Мільйон – тесть, мільйон – друзі: як депутат Рівненської облради виконуватиме покарання антикорупційного суду

Колишній керівник «чорнобильської» лікарні Сергій Шевчук на суді сказав, що аби заплатити 68 тисяч гривень штрафу, думають з дружиною продати квартиру. А 2 мільйони гривень на ЗСУ за нього заплатять тесть та друзі
Джерело
Колаж – «Четверта влада», на основі фото із фейсбук-сторінки Сергія Шевчука

Сплатити два мільйони на потреби ЗСУ – одне із зобов'язань, яке має виконати депутат Рівненської обласної ради та віднедавна колишній керівник обласного диспансеру протирадіаційного захисту населення Сергій Шевчук.

Щоб це зробити, Шевчук має два місяці – до середини жовтня. Під час слухання його справи у Вищому антикорупційному суді він повідомив, що гроші внесе не він, а його тесть та друзі. Більше подробиць – у матеріалі «Четвертої влади».

Визнав винним у корупції

17 серпня Вищий антикорупційний суд затвердив угоду про визнання винуватості та визнав Сергія Шевчука винним у корупційному злочині – за частиною 1 статті 368 Кримінального кодексу України. 

Депутатові присудили 68 тисяч гривень штрафу. Протягом року йому заборонено обіймати посади, «пов'язані з виконанням адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій в закладах охорони здоров'я».

Також, згідно з умовами угоди про визнання винуватості, Шевчук має або сам пожертвувати, або забезпечити, щоб треті особи пожертвували два мільйони гривень на потреби Збройних сил України, а саме на проєкт «Армія дронів» у Фонд United 24.

Тесть, друзі, продаж квартири

На засіданні суду Сергій Шевчук сказав, що 68 тисяч гривень штрафу є для нього посильними: має кошти, щоб його сплатити, наразі вирішує з дружиною питання про продаж квартири.

Що ж стосується двох мільйонів гривень на ЗСУ, то запевнив, що за нього їх сплатять: один мільйон гривень внесе його тесть, ще мільйон – його друзі.

Відтак суд затвердив графік перерахунку цих коштів.

Перший мільйон мав надійти на рахунок фонду протягом п’яти днів від моменту затвердження угоди судом. Тобто до 22 серпня.

Ще 500 тисяч потрібно сплатити протягом першого місяця з моменту затвердження угоди, решту – впродовж двох місяців.

«Четверта влада» писала, що 800 тисяч гривень застави теж оплачував не Шевчук. За нього її внесли троє осіб. Їм повернуть ці гроші лише тоді, коли рішення антикорупційного суду набере законної сили. Станеться це або з 16 вересня, або пізніше, якщо подадуть апеляцію.

Шевчук зобов’язаний забезпечити, щоб друзі і тесть заплатили за нього гроші. Якщо обвинувачений порушить умови угоди, прокурор може звернутися у Вищий антикорупційний суд, щоб скасувати вирок. Якщо доведуть, що угода не виконувалася навмисне, Шевчука можуть арештувати на термін до шести місяців або ж застосувати обмеження волі – до трьох років.

Ні Сергій Шевчук, ні його захисник Микола Павлюк не відповіли «Четвертій владі», чи готуватимуть апеляцію. Адвокат не відповів на телефонні дзвінки журналістки і не прочитав повідомлення у телеграмі та ватсапі. Шевчук також не прочитав повідомлень у месенджері фейсбуку і телеграмі, а його телефон, як і до цього, – поза зоною досяжності.

Долари, айфон та автомобіль

Вищий антикорупційний суд зняв арешт з майна Шевчука, яке вилучили слідчі. Це 5 тисяч 800 доларів та 50 євро, мобільні телефони Apple IPhone 13 Pro, автомобіль Toyota Hilux.

У судовому рішенні не вказали рік випуску авто. Але на сайтах із продажу автомобілів ціна на такі автівки – від 2 тисяч 500 доларів до 50 тисяч доларів, залежно від віку.

Також суд повернув 1 тисячу 200 доларів Національному антикорупційному бюро, які були речовими доказами і які бюро видало скаржниці, щоб вона занесла хабар Шевчуку.

Угоду хотів Шевчук

Адвокат із ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов розповідав «Четвертій владі», що укладання угоди про винуватість – це своєрідні торги між обвинуваченим і прокурором. І від того, хто більше зацікавлений у її укладанні, залежить, які умови будуть в угоді, хто піде на поступки, а хто погодиться на те, що пропонують.

Офіс генпрокурора у відповіді на запит «Четвертої влади» повідомив, що ініціатором угоди був Сергій Шевчук. Він «звернувся до прокурора з метою незатягування строків та економії процесуального часу».

І що він «визнав винуватість в інкримінованому йому злочині, передбаченому частиною 1 статті 368 ККУ».

Шевчуку така угода вигідна. Без неї йому загрожували від 5-ти до 10-ти років за гратами, конфіскація всього майна та позбавлення права обіймати певні посади до трьох років.

Також завдяки угоді Шевчук не зобов’язаний викривати інших осіб, причетних до злочину.

Уточнити, чим керувалися у прокуратурі, йдучи на такі поступки Сергію Шевчуку, ми не змогли.

«Умови угоди відповідають інтересам суспільства»

У вироку Вищого Антикорупційного суду йдеться:

«На теперішній час корупція загрожує національній безпеці України, уповільнює економічний розвиток держави, що не сприяє надходженню іноземних інвестицій, а також нівелює довіру населення до державних органів та органів місцевого самоврядування.

Крім того, масштаби корупційних проявів негативно позначаються на міжнародному іміджі України. У зв'язку з цим суспільний інтерес у здійсненні правосуддя у цій категорії справ у розумні строки полягає у призначенні особі покарання, запобіганні вчиненню нею та іншими особами кримінальних правопорушень, а також у викритті інших осіб, що вчинили злочини».

Прокурор, відповідно до написаного у вироку, вважає, що умови угоди з Сергієм Шевчуком відповідають інтересам суспільства,

«які полягають у швидкому досудовому розслідуванні та судовому провадженні, яке забезпечить справедливе, своєчасне та невідворотне покарання за вчинення кримінального правопорушення; у запобіганні повторного вчинення кримінального правопорушення як обвинуваченим, так і іншими особами. Окрім цього, швидке судове провадження забезпечить невідкладну фінансову підтримку Збройних сил України з боку обвинуваченого за добровільною згодою».

В свою чергу, колегія суддів перевагою вважає те, що завдяки угоді витрати державних ресурсів – мінімальні, а навантаження на органи досудового розслідування, прокуратури і суд – менше.

Уже не керівник медзакладу і майже не депутат

17 серпня, на засіданні Вищого антикорупційного суду, Сергій Шевчук повідомив, що написав заяву на звільнення.

А 18 серпня на сайті Рівненської  облради оприлюднили відповідне рішення. У ньому йдеться, що Шевчука звільнили за угодою сторін. 

Його повноваження закінчилися 21 серпня.

18 серпня на сайті Рівненської обласної ради також з’явився проєкт рішення про припинення депутатських повноважень Шевчука –  «у зв’язку з особистою заявою про складення ним депутатських повноважень».

Заступник голови Рівненської обласної ради Віталій Ундір відповів, що за це питання «на найближчій сесії голосуватимуть в залі». Коли вона відбудеться точно, ще не знає, але, мовляв, це станеться до 25 вересня.

Сергій Шевчук був обраний депутатом Рівненської обласної ради від партії «Сила і Честь», але не є членом цієї партії.

В обласній раді він також є членом постійної комісії обласної ради з економічних питань та комунальної власності.

А в обласному диспансері протирадіаційного захисту населення – головою Рівненської обласної дитячої спеціалізованої лікарсько-консультативної комісії по встановленню причинного зв'язку захворювання, інвалідності з наслідками аварії на ЧАЕС.

Заступник голови Рівненської обласної ради Віталій Ундір відповів, що при звільненні із посади та після втрати статусу депутата Шевчук автоматично перестане бути членом цих комісій.

Передісторія

Історія про хабар, який взяв Сергій Шевчук, почалася ще 12 січня 2023 року.

У вироку Вищого антикорупційного суду вказують, що у той день жінка, яка є постраждалою від наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, проходила огляд, щоб отримати групу інвалідності. Рівненська міжрайонна спеціалізована фтизіопульмонологічна МСЕК затвердила їй третю групу інвалідності терміном дії до 1 січня 2024 року.

Проте щоб довести, що її інвалідність не звичайна, а пов’язана саме із наслідками аварії на ЧАЕС, потрібно було звернутися у Львівську регіональну міжвідомчу експертну комісію.

Але чи давати добро на це звернення, вирішував головний лікар «чорнобильської лікарні» Сергій Шевчук.

Якби висновок Львівської РМЕК був позитивним, жінка мала б знову звернутися у «чорнобильську лікарню», де лікарсько-консультативна комісія оглянула б жінку і вирішила б, чи направляти її у МСЕК №2 у Рівному, де мали б затвердити статус інвалідності, який виник саме через наслідки аварії на Чорнобильській АЕС.

12 січня жінка, як встановили правоохоронці, за вказівкою Сергія Шевчука прийшла до нього у кабінет.

Там він дав їй список документів, які вона повинна була зібрати для направлення у Львів. Але сказав, як йдеться у вироку, що надішле ці документи лише тоді, коли вона заплатить йому 1 тисячу 200 доларів.

16 лютого жінка звернулася до правоохоронців. Вони відкрили кримінальне провадження.

8 березня вона прийшла до Сергія Шевчука знову – вже із зібраними документами, але без грошей. Тоді Шевчук ще раз наголосив їй про хабар.

Жінка сказала, що поки у неї немає потрібної суми. Шевчук відповів, що вона може віддати йому гроші після того, як у Львові зроблять експертний висновок.

Наступна зустріч відбулася 7 червня. Тоді Сергія Шевчука і затримали на хабарі детективи НАБУ спільно зі співробітниками Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Управління стратегічних розслідувань.

8 червня Шевчуку оголосили про підозру за частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу України. 14 липня Шевчук уклав угоду про визнання винуватості із прокурором САП. І обвинувачення йому змінили: із частини 3-ї на частину 1 статті 368, яка передбачає менше покарання.

Дивіться також: Як роздавали землю та гучно сварилися на сесії Рівненської міської ради (100 фото + відео)


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте