Виїзний торговець рівненського онкодиспансеру: високодохідний обман триває
Коли пацієнти приходять зробити рентген або мамографію до Рівненського протипухлинного центру, їх часто відправляють оплачувати медичні товари до кабінету приватного підприємця за завищеними цінами.
Підприємець, який за сумісництвом є лікарем-рентгенологом у цьому центрі, має право продавати «предмети медичного призначення». Але ті самі речі, наприклад, плівки для рентгену, можна купити дешевше в аптеці.
Пацієнти, з якими ми спілкувалися, кажуть, що їх скеровують платити підприємцю, а про можливість купити потрібні засоби в аптеці не інформують. Ми з’ясували, що за плівку для мамографії пацієнти переплачують 1558 % вартості, порівняно з тим, скільки могли заплатити в аптеці. Чи могли б вони захистити свої права?
Чорний бізнес на пацієнтах
Навесні 2019 року «Четверта влада» розповідала про схему здирництва у Рівненському обласному протипухлинному центрі. Підлеглі завідувача відділення променевої діагностики Якова Пархоменка направляли пацієнтів до підприємця – того ж Якова Пархоменка, який брав гроші перед тим, як пацієнти пройдуть обстеження на «безплатному» комунальному медобладнанні.
Цю схему тимчасово прикрили, а Пархоменко звільнився з посади завідуючого відділення. Але він продовжив працювати у закладі на посаді лікаря-рентгенолога. Також він, як приватний підприємець, продовжує орендувати кабінет у цьому ж відділенні центру.
Влітку 2019 року поліція, за направлення прокуратури, почала розслідувати провадження стосовно зловживання службовим становищем у Рівненському обласному протипухлинному центрі.
Але склалося враження, що слідство обмежилось лише допитом лікаря Якова Пархоменка.
Детальніше чому поліція закрила це провадження дивіться у публікації: Зловживання пацієнтам істотно не шкодить: чому поліція не знайшла злочину у рівненському онкодиспансері.
«Треба зайти у третій кабінет» – зловживання триває
Через пів року після публікації про схему здирництва до нас звернулася рівнянка Віра (ім’я змінене – ред.), яка розказала, що її відправили платити за мамографію у кабінет того самого приватного підприємця Пархоменка.
– Я щороку роблю мамографію за наполяганням лікарів. Пішла у 4-й кабінет, бо мамографію роблять у 4-му і 8-му. Люди у черзі мені сказали, що треба зайти у 3-й кабінет. А потім дівчина у халаті теж мене туди відправила. Мабуть, це була медсестра, – розповідає Віра.
– Я подивилася, що у 3-му роблять томографію (про це вказує табличка на дверях – авт.). Спочатку не зрозуміла, чому мене туди відправляють. Але там сказали, що треба сплатити кошти. За обстеження однієї молочної залози – 300 гривень, всього 600.
Яків Пархоменко продовжує працювати в протипухлинному центрі лікарем-рентгенологом і досі орендує 3-й кабінет, як підприємець.
Потім жінка пішла в реєстратуру Рівненського протипухлинного центру.
– Там мене зразу направили у 3-й кабінет. Також мені сказали, що там мені розкажуть, скільки це коштує. Я відповіла, що у закладі повинен висіти список платних послуг із цінами. У реєстратурі мені знову сказали, щоб я йшла у той кабінет, де сидить приватний підприємець, – каже пацієнтка.
За словами рівнянки, працівники протипухлинного центру не уточнювали, за що саме потрібно заплатити гроші. А медсестра сказала їй, що безкоштовно вона не зможе зробити мамографію.
Наступного дня жінка звернулась в інший заклад з цією ж потребою – в Рівненський діагностичний центр.
– В реєстратурі мені сказали, що мамографія буде коштувати 200 гривень за дві молочні залози. Там мені дали папірець, а потім через касу я сплатила ці гроші. Але у чеку побачила, що кошти сплатила на користь однієї з благодійних організацій, – розповідає жінка.
Виходить, що лікар-торговець Яків Пархоменко бере за послугу втричі більше (600, замість 200). І це НЕ на вільному ринку послуг, а за направленням з реєстратури протипухлинного центру.
До третього кабінету скеровує лікар
Ми вирішили самостійно перевірити чи справді все відбувається так, як описала рівнянка Віра.
Прийшли в протипухлинний центр і поспілкувалися з п'ятьма пацієнтками медзакладу, які сказали, що у цьому кабінеті оплачували рентген чи мамографію.
– До 3-го кабінету посилає лікар. Я і в 2018 році платила там, – розповідає нам одна з пацієнток.
Інша пацієнтка каже, що оплатила в тому кабінеті рентген.
– Треба оплатить плівку, за саму послугу вони гроші не беруть. Сьогодні я заплатила за рентген 100 гривень. Зараз у тому кабінеті є касовий апарат, – розповідає жінка.
Раніше підприємець виписував чеки на папірцях, а зараз він видає пацієнтам фіскальні чеки.
Ще одна пацієнтка сказала, що лікар скерував її платити за комп’ютерну томографію. Це коштувало 800 гривень.
Пацієнтка, яка сиділа біля цього кабінету, розповіла, що платила за рентген.
– Дають плівку, з нею йдеш до необхідного кабінету, а там все при тобі роблять. Дорого, але що ж робити, – каже жінка.
Пацієнтка Рівненського протипухлинного центра Світлана розповідає, що вона 28-го листопада оплатила у 3-му кабінеті плівку для рентгену грудної клітини і мамографії молочної залози.
– Просили купити плівку для мамографії та рентгену, все по чеку.
Вона заплатила за плівку для рентгену (30х40 см) 100 гривень, а для мамографії (18х24 см) – 300. У чеку вказано, що вона купила 2 плівки по 150 гривень.
Жінка похилого віку теж платила гроші у 3-му кабінеті перед тим, як зробити рентген. Вона каже, що відправив її туди лікар-рентгенолог.
– Про те, що можна купить в аптеці, ніхто не казав. Торік проходила, то не платила ні за рентген, ні за мамографію, – каже пацієнтка.
Також журналістка під виглядом пацієнтки зайшла до кабінету Якова Пархоменка та запитала про вартість плівки для мамографії.
– Це 300 і 800 гривень, ціна залежить від розміру молочних залоз, – каже лікар.
На уточнення журналістки, про вартість плівки для двох молочних залоз, лікар каже, що 300 гривень коштує одна молочна залоза. Мінімальна ціна для двох молочних залоз становить 600 гривень.
Ми не побачили біля приватного кабінету розцінок на платні послуги, які надає Яків Пархоменко.
Наскільки завищені ціни
Ми дізналися, що в аптеках різних міст України, які здійснюють доставку у Рівне, плівка для рентгену 30х40 см коштує від 39 до 69,45 гривень. Це майже удвічі дешевше, ніж пропонують заплатити пацієнтам у 3-му кабінеті.
Упаковка зі сотнею плівок для мамографії коштує від 1 тисячі 834 до 3 тисяч 245 гривень. Тобто за мінімальну ціну одна плівка обійдеться в 18.34 гривень.
З офіційної відповіді Рівненського протипухлинного центру, ми дізналися, що у 2018 та 2019 роках медзаклад закупив 24 коробки плівок для мамографії та рентгену розмірів 18х24 та 30х40 см. У кожній коробці по 100 плівок.
Ми порахували, що у 2018 році одна синьочутлива рентгенівська плівка 30х40 та мамографічна плівка 18х24 коштували 29,51 гривень. Рентгенівська плівка СР-BU NEW 30х40см коштувала 19,84 гривень, а плівка MAMORAY HDR-C PLUS 18х24 – 32,64 гривні.
У 2019 році плівка СР-BU NEW 30х40см коштувала 25,49 гривень.
За 11 місяців 2019 року в Рівненському обласному протипухлинному центрі мамографію зробили 5 тисяч 206 пацієнтів, а рентген – 1 тисяча 779. Цю інформацію нам надав головний лікар медзакладу.
З однієї плівки за рентген (30х40 см) Яків Пархоменко має переплату приблизно 70 гривень, а з плівки за мамографію (18х24 см) – 267,36 гривень. Бо ж у середньому така плівка для рентгену коштує 30 гривень, а для мамографії – 32,64.
Ми приблизно підрахували, скільки пацієнти, ймовірно, переплачують грошей Якову Пархоменку.
За плівки для рентгену він міг отримати з пацієнтів у 2019 році 177 тисяч 900 гривень, а за плівки для мамографії – 1 мільйон 561 тисячу 800. Для рентгенівських плівок переплата становить 124 тисячі 530 гривен, а для мамографічних плівок – 1 мільйон 390 тисяч. Профіт – близько півтора мільйона гривень лише на двох плівках.
Нагадуємо, що ймовірна переплата для Пархоменка у 2018-му році становила близько 19 мільйонів гривень. Така різниця між 2018 і 2019 роками виходить через те, що схема «зміліла»: нам не вдалося наразі знайти пацієнтів, яких відправляють для оплати Пархоменку за обстеження на УЗД-апаратах.
А саме плата за УЗД-діагностику – офіційно це звучало «за витратні матеріали» – становила левову частку ймовірних незаконних поборів підприємця минулоріч.
Хоча поборів за участю Пархоменка поменшало, вони все одно залишаються незаконними.
За що, кого і як мали би покарати
На думку юристки проекту «Тисни» (Bihus.Info) Лізи Середіної, у діях лікарів медзакладу і самого підприємця, які, схоже, діють за спільною домовленістю, можуть бути ознаки шахрайства. Тобто заволодіння чужим майном – у цьому разі коштами пацієнтів – шляхом обману чи зловживання довірою.
– Якщо пацієнти не знали, за що платять, то фактично відбувався обман як складова шахрайства або зловживання довірою, бо люди вірили в те, що медики кажуть, що треба піти заплатити, – каже Ліза Середіна.
Юристка каже, що у випадку шахрайства особа добровільно передає майно або право на майно винній особі. Це відрізняє цей злочин від викрадення майна та інших злочинів проти власності.
У цьому випадку схема схожа на злочин описаний в частині 2 статті 190 Кримінального кодексу України. А саме – шахрайство, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
Воно карається штрафом від 850 гривень до 1700 гривень або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.
В історії з третім кабінетом порушення в тому, що медики скеровують людей платити в конкретний приватний кабінет і не дають повної інформації про те, що йдеться про купівлю плівки, яку також можна купити в аптеці.
Разом із тим, контролювати ціну на плівку в приватному кабінеті у державних структур повноважень немає, бо плівки для рентгену та мамографії не входять до Національного переліку основних лікарських засобів, каже начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області Володимир Лазарчук.
Як розповідає менеджерка медичної групи Реанімаційного Пакету Реформ Світлана Бубенчикова, зараз ринок ліків та медичних виробів в Україні не врегульований.
– Якщо відсутній медпрепарат чи виріб у лікарні, де обслуговують пацієнта, то в аптеці ціна на нього може бути якою завгодно. Медичні препарати і вироби, які закуповує держава на національному рівні – це врегульований механізм, тому що це робиться через міжнародні організації. Там здійснюються оптові закупки, що дозволяє знижувати ціну, – каже Світлана Бубенчікова.
Але в будь-якому разі покупець має право на повну інформацію про виріб, який купує, ще до придбання.
– Інформація про продукцію повинна містити дані про ціну, умови та правила придбання продукції. Ціна товару зазначається за одну упаковку або за одиницю вимірювання, яка звичайно застосовується до такого товару.
За порушення законодавства про захист прав споживачів, в частині ненадання інформації про ціну продукції передбачена відповідальність пунктом 7 частини першої статті 23 Закону України «Про захист прав споживачів», – каже Володимир Лазарчук.
За порушення передбачений штраф у розмірі 30% вартості одержаної для продажу партії товару або наданої послуги, але не менше 85 гривень.
Люди з вулиці: реакція головного лікаря протипухлинного центру
Ми зустрілися з головним лікарем Рівненського протипухлинного центру Григорієм Максим'яком і поцікавилися, чи знає він, що лікарі направляють пацієнтів до 3-го кабінету.
– Це приватний кабінет, де Яків Пархоменко працює як приватний підприємець. У нього в договорі на оренду і ліцензії написано – медична практика і торгівля предметами медичного призначення. Рентгенплівка належить до предметів медичного призначення.
– Я не маю права втручатися у роботу підприємця. Він регулярно платить орендну плату і використовує кабінет для діяльності, яка передбачена його договором. До протипухлинного обласного центру приватний кабінет не має стосунку, крім оренди, – каже Григорій Максим’як.
Він розказує, що хворі, які мають онкодіагноз, забезпечуються в силу фінансування медзакладу.
– За реформою, пацієнт повинен приходити у заклад третинного рівня (яким є протипухлинний центр – ред.) після обстеження на первинному рівні (колишня поліклініка – ред.). У такого пацієнта і рентгенографія, і мамографія повинні бути зроблені в районі. В нас він може пройти уточнювальну діагностику і не більше.
– Це бажання пацієнта: хоче – купує плівку у 3-му кабінеті, хоче – в аптеці. Приватних кабінетів в місті дуже багато, тільки «Четверту владу» дуже цікавить саме в протипухлинному центрі, – обурюється Григорій Максим’як.
Григорій Максим’як стверджує, що лікарі пропонують вибір пацієнтам.
– Онкохворі отримують плівку за державний кошт, якщо вона є в наявності. Якщо немає, то пропонуємо або купувати плівку у приватного підприємця, або в іншому місці. Тиску нема. 95% пацієнтів, які йдуть у 3-й кабінет, це не наші хворі, а з вулиці. Плівку медзаклад закупляє по мірі фінансування.
– Плівка 30х40, яка вас чомусь дуже цікавить, неходова в протипухлинному центрі. Це плівка для рентгенографії грудної клітки, з таким обстеженням хворий повинен прийти з району. Хворий може піти у будь-яку аптеку. Наприклад, у нас на території є три аптеки, але, по-моєму, продають плівки тільки в одній. Хворий має право вибору і отримує чек, наскільки я знаю, – каже головний лікар.
Але пацієнти, з якими ми спілкувалися, не казали, що лікарі пропонували купувати плівку в аптеці чи деінде – їх скеровували саме у 3-й кабінет.
Також ми перевірили, скільки плівки для рентгену і мамографії коштують в аптеках на території Рівненського протипухлинного центру.
Плівку 30х40 см для рентгену тут можна купити за 45 гривень, а плівку для мамографії 18х24 см – за 19.25 гривень.
Нагадаємо, що у приватного підприємця у 3-му кабінеті плівка для рентгену 30х40 см коштує 100 гривень, а плівка для мамографії 18х24 – 300 гривень.
Зважаючи на статистику обстежень на рентгені та мамографію, за нашими приблизними розрахунками, плівки 30х40 см для усіх пацієнтів, які проходять обстеження на рентгені, обійшлися б закладу у 53 тисячі 370 гривень, а плівки для мамографії 18х24 см для усіх пацієнтів – у 171 тисячу 798 гривень.
Разом це трохи більше, ніж 225 тисяч гривень.
Цих коштів вистачило би, щоб забезпечити плівками усіх пацієнтів, щоб їх не «обдирали» в кабінеті Пархоменка.
Григорій Максим’як каже, що ці витрати протипухлинний центр не планує, бо, мовляв, складно.
– Це неможливо вирахувати, бо це залежить від кількості хворих. Ми закуповуємо по мірі фінансування. Суму фінансування самі розподіляємо, але вона достатньо мала. Додаткове фінансування у Рівненської обласної ради просимо, але все залежить від його рівня. Не всі запити задовольняються, – каже Григорій Максим'як.
Раніше Григорій Максим’як у коментарі «Четвертій владі» говорив, що, якщо Яків Пархоменко буде використовувати кабінет не за цільовим призначенням, то угоду про оренду з ним розірвуть. Наразі Рівненська обласна рада переуклала угоду з Пархоменком.
Раніше торгувати предметами медичного призначення він не мав права, тепер – має.
«До побачення», – Яків Пархоменко
Ми намагалися поговорити з Яковом Пархоменком по телефону, але він не дав нам поставити йому запитання та казав, що ми знайшли його номер незаконним шляхом.
– Де ви взяли мій особистий номер телефону, ви слідкуєте за мною? Ви розумієте, що зараз переступаєте закон, чи не розумієте цього? Мій особистий номер я повинен дати вам сам. Де ви його взяли? До побачення, – відреагував Яків Пархоменко.
Минулого разу, коли журналістка «Четвертої влади» намагалася поспілкуватися з Пархоменком по телефону та при особистій зустрічі, він поводився так само – хамив та ухилявся від відповідей на запитання (обзиваючи головного редактора «Четвертої влади» сутенером, журналістів представниками «древньої професії» і погрожуючи оператору, що якщо він його зніматиме, то пошкодує – ред.).
У 2020 році мамографія увійде у пакет безоплатних послуг.
Від квітня 2020 року Національна служба здоров’я купуватиме медичні послуги у медзакладів вторинної та третинної ланки, з якими підписала угоди.
Уряд затвердив перелік послуг, які у наступному році оплачуватиме НСЗУ:
- екстрена допомога;
- консультації у спеціалістів (від алерголога до ортопеда) для дітей і дорослих, стоматологічна допомога, медреабілітація;
- обстеження дорослих для раннього виявлення онкозахворювань (мамографія, бронхоскопія тощо);
- діагностика та хіміотерапія для дітей і дорослих;
- діагностика та радіотерапія для дітей і дорослих;
- екстракорпоральний гемодіаліз (метод очищення крові);
- хірургія у стаціонарі для дітей і дорослих;
- стаціонарна допомога дорослим і дітям з нехірургічними захворюваннями;
- допомога при гострому мозковому інсульті;
- допомога при інфаркті;
- допомога при пологах;
- допомога новонародженим у складних неонатальних випадках;
- психіатрична та наркологічна допомога для дітей і дорослих у стаціонарі;
- лікування дорослих і дітей з туберкульозом;
- діагностика, лікування та супровід людей, які живуть з ВІЛ;
- лікування з використанням замісної підтримувальної терапії для людей з психічними та поведінковими розладами, отриманими внаслідок вживання опіоїдів;
- паліативна та мобільна паліативна допомога для дітей і дорослих;
- медична реабілітація для передчасно народжених або народжених хворими немовлят;
- медреабілітація для дітей і дорослих з ураженням рухового апарату/нервової системи.
Серед них є і мамографія. Тобто з 1 квітня 2020 року пацієнти не муситимуть платити за ці послуги. І, схоже, медична реформа – це єдиний спосіб припинити здирництво в протипухлинному центрі.
Але наразі не відомо чи захоче протипухлинний центр відмовитися від такої прибуткової схеми здирництва.
Цей матеріал підготовлено в рамках проекту «Четвертої влади», спрямованого на підвищення якості контенту, який проводиться за підтримки «Медійної програми в Україні», Інтерньюз Нетворк, та в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED.
Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуку.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти