Зловживання пацієнтам істотно не шкодить: чому поліція не знайшла злочину у рівненському онкодиспансері
Рівненська поліція не знайшла порушень у здирництві в Рівненському протипухлинному центрі і закрила кримінальне провадження стосовно зловживання службовим становищем працівниками цього центру.
Про це стало відомо з відповіді місцевої прокуратури Рівного на запит «Четвертої влади».
Нагадуємо, у квітні 2018-го року керівник відділення променевої діагностики протипухлинного центру Яків Пархоменко, зареєстрований також як приватний підприємець, взяв в оренду кабінет у відділенні, яке очолював.
Завдяки цій схемі посадовець отримав можливість заробляти мільйони на пацієнтах, фактично не надаючи їм жодних послуг і зловживаючи своїм службовим становищем.
Адже пацієнтів, які проходили УЗД-обстеження, мамографію, рентген (усе це – на обладнанні протипухлинного центру), відправляли платити перед цими обстеженнями саме в кабінет до підприємця Пархоменка.
Після того, як ми викрили цю схему, Яків Пархоменко звільнився з посади керівника відділення. Але продовжує працювати у закладі на посаді лікаря-ренгенолога. А головний лікар центру Григорій Максим'як пообіцяв, що онкохворі проходитимуть УЗД-обстеження безкоштовно.
Поліція ж у червні 2019-го року відкрила кримінальне провадження з приводу ймовірного зловживання службовим становищем у протипухлинному центрі (частина 1 статі 364 Кримінального кодексу України). Однак у серпні це провадження закрила.
«В ході проведення досудового розслідування не встановлено будь-яких даних щодо заподіяння значної шкоди інтересам громадянина, державним чи громадським інтересам або інтересам власника», – йдеться у постанові про закриття кримінального провадження.
– Була публікація, прокуратура відреагувала на це, за рапортом були внесені відомості, – каже начальник відділення слідчого відділу Рівненського відділу поліції Віталій Трубка. – Ми не бачимо в діях будь-яких осіб кримінального правопорушення. Наразі немає чого розслідувати, бо все дуже загальне.
Докладніше пояснити, чому не змогли знайти достатніх доказів злочину, в поліції не схотіли чи не змогли. При тому що майже усіх пацієнтів, які проходили УЗД-обстеження в протипухлинному центрі, з якими ми спілкувалися, у відділенні відправляли платити в приватний кабінет підприємця, який був одночасно і завідувачем цього відділення.
Ймовірну причину, чому не знайшли складу злочину, пояснює юрист Центру протидії корупції Юрій Гермашев. Адже щоб довести злочин за цією статтею, треба довести значну суму збитків.
– Для того, щоб це був злочин, потрібно, щоб це було 90-100 тисяч гривень, якщо ми кажемо про статтю 364, – пояснює юрист. – Оскільки це по 100 гривень з людини, то це дуже складно довести.
Що ж робити? Порушення були, а щоб довести значну суму збитків, треба велика кількість свідків, яких, вочевидь, складно знайти.
На думку юристки проекту «Тисни» (Bihus.Info) Лізи Середіної у діях лікарів медзакладу і самого підприємця, які, схоже, працюють за домовленістю, можуть бути ознаки шахрайства (злочину, передбаченого статтею 190 Кримінального кодексу України).
Тобто заволодіння чужим майном (в цьому випадку коштами пацієнтів) або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою.
– Якщо пацієнти не знали, за що платять, то фактично відбувався обман (як складова шахрайства) або зловживання довірою, бо люди вірили в те, що медики кажуть, що треба піти заплатити, каже Ліза Середіна. – За допомогою цього обману або зловживання довірою у людей забирали гроші, які вони платили.
Юристка каже, що у випадку шахрайства особа добровільно передає майно або право на майно винній особі. Це відрізняє цей злочин від викрадення майна та інших злочинів проти власності.
Разом з тим помітні також ознаки злочину «Порушення права на безоплатну медичну допомогу» (частина 1 статті 184 Кримінального кодексу).
Сам приватний підприємець-лікар Яків Пархоменко спілкуватися з журналістами «Четвертої влади» про свої домовленості з працівниками закладу, які направляють до нього пацієнтів, відмовляється.
А керівник закладу Григорій Максим'як переконує, що наразі пацієнтів у приватний кабінет ніхто з працівників закладу не направляє для оплати за обстеження на державному обладнанні (ми перевірили, що це не зовсім так, але про цю перевірку читайте невдовзі на «Четвертій владі» – авт.).
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Виїзний торговець рівненського онкодиспансеру: високодохідний обман триває
Нагадуємо, за результатами ще одного нашого розслідування про здирництво в онкодиспансері поліція у 2018-му році відкрила кримінальне провадження щодо порушення права на безкоштовну медицину. Це провадження досі розслідують.
Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуку.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти