Директора та юристку музею «Пересопниця» звільнили від штрафів через малозначність порушення

Іван Солодуха «розкаюється у вчиненому», зараз служить у Збройних Силах України і не має негативних характеристик

Іван Солодуха очолив культурно-археологічний центр «Пересопниця» у кінці липня 2018 року. До того він працював начальником відділу культури й туризму Рівненської районної держадміністрації
Джерело
Колаж із фото з фейсбук-сторінок Івана Солодухи й «Пересопниці»

Державний бюджет не отримає майже 60 тисяч гривень, які мали сплатити директор обласного культурно-археологічного центру «Пересопниця» Іван Солодуха та юристка центру Надія Левчук. Це загальна сума штрафів, які їм присудили у Рівненському районному суді за допущені порушення у процедурі державних закупівель.

Рівненський апеляційний суд звільнив від сплати й обмежився «усними зауваженнями».

Чому так вийшло – читайте у цій публікації «Четвертої влади».

За порушення оштрафували на десятки тисяч

16 лютого 2022 року Рівненський районний суд визнав винними директора обласного культурно-археологічного центру «Пересопниця» Івана Солодуху та юристку центру Надію Левчук у порушеннях процедури закупівель для закладу у 2021 році.

Мова про послуги проведення фестивалю «Від Князівської столиці до Пересопницького Євангелія» за 200 тисяч гривень, ремонту головної будівлі музею за 300 тисяч і придбання міні-трактора за 165 тисяч.

Порушення було в тому, що Солодуха та Левчук уникали відкритих торгів і укладали договори з явними та ймовірними знайомими. Більше про це читайте в публікації «Директора і юристку музею в Пересопниці суд оштрафував за порушення в закупівлях».

Порушення виявили активісти громадської ініціативи «За чесний тендер», написали про них Держаудитслужбі у Рівненській області. Аудитори перевірили повідомлення, порушення підтвердили і склали два адмінпротоколи на директора і юристку.

Директор усім керує, ставить свій підпис на документах і дозволяє цим певні дії. Юристка має у своїх обов’язках усю роботу із проведення державних закупівель. Складені на них протоколи передали до суду, а суд визнав посадовців винними й призначив кожному штраф.

Іван Солодуха мав заплатити державі 34 тисячі гривень штрафу, Надія Левчук – 25,5 тисяч штрафу. Обоє – по майже 500 гривень судового збору. Обоє подали апеляційні скарги до Рівненського апеляційного суду. Апеляції задовольнили без права на оскарження.

Іван Солодуха й Надія Левчук під час розгляду справи юристки 16 лютого 2022 року у Рівненському районному суді

Порушення малозначне, шкоди немає – і розкаявся

Апеляційну скаргу Івана Солодухи розглянула 30 травня 2022 року суддя Тетяна Збитковська.

У скарзі директор «Пересопниці» доводив, що державні закупівлі – компетенція не його, а відповідного фахівця. Тобто юристки Надії Левчук. Доводив, що жоден договір не фіктивний і всі роботи виконані – тому немає «суспільно негативних наслідків, а в його діях – адмінпорушення».

Тому Іван Солодуха вважає постанову Рівненського районного суду «незаконною, необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права». І просить її скасувати, а провадження закрити.

Суддя Рівненського апеляційного суду Тетяна Збитковська. Фото 2019 року із сайту Суспільне.Рівне

Водночас у постанові Рівненського апеляційного суду написано, що Іван Солодуха «розкаюється у вчиненому», зараз служить у Збройних Силах України і не має негативних характеристик.

Зазначено, що значної шкоди суспільним інтересам чи інтересам громадян немає і провадження щодо Солодухи «малозначне».

Оскільки поняття малозначності в адмінкодексі не роз’яснюється і немає визначеного переліку малозначних дій, то суд може «звільняти правопорушника від адмінвідповідальності в кожному випадку окремо, зважаючи на характер вчиненого… та обставини справи».

Також у постанові написано, що адміністративне стягнення застосовується для виховання порушників.

Зважаючи на це все, суддя Тетяна Збитковська постановила звільнити Івана Солодуху від адмінвідповідальності, обмежившись усним зауваженням. А постанову Рівненського райсуду скасувати із закриттям провадження.

Усне зауваження для юристки

Апеляційну скаргу юристки «Пересопниці» Надії Левчук розглянули 18 травня у тому ж суді. Розглядав суддя Степан Шимків. У скарзі Надія Левчук просила скасувати постанову Рівненського райсуду, а провадження у справі закрити «за відсутністю події та складу правопорушення». Тобто ніби нічого не сталося.

Суддя Рівненського апеляційного суду Степан Шимків. Скрин із відео 2019 року з сайту Суспільне.Рівне

Але суд погодився зі встановленою виною Надії Левчук, бо доказів достатньо і всі допустимі. Однак призначений їй штраф – непропорційний вині. Бо вина – малозначна.

Суддя посилається на справу у Європейському суді з прав людини «Ізмайлов проти Росії» 2008 року, де вказано: щоб покарання «...вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар» для людини.

Надія Левчук доводила в апеляційному суді, що не вчинила порушення. Фото з її фейсбук-сторінки

Також суддя врахував, що Надія Левчук досі не притягувалася до адмінвідповідальності. На думку судді, вона нікому не нашкодила.

Тому Степан Шимків вирішив звільнити її від адмінвідповідальності і обмежитись усним зауваженням».

Ми запитали у юристки від Bihus.Info Єлизавети Середіної, що означають такі суддівські рішення.

– Апеляція переглянула рішення і врахувала, що не було значної шкоди суспільним інтересам держави. Людина щиро розкаялася в своєму діянні, а зараз ще й пішла в ЗСУ захищати Україну. Можливо, війна відіграла ключову роль (у такому рішенні суду – ред.). Але ми можемо лише здогадуватися, – відповіла Єлизавета Середіна.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте