Що відомо про депутата Рівненської облради, якому НАБУ оголосила підозру в хабарництві

Проти Сергія Шевчука не вперше відкривають кримінальне провадження
Джерело
Колаж на основі фото із фейсбук-сторінки Сергія Шевчука та НАБУ

8 червня депутату Рівненської обласної ради від партії «Сила і честь», головному лікареві Рівненського обласного спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення (в народі – «чорнобильська лікарня») Сергію Шевчуку, якого напередодні затримали на хабарі, оголосили про підозру.

Сьогодні, 9 червня йому планують оголосити запобіжний захід. За версією правоохоронців, Шевчук вимагав та одержав одну тисячу двісті доларів за оформлення групи інвалідності.

Це не вперше Сергія Шевчука намагаються притягнути до кримінальної відповідальності за корупцію. Перша справа була у 2005 році. Проте через 11 років її закрили. А наприкінці 2022-го посадовець відсудив у держави майже мільйон моральної шкоди «за безпідставне перебування під слідством».

Про хабарі та біографію Сергія Шевчука – у матеріалі «Четвертої влади».

Гроші – за документи про інвалідність 

Окрім того, що вже багато років працює головним лікарем «чорнобильської лікарні», Сергій Шевчук є депутатом Рівненської обласної ради від політичної партії «Сила і честь».

За інформацією Національного антикорупційного бюро України, Шевчук вимагав гроші у жінки, яка має статус «чорнобильця» та супутні захворювання. Вимагав начебто за оформлення документів, потрібних для ухвалення рішення про інвалідність, пов’язану з наслідками аварії на ЧАЕС.

У НАБУ повідомляють, що ця інвалідність встановлюється на більш тривалий час, дає право на ширший перелік пільг та соціальні виплати у більшому розмірі, ніж при звичайній інвалідності.

Розслідування розпочали після того, як жінка звернулася до правоохоронців із заявою.

Депутата затримали «на гарячому» 7 червня співробітники Національного антикорупційного бюро, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції.

Під час затримання Сергія Шевчука. Фото НАБУ

8 червня Шевчуку оголосили про підозру за частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу України. Це – прийняття пропозиції, обіцянки або одержання службовою особою неправомірної вигоди у великому розмірі.

Якщо вину головного лікаря доведуть, йому загрожує позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.

9 червня йому обиратимуть запобіжний захід у Вищому антикорупційному суді.

11 років під слідством та 1 мільйон гривень компенсації

У 2005 році Сергій Шевчук був заступником головного лікаря «чорнобильської лікарні», коли проти нього вперше порушили кримінальну справу.

Його і ще кількох медиків підозрювали у виписуванні фальшивих рецептів. Їх передавали в аптеки, а ті, своєю чергою, отримували від держави відшкодування за те, що нібито продали препарати.

Тоді Сергія Шевчука затримали, але потім відпустили під особисте зобов’язання. Його майно арештували.

Загалом слідство тривало 11 років. У 2016-му справу закрили, бо слідчий вирішив, що ознак злочину немає.

А у жовтні 2022-го Шевчук відсудив у держави майже 1 мільйон гривень моральної шкоди за те, що він «безпідставно перебував під слідством». Щоправда, Сергій Шевчук хотів 2 мільйони гривень компенсації. Але Рівненський міський суд, взявши за основу мінімальну заробітну плату, порахував, що за 138 місяців (із 2005-го по 2016 роки) йому треба виплатити 924 тисячі гривень.

У листопаді 2022-го апеляцію, яку подало ГУНП у Рівненській області, залишили без руху, бо у поліції неправильно порахували і не повністю заплатили судовий збір. 

У грудні того ж року Рівненський апеляційний суд визнав апеляційну скаргу неподаною та повернув її назад поліції, бо вона так і не усунула недоліки та недоплатила судовий збір.

До слова, попередньому керівнику «чорнобильської» лікарні Володимиру Баюну у 2005 році також інкримінували привласнення, розтрату або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем. Але у 2008 році суд визнав пана Баюна невинним, а облрада поновила його на посаді головного лікаря диспансеру радіаційного захисту, писало видання «Рівне Вечірнє».

Підвищення, депутатство та волонтерство Шевчука

У 2011 році, попри те, що на той час ще тривало слідство, Рівненська обласна рада вирішила, що Сергія Шевчука варто підвищити – із заступника до головного лікаря Рівненського обласного спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення. Володимир Баюн став заступником.

– Ця людина у закладі не нова, знає колектив, має авторитет, а тому команда під керівництвом нового головного лікаря працюватиме ефективно та злагоджено, –  повідомляла тоді виданню «ОГО» про Шевчука тодішня заступниця голови Рівненської ОДА та депутатка облради Світлана Сад.

Поки тривало розслідування, Сергій Шевчук двічі балотувався у депутати Рівненської обласної ради.

Вперше у 2015 році – від Блоку Петра Порошенка, але тоді його не обрали.

Потрапив до Рівненської обласної ради Шевчук з другої спроби – у 2020-му від партії «Сила і Честь» по територіальному виборчому округу №1. Це колишні Зарічненський та Володимирецький райони, а також місто Вараш.

До обласної ради від «Сили і честі» також пройшов ексголова облради Олександр Данильчук, якого зупинили п’яним за кермом і який після цього випадку обіцяв, але так і не склав депутатські повноваження.

А також керівник Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства Віталій Сухович, який надав неправдиву інформацію про свої статки.

Декларація Суховича і реальність відрізнялися на 8 мільйонів гривень. Згодом щодо цього було відкрито кримінальне провадження, але його закрили через рішення Конституційного суду у жовтні 2020-го, яким скасували відповідальність за брехню в декларації за статтею 366-1 Кримінального кодексу України.

На офіційній сторінці «Сила і Честь. Рівненщина» вказано, що Сергій Шевчук – «успішний керівник, ефективний менеджер та управлінець, учасник бойових дій».

Сергій Шевчук отримує посвідчення депутата Рівненської облради у 2020 році. Фото із фейсбук-сторінки Сергія Шевчука

Серед основних завдань, які ставить перед собою в обласній раді: 

  • доступність медичної допомоги в кожному населеному пункті,
  • вирішення проблем надання фармацевтичної допомоги населенню у віддалених від районного центру сільських поселеннях,
  • створення умов своєчасного отримання медичної допомоги на усіх рівнях,
  • залучення державних коштів та інвестиційних проєктів для покращення інфраструктури  міста та району в цілому.

До слова, у програмі «Смачного», яка вийшла на телеканалі «Рівне 1» у 2011, Сергій Шевчук розповідав, що його основний напрямок діяльності – поліська зона.

«В процесі відряджень і в процесі відпочинку я Полісся не забуваю: великі річки, озера, красива природа, полювання, рибальство», – казав Шевчук.

На сайті Рівненської облради вказують, що Сергій Шевчук – член постійної комісії Рівненської обласної ради з економічних питань та комунальної власності. Там також є лише один звіт про його депутатську діяльність – за 2022 рік.

У звіті він пише, що за рік провів більше як 150 депутатських зустрічей з виборцями, понад 25 зустрічей зі старостами, близько 15 зустрічей з представниками органів місцевого самоврядування та органами виконавчої влади, що опрацював 15 звернень.

Якими були результати його зустрічей та звернень, які він опрацював, у своєму звіті Шевчук не вказав.

Також він пише, що активно волонтерив. Зокрема:

  • допомагав ЗСУ та ТРО (як саме – не вказав),
  • налаштував роботу щодо організації та доставки гуманітарної допомоги з Польщі (куди і для кого – не вказав),
  • «спільно з командою» передав близько 20 тонн гуманітарної допомоги деокупованим містам, внутрішньопереміщеним сім’ям та малозабезпеченим групам населення Рівненщини (в які саме міста і кому саме, а також чия це допомога – також не вказав).
Передвиборча агітка з обіцянками Сергія Шевчука 2020 року. Фото із фейсбук-сторінки Сергія Шевчука

Сергій Шевчук – один із тих депутатів, які у серпні 2022 року голосували за звільнення голови Рівненської облради Сергія Кондрачука. Бо начебто його спроби заборонити московський патріархат на Рівненщині «розколювали суспільство».

Сергій Шевчук – один із засновників благодійної організації «Ескулап Рівного», видом діяльності у якої зазначено «надання іншої соціальної допомоги без забезпечення проживання». Насправді ж «Ескулап Рівного», створили головні лікарі рівненських медзакладів для легалізації поборів з пацієнтів.

Серед співзасновників цієї організації, зокрема, – фігуранти матеріалів «Четвертої влади»:

керівниця Рівненського обласного перинатального центру Вікторія Єнікеєва. У 2020 році чоловік породіллі поскаржився в НСЗУ на те, що у цьому закладі вимагали гроші за пологи, і надав НСЗУ копії чеків про оплату;

колишня керівниця Рівненського обласного шкірвендиспансеру Наталія Маняк, яка відмовлялась надавати журналістам інформацію щодо заробітних плат працівників диспансеру в електронному вигляді, бо в бухгалтерії нібито «багато роботи». Зокрема, за її керівництва медзаклад мало не втратив фінансування НСЗУ, бо не виконав вимоги.

колишній керівник Острозької психіатричної лікарні Павло Маєвський, який фігурував у розслідуванні «Суспільного» «Сто років ізоляції – що приховує українська психіатрія». Журналісти тоді виявили, що в острозькій психлікарні у пацієнтів синці «від падіння», спільні труси і зубні щітки. Після цього Маєвського звільнили, але не через скандал, а через закінчення строку договору.

А через кілька місяців після розслідування знову призначили головним лікарем психлікарні, бо він був єдиним кандидатом на посаду. Звільнився Маєвський за згодою сторін у 2021 році після службового розслідування, бо у психлікарні персонал скаржився, що їм не виплачують заробітну плату. Загалом заборгованість сягала 7-ми мільйонів гривень. Але тоді комісія Рівненської облради, яка проводила службове розслідування, порушень у діях Маєвського не виявила.

колишній керівник Рівненської обласної лікарні Іван Зима. «Четверта влада» писала про добровільно-примусові благодійні внески в обласній лікарні, які потім перераховували на рахунки БО «Ескулап Рівного». А у квітні 2020-го перевірка встановила, що медики в обласній лікарні захворіли на коронавірусну інфекцію через несвоєчасну реакцію керівництва на поширення хвороби.

Серед колишніх співзасновників цієї благодійної організації:

директор Рівненського протипухлинного центру Григорій Максим’як. У 2021-му колишні пацієнтки протипухлинного розповідали, як їм доводилося платити за лікування, яке мало би бути безоплатним. А Максим’як, коментуючи цю ситуацію, запитав у журналістки, чи вона впевнена, що коли вона вийде, то їй на голову не впаде цеглина.

екскерівник Рівненської обласної дитячої лікарні Георгій Думановський – батько лікаря Костянтина Думановського, якого звинувачували у невиконанні чи неналежному виконанні своїх професійних обов'язків, внаслідок чого померла дитина. Костянтин Думановський очолив хірургічне відділення обласної дитячої лікарні, коли лікарнею керував його батько Георгій Думановський, а мати Марія Думановська працювала заступницею керівника в обласному управлінні охорони здоров'я.

Думановського-молодшого згодом виправдали, бо, на думку суду, дрібні порушення, які були при наданні пацієнту допомоги, не могли спричинити його смерть. Проте що це саме за «незначні порушення», у вироку суд не вказав.

Директорка БО «Ескулап Рівне» – колишня директорка Обласного центру медико-соціальної реабілітації дітей з органічними ураженнями нервової системи Наталія Глибович.

Також Сергій Шевчук є одним із засновників ТОВ «Ефес-Сервіс», яке займається приватною охоронною службою.

Біографія Шевчука

Народився Сергій Шевчук 24 листопада 1965 року у Кременецькому районі на Тернопільщині.

За інформацією із сайту Рівненської облради, живе в селі Велика Омеляна Рівненського району.

Як розповідав Сергій Шевчук журналістам «Рівне 1», після 8 класу вступив у Кременецьке медучилище. Потім була служба та навчання в Тернопільському медичному інституті.

Сергій Шевчук (праворуч на фото знизу), імовірно, служив у повітряно-десантних військах. На верхньому фото прапор, на якому можна розібрати лише слово, написане російською мовою "Выборгская". Місто Виборг – у складі Ленінградської області росії. Подібний прапор є у повітряно-десантних військ російської федерації. Фото, розмістив Сергій Шевчук на його сторінці у фейсбуку у 2021 році

Дружина – Валентина Шевчук, лікарка-гінекологиня, завідувачка відділення Центру планування сім’ї та репродукції людини в Рівненському міському пологовому будинку.

Із 2010 року Валентина Шевчук має власну медичну практику. Адреса, за якою зареєстрована її практика, збігається із адресою, яку її чоловік вказав як засновник кількох організацій.

Син Ігор Шевчук закінчив юридичний факультет у Києві. У якому саме виші – Шевчук у програмі «Смачного» не уточнив.

З огляду на фото, які Ігор Шевчук розміщував на своїй фейсбук-сторінці у 2017-2018 роках, він працював у Рівному, в адвокатському об’єднанні «Редзель і партнери».

Згідно із Єдиним реєстром адвокатів України, Ігор Шевчук зупинив право на адвокатську діяльність у лютому 2021-го.

«Серйозний рибалка і мисливець». Так говорив про Сергія Шевчука ведучий програми «Смачного» Віктор Данилов у 2011 році.

Сам же Шевчук розповідав, що «риболовля і полювання – це святе. Це навіть не хобі. Стиль життя».

Сергій Шевчук – один із засновників громадської організації «Мисливське господарство «Лісовик-Гранд», яке зареєстроване у Млинові.

На полюванні. Син Сергія Шевчука Ігор Шевчук – знизу у сірій шапці та окулярах. Сергій Шевчук стоїть позаду нього у червоній бейсболці. Фото із фейсбук-сторінки Ігоря Шевчука

«Мій дід покійний хотів, щоб я став лісником, бо казав завжди, що на дереві чоботи ростуть. А в лікаря нема ока на пальці, щоб все побачити». «Але в наш час дякуючи, є кругом око, всі кругом бачать, лікують», – розповідав Сергій Шевчук у програмі «Смачного».

Продовження: 800 тисяч гривень: головний лікар «чорнобильської» лікарні Сергій Шевчук вийшов під заставу


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте