Справа черевиків: директора рівненської «швидкої» Бортніка обвинувачують у недбалості на майже 4 мільйони

Директора рівненської обласної швидкої допомоги Андрія Бортніка слідство обвинуватило вже у другому злочині – у службовій недбалості. Через закупівлю великої партії черевиків нібито без сертифікатів якості. Прокуратура вважає, що Бортнік допустив «злочинну недбалість» й завдав державним інтересам збитку на майже чотири мільйони гривень.
Адвокат каже, що працівники «швидкої» користуються цими черевиками і не скаржаться на їхню якість, а збитку немає. Сам Андрій Бортнік стверджує, що не розуміє, в чому його обвинувачують.
Розповідаємо деталі першого судового засідання у справі: чому слідство вважає Бортніка винним і яку стратегію захисту обрав адвокат Андрій Колесник.
Ми також звернулися до постачальника взуття – ТОВ «УМТК трейд», а також до виробників взуття: київського ТОВ «Зенкіс» і білоцерківського ТОВ «Валтекс».
Дивіться також: «Я у шоці»: перші свідчення у кримінальній справі проти директора рівненської «швидкої»
У чому обвинувачують і що загрожує
Матеріали кримінального провадження щодо директора комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Рівненської обласної ради Андрія Бортніка надійшли до Рівненського міського суду 20 січня 2025 року.
Слідство обвинувачує Андрія Бортніка за частиною 2 статті 367 Кримінального кодексу: службова недбалість із тяжкими наслідками.
Посадовцю загрожує позбавлення волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від 4 тисяч 250 гривень до 12 тисяч 750 гривень або без такого.
Перше засідання відбулося 19 лютого 2025 року. Справу розглядає суддя Наталія Гордійчук. Сторону обвинувачення представляє прокурорка Рівненської обласної прокуратури Валентина Люліч.

Захищає Андрія Бортніка адвокат Андрій Колесник, з яким він уже три роки співпрацює в іншій справі – про зловживання службовим становищем під час виплати ковідних доплат у 2020 році.

Зі слів прокурорки Валентини Люліч, матеріали справи складають понад двадцять томів, а свідками заявлені дев'ятнадцять людей.

Коли правоохоронці у вересні 2024 року у цій справі клопотали про запобіжний захід і про відсторонення Бортніка від посади, серед інкримінованого посадовцю була ще й частина 4 статті 191 Кримінального кодексу: «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем». У судових ухвалах, після того як справу передали до суду, ця стаття вже не згадується.
Згідно з обвинувальним актом, Андрій Бортнік «неналежно виконав свої службові обов’язки через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам».
Тяжкі наслідки – це повна сплата більше 3 мільйонів 700 тисяч гривень київському ТОВ «УМТК трейд» за 1 тисячу 36 пар черевиків для персоналу виїзних бригад. Ці черевики, як йдеться в обвинувальному акті, не мали сертифікатів якості й маркування виробника.
– Близько двох років люди користуються цим взуттям, яке сторона обвинувачення назвала неякісним, і жодного випадку неякісності надано не було, – сказав адвокат Андрій Колесник у своїй першій захисній промові у цій справі.

Хоча приймала черевики й підписувала видаткові накладні завідувачка складу обласної швидкої, прокуратура називає відповідальним за купівлю директора Андрія Бортніка. Така відповідальність продиктована законом «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
– Бортнік... не здійснив внутрішнього контролю за роботою завідувачки складом.., не ініціював складання акту про виявлення дефектів, які є підставою для повернення всієї партії товару постачальнику, не повідомив постачальника про виявлене порушення умов договору, допустив прийняття товару… та здійснив повну оплату, – зачитала прокурорка фрагмент обвинувального акту.
Зі слів прокурорки Валентини Люліч, правоохоронці вилучили з обласного центру екстреної медичної допомоги 45 пар черевиків – для експертизи.
– Черевики не містили жодних маркувань щодо їхнього походження… Товар не відповідає вимогам ДСТУ, тендерної документації та умовам договору, – йдеться в обвинувальному акті.
У судовій ухвалі від 19 вересня 2024 року про відсторонення Андрія Бортніка від посади (тоді його, до слова, не відсторонили), написано, що на підошвах вилучених черевиків були написи «LP-tech», «Trecking professional», «Energi», «Anti-Stip», «Realiable contact» та «JB». Але не маркування виробника, зазначеного у тендерних документах.
Бортнік каже, що не розуміє суті обвинувачення
Суддя Наталія Гордійчук запитала в Андрія Бортніка, чи розуміє він суть обвинувачення.
– Ні, – відповів Бортнік.
– Як це – не розумієте? Ми тільки що читали… Те, що там написано, ви розумієте? – перепитала суддя.
– Ну, я прослухав, але суті так і не зрозумів, – повторив Бортнік.
– Те, що ви недбало ставилися до своїх обов’язків…
– А, ну це я чув…
– …У результаті чого вас обвинувачують у службовій недбалості. Суд вам роз’яснює, – сказала суддя.

Після короткого роз’яснення Наталія Гордійчук знову перепитала, чи зрозумів Бортнік написане в обвинувальному акті.
– Я почув, – відповів той і додав, що «буде надавати пояснення суду».
Гроші і збитки
В інформації про тендер на сайті публічних закупівель «Prozorro» вказано, що черевики обійшлися «екстренці» по 3 тисячі 608 гривень 40 копійок за пару. За 1 тисячу 36 пар заплатили 3 мільйони 738 тисяч 302 гривень 40 копійок з ПДВ.
У судовій ухвалі від 19 вересня 2024 року саме цю суму судова економічна експертиза називає розрахунково і документально підтвердженою сумою «заподіяної матеріальної шкоди».
Купили черевики за гроші Національної служби здоров’я України. І прокуратура каже про завданий збиток саме державним інтересам. Потерпілою стороною ж у справі виступає Рівненська обласна рада як засновниця обласної «екстренки».
Розбіжність у визначенні потерпілої сторони дала адвокату Андрію Колеснику можливість заперечувати сам факт завданого збитку. Він каже, що до матеріалів справи вже долучений лист від Рівненської обласної ради, в якому сказано, що збитку їй немає, бо то були не її гроші.
Також Андрій Колесник каже, що й самому «Обласному центру екстреної медичної допомоги…» шкоди немає.
– Станом на сьогодні жодного збитку підприємству не завдано. Щодо придбаного товару постачальнику було заявлено претензію, і товариство вже практично на 50 відсотків замінило взуття, – сказав на засіданні Андрій Колесник.
З його слів, він уже долучив і ще долучатиме до матеріалів справи документи, які начебто свідчать, що між «екстренкою» та товариством «спір» було врегульовано – заміною взуття.
Як купували і хто постачальник
Рівненський обласний центр екстреної медичної допомоги оголосив тендер 10 серпня 2023 року. «Екстренка» готова була заплатити за 1 тисячу 47 пар взуття 3 мільйони 757 тисяч гривень.
На пропозицію відгукнулися двоє учасників: ТОВ «Таланпром» із Сумщини і київське ТОВ «УМТК трейд». Інформацію про них ми взяли з аналітичної системи «YouControl».
«Таланпром» належить до групи компаній «Талан», яка майже 27 років виготовляє спецодяг і спецвзуття для підприємств нафтогазовидобувної і хімічної промисловості, транспорту, енергетики, силових міністерств і відомств. «Талан» і дочірні підприємства належать сім’ї колишнього народного депутата від «Європейської солідарності» Миколи Лаврика.
«Таланпром» пропонувало продати черевики за 847 з половиною тисяч гривень. Екстренка відхилила цю пропозицію – нібито через аномально низьку ціну.
«УМТК трейд», переможець тендеру, на ринку робочого одягу трохи більше 6 років. За КВЕДами, товариство виробництвом взуття не займається – лише продає його оптом. Володіє і керує фірмою киянин Сергій Гончаренко.
«УМТК трейд» запропонувало продати взуття за 3 мільйони 755 тисяч гривень. Договір підписували директор обласної швидкої Андрій Бортнік та власник і директор ТОВ «УМТК трейд» Сергій Гончаренко.
Про Сергія Гончаренка майже немає інформації у відкритих джерелах. Але столичне видання «Київвлада» згадує його і ТОВ «УМТК трейд» як фігурантів кримінального провадження.
Провадження відкрили київські правоохоронці у жовтні 2023 року за частиною 4 статті 191 Кримінального кодексу (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) і за частиною 3 статті 358 (підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів).
З судової ухвали від 6 січня 2025 року про тимчасовий доступ до речей і документів зрозуміло, що розслідування у цій справі досі триває.
«На всьому нашому взутті є бірка "Zenith"» – ТОВ «Зенкіс»
У поданих на тендер документах «УМТК трейд» зазначило виробниками взуття київське ТОВ «Зенкіс» (1 тисяча 36 черевиків з назвою «U 1-35 S3 SRC») і білоцерківське ТОВ «Валтекс» (11 черевиків з високими берцями). Ми зателефонували до обох виробників.
У ТОВ «Зенкіс» слухавку взяв директор Олег Тімошин. Чоловік повідомив, що фірма не продає взуття напряму – лише через дилерів. Серед київських дилерів «УМТК трейд» немає.
– Жодного разу взуття такій фірмі ми не продавали, стовідсотково знаю. Вони, теоретично, могли купити це взуття в якихось наших дилерів, але це вже я не можу сказати, у кого саме… На всьому нашому взутті є бірка «Zenith». Фабрика – італійська. І ми випускаємо взуття під торговельною маркою «Zenith», – сказав Олег Тімошин.

Усередині черевиків «Zenith», каже директор ТОВ «Зенкіс», є така ж мітка і «повністю всі дані»: згідно з якими стандартами і коли вони зроблені.
– Якщо цих даних там немає, то це не наше взуття, – каже Олег Тімошин.
«Нашого взуття там було зовсім мало» – ТОВ «Валтекс»
У ТОВ «Валтекс» відмовилися коментувати відносини з «УМТК трейд». Але підтвердили, що фірма купувала у них взуття.
– Нашого взуття там було зовсім мало (11 пар. – Авт.). Ми їм поставили, згідно із сертифікацією і з тим артикулом, який був потрібний. Наше керівництво писало пояснення правоохоронним органам, – розповіла жінка, яка назвалася менеджеркою інтернет-магазину «Валтекс».
На сайті «Валтекс» не виявилося взуття з маркуванням «арт. 28-ОВ», як у пропозиції «УМТК трейд».
Постачальник, обвинувачений та адвокат відмовилися коментувати
Ми зателефонували до ТОВ «УМТК трейд».
– Керівника на місці немає. А я не маю повноважень давати якусь там офіційну інформацію. Як варіант, можу запропонувати звернутися до нас письмово – і ми письмово надамо відповідь на всі ваші запитання у встановленому порядку, згідно з чинним законодавством, – сказала жінка, яка назвалася юристкою «УМТК трейд».
Електронної адреси, куди надіслати запитання, вона не сказала.
– Не хочу (коментувати. – Авт.). Ви перекручуєте, – відмовився коментувати історію з черевиками директор рівненської «швидкої» Андрій Бортнік.
Його адвокат Андрій Колесник на прохання прокоментувати відповів: «Я ж вам все сказав», маючи на увазі свою озвучену до засідання позицію про відсутність збитку, яку нібито підтверджує лист із Рівненської обласної ради.
Дивіться також: Робін Гуд ковідних грошей: репортаж із судових засідань з директором рівненської «швидкої»
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 30 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для рівненських бійців на передовій.
У 2024-му завдяки нашим читачам ми зібрали кошти на 20 FPV-дронів для 38-ї бригади морської піхоти і 1 дрон для 104-ї ОБр територіальної оборони; закупили 10 приладів засобів радіоелектронної розвідки «ванільний цукорок» для аеророзвідників прикордонної служби; долучилися (50 тисяч) до збору на авто для 48-ї інженерної бригади ЗСУ.
Долучайтеся, будь ласка.
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» 30-ма гривнями.
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці, вотсапі. Вдячні за ваші коментарі в соцмережах та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти