Хроніки коронавірусної інфекції: що змінилося на Рівненщині і в країні за вихідні

Поруч з 5-ма медзакладами на Рівненщині розгорнули намети, в яких прийматимуть хворих з підозрою на коронавірус
Джерело
Фото Рівненської ОДА

У Рівненській області, станом на 18.00 30-го березня, зафіксовано 11 лабораторно підтверджених випадків захворювання на COVID-19, 2 з них летальні. Інфікування виявили в Рівному, Рівненському та Сарненському районах.

«Четверта влада» підготувала добірку новин за вихідні і понеділок стосовно коронавірусної хвороби.

Окрім підтверджених, є п'ять нових підозр на захворювання, повідомляє Рівненська ОДА у своєму телеграм-каналі. Біологічні зразки досліджує Рівненський обласний лабораторний центр.

«Вчора пізно ввечері в Сарненську ЦРЛ поступили бабуся 1961 року народження та внук з села Тинне. Жінка, на жаль, вночі померла. Внук в реанімації. Експрес-тести на коронавірус показали негативний результат, однак їх біологічні зразки перевірять лабораторно за допомогою ПЛР-тестів», – йдеться у повідомленні.

Крім того, вночі до Сарненської районної лікарні поступило троє жителів з сіл Чудель, Немовичі та Кам'яне-Случанське. Один з них повернувся з Польщі з високою температурою.

Оновлено станом на 21.00:

В області вже 13 зафіксованих захворювань на COVID-19. Однією з тих, хто мав у собі коронавірусну інфекцію, виявилася жінка, яка померла. Також  це захворювання виявили у мешканця с. Немовичі, повідомляє голова Сарненської РДА Олександр Кохан.

За яких обставин тестують на Рівненщині

Один із зафіксованих випадків захворювання на COVID-19 – у чоловіка з Рівненського району. Він півроку до цього перебував у США. Після приїзду мав кілька десятків контактів.

– Якщо у людей будуть перші ознаки гострих респіраторних захворювань, зразу проводитимемо тестування, – каже начальник обласного лабораторного центру МОЗ Роман Сафонов.

Посадовець каже, що за цим же алгоритмом діяли і щодо контактних осіб тих, хто захворів раніше.

– Якщо в когось гостре распіраторне захворювання – зразу проводили тестування, – говорить Роман Сафонов. – З 17-ти осіб, які мали такі прояви, в жодному випадку не підтвердилося захворювання на коронавірусну інфекцію.

Тестування – це важливо і необхідно. Деякі країни наголошують на необхідності тестування пацієнтів без симптомів, тобто до прояву симптомів ГРЗ, пише Українська правда.

«Вчасне виявлення хвороби дозволяє зараженим знати, що вони заражені. Інфіковані зможуть вчасно звернутися по допомогу та ізолюватися, щоб не заразити інших.

Адже люди, які не знають, що вони – носії вірусу, можуть ставитися до захворювання легковажно, не залишатися вдома і «поширювати» хворобу далі.

Вже зараз існують приклади, коли повсюдне тестування допомогло зупинити Covid-19. Так, попри катастрофічну ситуацію в Італії, північ якої палає від коронавірусу, один невеликий муніципалітет зміг стримати спалах саме завдяки масштабному тестуванню. 

Тести зробили всім мешканцям муніципалітету Во, що біля Венеції. Зокрема, й людям без симптомів. Це дозволило ізолювати їх до того, як вони проявили ознаки захворювання, та зупинити розповсюдження вірусу.

Експеримент вийшов випадково. Влада дуже емоційно зреагувала на першу смерть від коронавірусу та «з переляку» перевірила всіх, – йдеться у публікації. 

Бібліотеку у Рівному, де працювала жінка, у якої виявили COVID-19, продезінфікували

Серед тих хто, захворів на коронавірусну інфекцію, – і прибиральниця бібліотеки для дітей у Рівному.

Заступник голови Рівненської ОДА Ігор Тимошенко розповів, що бібліотеку продезінфікували. При цьому заклад не працював ще з 16-го березня. У жінки було мало контактів – переважно це вузьке сімейне коло.

– Книжок у бібліотеці не палитимуть, – каже посадовець. – Продовжуватимемо роботу так, щоб у цей заклад найближчим часом ніхто не заходив.

Намети для «сортування» хворих

На території Рівненщини наразі 5 медзакладів визначили як опорні для лікування людей з коронавірусною інфекцією. Це лікарні в містах Рівне, Сарни, Дубно та Костопіль, а також у селищі Рокитне. Список цих лікарень будуть збільшувати у разі необхідності.

Поруч з цими закладами розставили намети для первинного прийому та подальшого сортування хворих на COVID-19, йдеться у повідомленні Рівненської ОДА.

– У наметах є необхідні меблі, підвели електроенергію й обладнали обігрів, – каже заступник голови ОДА Ігор Тимошенко. – У подальшому в тимчасових пунктах чергуватимуть представники Державної служби надзвичайних ситуацій та медики. Лікарі будуть забезпечені захисними комплектами. МОЗ працює над алгоритмом, де буде прописано роботу таких пунктів.

А якщо хворих у Рівному стане багато?

Міський голова Рівного Володимир Хомко розповів що сьогодні прийняли рішення підготувати для прийому хворих (якщо їх стане багато і для лікування не вистачить місця в міській лікарні), ще два заклади.

Це табір «Електронік» (у ньому можна облаштувати до 400-т місць) і, на крайній випадок, спортивна школа №4 у Рівному.

Засоби захисту для медиків

«Четверта влада» вже розповідала, що рівненські медики досі залишалися малозахищеними від коронавірусної інфекції. Наразі ж Рівненська ОДА відзвітувалася, що чергова партія медичного вантажу надійшла в Рівненську область з Китаю. 

Цього разу – це понад 8700 одиниць засобів для медиків, що необхідні для боротьби з коронавірусом.

  • 3780 спеціальних респіраторів,
  • 3940 масок,
  • 1000 костюмів біозахисту для лікарів.

Засоби обіцяють розподілити найближчим часом. Перевагу матимуть ті лікарні, що визначені як госпітальні бази для лікування пацієнтів на COVID-19.

«Подальше отримання товару буде систематизоване, його отримуватимуть двічі на тиждень», – кажуть в ОДА.

Крім того, ОДА повідомляє, що місцеві інженери розробили прототипи захисних масок-екранів для лікарів. Кілька екземплярів надруковано на 3D-принтері або ж методом вирізування лазером з акрілу. Ткі маски-екрани – альтернатива для звичайних масок. Наразі їх тестують у Сарненській ЦРЛ, пишуть на сайті ОДА.

А Громадській організації «StateWatch» на запит Рівненська ОДА відповіла про забезпечення двох опорних лікарень у Рівному і Сарнах. На думку посадовців апаратів ШВЛ більше 200% від того, «що треба».

Інформація із відповіді на запит Рівненської ОДА, яку поширив керівник ГО «StateWatch» Гліб Канєвський

«Четверта влада» теж досліджувала кількість апаратів ШВЛ в Рівненських і районних лікарнях:

Апарати з минулого сторіччя: де і скільки в районах Рівненщини є апаратів штучної вентиляції легень

В яких медзакладах і скільки в Рівному є апаратів штучної вентиляції легень

Оновлення щодо громадського транспорту

Рівненська міська рада поширила сьогодні протокол засідання міської Комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

У ньому йдеться, що громадський транспорт тепер може їздити з 6.00 до 10.00 та з 17.00 до 21.00. Громадському транспорту дозволено перевозити таку кількість пасажирів, яка буде удвічі меншою за кількість сидячих місць у салоні.

Також комісія рекомендувала виконкому Рівнеради вивчити питання, чи дозволяти проведення хресної ходи вулицями Рівного 3 квітня о 20.00. Про намір провести хресну ходу повідомила релігійна громада УПЦ (МП). Очікувана кількітсь людей, відповідно до заяви, – 50-100.

На Рівненщині організують роботу орієнтовно 20 мобільних медбригад

Про це повідомляє Рівненська ОДА з посиланням на свого керівника Віталія Коваля.

В повідомленні йдеться про те, що МОЗ оновило стандарт надання медичної допомоги хворим на COVID-19.

Людей з легкою формою коронавірусу госпіталізувати у медичні заклади не будуть, а тільки хворих у середньому та важкому стані. 

«Ми вже створюємо мобільні бригади для діагностики тих пацієнтів чи контактних осіб, які перебувають на самоізоляції, або хворих, у яких перебіг захворювання носить легкий характер. Робимо це, аби обмежити їх пересування та перебування в контакті», – каже очільник області.

Як ховатимуть померлих від коронавірусу

Рівненська ОДА також поширила затверджені правила поховання померлих від COVID-19. Аби не допустити додаткового інфікування людей, рекомендовано зменшити кількість присутніх на похороні та дотримуватися відповідних санітарних норм. Ось які правила поховань:

  • Попередньо продезінфіковане тіло померлого із підозрою на COVID-19 ховатимуть в герметичному пакеті та закритій труні.  
  • Кількість присутніх має бути обмежена, а відстань між ними не менше ніж 1,5 м.
  • Усі присутні під час поховання мають бути обліковані. У людей мають взяти контакти та адресу місця проживання.

Роз’яснення надіслано для РДА, виконкомам міст обласного значення та ОТГ. Органи влади на місцях мають ознайомити з таким порядком людей, ритуальні служби, медзаклади та комунальні підприємства, на балансі яких перебувають кладовища.

Що в Україні загалом?

Станом на 10:00 30 березня в Україні 480 лабораторно підтверджених випадків  COVID-19, з них 11 летальних, 6 пацієнтів одужало. За добу було зафіксовано 62 нових випадки.

Дані з тимчасово окупованих територій АР Крим, Донецької, Луганської областей та міста Севастополя відсутні.

30 березня Верховна Рада звільнила Іллю Ємця з посади міністра охорони здоров'я. І в цей же день призначила на цю посаду Максима Степанова.

Як повідомляє BBC News Україна, Максим Степанов – ексгубернатор Одеської області, управлінець з досвідом, лікар за освітою, а ще – кум друга Ігоря Коломойського.

Не поширюйте неперевірену інформацію

Чутки не лише сіють паніку, але й можуть коштувати тим, хто їх поширює, відповідальності. Наразі на двох мешканців Рівненщини склали адмінпротоколи за розповсюдження чуток про те, що батьків нібито можуть притягнути до кримінальної відповідальності за прогулянки дітей на вулиці.

25-річний дубенчанин пояснив поліцейським, що інформацію узагальнив особисто, «проаналізувавши» Кодекси та Закони України, а потім опублікував на власній сторінці. Проте, чи насправді запровадили таку заборону — із офіційних джерелах інформації не перевірив.

Таке ж повідомлення поширила на своїй сторінці в соціальні мережі й 43-річна рівнянка. Жінка зізналась, що навіть і не здогадувалась, що за поширення недостовірної інформації, і, як наслідок, панічних настроїв серед громадян, передбачена відповідальність.

Ми вже писали про те, чому батьків за дитячі прогулянки ніхто не притягуватиме до кримінальної відповідальності.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте