Грошей на ремонт траси «Київ-Чоп» на Рівненщині немає, але 150 мільйонів виділяють на проєктування цього ремонту

Зображення автодороги «Київ-Чоп» коштів на ремонт якої немає, але на проєктну документацію вже готові витрачатися
Джерело
Cкриншот з Google Map

Для того, щоб відремонтувати стару або збудувати нову дорогу потрібно розробити проєктну документацію. У ній проєктанти, зокрема, вказують вартість робіт і матеріалів. Ця проєктна документація коштує мільйони. Якщо в наших умовах (інфляції, війни) мине пів року чи рік після розробки проєкту, а ремонтувати чи будувати так і не почнуть, то документацію треба перероблювати і знову за це доплачувати.

Історія, яку ми вам розповідаємо нижче, про те, як сотні мільйонів гривень платників податків влада витрачає на розробку проєктів для ремонту та будівництва доріг, які наразі зробити неможливо. І пізніше доведеться знову платити за оновлення проєктів.

Понад 200 мільйонів на проєктування

Служба відновлення та розвитку інфраструктури Рівненської області – так тепер називається колишня Служба автодоріг – у грудні 2023 року оголосила 20 торгів на розробку проєктної документації щодо ремонтів доріг та штучних споруд на Рівненщині. Загальна очікувана вартість цих закупівель – 204 мільйони 500 тисяч гривень.

Ще 18 мільйонів рівненські «дорожники» віддали трьом проєктним фірмам без конкурсу, розділивши це на 22 договори.

Третина закупівель на розробку проєктів, вартістю близько 150 мільйонів, стосується робіт на автодорозі міжнародного значення М-06 «Київ-Чоп».

Як з’ясувала «Четверта влада», проєктну документацію хоч і замовляють, але капремонт та реконструкція траси «Київ-Чоп» у 2024 році чи навіть в наступному малоймовірні.

Чому ці закупівлі нагадують спосіб дати заробити проєктантам, а не реальне планування ремонту, звідки на це гроші в державному бюджеті та хто знижував ціни вдвічі, щоб отримати замовлення – читайте далі.

Ремонт на два мільярди гривень анонсували якраз перед повномасштабним вторгненням

Ще 3 лютого 2022 року Рівненська обласна державна адміністрація повідомляла про масштабний ремонт траси «Київ-Чоп». Йшлося про «Велике будівництво» та повну заміну шару з щебенево-мастикового асфальтобетону по всій довжині ділянки на Рівненщині.

Допис Віталія Коваля про масштабний ремонт дороги «Київ-Чоп» у 2022 році. Скриншот з фейсбук-сторінки голови Рівненської ОДА
Допис Віталія Коваля про масштабний ремонт дороги «Київ-Чоп» у 2022 році. Скриншот з фейсбук-сторінки на той час голови Рівненської ОДА

Аргументували тоді це тим, що гарантійний термін експлуатації після будівництва дороги до Євро-2012 минув, а скарги на стан траси надходять постійно.

На таку амбітну ціль з державного бюджету планували витратити трохи більше 2-х мільярдів гривень.

Перед тим, у січні 2022 року, оголосили і відповідну закупівлю – з поточного ремонту 174 кілометрів цієї дороги, вартістю 1 мільярд 894 мільйони 500 тисяч гривень. Проте закупівлю відмінили 23 березня 2022 року – майже через місяць після введення воєнного стану.

Поточний середній ремонт окремих ділянок на всій довжині цієї дороги зобов’язується й досі робити ПрАТ «Рівнеавтошляхбуд». Адже із серпня 2021 року має невиконаний договір. Його сума – 244 з половиною мільйони гривень.

За вимогами тендеру, фірма повинна була робити холодне фрезерування асфальтобетонного покриття різної глибини, влаштувати вирівнювальний шар суміші, вирізувати зарослі та кущі, дерева, наносити розмітку та встановити дорожні знаки.

ПрАТ «Рівнеавтошляхбуд» зареєстроване в Рівному, керівник та власник – Сергій Комаров. Фірма стала досить активною на закупівлях в 2020 році, коли Комаров замінив директора Віктора Бредихіна.

В цей період Рівненською обласною державною адміністрацією керував Віталій Коваль.

Останній до своєї політичної кар’єри був директором будівельного ТОВ «ВВВ Монтаж» з київською реєстрацією. Власником цієї фірми був Олексій Пустовіт, якого Віталій Коваль потім забрав до себе радником в державну адміністрацію. Згаданий Сергій Комаров теж «засвітився» в «ВВВ Монтаж»: керував нею недовго після Віталія Коваля.

Віталій Коваль до політичної кар'єри керував фірмою «ВВВ Монтаж», якою після нього керував власник ПрАТ «Рівнеавтошляхбуд» Сергій Комаров

ПрАТ «Рівнеавтошляхбуд» на закупівлях з ремонтів доріг нерідко вказувало інформацію про матеріально-технічну базу та співпрацю з ТОВ «ВВВ Монтаж».

Більше про залежність між перемогами ПрАТ «Рівнеавтошяхбуд» та керівником адміністрації можна знайти в розслідуванні Алли Максимчук на Bihus.info.

Інформація про статистику державних замовлень «Рівнеавтошляхбуд», починаючи з 2015 року. Скриншот з аналітичної системи YouControl
Інформація про статистику державних замовлень «Рівнеавтошляхбуд», починаючи з 2015 року. Скриншот з аналітичної системи YouControl

Віталія Коваля у листопаді 2023 року призначили керівником Фонду державного майна України.

Траса на Будапешт: проєктуватимуть капремонт та реконструкцію

5 і 7 грудня 2023 року Служба відновлення та розвитку інфраструктури Рівненської області оголосила 11 різних торгів на проєктування робіт із капітального ремонту та реконструкції різних ділянок дороги «Київ-Чоп», що веде на Будапешт.

Загальна очікувана вартість оголошених закупівель на проєктні роботи, за даними модулю аналітики «Прозоро» – 149 мільйонів 363 тисячі гривень.

Проєкти стосуються ремонтів практично по всій довжині траси, що проходить через Рівненську область, а це 194 кілометри дороги.

Зокрема, замовляють проєктну документацію для реконструкції близько 47 кілометрів дороги та для капремотну близько 135 кілометрів.

Змагання проєктантів на аукціоні

Станом на 16 квітня 2024 року уклали договори по 11 тендерах. Загальна сума укладених 11 договорів – 65 мільйонів 239 тисяч 104 гривні, що більш ніж у двічі менше запланованої вартості на ці роботи.

Спочатку переможця обрали лише в одному тендері, що стосувався проектування капремонту близько 7 кілометрів траси.

Переможцем тендеру обрали товариство з найдешевшою пропозицією – Науково-виробничу фірму «Мостопроект».

Фірма перемогла з аномально низькою ціною – 2 мільйони 248 тисяч 200 гривень. Через це була змушена давати пояснення, що зможе виконати умови договору на таку суму.

«Низька ціна тендерної пропозиції зумовлена завдяки застосуванню технологічного процесу за рахунок попередньо набутого досвіду в аналогічних проєктах, використання стратегічного, тактичного, оперативного планування роботи, сучасні методи, новітні технології», – так «Мостопроект» пояснив зниження своєї ціни більш ніж на 40% за середні початкові ціни усіх учасників.

Інформація про учасників та їх цінові пропозиції в закупівлі, де підписаний договір з «Мостопроект». Скриншот із системи Прозоро.
Інформація про учасників та їх цінові пропозиції в закупівлі, де підписаний договір з «Мостопроект». Скриншот із системи Прозоро.

26 грудня 2023-го з фірмою підписали договір. Строк його дії – до кінця 2024 року. Економія на закупівлі становить три з половиною мільйони гривень.

Ця фірма заявилася на всі закупівлі з проєктування робіт на дорозі М-06. В чотирьох інших аукціонах, щоб перемогти, фірма зменшувала цінові пропозиції вдвічі, порівняно з очікуваною вартістю.

Фірма «Мостопроект» зареєстрована в Києві. З 2000 року її незмінний директор та власник – Дмитро Каплинський. Статутний капітал в травні 2023 року збільшили зі 100 гривень до 1 мільйону 350 тисяч.

За даними аналітичної системи YouControl, до червня 2023 року ТОВ «НБФ «Мостопроект» входило до Будівельно-дорожнього консорціуму, який був у 2020 році створений різними фірмами.

Нині засновниками є:

  • ПП «Автомагістраль»,
  • ДП «Екран»,
  • ТзОВ «Луцька дорожна пересувна механізована колона»,
  • ТзОВ  «Сумимостобуд»,
  • ТзОВ «БГ Комфорттаун»,
  • ТзОВ  «Технобудконструкція».

Ми зателефонували за номером фірми «Мостопроект», який знайшли в системі закупівель. Хотіли запитати, чи почали вже розробляти проєктну документацію на ділянку траси «Київ-Чоп», яку в них замовила Служба відновлення та розвитку інфраструктури Рівненської області, чому вони так знижували ціни на торгах і чому, на їхню думку, по трьох інших тендерах з ними не укладають договори.

Директор і власник Дмитро Каплинський відповів, що він на нараді і перервав розмову. Подальші спроби зателефонувати і взяти коментарі були даремними, Дмитро Каплинський не відповідав. Питання, які ми залишили йому в месенджері, прочитані, але відповідь Каплинський не надав.

Конкурент, що «перебив ціну» «Мостопроекту» у трьох лотах

У багатьох торгах щодо проєктування з «Мостопроектом» змагалося на аукціонах столичне товариство «Кепітал Інвест Інжиніринг».

Низькі ціни допомогли вирвати три закупівлі в ТОВ «НБФ «Мостопроект».

«Кепітал Інвест Інжиніринг» створив у 2016 році Володимир Медведенко та Валерій Михайленко. Ці ж чоловіки – власники ще кількох різних компаній. Історичний зв’язок Медведенко та Михайленко мають з будівельними фірмами, що фігурували у розкраданні коштів на казармах у Бахмуті: «Спецтехресурс» і «Дорінвесткапітал».

Згадані особи вийшли з цих товариств у 2020 році, якраз перед тим слідчі НАБУ та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури почали розслідування.

На відміну від керівників «Мостопроекту», директор «Кепітал Інвест Інжиніринг» Валерій Михайленко погодився відповісти на наші запитання. Пояснив, що знижували суттєво ціну, тому що була велика конкуренція на аукціоні. А також – відсутня робота в проєктантів.

Ми спілкувалися з ним в кінці січня – до підписання договорів.

Ми уточнили у Михайленка, скільки часу потрібно, щоб розробити проєктну документацію на всі ділянки доріг, щодо яких вони перемогли на тендерах. Бо проєктом договору цей строк не визначили, але за умовами тендеру виконати роботи потрібно до 31 грудня 2024 року.

– Я можу це сказати тільки після того, як нам нададуть всю інформацію, коли вже буде підписаний договір. Зараз взагалі не можу так це говорити, бо договір не підписаний і я не розумію самостійно.

Коли ми запитали, чи не доведеться коригувати проєктно-кошторисну документацію, якщо самі роботи замовлятимуть у наступному році, він відповів:

– Не можу сказати. Це залежить від того, які ціни будуть в наступному році.

– А замовник вам пояснює, чому ще договір не підписаний? – уточнила журналістка в директора «Кепітал Інвест Інжиніринг».

– Немає в мене такої інформації, – відповів Валерій Михайленко.

У трьох інших тендерах перемогли, суттєво знизивши ціну, порівняно з очікуваною вартістю:

Договори з цими фірмами підписали у кінці лютого 2024-го.

Звідки гроші на проєкти

Служба відновлення та розвитку інфраструктури в Рівненській області замовляє 11 проєктів на капремонт та реконструкцію дороги «Київ-Чоп» по бюджетній програмі «Розвиток та відновлення». Скриншот з фейсбук-сторінки Служби.
Служба відновлення та розвитку інфраструктури в Рівненській області замовляє 11 проєктів на капремонт та реконструкцію дороги «Київ-Чоп» по бюджетній програмі «Розвиток та відновлення». Скриншот з фейсбук-сторінки Служби

На наш запит Служба відновлення та розвитку інфраструктури Рівненської області відповіла, що потреба в закупівлі робіт з проєктування пояснюється постановою Кабінету Міністрів №619 від 13.06.2023 року зі змінами.

У цій постанові затвердили «Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку та відновлення інфраструктури». Зокрема, там йдеться про використання залишків коштів спеціального фонду державного бюджету, що надійшли у 2022 році від Європейського інвестиційного банку.

Цей документ визначає три цілі використання бюджетних коштів за спеціальним фондом:

– відбудова країни;

– виконання ремонтних робіт на ділянках автомобільних доріг загального користування державного значення (зокрема на ділянках, що поруйновані внаслідок бойових дій);

– реалізація експериментального проєкту щодо будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору відповідно до окремого «Порядку».

За положеннями Порядку про використання коштів, станом на кінець січня 2024 року на Рівненську область для проєктно-вишукувальних робіт щодо реконструкції автомобільних доріг передбачено лише 4 мільйони 400 тисяч гривень. 

На проєктні роботи щодо капремонту (в тому числі траси М-06) коштів взагалі не передбачили.

У відповіді на наш запит у Службі відновлення також зазначили, що фінансування договорів щодо проєктування відбуватиметься з бюджетної програми «Розвиток та відновлення інфраструктури».

Щодо реконструкції та капремонтів у 2024 році відповіли, що запланують такі тендери після виготовлення проєктів та успішного проходження ними експертизи. Фінансування на самі роботи у 2024 році поки не передбачили.

Іншими словами, грошей на ремонт траси Київ-Чоп немає, але торги на проєктування проводять.

Витрачають кошти на випередження

Отримати детальнішу інформацію щодо проведених закупівель від керівництва Служби відновлення «Четверта влада» намагалася кілька тижнів. Наші запитання передали на опрацювання закупівельникам служби.

Дмитро Леонтіюк. Стоп-кадр  з відео Youtube-каналу «Рівне Медіа»
Заступник начальника Служби відновлення і розвитку інфраструктури у Рівненській області з експлуатаційного утримання та безпеки автомобільних доріг Дмитро Леонтіюк. Стоп-кадр  з відео Youtube-каналу «Рівне Медіа»

Проте все ж нам вдалося коротко поспілкуватися із заступником начальника Служби відновлення і розвитку інфраструктури у Рівненській області з експлуатаційного утримання та безпеки автомобільних доріг Дмитром Леонтіюком.

Він каже, що стан дороги «Київ-Чоп» – аварійний. Поки розроблятимуть проєктну документацію, що може зайняти більше року, то робитимуть ямковий ремонт.

«Ми працюємо проактивно, – каже Дмитро Леонтіюк. – Тобто не коли ситуація виникла і палала, ми тоді починаємо ворушитися. Ми розуміємо, що мова про горизонт планування на рік-два-три, і ми заздалегідь вживаємо заходи для того, щоб у нас була проєктно-кошторисна документація, щоб у нас був готовий кошторис, у нас була експертиза, у нас було все, що потрібно для того, щоб оголосити торги».

Дмитро Леонтіюк додав: «Київ-Чопом» як однією з основних магістралей країни, скажімо так, дуже щільно опікується і Агентство (Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України. – Ред.), і Мінінфраструктури.

Тобто наші материнські структури. Шукають шляхи, щоб рішуче змінити ситуацію. Чому? Тому що ми витрачаємо щороку дурні гроші і дурний людський ресурс на те, щоб просто забезпечити проїзд і, фактично, полатати ті ями, які виникають. Чому? Тому що весь верхній шар на автомобільній дорозі «Київ-Чоп» віджив свій експлуатаційний термін».

Ми додатково надіслали інформаційний запит у Службу відновлення із кількома запитаннями, щоб уточнити кілька моментів.

– Чи будуть гроші на відповідні роботи з реконструкції та капремонту у 2024 році? З якої програми це кошти? Це будуть кошти з Фонду відновлення зруйнованого майна та інфраструктури?

«Прогнозований обсяг фінансування за розроблення проектної документації з реконструкції та капітального ремонту ділянок автомобільної дороги державного значення М-06 Київ-Чоп передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 202З р. № 619 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку та відновлення інфраструктури» зі змінами від 03 листопада 202З року.

Планування закупівлі безпосередньо робіт з капітального ремонту та реконструкції дороги загального користування державного значення М-06 Київ-Чоп на різних ділянках, та потреба у фінансуванні може бути визначено після розроблення проектної документації за умови отримання позитивного висновку експертизи».

– Навіщо нині виготовляти проєктно-кошторисну документацію, якщо не зрозуміло, коли може початися реконструкція та капремонт? Зміняться ж ціни, доведеться робити коригування проєктів і знову платити кошти. Яку суму потрібно буде доплачувати за переробку проектів, якщо грошей немає ні на проектування, ні на ремонт – то для чого ці торги?

«Щодо необхідності у виготовленні проектної документації зазначаємо, що реконструкцію, капітальний ремонт неможливо реалізувати без проектно-кошторисної документації. Замовник зобов'язаний здійснювати закупівлю пов'язану з ним будівельними роботами відповідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які пред'являються до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт. 

Відповідно до державних стандартів України зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва – це кошторисний документ, який визначає повну кошторисну вартість об'єкта будівництва або його черги, включаючи кошторисну вартість будівельних робіт, а також інші витрати.

За умовами як містобудівного, так і закупівельного законодавства проектно-кошторисна документація є передумовою будівництва, капремонту чи реконструкції. А отже, закуповувати виготовлення проектно-кошторисної документації необхідно окремо та першочергово.

Стосовно риторичного питання в запиті на публічну інформацію щодо можливої доплати за переробку проектів через відсутність грошей Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Рівненській області зазначає наступне...».

Далі посадовець, який відповідав на запит, написав кількома абзацами на питання щодо того навіщо платити за проєкти, якщо ремонт найближчі два роки не передбачений, що це не публічна інформація.


Долучайтеся до збору на FPV дрони для рівненських дроноводів з 38-ї бригади морської піхоти.

Волонтерська монобанка:

https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk

Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте