Чорна каса Рівненського онкодиспансеру
Як нажити мільйони на пацієнтах протипухлинного центру
Ми виявили і дослідили нову схему здирництва в Рівненському протипухлинному центрі. Завдяки цій схемі керівник одного з відділень лікарні отримав можливість заробляти мільйони на пацієнтах, фактично не надаючи їм жодних послуг і зловживаючи своїм службовим становищем.
ПРОДОВЖЕННЯ ТЕМИ:
Виїзний торговець рівненського онкодиспансеру: високодохідний обман триває
Ця історія розпочинається приблизно півтора роки тому. Тоді ми зафіксували як в одному з кабінетів онкодиспансеру з онкохворої жінки Півонії Табакар вимагали 1 тисячу 900 гривень.
Усе це відбувалося у відділенні променевої діагностики. Запам’ятайте назву цього відділення, бо ми до неї ще повернемося.
– Лікар сказав, що безплатно у нього нічого немає. Бо це треба внутрівенно, це треба гроші, це треба багато, – казала онкохворій жінці медсестра у цьому кабінеті.
Пізніше, під час прес-конференції, головний лікар онкодиспансеру Григорій Максим'як запевняв що гроші не потрапляють в руки медпрацівників.
– Загальний принцип, який поставлений від останніх подій – гроші не повинні потрапити в руки медичного працівника, – стверджував посадовець. –Тільки через термінал (на рахунок благодійного фонду – ред.).
За результатами нашого розслідування поліція відкрила кримінальне провадження щодо порушення права на безкоштовну медицину.
Нині березень 2019-го. Чи щось змінилося в онкодиспансері? Про це знає рівненчанка Оксана Заєць. Вона щороку проходить мамографію. Кілька тижнів тому знову прийшла у відділення променевої діагностики.
– Я запитала чи буде лікар, чи буде робити мамографію, є хто сьогодні чи немає, – розповідає жінка. – Але мене запитали чи ви взяли талончик. Спочатку береться талон, платиш, і тоді вже тобі роблять саму процедуру.
Щоб оплатити, жінці порадили звернутися у 3-й кабінет.
– Там сидить медична сестра і вона зауважує що станом на сьогодні безкоштовна плівка – лише для онкохворих, а так 500.
Як підтвердження про оплату жінці дали папірець з її прізвищем та сумою, яку вона заплатила. Після проходження мамографії, папірець зник.
– Я карточку віддавала з талоном, а зараз талона не знайшла, – каже Оксана Заєць.
Подібну історію розповідає і жителька Сарненського району Валентина Яковець. Вона прийшла в онкодиспансер на огляд, лікар порадив їй зробити УЗД-обстеження.
– Прийшла я на коридор, – пригадує Валентина Яковець. – Людей було дуже багато. Сиджу – виходить медсестра. Сказала – давайте направлення і проплату.
Жінка дала медсестрі направлення, а від сусідів по черзі дізналася що проплату потрібно зробити у 3-му кабінеті, який розташований неподалік. Тож Валентина пішла в цей кабінет, оплатила. Як підтвердження оплати медсестра видала їй папірець, без жодних реквізитів отримувача коштів.
– Прийшла я туди, зробила проплату, – каже Валентина Яковець. – Медсестра там сказала що 200 гривень коштує плата. Вона записала на якийсь там листочок. Це було на листочку. І пішла я на УЗІ.
Про те що пацієнтів, які приходять на різноманітні обстеження в онкодиспансер, направляють для оплати у той самий – 3-й кабінет, розповідають й інші пацієнти.
Ми вирішили перевірити як і хто бере кошти з пацієнтів.
За легендою, журналістці необхідно пройти УЗД-обстеження молочних залоз. Тому йдемо до кабінету УЗД, що знаходиться у згаданому раніше відділенні променевої діагностики. З кабінету виглядає медпрацівник.
– Скажіть, будь ласка, по такому направленню може підійти? – журналістка.
– Ви на УЗІ? – медпрацівник.
– Да.
– Ідіть краще в третій кабінет.
Журналістка ходила в кабінет номер три двічі – в один день за обстеження на УЗД-апараті просили 250 гривень, через кілька днів – 200 гривень.
– За витратні матеріали це буде 200 гривень. Можете тут оплатити, можете – в терміналі, якщо вам потрібен, можливо, чек, – медпрацівниця.
– А можна трошки дешевше? Бо я щось не розрахувала, – журналістка.
– Ну я не можу, тому що це приватний кабінет.
Тобто у приватному кабінеті, в обов’язковому порядку, беруть кошти, щоб пацієнти отримали дозвіл обстежитися на апаратурі, яка належить диспансеру? Саме так.
Це приватний кабінет, орендований підприємцем. І сюди медпрацівники закладу відправляють пацієнтів для оплати, перед тим як пройти обстеження.
Що з цього приводу думає головний лікар закладу Григорій Максим’як? Півроку тому, нагадуємо, він говорив що кошти, які випрошують у пацієнтів, йдуть у благодійний фонд.
Показуємо йому копію «талончика», виданого у приватному кабінеті Валентині Яковець. Жінка розрахувалася готівкою, віддавши її в руки медичної працівниці. Григорій Максим’як – не здивований.
– За УЗД-обстеження коштів ніхто не бере, – каже Григорій Максим'як. – Це я вам офіційно кажу. Якщо ви хоч трошки щось соображаєте. Коли я говорю факти, я вивчаю перед цим. Ви не знаєте цього...
– Квитанція. Подивіться що тут написано. 200 гривень і УЗД, – журналістка.
– Це розхідні матеріали. Ну і шо. Ви почитайте що пише. Матеріалів для проведення УЗД. Ви умієте читати?
– Для УЗД потрібно матеріалів на 200 гривень?
– Ну як мінімум.
Григорій Максим'як запевняє що саме стільки коштують витратні матеріали для УЗД.
Ми з'ясували, що це не так.
Це підтвердили кілька представників приватних медзакладів у Рівному, в яких роблять УЗД.
Обстеження молочних залоз у приватників коштує – 160-200 гривень.
В ціну, окрім собівартості, входить прибуток. А в собівартість входить зарплата та витрати на придбання обладнання.
В протипухлинному центрі, так тепер називається онкодиспансер, УЗД-апарат належить закладу, і обстеження проводять медичні працівники, які отримують зарплату з бюджету.
А вартість витратних матеріали для УЗД обстеження, за які нібито і беруть кошти у диспансері, це приблизно п’ята частина від ціни усього обстеження.
Таку вартість витратних підтверджує і головний лікар Рівненського діагностичного центру Роман Шустик. Він каже, що багато коштів іде на обслуговування та ремонт обладнання, а витратні матеріали для обстеження – це дещиця.
– Як такі витратні матеріали, ті що йдуть там, гель, вата, бинти, це все там не є дороговартісним. Залежно від обстежень – від 25-ти до 50-ти гривень.
Тобто на кожному подібному обстеженні підприємець, який бере кошти у 3-му кабінеті, має потенційний прибуток приблизно у 300-400 відсотків.
У 2018-му році в онкодиспансері, взнаємо з відповіді на наш запит, зробили понад 125 тисяч УЗД-обстежень.
Протягом року вартість обстеження змінювалася від 90 гривень до 200-250-ти.
Ми вирішили підрахувати потенційний прибуток за 2019-й, рік, якщо з пацієнтів братимуть тільки 200 гривень і кількість обстежень буде такою ж, як і в минулому році.
Кошти з пацієнтів за УЗД-обстеження на обладанні диспансеру отримує приватний підприємець.
Головлікаря Григорія Максим'яка наші підрахунки не вражають, каже – платять же не усі.
– Всіх пацієнтів направляють за талончиком. Ми приходимо, а люди сидять у черзі. За талончиком у цей кабінет, – журналістка.
– А ви хоть коли небуть дивилися скільки хворих іде безкоштовно? Не знаєте.
– Який відсоток, скажіть.
– Ну я не знаю, не рахував. Дуже багато. АТОвці всі йдуть безкоштовно. Дуже багато хворих, які йдуть по зверненню, також ідуть безкоштовно.
– Ну який це приблизно відсоток?
– Ну я звідки знаю? Я не рахував такого. Я такими питаннями не задався навіть.
Начальник обласного управління охорони здоров’я Юрій Осіпчук каже що вперше про це чує.
– У нас є приватники, які заходять у заклад задля надавання якоїсь екслюзивної послуги, якої нема в закладі, – каже посадовець.
– Такі є. І ми їх підтримуємо. Це томографи, це дороговартісні... Це якась апаратура, яку ми не можемо собі дозволити, або на цю апаратуру нема великого потоку людей, і ми через це також не купуємо. Таке також може бути.
– А от там де є дублювання функцій, і туди заходить приватник, просто для того щоб забирати кошти у людей – я проти цього. Я вам обіцяю з цим розібратися.
А хто ж цей приватний підприємець, який отримав можливість заробляти на пацієнтах диспансеру, фактично не надаючи їм жодних послуг окрім збору готівки?
Знайомтесь. Керівник відділення променевої діагностики протипухлинного центру Яків Пархоменко. Він же приватний підприємець. Він же взяв в оренду кабінет, який знаходиться у його відділенні.
І сюди медпрацівники диспансеру, в тому числі підлеглі Якова Пархоменка, направляють пацієнтів для оплати перед обстеженнями.
Яків Пархоменко примудряється сидіти на двох стільцях. Поки в його приватному кабінеті беруть гроші за ніби-то витратні матеріали, він, як завідуючий відділенням, під УЗД-кабінетом збирає підтвердження цієї оплати – так звані талончики.
На талончиках – жодних реквізитів отримувача коштів.
Юрист Центру протидії корупції Юрій Гермашев дивується такому способу оплати.
– З документа, що я бачу, неможливо визначити хто і за що отримав гроші, – каже експерт. – По факту це є порушення правил обліку господарський операцій. І я не розумію взагалі з цього папірця за що ці кошти бралися. Чому ФОП отримує кошти за справи лікарні?
Більше того, юрист побачив ознаки зловживання службовим становищем:
– Якщо ми кажемо що особа, що має у лікарні відповідні адміністративні чи організаційні функції, тобто по факту вона наділена певною владою, і вона цю владу використовує для того щоб заробляти кошти, і це йде у розріз його функції як лікаря, завідуючого, то ми можемо кваліфікувати такі дії, ймовірно, як зловживання владою або службовим становищем.
Сам Яків Пархоменко спілкуватися про систему розрахунків у його відділенні категорично відмовляється.
Спочатку ми намагалися домовитися про зустріч телефоном. Не вдалося. Тому ми прийшли у заклад, щоб таки надати йому можливість пояснити.
– Доброго дня. Яків Миколайович? – журналістка.
– Добрий день.
– Мене звати Антоніна Торбіч...
– (не дає договорити – авт.) Залиште, будь ласка, кабінет.
– Я тільки…
– Ка-бі-нет залиште! Ви заважаєте прийому пацієнтів.
– Я зараз залишу. Я тільки пропоную те щоб ми поспілкувалися, коли вам буде зручно…
– Прошу вийти.
– … про порушення при залученні коштів, на медичні обстеження.
– Прошу вийти.
– Ми зможемо зустрітися щоб поспілкуватися?
– Зустрінемося з вами в поліції. Ви чули останнє моє запитання чи ні?
– Давайте ми поспілкуємося і я вам розкажу, де я взяла інформацію.
– Все. Спілкуємося туди!. Заходим наступний хто.
– Є інформація про зловживання владою. Завдяки цьому зловживанню тут залучають мільйони гривень.
– Жінка вже виходить, її не випускають.
– Це ваше право на відповідь щоб пояснити чому так відбувається.
– До побачення.
Питання, на які уникнув відповіді Яків Пархоменко.
- Чому його підлеглі, працівники комунального закладу, направляють пацієнтів для оплати у його ж приватний кабінет?
- Чому вартість так званих витратних матеріалів для УЗД (так званих, тому в реальності пацієнти, з якими ми спілкувалися, розповідали що після оплати не отримували жодних витратних матеріалів на обстеження, лише папірець з підтвердженням оплати – авт.) в диспансері вп'ятеро вища за вартість матеріалів в іншим медзакладах Рівного?
- Минулоріч у приватному кабінеті Якова Пархоменка встановили томограф, нам вдалося зафіксувати це на відео. Ми хотіли запитати у завідувача звідки у нього гроші на придбання дороговартісного обладнання? Адже його офіційний дохід у диспансері, протягом останніх років, не перевищував 150-ти тисяч гривень на рік.
Дати відповіді на ці питання обіцяє начальник обласного управління охорони здоров’я Юрій Осіпчук.
– Обіцяю що в межах своїх повноважень у це включуся, – каже посадовець. – Бо таких речей не має бути однозначно.
Попри обіцянки і запевнення що готівковим розрахункам між лікарями і пацієнтами покладено край, ми стали свідками виникнення ще однієї схеми. Більш складної, ніж попередні.
Тепер можна не критися, беручи від пацієнтів вп’ятеро вищу від реальної плату. Можна міняти вартість обстеження хоч щотижня, бо це не потрібно фіксувати у документах і обґрунтовувати. Достатньо рішення лікаря-підприємця, який, за нашими підрахунками, має можливість заробляти на пацієнтах чорноготівкові мільйони.
– Тут може бути багато корупційних злочинів, – вважає юрист Центру протидії корупції Юрій Гермашев. – Якщо це схема, в якій працюють так багато людей, та отримують кошти незаконно, то тут буде такий цілий кримінальний букет. І наразі ті факти, які ви мені озвучили, ті документи, що ми бачили, вони достатні щоб ініціювати розслідування і встановлювати ці факти. Але це повинне робити слідство.
Розслідування «Четвертої влади» в рамках проекту «Підтримка регіональної розслідувальної журналістики» за підтримки National Endowment for Democracy (Національного фонду підтримки демократії (США))
Якщо те, що ми робимо, вам подобається, і ви вважаєте це важливим, ви можете підтримати «Четверту владу». Щоб ми мали можливість працювати ще краще і охоплювати більшу кількість тем. Зробити це можна ТАКИМ ЧИНОМ.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти