Скільки апаратів ШВЛ на Рівненщині можна використати при ускладненнях коронавірусної інфекції

Рівненська ОДА заявляє про 222, але не застарілі і робочі з них – 137. А придатні для COVID-19 – лише кілька

Апарат штучної вентиляції легень, який нам показали в інфекційному відділенні Рівненської центральної міської лікарні. Всього в лікарні два апарати, придатні для лікування ускладнень при коронавірусній хворобі. (Після публікації матеріалу знайомий лікар звернув увагу, що це не апарат ШВЛ, як його нам назвали у інфекційному відділенні, а це кисневий концентратор, який лише концентрує кисень з повітря та подає його до пацієнта, він не здійснює штучної вентиляції)
Джерело
«Четверта влада»

Через 5 днів після початку карантину ми запитали в Управління охорони здоров'я Рівненської облдержадміністрації скільки в області апаратів штучної вентиляції легень, яких марок ці апарати і в яких медзакладах знаходяться, а також скільки до них є запасів кисню. Тиждень після початку карантину в Управлінні охорони здоров'я з'ясували лише скільки є апаратів.

Через два дні після нашого запиту в телеграм-каналі Рівненської ОДА з'явилось повідомлення, що апаратів штучної вентиляції легень в області 222.

Їх планують використовувати для лікування ускладнень у разі поширення коронавірусної інфекції на Рівненщині. Зокрема йдеться про дихальну недостатність під час вірусної пневмонії.

Ми теж отримали відповідь від Управління охорони здоров'я Рівненської ОДА. Але неповну відповідь. А ще попросили «якщо можна, то не слати їм запитів».

В Управлінні охорони здоров'я Рівненської ОДА відповіли, що в операційних Рівного та області є 126 апаратів штучної вентиляції легень. Але з них 8 несправних і 61 застарілий (головна спеціаліста відділу організаційної та лікувально-профілактичної роботи управління охорони здоров'я Рівненської ОДА Тетяна Мельник телефоном уточнила, що  «такий, що не можна використовувати при ускладненнях коронавірусної хвороби»).

Окрім того, у палатах інтенсивної терапії (реанімації) є ще 94 апарати ШВЛ. З них 11 несправних і 5 застарілих.

Виходить, що 220 апаратів. З яких 135 можна використовувати. Потім телефоном уточнили, що є ще два нових – разом 137. Це 61% від озвученої Рівненської ОДА кількості.

Два нових, з яких один апарат ШВЛ надійшов у інфекційне відділення Центральної міської лікарні Рівного. Його надав благодійний фонд Ріната Ахметова. 

Ще один новий апарат мають ніби-то передати у інфекційне відділення Сарненської центральної районної лікарні.

Ми намагалися з'ясувати скільки ж всього апаратів ШВЛ в інфекційних відділеннях лікарень в області.

– Раніше в інфекційних відділеннях не було такої практики, щоб були апарати ШВЛ, – розповідає голова правління ГО «Асоціація анестезіологів Рівненської області», завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії (реанімації) Рівненської обласної клінічної лікарні Анатолій Мельничук.

Проте додає, що, можливо, деякі лікарні Рівненщини переобладнали, як інфекційне відділення. Наразі йому про це невідомо.

Анатолій Мельничук розповідає, що у Рівному саме в інфекційному відділені є один апарат ШВЛ, який нещодавно отримали. Але за потреби реанімаційне відділення буде на себе брати пацієнтів, які вимагатимуть заміни дихання на штучну вентиляцію легень, там є більше апаратів.

На наступному тижні в Управлінні охорони здоров'я Рівненської ОДА обіцяли надати більш точну інформацію, щодо того в яких медзакладах є апарати ШВЛ і скільки є кисню. Оскільки станом на п'ятницю 20 березня в них такої інформації не було.

– У нас в області, думаю, на 90% у всій нашій державі ці всі апарати – застарілі, це апарати невідомо якого покоління, – цитує Суспільне Рівне заступника головного лікаря Рівненської обласної клінічної лікарні Олександра Нестеренка.

– Сучасних апаратів, які можуть боротись з цим важким респіраторним дистрес-синдромом, можна порахувати на пальцях. В обласній лікарні їх лише три, в міській лікарні – офіційних цифр не маю, але за неофіційними даними – їх два. В районах ситуація думаю, ще більш плачевна. Тому що цей апарат… так, його під’єднають до хворої людини з важкою пневмонією, але він буде більш бутафорно виглядати, ніж лікувальний ефект давати.

Лікар-анестезіолог Рівненської центральної міської лікарні Андрій Гирак теж підтвердив Суспільному, що в них є два апарати ШВЛ преміум-класу, які себе зарекомендували в світовій практиці при лікуванні свинячого грипу та атипової пневмонії.

– Якщо йде мова про лікування пацієнтів з важкою дихальною недостатністю, яка зазвичай виникає при вірусній пневмонії, то ці пацієнти потребують вентиляції апаратами ШВЛ преміум-класу, які мають достатньо режимів вентиляції, щоб адекватно надати респіраторну підтримку таким пацієнтам, – каже лікар.

– Із 17 апаратів, які ми маємо, 2 – апарати преміум-класу, які мають в своїх програмних забезпеченнях режими інтелектуальної вентиляції. Це такий режим, коли апарат постійно адаптується до потреб пацієнта.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте