Здолбунівська міська рада купила генератори у «нечужої» фірми: потенційна переплата – більш ніж 5 мільйонів

Здолбунівська міська рада, яку очолює Владислав Сухляк, закупила генераторів на 25 мільйонів, за завищеними цінами, у фірми, яка має низку зв'язків з відомим на Рівненщині бізнесменом Юрієм Фалком
Джерело
Колаж на основі відео Андрія Слинька, фото «UA:Рівне» та фб-сторінки Владислава Сухляка

Здолбунівська міська рада закупила 172 генератори для двох військових частин на загальну суму 25 мільйонів 600 тисяч гривень.

За інформацією із сайту Prozorro, це одна з найбільших – за сумою витрачених коштів – закупівля генераторів, яку проводили  бюджетні установи на Рівненщині з початку великомасштабної війни. Більше на генератори витратили в Управлінні освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради – 29,99 мільйонів.

Ми знайшли у здолбунівській закупівлі потенційну переплату в розмірі більше 5-ти мільйонів та зв'язки фірми, яка отримала це замовлення, з відомою на Рівненщині бізнес-групою.

Що купили

Тендер для закупівлі не проводили.

24 лютого в системі Prozorro оприлюднили інформацію про цю закупівлю. Згідно з договором, закупили такі генератори:

Марка генератора К-ть Ціна за од. Заг. сума, грн
Генератор - GLOBAL TECHTOP AS110S/B,110 KBA 1 1 439 250 1 439 250
Генератор - GLOBAL TECHTOP AS88S/B,88 KBA 1 1 320 000 1 320 000
Генератор - GLOBAL TECHTOP AS66S/B,66 KBA 1 894 681 894 681
Генератор - GLOBAL TECHTOP AS35S/B,35 KBA 4 710 000 2 840 000
Генератор - GLOBAL TECHTOP AS25S/B,25 KBA 3 680 000 2 040 000
Генератор - SC11000E-IIIA-11 KBA 137 105 350 14 432 950
Генератор - SC11000E-III-11 KBA 25 105 350 2 633 750
Всього 172   25 600 631

Як розповіла «Четвертій владі» працівниця Здолбунівської міської ради, відповідальна за оприлюднення звіту про закупівлю на Prozorro, Юлія Поточна, генератори уже доставили.

– Актами прийому-передачі ми вже передали їх на військові частини, – каже посадовиця.

Також Юлія Поточна розповіла, що рішення про цю закупівлю затвердили 10 лютого на сесії Здолбунівської міськради.

Закупили, бо звернулися військові з двох військових частин: одна розташована у місті Василькові Київської області (А7014), інша має адресу реєстрації у Новій Каховці Херсонської області (А1736).

Чому закупили саме для цих військових частин? Юлія Поточна порадила звернутися з цим питанням до керівництва міської ради.

Запитуємо про це в заступника міського голови Здолбунівської громади Юрія Сосюка.

– Тому що ці військові частини перебувають у самому пеклі, на передових позиціях. Вони до нас звернулися, ми їх забезпечили. Ось і все. Ви б бачили тих хлопців, які приїхали, з якими втомленими очима. Це було дуже-дуже спішно, бо їм терміново треба було.

Більше деталей щодо процесу домовленостей Юрій Сосюк не захотів озвучувати телефоном. Бо, мовляв, це стосується військових.

Понад 5 мільйонів потенційної переплати

Ми намагалися порівняти ціни закуплених генераторів з ринковими.

Закупівля відбулася наприкінці лютого, коли ажіотаж на генератори помітно спав і на ринку є чимало пропозицій цієї техніки.

Нам не вдалося знайти на сайтах продажу той варіант моделі генератора, за який віддали найбільше грошей – SC11000E-IIIA-11 KBA. Таких міська рада нібито купила 137 штук по 105 350 гривень кожен. Загальна сума – понад 14 мільйонів.

Є дуже схожа модель, потужністю 8 KWT (тобто 10 KBA). Зараз у магазинах продажу їх нема, але нещодавно такого типу генератор можна було купити за 1750 євро:

Нові генератори марки SC11000E-IIIA можна було нещодавно придбати по 1750 доларів чи євро, тобто по ціні, близькій до 73 500 гривень за один

Якби 137 генераторів придбали за цією ринковою ціною – 73 500 гривень за один, – то 137 генераторів обійшлися би бюджету у трохи більше 10 мільйонів. Міська рада ж заплатила, нагадаємо, понад 14 мільйонів.

Тож потенційна переплата тільки на цих генераторах – понад 4 мільйони гривень.

Пошукали на сайтах продажу ми й модель, вказану в документах міської ради як SC11000E-III-11 KBA. Саме такої немає. Найбільш наближеними є такі варіанти: 

На сайті agro-center.com.ua можна купити такий генератор за 62 тисячі гривень
На сайті promtovari.com.ua наразі немає можливості придбати цей генератор. Його ціна – 60 тисяч гривень

Якби такі генератори закупили, як за ціною на сайтах – по 62 тисячі гривень, то 25 закуплених генераторів обійшлися би платникам податків у трохи більше півтора мільйона гривень.

Нагадуємо, міська рада заплатила за них 2 мільйони 633 тисячі. Потенційна переплата – понад мільйон гривень.

Тож лише на цих двох типах генераторів Здолбунівська міська рада, потенційно, переплатила понад 5 мільйонів.

Про потенційну переплату на кількох інших оплачених генераторах ще пишуть журналісти сайту «Наші гроші». Вони звертають, наприклад, увагу, що три штуки Global Techtop AS25S/B замовили по 680 тисяч гривень, але нещодавно магазин в Рівному пропонував їх на «Bigl» на 31% дешевше – по 520 тисяч.

У Здолбунівській міськраді по телефону не хочуть прояснювати переплату

Ми намагалися поспілкуватися про цю переплату з головою Здолбунівської громади Владиславом Сухляком. Однак посадовець відхилив телефонний дзвінок, а питання в месенджері лишилися непрочитаними.

Здолбунівська міська рада, яку очолює Владислав Сухляк, закупила генератори задорого. Фото з особистої фейсбук-сторінки

Заступник міського голови Юрій Сосюк відмовився спілкуватися телефоном і про потенційну переплату, бо, мовляв, його слова можуть тоді перекрутити і, може, «це взагалі не журналістка Антоніна Торбіч йому телефонує».

Чим відрізняється у цьому випадку спілкування з журналісткою дистанційно і безпосередньо Юрій Сосюк не пояснив. Фото з архіву 2022 року

Пропозицію поспілкуватися по відеозв'язку (щоб відкинути аргумент про розіграш, бо з журналісткою Юрій Сосюк знайомий) і паралельно записати розмову з журналісткою відхилив.

Сказав, що спілкуватиметься лише віч-на-віч, запрошував журналістку приїхати у Здолбунівську міськраду.

«Нечужа» фірма з фіалковим запахом

То хто ж отримав можливість такого заробітку?

Генератори Здолбунівській міській раді продало приватне підприємство «Західпроменерго», яке зареєстроване у селі Олександрія Рівненського району. Власником є киянин Володимир Тимощук.

«Західпроменерго», що стосується заробітку на бюджетних коштах, у 2022-му році переважно продавало без конкуренції генератори. Загальна сума таких договорів – 40 мільйонів гривень.

Також з ними постійно підписують угоди на послуги з опалення в Клеванській селищній раді, Оржівському ліцеї, обласних мистецькому ліцеї та центрі соціально-психологічної реабілітації.

У 2023 році фірма подалася на тендери Рівненської АЕС на постачання бруківки, цегли, плівки, бордюрного каменю.

Ще в 2017-му році фірма мала іншу адресу реєстрації: Рівне, провулок Шпанівський, будинок 55. Це не бізнес-центр з багатьма фірмами – це хата. За цією ж адресою нині зареєстроване ТзОВ «Тріумф ПФ», співвласником якого є знаний на Рівненщині бізнесмен Юрій Фалко.

«Західпроменерго» на початку 2022-го, за даними з аналітичної платформи YouControl, мало трохи більш як 5% акцій  ПАТ "Рівненський народний клуб «Верес»", членом наглядової ради якого є Юрій Фалко.

В одній з ухвал Рівненського міського суду згадують, що рівненські слідчі встановили, що «Західпроменерго» мало раніше тісну (аж до ознак спільних зловживань) співпрацю з фірмами «Фіалка» та «УБРМІ», про зв'язки з Фалком яких ми писали неодноразово.

А такого ж типу генератор, як придбала Здолбунівська міська рада, нещодавно виставляв на сайті продажу Андрій Слинько. Зараз вказано, що генератор проданий, на інших сайтах знайти актуальне оголошення про його продаж нам не вдалося.

Номер телефону Андрія Слинька є одним з контактних номерів фірми AUTOPLUS, яка належить рівненському бізнесмену Андрію Біланчуку. Андрій Біланчук, до речі, як і Юрій Фалко, є членом наглядової ради клубу «Верес».

Ми зателефонували Андрію Слиньку, щоб розпитати, кому він продав генератори і яку кількість. Чоловік каже, що про цей продаж нічого не знає, бо його завданням було нібито лише виставити інформацію на сайт продажу. Також каже, що цей продаж не стосується роботи фірми AUTOPLUS.

Власник AUTOPLUS Андрій Біланчук водночас каже, що один такий генератор у фірми дійсно був. Трохи ним покористувалися, а тепер ніби стоїть без використання. Про велику партію цих генераторів, каже, нічого не чув.

Можливо це й справді співпадіння, але таких генераторів у відкритому продажі ми більше ніде не побачили окрім цього оголошення і ще одного оголошення на olx, яке не збереглося.

Юрій Фалко – добре відомий на Рівненщині власник, засновник та директор підрядних фірм, що отримують найдорожчі та найбільше підрядів в Рівненській області.

Найбільш впізнавана фірма – це ПВКФ «Фіалка», де пан Юрій є директором, а його батько – власником.

Ми зателефонували Юрію Фалку, щоб почути його думку стосовно зв'язків «Західпроменерго» з пов'язаними з ним фірмами.

Фірма, яка постачає генератори на десятки мільйонів гривень для бюджетних установ Рівненщини, має зв'язки з бізнесменом, членом наглядової ради «Вересу» Юрієм Фалком. Фото з архіву «UA:Рівне»

Розповіли, яку закупівлю аналізуємо. Юрій Фалко каже, що до «Західпроменерго» не має стосунку. У спілкуванні з журналісткою «Четвертої влади» іронізує:

– Ви мене з усіма вже пов'язали, я всіх брат, я всіх обдурив і у всіх все забрав.

– Я вам можу кожен зв'язок описати. Питання ж у мене: ви брали участь в організації цієї закупівлі? – журналістка.

– Та яке, ну я вас прОшу. Нашо ви мене всюди вже це...

– То може ви знаєте хто брав. Бо ж ви знайомі з керівником...

(перебиває) Наберіть мене чуть пізніше, бо я зараз не можу говорити.

Ми спробували зателефонувати пізніше, однак бізнесмен збив телефонний дзвінок.

Ми хотіли запитати у керівника Західпроменерго» Євгена Калюкіна чому генератори продали так дорого і як вдалося домовитися про закупівлю.

Однак чоловік відмовився відповідати на наші питання телефоном, сказавши, що відповідатиме разом з юристом, тільки якщо отримає офіційний запит, відправлений на поштову адресу фірми (при тому, що ми не просили у нього доступ до публічної інформації, заради якої є сенс писати запит, натомість пропонували скористатися своїм правом на відповідь, на озвучення своєї позиції – авт.)

До речі, до того моменту, як журналістка зателефонувала бізнесмену, сервіс визначення телефонних номерів Getcontact показував, що його номер підписаний в когось як «Женя Фіалка». Після дзвінка журналістки номер видалили з бази Getcontact.

У Здолбунівській міській раді ми просили розповісти як саме обрали, в кого закупити генератори. Відповідальна за оприлюднення звіту про закупівлю на Prozorro Юлія Поточна розповіла, що міській раді надали три комерційні пропозиції.

– Серед тих трьох комерційних пропозицій ця фірма запропонувала найдешевше.

– А які саме фірми подали комерційні пропозиції? – журналістка.

– Ну це, як я буду на місці, бо в мене під рукою їх немає, а я зараз в казначействі.

Коли журналістка зателефонувала наступного дня, посадовиця відмовилася розповісти по телефону хто ще подав комерційні пропозиції. Щоб з'ясувати це, ми надіслали запит на доступ до публічної інформації.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте