутку поширив Володимир Кубік. Він не міг на мене напряму вплинути, щоб я продовжувала акції протесту, той чи інший компромат відправляла правоохоронцям. Він думав що я, щоб довести свою правоту, зроблю все можливе і неможливе, щоб був звільнений Єфтеній. Він думав, що ми ідіоти, яких можна підставити, якщо ми вийшли з-під його контролю. 

Любов Українчук каже, що під час обшуків СБУ і затримання її чоловіка Кубюк спостерігав за процесом «з-за рогу».

– Начебто він десь там ходив у дворі, виглядав. І коли був обшук у чоловіка на базі, він також десь з’являвся і стежив за цим, так би мовити, обшуком.

Але, каже, стверджувати цього не може – чула про це «за переказами людей, які це бачили». 

Журналісти «Четвертої влади» намагалися сконтактуватися з Володимиром Кубюком, щоб почути його позицію і версію, проте на повідомлення у месенджері він не відповідає.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуці. Коментуйте і висловлюйте свої думки.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте