Депутат Рівненської облради визнав себе винним у корупції, але суд ще думає, чи затверджувати угоду з прокурором

Сергій Шевчук зізнався, що вимагав та взяв хабар 1200 доларів. Ймовірно, за допомогою цього кроку сподівається отримати мінімальне покарання – штраф та позбавлення права обіймати певні посади протягом 3-х років. Проте, якщо розгляд справи затягнеться більш, як на 5 років – може взагалі уникнути покарання, бо минуть терміни притягнення до відповідальності
Джерело
Колаж – «Четвертої влади» на основі фото із фейсбук-сторінки Сергія Шевчука

Від п’яти до десяти років за  ґратами із конфіскацією майна – таке покарання могло бути для депутата Рівненської обласної ради та керівника Рівненського обласного спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення Сергія Шевчука, якого затримали на хабарі в 1 тисячу 200 доларів.

Проте, найімовірніше, обійдеться депутат штрафом від 17-ти до 68-ми тисяч гривень. Бо обвинувачений у корупції уклав угоду з прокурором, в якій  визнав себе винним. Угода вступить в силу після того, як її затвердить Вищий антикорупційний суд. На засіданні 7-го серпня судді Шевчуку у цьому відмовили. Чому саме та коли буде новий розгляд і які умови має виконати обвинувачений, дізнавалася «Четверта влада».

Угоду уклав у липні

Нагадаємо, за версією слідства, Сергій Шевчук 7 червня 2023 року взяв 1 тисячу 200 доларів у жінки, яка мала статус «чорнобильця» та супутні захворювання. Він пообіцяв їй оформити документи для групи інвалідності, пов’язаної з наслідками аварії на ЧАЕС: на більш тривалий термін, з ширшим переліком пільг та соціальними виплатами у більшому розмірі, ніж при звичайній інвалідності.

Наступного дня йому оголосили підозру у злочині за частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу України. Це – прийняття пропозиції, обіцянки або одержання службовою особою неправомірної вигоди у великому розмірі. По старому визначенню – хабар.

9 червня Вищий антикорупційний суд обрав йому запобіжний захід – 800 тисяч гривень застави, яку за Шевчука сплатили протягом п’яти днів.

Поки відбувалося досудове розслідування, Рівненська обласна рада, яка є власницею чорнобильської лікарні, не відстороняла Сергія Шевчука від виконання обов’язків.

За словами керівниці пресслужби Рівненської обласної ради Юлії Василенко-Слободенюк, не було ні звернення від правоохоронних органів, ні рішення суду, тож підстав відстороняти Сергія Шевчука не було.

У пресслужбі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури повідомили, що не вимагали відсторонити Шевчука, оскільки він і так перебував у відпустці (із 12 червня по 14 липня), а досудове розслідування закінчувалося і справу мали передати до суду.

20 липня стало відомо, що Сергій Шевчук уклав угоду про визнання винуватості із прокурором.

Чи запитали потерпілу, не розповідають

Адвокат із ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов, до якого ми звернулися за експертною думкою, каже: угоду про визнання винуватості між прокурором та обвинуваченим можна укласти, якщо шкода завдана державним або суспільним інтересам.

У випадку Сергія Шевчука шкода заподіяна інтересам окремих осіб. Тому, пояснює Євген Воробйов, укласти угоду про визнання винуватості неможливо, якщо прокурору не нададуть письмову згоду на це усі потерпілі.

Ні у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі, ні у Вищому антикорупційному суді нам не відповіли, чи була така згода від потерпілої. Бо надавати дані з угоди або коментувати її не можуть до рішення суду.

Адвокат Євген Воробйов каже, що якщо виявиться, що потерпіла не погоджувалася на таку угоду, то потім вона зможе оскаржити вирок суду.

Відмовили через «процедурні вимоги»

На засіданні 7-го серпня Вищий антикорупційний суд не затвердив угоду Сергія Шевчука з прокурором. Офіційно – через «процедурні вимоги».

Були потрібні додаткові документи, повідомила керівниця відділу комунікацій ВАКС Олеся Чемерис. Які саме, не пояснила. Також не уточнила, хто ці документи мав надати: прокурори САП чи обвинувачений Шевчук.

Засідання, на якому розглядатимуть угоду про визнання невинуватості, перенесли на 17 серпня.

Поспілкуватися із Сергієм Шевчуком, зокрема і про це, не вдалося. Його телефон поза зоною досяжності. Також він не прочитав та не відповів на повідомлення у телеграмі та фейсбук-месенджері.

Один із його адвокатів – Микола Павлюк – також відмовився коментувати будь-що у цій справі. А згодом повідомив, що поспілкувався зі своїм клієнтом і той передав, що відмовляється розмовляти із журналістами «Четвертої влади».

Ініціатор угоди

Угоду про визнання винуватості можна укласти в будь-який момент після оголошення підозри і до виходу суду до нарадчої кімнати для ухвалення вироку, каже адвокат Євген Воробйов.

Ініціаторами можуть бути як прокурор, так і обвинувачений.

Ми не змогли дізнатися, чому Сергій Шевчук вирішив підписати угоду про визнання винуватості та чи він був її ініціатором, оскільки він не погодився спілкуватися.

У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі по телефону також на це питання не відповіли, попросивши надіслати запит. У запиті ми також поцікавилися, які умови, зобов’язання та наслідки зазначені в угоді.

Поки очікуємо на відповідь, ми поспілкувалися із адвокатом Євгеном Воробйовим, щоб зрозуміти, хто від цього кроку може виграти більше: прокуратура чи обвинувачений.

Для чого уклали угоду

Сергію Шевчуку 8-го червня оголошували підозру за частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу України. Вона передбачає від п’яти до десяти років позбавлення волі із конфіскацією майна та заборону обіймати певні посади терміном до трьох років.

Після того, як обвинувачений визнав свою вину та уклав угоду, частину 3 замінили на частину 1.

У цьому випадку покарання – це або штраф від 17 тисяч до 68 тисяч гривень, або арешт від трьох до шести місяців, або позбавлення волі на строк від двох до чотирьох років, а також позбавлення права обіймати певні посади строком до трьох років.

Після зміни частини статті вдвічі зменшується і термін притягнення до відповідальності. Оскільки частина 1 кваліфікується як нетяжкий злочин, то термін, протягом якого Шевчука можна притягнути до відповідальності, уже 5, а не 10 років.

Якщо термін мине, суд за клопотанням обвинуваченого може закрити цю справу і реального покарання не буде.

Чому на таку угоду могли погодитися обидві сторони, адвокат Євген Воробйов пояснює:

– Швидше розкривається злочин і притягається до відповідальності винна особа. Також це економія часу працівників прокуратури та суду, можливість проведення торгів з підозрюваним чи обвинуваченим, щоб той дав інформацію щодо інших злочинів або фігурантів.

– Бувають випадки, що прокурор не має переконливих доказів винуватості особи, хоч і знає, що особа винна, і переживає, чи зможе відстояти свій обвинувальний акт у суді. У цьому випадку цей інструмент буде доречним, адже особа визнає повністю свою винуватість. Для обвинуваченого це можливість отримати менше покарання. Торги відбуваються до того моменту, поки сторонам все буде підходити.

Узгоджене покарання

Погоджуючись на угоду про визнання винуватості, обвинувачений домовляється із прокурором також і про обов’язки обвинуваченого.

Наприклад, щодо співпраці у викритті кримінального правопорушення, вчиненого іншою особою, умови часткового звільнення обвинуваченого від цивільної відповідальності (скажімо, від відшкодування державі збитків, які виникли в результаті кримінального правопорушення).

Також прокурор та обвинувачений узгоджують покарання. Це означає, що Спеціалізована антикорупційна прокуратура вимагатиме в суду тільки те покарання, про яке домовилася із Шевчуком.

Разом з тим, Шевчук погоджується на призначення узгодженого покарання або на призначення покарання та звільнення від його відбування з випробуванням, на умови застосування спеціальної конфіскації, а також на наслідки укладення та затвердження угоди та на наслідки, які настануть, якщо Шевчук не виконає умови, прописані в угоді.

Одним із наслідків укладення та затвердження угоди може бути обмеження права оскарження вироку.

– Можуть бути обмежені підстави для подання апеляції. Наприклад, обвинувачений не зможе оскаржувати рішення суду, якщо його визнають винним.

Оскарження допускається тільки тоді, якщо суд призначить покарання, яке не узгоджене угодою з прокурором. Але говорити щось точно можна тільки після ознайомлення зі змістом цієї угоди, – каже адвокат Воробйов.

Дивіться також: Корецького суддю захищатимуть адвокати з об’єднання, що працювало на Януковича


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте