Де живуть та на чому їздять рівненські православні єпископи
Журналісти-розслідувачі агенції «Слідство.Інфо» дослідили майно єпископів трьох найвпливовіших церков в Україні та систематизували її в єдиній базі даних «Золото церкви». До ресурсу потрапили п'ятеро топ-служителів з Рівненщини. Дехто з рівненських має кілька квартир у Києві, або будинок у понад 300 квадратів, або новеньке авто.
Ми поспілкувалися зі співавтором проєкту, релігієзнавцем та намагались запитати у єпископів про походження їхнього майна.
Обітниця не для всіх
Журналіст-розслідувач агенції «Слідство.Інфо» та співавтор проєкту «Золото церкви» Дмитро Реплянчук каже, що в Україні церква має чимало преференцій від держави. Зокрема, її звільняють від частини податків. При цьому те, як ці преференції використовують, держава контролює далеко не завжди. Тому журналісти вирішили детальніше подивитися, як витрачають гроші на особисті потреби вищі церковні чини.
Дослідження «Слідство.Інфо» показало, що нерухомістю у понад 300 квадратних метрів володіє кожен п'ятий єпископ Російської православної церкви в Україні (РПЦвУ), кожен шостий (четверо) в Українській греко-католицькій церкві (УГКЦ) та кожен дев’ятнадцятий (троє) в Православній церкві України (ПЦУ). Про це оголосили журналісти на презентації проєкту.
Звісно є і ті, хто не має власного житла, чи авта. Таким є кожен п’ятий архієрей ПЦУ та РПЦ. В УГКЦ – це кожен третій.
– Православні єпископи є ченцями і приймали обітниці перед Богом, – пояснює Дмитро. – Зокрема, приймаючи так звану обітницю «безсрібності», вони відмовлялися від права на власне майно. Натомість, погоджувалися вести скромний, навіть аскетичний спосіб життя. Як бачимо, не всі священнослужителі дотримуються обітниць.
Готуючи реєстр «Золото церкви», редакція Дмитра надіслала інформаційні запити до РПЦ в Україні, ПЦУ та УГКЦ із запитанням, скільки заробляють єпископи.
– Жодна з церков не відповіла по суті, – каже журналіст. – РПЦвУ взагалі проігнорувала наш запит. Натомість, ПЦУ та УГКЦ заявили, що єпископи не мають затвердженого розміру заробітної плати. Мовляв, у кожній єпархії ситуація різна, тож цифри вони надати не можуть.
Невідомо скільки заробляють, але майно мають
На Рівненщині – п'ять православних єпископів. Троє належать до Російської православної церкви в Україні (більш відома як УПЦ (МП)). Двоє до Православної церкви України (колишня УПЦ КП).
Російська православна церква в Україні
Найзаможнішим серед служителів РПЦвУ на Рівненщині виявився Митрополит Рівненський і Острозький Варфоломій, в миру Ващук Віктор Володимирович.
У листопаді 2018-го року митрополит Варфоломій відкликав свій підпис під меморандумом, що закликає до створення єдиної Української Православної Церкви. У своїй заяві він пояснив, що до цього його змусило обурення «духовенства і простих вірян єпархії», а також «захоплення православних храмів».
За кілька місяців після цього він їздив до Москви, де в інтерв’ю телеканалу «Россия 1» заявив про тиск влади на церкву в Україні, вказано у біографічній довідці митрополита на ресурсі «Золото церкви».
У Варфоломія – два будинки: один у Рівному, площею 328,7 квадратних метрів, інший – у селі Городнє Волинської області, площею 93,5 кв.м. Перший будинок митрополит, ймовірно, збудував, а другий йому подарували.
Також митрополит володіє автомобілями Volkswagen Caravelle 2013 року та Hyundai Sonata 2007 року. Вартість першого на auto.ria. – від 15 тисяч 900 до 27 тисяч доларів. Hyundai Sonata на цьому ж сайті коштує від 6 до 8 тисяч доларів.
Дивіться також: «Ви мужні люди...», «Що ти мелеш!?»: як парафіяни УПЦ МП з головою Здолбунівської РДА спілкувались
Єпископ Дубенський Пимен (Воят Павло Михайлович) – власник подарованого будинку у селі Копитів, Корецького району, площею 102,6 квадратів та земельної ділянки в Обарові, площею 10 соток. Ділянку, згідно з витягом із майнового реєстру, чоловік купив.
Їздить єпископ на автомобілі Volkswagen Transporter 2012 року. Вартість на сайті auto.ria від 9 до 18 тисяч доларів.
За даними «Золото церкви», після отримання Томосу і створення Православної церкви України, Пимен звинувачував представників української влади у «розв’язанні міжрелігійної війни» та примусовій ліквідації релігійних громад РПЦ в Україні.
Також у 2019-му році він був одним з організаторів акції протесту під стінами Рівненського управління СБУ. За його словами, силовики нібито регулярно викликають священників Рівненської єпархії РПЦвУ на допити.
Дивіться також: Молитва для СБУ: як священику УПЦ (МП) з Острога ще раз вручали підозру у злочині
Найскромнішим за статками серед топ-служителів РПЦвУ на Рівненщині є Митрополит Поліський і Сарненський Анатолій (Гладкий Олексій Олексійович). Він володіє квартирою у Вараші, площею 68,8 квадратних метрів. Згідно з витягом із майнового реєстру, він її купив. Автівок у власності не має.
«Золото церкви», посилаючись на LB.ua, пише, що митрополит Анатолій підтримував створення єдиної української православної церкви Також його очікували на Об’єднавчому соборі, але в останній момент він відмовився і не прийшов.
Ми не змогли отримати відповіді від єпископів Рівненщини РПЦвУ стосовно того, чи давали вони обітницю не мати власного майна і як вони отримали майно. Телефон єпархії не відповідає. Ми написали листи на пошту єпархій, але відповіді на момент публікації не отримали.
Православна церква України
Серед двох єпископів цієї церкви на Рівненщині більше майна у Єпископа Рівненського і Сарненського Гавриїла, у миру – Кризина Ярослав Васильович.
Служив у парафіях УПЦ Московського патріархату, зокрема, був заступником Синодального відділу у справах молоді та представником у Всеукраїнській раді церков. Також є академіком Міжнародної академії богословських наук, вказано у біографічній довідці єпископа на сайті «Золото церкви».
У 2018 році вирішив приєднатися до Української автокефальної православної церкви. У липні обраний єпископом Рівненським і Волинським УАПЦ. Взяв участь у Об’єднавчому соборі, ставши наймолодшим за хіротонією (рукопокладенням в єпископи) архієреєм новоутвореної Православної Церкви України.
У нього – дві квартири в Києві (60,6 та 85 квадратів) і одна у Рівному (87,5 квадратів). Згідно з витягом із майнового реєстру, він усі їх купив.
Їздить єпископ на автівці Skoda Yeti 2015 року. Її вартість на сайті auto.ria. – від 11 тисяч 800 до 18 тисяч доларів.
Єпископ Гавриїл каже, як і кожний архієрей, він давав обітницю не мати власного майна. А три квартири йому подарували якісь «духовні чада» з відповідними доходами. Бо єпархія Гавриїла не має церковного будинку, де б він міг жити.
– Вони прийшли і оплатили.
– І оформили це майно на вас? – журналістка.
– Так.
– І нічого натомість не просили?
– Вони – мої духовні чада, я за них молюсь. Веду їх духовним шляхом.
На питання для чого єпископу дві квартири у Києві, каже, що одну з них здає і з того живе. А інша – ще недобудована. А автомобіль, каже, купив за свої гроші.
– Я їздив в Німеччину, там дешевше. Заплатив 9 300 євро. І потім «розтаможка» 3 тисячі. Тобто, вийшло 12 300 євро.
– Єпископи стільки заробляють, щоб дозволити собі купити таке авто?
– Я – професор декількох вищих духовних навчальних закладів і університетів. Тобто в мене була можливість трошки зібрати грошей.
– Як ви думаєте, якщо ви давали обітницю відмови від майна, але ви його маєте, то це фактично її порушення?
– Якби в мене був єпархіальний будинок у Рівному і зарплата, була б інша історія. Я не маю, за що жить, і ні за що існувати.Та квартира, що в Києві дає мені гроші на існування.
Єпископ каже, вимушений жити на власній квартирі деякий час. Але мріє мати єпархіальний будинок і туди перейти. А що буде з квартирою у Рівному в такому разі, каже, вирішуватимуть ті, хто її подарував.
– Ситуація не така, що в мене є багато грошей і я хочу мати квартиру. Навпаки, нема коштів за що жити, і мені подарували квартиру, щоб я десь жив.
Дивіться також: Корупція у Церкві: щоб отримати сан і прихід, треба заплатити тисячу доларів (ВІДЕО)
Архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон (Процик Руслан Іванович) не вказаний власником нерухомості. Але їздить чоловік на Toyota Camry 2019 року, вартістю від 20 до 35 тисяч доларів.
За даними «Золото церкви», у 2008-му році владику Іларіона призначили керуючим справами Київської єпархії. Того ж року він був обраний на єпископа Чернігівського і Ніжинського.
У 2011-му році Іларіон очолив Синодальне управління зовнішніх церковних зв’язків Київського Патріархату, пізніше був переведений на Рівненську єпархію з возведенням у сан архієпископа. Після створення Православної церкви України, владика Іларіон був призначений заступником голови Управління зовнішніх церковних зв’язків ПЦУ.
Керівник інформаційно-видавничого відділу Рівненської єпархії ПЦУ протоієрей Василь Рудніцький каже, що архієпископу Іларіону нічим не заборонено мати авто.
– Толерантно таке питати? Ваша думка, – запитує речник на питання журналістки про авто Іларіона.
– Я не бачу в цьому нічого нетолерантного. А єпископ, взагалі, може мати рухоме чи нерухоме майно? – журналістка.
– А він що не людина?
– Але хіба він не стригся у ченці і не давав обіцянку не мати майна?
– Зараз він працює не в монастирі. Він є єпископом, який керує кафедрою і має багато подорожей не тільки по області, але і в Київ, і інші міста, то він має на колісниці їздити, чи на велосипеді?
Василь Рудніцький відмовився допомогти журналістці отримати відповідь від самого архієрея.
– Може єпископ дозволити собі купити авто, яке коштує більше, ніж 20 тисяч доларів?
– Я не знаю, скільки воно коштує, я в нього цього не питав. І питати такі речі я не буду.
Релігієзнавець та директор ГО «Центр релігійної безпеки» Дмитро Горєвой каже, що наявність приватного майна в єпископа є порушенням обітниці «нестяжання» (бідності, або відмова від особистої власності).
– Церковні суди не притягають за це до відповідальності. Вони працюють, коли це стосується критики митрополита Епіфанія, Онуфрія, патріарха Філарета. А щодо порушення таких от канонів, то суд не працює. Бо всі розуміють, що кожен єпископ має якісь резиденції, на нього оформлені. Зараз вони, розуміючи, що можуть бути розслідування, можуть не реєструвати це на себе, а реєструвати на когось із родини, чи на секретарів, щоб самим не світитися в реєстрі.
ПЦУ «бідніша» за РПЦвУ, каже релігієзнавець. За його інформацією, середня міська парафія РПЦвУ дає єпархії 7 тисяч гривень на місяць, сільська – 750 гривень.
За місяць єпархія отримує в середньому 46 мільйонів гривень. 20% із них ідуть у митрополію. Про це він писав для «Заборони».
– Якщо в РПЦвУ кожна церковна область сплачує 20% від доходів у центр, то в ПЦУ ніхто Епіфанію в Київ не платить гроші, – переконаний релігієзнавець.
Також в РПЦвУ є єпархіальний склад, звідки продають свічки та ікони. Деякі єпископи зобов'язують священників викупити товар зі складу щомісяця на якусь суму. Чи реалізують вони цей товар нікого не цікавить. У ПЦУ таке є в одній єпархії на Волині, каже чоловік.
– Десь в ПЦУ є єпископи, в яких оплата виходить 10-15 тисяч в місяць. Бідні єпархії на Сході можуть отримувати 6-7 тисяч гривень на місяць. Є, звичайно, де єпископи отримують півтори тисячі доларів, але їх одиниці.
Якщо єпископ може мати авто вартістю більше, ніж 20 тисяч доларів, це може свідчити про спонсорство, зазначає Дмитро Горєвой.
– Якась заможна людина може вважати, що якщо купить автівку єпископу, то їй частина гріхів пробачиться.
Окрім того, розповідає, релігієзнавець, у єпископів може бути бізнес. Але це теж заборонено, бо вони люди церкви і не можуть цим займатися.
Ще один вид доходів єпархій, який журналісти «Четвертої влади» досліджували ще у 2009 році, це симонія – церковна корупція, коли священники платять гроші за рукопокладення в сан, призначення їх на кращі парафії, також їх змушують купувати собі церковні відзнаки. Також єпархії фактично продають церковні нагороди політикам.
Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти