Депутат Рівнеради Юрій Чаборай розповів, як отримав збиток на постачанні бетонних тетраедрів для оборони

«Я вам подобаюся, дуже класний? Це ж неправильно. Це такий брудний хайп, розумієте?»

Депутат Рівнеради, підприємець Юрій Чаборай відреагував на публікацію в якій йшлося про завищені ціни на бетонні вироби для оборони Рівненщини
Джерело
Колаж «Четвертої влади», Дмитро Домащук. Використане фото із сайту prom.ua

Після публікації про закупівлю фортифікаційних матеріалів на потреби оборони Рівненщини в телеграм-каналі «Четвертої влади» з’явився коментар одного з фігурантів матеріалу – підприємця і депутата Рівнеради фракції «Слуга народу» Юрія Чаборая.

Пан Чаборай – співвласник фірми «Торгбуд-Сервіс», яка постачала бетонні вироби у прикордонні райони. В коментарі він написав, що «не можна обливати брудом тих, хто щось робить» і натякнув, що ми не проаналізували умови тендеру.

Аби прояснити ситуацію, наш журналіст поспілкувався з паном Чабораєм по телефону.

«Коли з’явився запит на піраміди, йшлося взагалі не про гроші»

– Добрий день. Мене звати Сергій Турович, я з «Четвертої влади». Автор тієї статті, яка вам не сподобалася. Хотів би вислухати ваш коментар.

– Сказати, що мені не сподобалось, буде неправильно. Там невірні дані вказані. Якщо правда написана – то правда є правда. Подобається вона чи не подобається. А якщо ви не досліджуєте дані, а робите піар, то це треба трошки виправити.

Подивіться уважно умови тендеру. В умовах зокрема було транспортування. Більше того, ми самі робили на ці піраміди технічні умови й так само виготовляли на них форми. Тому що треба було робити дуже терміново – самі розумієте, яка ситуація була взимку й навесні. Вже потім «заскочили» конкуренти. Але спочатку, коли з’явився запит на піраміди, йшлося взагалі не про гроші.

Загалом, якщо говорити про транспортування, то його вартість складала, по-моєму, більше 250 гривень на одній піраміді до точки. Точки, щоб ви розуміли, розташовані в громадах, дотичних до кордону.

Додайте завантаження й розвантаження. Повірте мені, в кінці результат був узагалі від’ємний. Калькуляційна ціна складала, по-моєму, 1800 гривень, а на тендері вона впала. Наразі нам УКБ запропонувало ще ділянку, а ми просто відмовилися. Кажу: ми вас виручили, коли треба було – критичні ділянки позакривали, а далі давайте самі. Та й узагалі, ми не любимо гратися в державні закупівлі.

Ви коли правду пишете, в мене немає питань. А в статті написана неправда. Крім того, в телеграм-каналі просто моя фотка стоїть. Ну хіба це нормально? Ви пишете про декілька компаній, а фотографію ставите мою. Я вам подобаюся, дуже класний? Це ж неправильно. Це такий брудний хайп, розумієте? На вас це взагалі не схоже, на «Четверту владу».

Ви завжди розкладаєте факти, гарненько все робите, а тут – тьфу, називається. Неприємно, мені просто неприємно. Якби за діло – заради Бога.

– У нашій статті йдеться про те, що ви продали піраміди сарненському комунальному підприємству за 1200 гривень. Звідки така різниця в ціні – 1200 і 1800 для оборони?

– Це було раніше. Просто календарно раніше. Щоб ви розуміли, матеріали здорожчали. Щебінь подорожчав приблизно на 20–25% за період, мабуть, із півроку. По цементу, по-моєму, два підняття було: я не пам’ятаю точно, від 200 до 300 гривень два рази.

– В нас виробництво в Сарнах. Приїхали комунальники, приїхав голова: скільки буде коштувати? Бог його знає, скільки. Ну от, у нас є стільки грошей, нам стільки треба. Та забирайте, Бог з вами. Якби попросили безкоштовно – дали б безкоштовно. В нас є місця, куди ми давали піраміди безкоштовно. А Сарни брали самовивозом власним транспортом.

– Тобто у вас є виробництво в Сарнах?

– От бачте, ви не досліджуєте. Так, у нас бетонний завод у Сарнах. І продукцію ми робили в Сарнах. І з Сарн робили транспортування в ОТГ. А кордон у нас розтягнутий.

– Зрозуміло. Тобто до того, як ви уклали договір, ви знали, куди їх будете возити?

– До того, як уклали договір – ні. У нас все йшло поступово. Ми, коли робили форми, навіть не знали, скільки їх треба буде. Нас просто викликали, сказали: отака проблема, треба зробити форми.

– Щоб ви розуміли, форми під піраміди робилися в ручному режимі на нашому заводі. Форми ж також коштують щось, правда? Вони, до речі, дуже швидко «вбиваються», бо їх конструкція була не сильно продумана. Вони виходять з ладу буквально через 50-55 циклів. Після цього їх треба ремонтувати.

– Якщо ви не знали, куди будуть доставлятися піраміди, як ви врахували ціну доставки в ціну загальну?

– Нам давали приблизний «коридор» – 70-110 кілометрів.

– В тендерних документах цієї інформації немає.

– Можливо, її не могли вказати в тендерній документації. Нам сказали, що точки – при ОТГ в прикордонні. Дослівно.

Можливо, я трошки неточний коментар дав, бо тендером займався директор підприємства. Мене просто попросили допомогти. Якби сказали навіть безкоштовно, то ми б зробили безкоштовно те, що могли б.

А у вас – негарна стаття, так скажу. Гарного дня.

«Схоже, що тендери оголошували під конкретного продавця»

Експертка громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак так коментує слова пана Чаборая:

– Юрій Чаборай каже, що ми не досліджуємо дані. Тим часом, ми проаналізували всю наявну інформацію. В тендерній документації немає чітко вказаного кілометражу транспортування – лише те, що він узгоджується із замовником. В той же час, товар у публічних закупівлях майже завжди доставляється на адресу замовника або туди, куди він вкаже. Тому зазвичай, незалежно від товару, в ціну входить поставка.

Мирослава Примак бачить ознаки того, що з фірмою депутата була домовленість ще до оголошення тендеру

– Щодо ситуації взимку та навесні. Це не погано, що підприємство виручило державу. Проте коли з’явилися конкуренти, ціна впала нижче 1800 гривень. Якщо це було невигідно, навіщо опускали ціну? Щоб працювати собі в нуль? Не думаю.

– Загалом же схоже, що тендери оголошували під конкретного продавця. Тобто спочатку був «виклик» і домовленість із «Торгбуд-Сервісом», а тоді оформили тендерну документацію. Частково це можна виправдати оборонною необхідністю, але  порушення процедури все одно залишається фактом.

– Нарешті, що стосується продажу пірамід сарненським комунальникам за 1200 гривень. Відповідно до умов тендеру, товар поставлявся на адресу замовника. При цьому Юрій Чаборай каже, що був самовивіз. Якщо це справді так, то тендерні умови не були виконані. Також пан Чаборай аргументує різницю в ціні (1200 гривень проти 1800) зростанням вартості матеріалів. Проте перший договір на піраміди для потреб оборони уклали так само в лютому – за ціною 1800 гривень.

«В доставку гратися не будемо»

Проаналізувавши попередню розмову з Юрієм Чабораєм, ми зателефонували йому знову, аби уточнити декілька моментів.

– Ви говорили, що вас викликали, щоб вирішити проблему з фортифікацією. Хто, власне, викликав?

– Звернулися інженери військові, звернулися так само представники адміністрації: чи ми можемо таке робити й як це робити взагалі. Це була така нарада. Я взяв свого директора. Якщо пам’ять мені не зраджує, це відбувалося в кабінеті заступниці [голови обласної військової адміністрації].

– Ви сказали, що сарненські комунальники забирали піраміди власним транспортом. Але в тендері прописана доставка.

– Я піднімаю лапки. Може, в тендері щось прописували. Вони приїхали машиною й самі забрали. Там нереально було за ті гроші, що ми їм віддали, ще й доставку робити, тому що вони забрали [піраміди], фактично, чи по собівартості, чи – ми тоді промахнулися – навіть нижче собівартості.

– Ви ще пояснювали різницю в ціні – 1200 гривень проти 1800 – різними часовими періодами. Проте перший тендер по оборонці був так само в лютому, як і «сарненський».

– Тендер по оборонці в лютому… Можливо. Я вам чесно скажу, ми тоді цифри по оборонці давали з урахуванням доставки чи то до Зарічного, чи то до Городища. По-моєму, до Зарічного. А фактично робили доставку й далі.

По факту в нас доставка вийшла збиткова, тому що ми не влізли в ці гроші. Їде машина, а до машини обов’язково їде автомобіль-маніпулятор, який завантажує-розвантажує. Під кінець маніпуляторщики навіть відмовлялися їздити, бо там бездоріжжя, і вони гробили машини.

Взагалі, скажімо так: ми вироби можемо робити, але в доставку більше гратися не будемо.


Ця публікація створена в рамках проекту «Інституту висвітлення війни та миру» за фінансової підтримки МЗС Королівства Норвегії. Її зміст – виключна відповідальність редакції онлайн-медіа «Четверта влада» i не відображає погляди МЗС Королівства Норвегії чи «Інституту висвітлення війни та миру».


Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте