Гроші за легальний і нелегальний бурштиновидобуток на Рівненщині під час великої війни

Легально бурштин добувають – промиваючи викопаний грунт. Нелегально – розмиваючи помпами пісок в лісах і на полях
Джерело
сайт Рівненської обласної державної адміністрації

Ще у 2019-му році Верховна рада прийняла законопроєкт №2240, який регулює бурштиновидобуток. Завдяки цим змінам на Рівненщині нарощують легальний видобуток бурштину.

Якщо за 2019 рік легально видобули 948 кілограмів скам'янілої викопної смоли хвойних дерев, то за 2022 рік – майже 14 тонн. Але нелегальний видобуток теж триває.

Про те скільки грошей в різні бюджети приносять аукціони, легальний і нелегальний видобуток бурштину читайте в цьому матеріалі.

Про зростання надходжень від легального бурштиновидобутку повідомила пресслужба Рівненської обласної державної адміністрації з посиланням на заступника голови Рівненської ОДА Ігора Тимошенка.

За цими змінами законодавства, добувати бурштин можуть підприємства, які виграють аукціон Держгеонадр на отримання дозволу користування надрами на певній ділянці.

За словами посадовця, такий результат попри те, що ще не всі власники спецдозволів почали промисловий видобуток.

«Загалом на Рівненщині розвідали близько 400 тонн бурштину. Цих запасів вистачить на кілька десятиліть не лише для видобутку, але й для організації обробки та виготовлення готових виробів з каменю. Окрім того, не забуваємо й про те, що такі підприємства сплачують ренту та працевлаштовують людей, а ще – це імідж», – цитують Ігора Тимошенка.

Заступник голови Рівненської ОДА також додає, що інтерес до аукціонів не зменшується навіть під час війни. За його словами, в аукціонах бере участь велика кількість учасників, а вартість спецдозволів в кілька разів перевищує стартову ціну на аукціоні.

Як виграють спецдозволи на видобуток бурштину під час воєнного стану

«Четверта влада» проаналізувала інформацію на сайті системи онлайн аукціонів з продажу та здачі в оренду майна «Прозорро.Продажі». Ми побачили, що з одинадцяти аукціонів, що відбулися з початку повномасштабного вторгнення росії, у двох ціна зросла, порівняно з початковою, у 5 та 12 разів:

  • ділянка Рівненська-289, розташована на території Сарненського району Рівненської області, за 2,1 км на південь від селища міського типу Клесів, дозвіл на якій придбали за 10 мільйонів.
  • ділянка Карпихинська, розташована у Сарненському районі Рівненської області на відстані 4,0 км на захід від села Олексіївка, дозвіл на які придбали за 4,1 мільйон гривень.

У інших дев'яти ділянок вартість спецдозволу зросла лише від 5% до 30%.

При цьому найдорожче могли продати дозвіл на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, на ділянці Єльне, що знаходиться у Сарненському районі Рівненщини, за 7 кілометрів на захід від села Єльне.

Перший учасник в аукціоні запропонував ціну у 100 мільйонів гривень (ТзОВ «ЮА Коалтрейдкомпані»). Однак ця фірма не сплатила кошти і не підписала договір. Насупний за ним учасник ТзОВ «БурПром», що запропонував трохи більше 36-ти мільйонів, теж не підписав договір.

Спецдозвіл на цій ділянці виставили на аукціон повторно.

Також зараз триває аукціон на ділянку Єльне-1, що знаходиться поруч з вищезгаданою.

В системі «Прозорро.Продажі» є інформація про те, що вже тричі не відбулися аукціони на спецздозвіл по вивченню бурштиноносних надр біля села Обірки Сарненського району (ділянка Рівненська-727). Це дозволило оголошувати кожен наступний з меншою стартовою ціною:

Які гроші отримали громади завдяки ширшій легалізації

За інформацією Рівненської обласної держадміністрації, загалом за три роки через електронні аукціони реалізували 67 спеціальних дозволів на користування бурштиновими ділянками.

Їхня вартість склала 150 мільйонів гривень. З них 65 мільйонів вже надійшло в держбюджет.

«Понад 10 мільйонів рентної плати сплатили ці підприємства. 3 мільйони надійшло до місцевих бюджетів», – цитують в держадміністрації Ігоря Тимошенка.

Ще раніше голова Рівненської ОВА Віталій Коваль розповідав, що 30% рентної плати від легального видобутку бурштину надходить територіальним громадам.

Так, наприклад, за інформацією держадміністрації, у 2022 році у Володимирецьку громаду надійшов завдяки цьому понад 1 мільйон гривень. Це в 6,5 разів більше, ніж в 2021 році.

Також у Вирівську територіальну громаду надійшов минулоріч 1 мільйон 884 тисяч, що в 2,7 рази більше порівняно з 2021 роком.

«На багатьох лісових земельних ділянках наразі ще не розпочали роботи. Вони заплановані на 2023-2024 роки. Нині там проводиться геологорозвідка з можливістю дослідно-промислового видобутку. Відтак, збільшення надходжень буде тоді, коли підприємства із спецдозволами почнуть працювати», – каже Ігор Тимошенко. 

Щодо перспектив розвитку бурштинового бізнесу, то на Рівненщині обіцяють продовжувати розвивати і переробку бурштину.

«Навіть під час війни, підприємці продовжують виготовляти вироби з «сонячного каменю»», – йдеться у повідомленні держадміністрації.

Що з нелегальним видобутком

Нелегальний видобуток бурштину триває паралельно легальному.

Нещодавно в Рівненські обласній прокуратурі розповіли, що у власність держави передали майже тонну бурштину на 2,3 мільйони гривень.

Ухвалу про це прийняв Рівненський міський суд. Таким чином задоволили клопотання прокурора Спеціалізованої екологічної прокуратури Рівненської обласної прокуратури та надали дозвіл на передачу у власність держави та подальший продаж майже 950 кілограмів бурштину.

«Це каміння, яке було речовим доказом у кримінальному провадженні, і яке вилучили під час обшуків. Згідно з висновком гемологічної експертизи, вартість цього бурштину – понад 2,3 мільйони гривень», – йдеться у повідомленні прокуратури.

Нині вирішують питання фактичної передачі бурштину до Державного сховища дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України. Потім його мають продати.

Загалом, з початку року на Рівненщині у власність держави передали майже 1,1 тонни бурштину на понад 2,6 мільйони гривень, повідомляють у прокуратурі. Кошти від подальшого продажу бурштину зараховуються до державного бюджету України.

За інформацією Рівненської обласної прокуратури, за період із січня по жовтень 2022-го року, на Рівненщині до судів скерували 56 кримінальних проваджень щодо незаконних дій з бурштином.

Дивіться матеріали на цю тему за тегом: «Бурштин»


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте