Ексначальнику Управління капітального будівництва вручили обвинувальний акт у суді. Це може розвалити справу

Ексначальник УКБ Сергій Кушнір отримав обвинувальний акт від прокурора Віталія Юдкіна на підготовчому засіданні. Порушення процедури може вплинути на рішення суду
Джерело
Колаж на основі фото із фейсбук сторінки Сергія Кушніра і «Четвертої влади»

11 жовтня, під час підготовчого судового засідання колишньому начальнику управління капітального будівництва Рівного Сергію Кушніру вручили обвинувальний акт. Ще у травні 2023 року йому оголосили про підозру у службовій недбалості, яка спричинила тяжкі наслідки – втрату 330 тисяч гривень бюджетних коштів на проєкті реконструкції стадіону «Авангард».

21 червня справу передали до Рівненського міського суду, але прокурор не зміг вручити підозрюваному обвинувальний акт аж до 11 жовтня.

За версією прокурора, Кушнір відмовлявся брати обвинувальний акт, щоб начебто затягнути справу. За версією адвоката Кушніра, прокурор порушив права його клієнта.

Більш детально про судове засідання та перспективу справи – у матеріалі «Четвертої влади».

Спершу – потиск руки, а тоді претензії 

11 жовтня, кілька хвилин по 9-й ранку. У коридорі Рівненського міського суду сидить Сергій Кушнір, ще тільки підозрюваний у службовій недбалості. До нього підходить прокурор у справі – Віталій Юдкін. Чоловіки вітаються рукостисканням.

Уже на засіданні прокурор Юдкін вручає Сергію Кушніру обвинувальний акт і заявляє, що до цього моменту Кушнір відмовлявся його підписувати.

Адвокат Кушніра – Віктор Шевчук – каже, що його підзахисний подавав клопотання, щоб прокуратура забезпечила йому адвоката через систему безоплатної правової допомоги, але прокурор начебто відмовився це зробити.

Сергій Кушнір (праворуч) та адвокат Віктор Шевчук на засіданні 2 жовтня

Після засідання прокурор Юдкін сказав журналістці «Четвертої влади», що Сергію Кушніру через систему безоплатної правової допомоги двічі забезпечували адвокатів. Але Кушнір від них відмовився. На думку Юдкіна, щоб затягнути справу.

Прокурор додав, що одним із цих безоплатних адвокатів був теперішній адвокат Кушніра Віктор Шевчук. Тобто коли Кушніру намагалися вперше вручити обвинувальний акт, він відмовився від безкоштовних послуг Шевчука. А наразі самостійно оплачує послуги саме цього адвоката.

Прокурор Віталій Юдкін не зміг вручити обвинувальний акт підозрюваному Кушніру, як того вимагає закон. Фото «Суспільне Рівне»

Проте Віктор Шевчук заперечує, що його призначали адвокатом Сергія Кушніра через систему безоплатної правової допомоги:

– Там у справі був на певному етапі приватний адвокат. З ним розірвав (Кушнір. – Ред.) договір. Пан Сергій подав клопотання, щоб надати йому безоплатну правову допомогу. А прокурор щодо цього не зробив жодного рішення і продовжував слідчі дії з моїм підзахисним, який казав, що він не може зрозуміти усіх слідчих дій, які йому пропонують вчинити. І для того, щоб зрозуміти, що від нього вимагає орган досудового слідства, попросив про захисника, але такі дії не вчинили.

Шевчук каже: якщо порушується право на захист, то це підстава визнати дії правоохоронних органів неправомірними. Але додає, що ще не вирішили остаточно, чи будуть оскаржувати обвинувальний акт.

У свою чергу, прокурор Віталій Юдкін заперечує слова адвоката Сергія Кушніра:

– Слідчі дії не проводили, бо він відмовився. Проводилися процесуальні дії. А це – різні речі.

Оскільки суд почався без обвинувального, ексначальника можуть виправдати

Ми звернулися за консультацією до експертки у кримінальному праві, адвокатки Тетяни Бідюк з проханням пояснити, які наслідки може мати те, що обвинувальний акт колишньому посадовцю вручили вже на підготовчому засіданні.

Адвокатка Тетяна Бідюк розповідає про порушення, які можуть вплинути на результат справи. Фото із фейсбук-сторінки Тетяни Бідюк.

– Якщо ми говоримо про службову недбалість, частину другу статті 367 КК України, то покарання – від двох до п’яти років. Злочин вважається нетяжким, якщо покарання – не більше 5 років. Тому необов’язково, щоб під час проведення слідчих дій залучали захисника, – коментує Тетяна Бідюк.

– Якщо ми говоримо, що людина просила про захисника, а їй захисника не дали, то однозначно – порушили її право на захист. Але має бути зафіксовано, що людина захисника просила.

– Якщо Кушнір клопотав про захисника, має бути заява: або відмова від захисту, або про залучення захисника безоплатної правової допомоги. Ця інформація має бути у матеріалах кримінального провадження обов’язково: протокол роз’яснення права на захист.

– Можна також звернутися із запитом на безоплатну правову допомогу і запитати, чи в такий-то період просили призначити захисника. Думаю, вам такої інформації не нададуть, бо ви – не сторона у справі. Але ці відповіді з часом надасть прокурор під час наступних судових засідань.

До слова, прокурор Рівненської обласної прокуратури Віталій Юдкін – один із десяти «таємних прокурорів», яким  у червні 2022 року погодили виділення комунального службового житла. Їхні імена приховували в Рівненській міській раді та обласній прокуратурі.

Обвинувальним актом, розповідає Тетяна Бідюк, закінчується досудове розслідування.

– Врученню обвинувального акту мало передувати відкриття матеріалів справи стороні, – продовжує експертка. –  Якщо зараз підготовче засідання, то питання взагалі: як і чому обвинувальний акт, який особа не отримала, потрапив до суду? Що розглядає суд, якщо людина цього акту не отримала? 

Суддя Микола Бердій не заперечував, коли прокурор вручав обвинувальний акт Сергію Кушніру на судовому засіданні 11 жовтня

Тетяна Бідюк каже, що оскільки обвинувальний акт вручили після того, як справу передали до суду, можливі два наслідки: Сергія Кушніра або виправдають, або ж якщо буде обвинувальний вирок, то його може скасувати апеляція.

– Я, чесно кажучи, такого ніколи не зустрічала. Адже зазвичай все дуже чітко роблять. Так не мало би бути. На руках у людини має бути обвинувальний акт, і тільки тоді призначається підготовче засідання. Чому його не вручили – питання, звичайно, до прокурора: як вони будуть це виправдовувати і пояснювати. Можна було залучити захисника і дати нормально людині обвинувальний акт, – підсумовує Тетяна Бідюк.

Представники УКБ не ходять на засідання 

Підготовче судове засідання у справі Сергія Кушніра мало відбутися ще 26 червня. Проте відтоді його переносили щонайменше чотири рази. Адже щоразу не з’являлася котрась зі сторін. Переважно – управління капітального будівництва, яке у цій справі справі – потерпіла сторона.

Наприклад, 29 серпня начальниця юридичного відділу УКБ Ірина Ліпінська не прийшла до суду, бо подала клопотання, що їде у відрядження.

2 жовтня вона, за словами судді Миколи Бердія, не попередила, що не прибуде, тож суду невідома причина неявки.

11 жовтня Ірина Ліпінська знову не з’явилася і знову не попередила заздалегідь, що її не буде та не пояснила суду причин.

– Належним чином повідомлене УКБ. Вони самі повинні цікавитися. Справа – їхня, – сказав суддя Микола Бердій.

– Я не зміг з ними зв’язатися (з УКБ. – Авт.), – сказав на засіданні прокурор Віталій Юдкін.

– Начальнику УКБ подзвонили б і розібралися б, – зауважив прокурору суддя Микола Бердій.

Наступне засідання у справі призначили на 6 листопада.

Після засідання ми зателефонували в управління капітального будівництва. З Іриною Ліпінською поспілкуватися не змогли бо, як виявилося, вона у відпустці, з якої вийде наступного тижня.

Коли саме, працівниця у приймальні УКБ, яка відповіла на дзвінок, не уточнила. Проте додала: про суди знають, і Ліпінська буцімто попереджала суд про те, що не з’явиться та вказувала чому.

У чому звинувачують екскерівника УКБ Сергія Кушніра

2 травня колишньому керівнику управління капітального будівництва Сергію Кушніру оголосили підозру у службовій недбалості, яка спричинила тяжкі наслідки.

Це частина 2 статті 367 КК України.

За інформацією прокуратури, Сергій Кушнір у 2019-му не звернувся до львівського приватного підприємства «Артпростір», щоб воно виправило помилки та недоліки у проєктно-кошторисній документації, яку виготовило для реконструкції стадіону «Авангард».

Замість цього УКБ підписало договір із рівненською фірмою «Орбіта Будпроект» і заплатило їй 931 тисячу гривень. Із них 331 тисяча гривень – за ту роботу, яку мав би виконати «Артпростір» безкоштовно.

Адже згідно із договором, саме львівське підприємство «відповідає за недоліки проєктної документації, включаючи недоліки, виявлені згодом у ході виконання будівельних робіт та після їх завершення згідно з цією проєктною документацією».

На посаді начальника УКБ Сергій Кушнір працював до лютого 2021 року.

Продовження: Ексначальник рівненського УКБ клопоче у суді, щоб його кримінальну справу закрили

Дивіться також: Забудовник з орбіти «Набережного кварталу», який обманув вкладників, хоче ще гектар землі у Рівному


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте