«Ми загнали цю галузь в анальний отвір»: як депутати дискутували про ще один кредит на маршрутки

Проти рішення купувати за рахунок коштів платників податків малогабаритні дизельні автобуси для Рівного боролися урбаністи, екоактивісти і деякі депутати, але владна коаліція на чолі з фракцією «Рівне разом» все одно змусила закупити в кредит 20 таких автобусів. Цього разу депутати вирішили купити в кредит ще 5 таких самих і 3 закупити за гроші бюджету громади.
Розповідаємо про аргументи сторін, хто як голосував, а також про те, як палко депутати і посадовці дискутували про це рішення на постійній комісії Рівнеради з питань міського господарства, транспорту, зв’язку та екології. Щоб отримати фахові відповіді ми також поспілкувалися з експертом.
Дивіться також: Дизельні мікроавтобуси на «Щасливе» з 2036 року мають заборонити: що не так з цим транспортом
Ще один кредит на шкідливий транспорт минулого
Кредит на ще 5 дизельних малогабаритних автобусів братимуть в «Укргазбанку» у межах Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%». Спочатку під 7 відсотків, але ставка в подальшому буде змінюватись щоквартально. Цей кредит потрібно повернути протягом 5 років.
Чому дизельні маршрутки в містах можна назвати транспортом минулого? Бо на початку 2023 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт 8172, який зобов’язує міста заміняти дизельний транспорт електробусами.
Після 1 січня 2028 року містам не можна закуповувати більш як 50% дизельних автобусів. Натомість потрібно буде закуповувати електробуси чи автобуси на газу або водні.
З 2036-2038 років діятиме повна заборона на експлуатацію дизельних автобусів.
«З 2038 року на міських маршрутах взагалі не має бути дизельних автобусів. Хоча за логікою, якщо у 2029 році їх востаннє можуть закупити, а ресурс за нормального обслуговування навіть в Україні може бути до 20 років, то міські автобуси 7-9 років потрібно буде ставити під паркан або на приміські маршрути. Абсурд», – так у себе на фейсбуці прокоментувала законопроект громадська організація «Пасажири Києва».
Причина чому і Європа і Україна запланували відмовитися від дизельного транспорту – шкідливий вплив вихлопів на здоров'я людей.
У Рівному забруднення повітря вимірює Гідрометцентр. У 2020 році його вимірювання показали, що забруднення повітря у місті формальдегідом вдвічі вище за норму. Хронічне отруєння ним негативно впливає на легені, очі, шкіру, печінку, нирки, вражає центральну нервову систему.
Як пояснювали у 2020-му році в Департаменті екології та природних ресурсів, формальдегід входить до складу вихлопних газів автотранспорту. Тому основний вкид формальдегіду у повітря Рівного – через викиди автотранспорту.
Чи можна було б купувати малогабаритні автобуси не на дизелі, а на газу – більш екологічні. Можна. Але їх не купують.
Директор з продажу групи компаній «Isuzu Ataman Україна» (саме їхні дизельні мікроавтобуси купує Рівне. – Ред.) Віталій Грищук розповів нам, що міські автобуси найпростішої комплектації на дизелі наразі коштують приблизно 3 мільйони 750 тисяч гривень, а такі ж автобуси на газу будуть коштувати на 30-40 відсотків більше.
– За використання плюс-мінус в однакових умовах автобус на газу, не дивлячись на те, що він дорожчий, проїде півтора мільйона кілометрів, в той час дизельний – мільйон. По-друге, собівартість взагалі у світі одного кілометра на газовому двигуні набагато нижча з точки зору тільки експлуатації. Тому в перспективі, якщо купувати на багато років, то газові автобуси вигідніші, – розповідав нам директор з продажу.
Що радить експерт із транспорту
Лише 10% жителів Рівненської громади повністю задоволені якістю роботи громадського транспорту. Такі дані соціологічного дослідження громадянської мережі «ОПОРА» за 2023 рік.
Спеціаліст із транспортного планування та міської мобільності Антон Гаген, якого залучила «ОПОРА» підготував аналітичну записку і пропонує запровадити у місті електронний квиток, розвантажити центральну вулицю та розвивати електротранспорт.
Ось цитата з дослідження Антона Гагена:
«Конкуренція автобусів та тролейбусів негативно впливає на економіку перевезень, оскільки місто платить двічі: за підтримку та ремонт контактної мережі та за пально-мастильні матеріали та вартісне обслуговування автобусів та тролейбусів».
Більше про це в матеріалі: Що не так із громадським транспортом Рівного і як це можна виправити
Розвивати електротранспорт – це для Вінниці, Тернополя, Івано-Франківська, які цим користуються.
Рівне ж зменшує кількість тролейбусів і купує в кредит дизельні комунальні маршрутки.
Як брехали депутатці-екоактивістці
Ми прийшли 15 жовтня на засідання постійної комісії Рівнеради з питань міського господарства, транспорту, зв’язку та екології.
На ній розглядали проєкт рішення «Про надання Комунальному підприємству «Рівнеелектроавтотранс» Рівненської міської ради дозволу на отримання кредиту та укладання договорів на придбання малогабаритних автобусів».
Голова комісії – ріелторка Катерина Марчук, депутатка фракції «Рівне разом» і дружина керівника комунального підприємства із вивезення сміття «КАТП 1728» Сергія Марчука.
Дивіться також: Депутатка на «Ягуарі»: про майно та доходи Катерини Марчук з фракції «Рівне разом»
Присутні також посадовці за квотою правлячої в Рівному партії (а швидше, організованої політично-фінансової групи. – Ред.) «Рівне разом» – директор Департаменту інфраструктури та благоустрою Руслан Гудима та заступник директора КП «Рівнеелектроавтотранс» з питань закупівель (якого наші джерела називають «смотрящим від групи в цьому комунальному підприємстві». – Ред.) Микола Іванов.
На засідання депутатської комісії прийшли також і громадські активісти.
Якийсь час була дискусія щодо того, що «Рівнеелектроавтотранс» не має де ставити й ці 20 маршруток, що вже закупили, то де ж ставитиме ще й інші і наскільки від цього постраждає сквер з деревами біля комунального підприємства, який планують перетворити на стоянку.
Питання ймовірного знищення скверу підняла депутатка-екоактивістка Оксана Майборода з «Європейської солідарності».
Директор департаменту благоустрою та інфраструктури Руслан Гудима відповів, що «станом на сьогодні поки що нема потреби» знищувати сквер.
Але ексмер Рівного Володимир Хомко натякнув молодій депутатці, що їй, швидше за все брешуть, тому її питання немає сенсу.
– Оксана, – втрутився Володимир Хомко, – незалежно від відповіді вам, це переграється. Пройде два роки, схочуть переграти – переграють. Що вам ця відповідь зараз дасть? Ну скаже так, а на слідуючий рік скаже: я передумав. І що далі?
– Це для громади важливо теж, чи будуть зміни на території озеленення, – засподівалася Оксана Майброда.
Досвідчений Володимир Хомко її перебив:
– Ну і для громади скаже, що ми передумали. Ще раз кажу: ця відповідь нічого для вас не значить.
– Продовжуємо. Які є ще питання? – слово взяла голова комісії Катерина Марчук.
– Я не почула відповіді, – Оксана Майборода.
Катерина Марчук відповіла, що наразі сквер не чіпатимуть, бо ці маршрутки стоятимуть на території комунального підприємства сміттярів КАТП-1728 (яке очолює її чоловік Сергій Марчук. – Ред).

Достатньо чи недостатньо у Рівному тролейбусів
– Чи є у вас якийсь аналіз порівняння потреби маршруток і тролейбусів? Кількість тролейбусів зменшується, – запитує депутат з фракції «Голос» Святослав Клічук. – Є діюча програма, яка зовсім давно не фінансується. Ви пропонуєте купувати тільки маршрутки, а можливо за ці самі гроші кількість куплених тролейбусів перевезла би більше людей. Чи є у вас такий аналіз?
Замість Руслана Гудими відповідає депутатка Катерина Марчук.
– Руслане Орестовичу, я відповім, тому що кожних три місяці, як голова комісії виїжджаю в «Рівнеелектроавтотранс». Ми випускаємо повністю відремонтовані з капітальним ремонтом тролейбуси. Зараз проблем немає з тролейбусами. Виїжджає кожного дня 62-65 тролейбусів. Більше потужності в нас не хватає. Щоби зробити нову потужність з мережами потрібно більше ніж 40 мільйонів гривень і потреби такої немає.
– Є такий аналіз? Можна з ним ознайомитись? – запитав депутат Клічук.
– Надайте запит і ми підготуємо на неї відповідь, – Руслан Гудима.
– Тобто зараз ця інформація у вас не готова? – Клічук.
– Ні, ви не ставили це питання. Воно у вас виникло зараз і відразу ж я не відповім, – Гудима.
– Дивіться, є програма підтримки «Рівнеелектроавтотрансу», п'ять років тому прийнята, де написано, що є нестача рухомого складу і з того часу кількість його зменшилась приблизно на 20 відсотків, – Клічук.
– Ви зараз маніпулюєте цифрами. Кількість тролейбусів, яку ми випускаємо є стабільною у відповідності до можливостей наших мереж. Ми не можемо випустити 72 тролейбуси, тому що в нас банально не витримає електрогосподарство крапка, – Гудима.
– То можливо є потреба вкладати гроші в розвиток мереж? – Святослав Клічук.
– Є проект ремонту підстанції на Північному. В 2018 році за розрахунком тільки на ремонт підстанції потрібно було 40 мільйонів гривень. Якщо зараз ми її перерахуємо, ця цифра буде однозначно, якщо не в півтора, а то можливо й в два рази більшою, навіть банально за рахунок різниці курсу, – Гудима.
– Але просто виходячи з того, що програма писалася в 2020-му році, а ми зараз живемо в умовах повномасштабного вторглення, виходимо з того, що маємо: 62-66 тролейбусів виходять стабільно, – каже Катерина Марчук.
– Але ми більше випустити не можемо, у нас немає фізичної можливості, – наполягає Руслан Гудима.
– Можливо треба цю проблему вирішувати як першочергову, тому що вона по кількості пасажирів дасть більший ефект, – Святослав Клічук.

Щоб з'ясувати чи правду говорять посадовці, ми звернулися до фахівця із транспортного планування, співзасновника ГО «Пасажири Києва» Антона Гагена. Оскільки він готував дослідження щодо першочергових заходів покращення громадського транспорту у Рівному.

Зокрема запитали чи справді більше 62-66 тролейбусів рівненська мережа не витримає і чи справді стільки тролейбусів достатньо для Рівного?
– Проблема не в тому, скільки машин курсує, а скільки потрібно, щоб забезпечити курсування такої кількості тролейбусів, – пояснює Антон Гаген.
– Тролейбусний парк має недостатньо рухомого складу для обслуговування мережі в тих обсягах, що визначені чинним договором «Про надання послуг електротранспортом».
– Згідно з договором, на маршрути має виходити 66 одиниць тролейбусного рухомого складу при наявності всього 71 лінійної одиниці техніки, таким чином, резерв складає всього 7%. Згідно з усталеними практиками, резерв має складати не менше 10% для нового рухомого складу та 20% для старого рухомого складу, – переконує Гаген.
– Зважаючи на те, що середній вік лінійних рівненських тролейбусів (без врахування службових машин) складає понад 25 років, «Рівнеелектроавтотранс» потребує не менше 80 лінійних тролейбусів в інвентарному парку.
– Окрема тема – вік наявного тролейбусного парку, вартість його постійних ремонтів та беззаперечний факт, що скільки їх не ремонтуй, доступними та безбар'єрними «Шкоди 14Тр» не стануть, – запевняє експерт.
З яким інтервалом рухаються тролейбуси
Антон Гаген в своєму дослідженні посилається на те, що недостатня кількість тролейбусів з автономним ходом (11 і 12 маршрути. – Ред.) спричиняє те, що призводить до формального рівня обслуговування частини районів та робить рух тролейбусів ненадійним, адже мінімальний інтервал їхнього руху складає 35 хвилин, а середньоденний – 74 хвилини.
Згідно з дослідженням мобільності рівнян 2021 року, 70% пересувань містом мають тривалість до 35 хвилин. Простіше кажучи, ніхто навмисне стільки не чекатиме.
Повертаємося на засідання «транспортної комісії» Рівнеради.
– Дозволь тобі скажу, якщо в нас у час пік від вулиці Дубенської кожен тролейбус їде з інтервалом в 2-3 хвилини, як ми ще частіше можемо запускати? – продовжує дискусію депутатка Катерина Марчук.
– Скажіть як їздить 11 і 12 маршрути? Ви взяли одне місце і один інтервал, а є інтервали по 40 хвилин, – запитує Святослав Клічук.
Руслан Гудима і заступник керівника «Рівнеелектроавтотрансу» Микола Іванов одночано відповіли, що таких інтервалів немає (одразу видно, що панове не користуються 11 маршрутом. – Ред.).
– Як не має? 11 і 12 маршрути… – Святослав Клічук.
Тут одночасно заговорило декілька людей. З балагану найвиразніше чути Миколу Іванова:
– Нащо ви таке говорите? Є «Дозор» (мобільний застосунок, який показує рух громадського транспорту, – Ред.), подивіться по «Дозору» чітко один за другим іде.
– Я апелюю до дослідження, – Клічук.
– При чому тут дослідження до фактичної роботи? Ви сядьте в «Дозор», дослідіть «Дозор» і тоді апелюйте цифрами. В нас немає інтервалу в 40 хвилин між тролейбусами взагалі, – каже Руслан Гудима.
– Добре. Якщо я вам підтверджу «Дозором», тоді що буде? – Клічук.
– Тоді будемо відповідати кожен за свої слова, якщо ви не підтвердите, то шо буде? – сердиться Гудима.
Далі суперечка стала ще гучнішою.
На сайті КП «Рівнеелектроавтотранс» вказано, що в пікові години інтервал руху тролейбусів за маршрутом № 11 – 43 хвилини.

Можливості залучення фінансування не з бюджету міста
Руслан Гудима розповів що з Німеччини партнери Рівного можуть передати десять тролейбусів, але спочатку потрібно, щоб технічна команда поїхала і перевірила, чи ці тролейбуси підійдуть для Рівного.
Оксана Майборода наголосила, що в дослідженні експерта з громадського транспорту Антона Гагена йдеться, що закупівля малогабаритних автобусів не вирішить проблему транспорту в Рівному, що потрібні комплексні заходи.
Також вона підняла питання щодо потреби розробки електронного квитка. Руслан Гудима відповів, що це питання вивчають.
Ще депутатка розповіла про Європейську мережу CIVITAS. Мережа займається розвитком міського транспорту та мобільності. Також там можна отримати грантові кошти на проєкти.
– Я не розумію насправді пропозиції купувати маршрутки та ще й в кредит, – каже Оксана Майборода. – Я сьогодні, до речі із Зурабом Кантарією (депутат фракції «Голос», який пішов служити в ЗСУ, – Ред.) на цю тему говорила, він висловився з приводу того, що Слава Клічук написав.
– Я питала, які є потреби у військових. Насправді дуже багато потреб є у військових частин. Я прихильниця того, що всі гроші на ЗСУ. Оці всі витрати великі, якщо є можливість, то в рамках цієї мережі (CIVITAS. – Ред). напрацювати план і отримати грант в три мільйони, кредит від міжнародних фінансових організацій, як Хмельницький, наприклад, отримав і інші міста. Тобто є купа можливостей залучити фінансування на оці дороговартісні речі [не з бюджету].
– В експертів інші пропозиції (щодо розвитку громадського транспорту – Авт.). А ви зараз кажете, що ми виконуємо пропозиції експертів, але рухаєтеся в протилежному напрямку, і дуже прикро насправді, що місто пасе задніх, – додала Оксана Майборода.
Тролейбуси і автобуси проти маршруток
Представниця ГО «Екоклуб» Анна Гузенко, запитала чому обрали саме дизельні малогабаритні автобуси:
– Я почула відповідь – війна, але Рівне не єдине місто, яке живе під час війни, і інші міста закупляють великогабаритні автобуси, не дизельні, і тролейбуси.

– Думаю, що це нікому не секрет, ми рухаємося до того, і всі про це говорять, що нас чекає країна, на жаль, країна візочників, – сказала Катерина Марчук, відповідаючи на це питання. – Давайте говорити відверто, і якщо зараз є можливість придбати або один тролейбус, або вісім малогогабаритних автобусів – я прихильник того, щоби купити автобуси.
– Як ви так рахуєте? – запитав Святослав Клічук.
– Давайте так, 400 тисяч євро коштує новий тролейбус, – Катерина Марчук.
– А беушні тролейбуси міста купують дешевше ніж ці маршрутки, – Клічук.
– Скажіть мені, будь ласка, скільки? – Марчук.
– Від 1 мільйона 600 тисяч, до 2-3-х мільйонів. Це все те, що реально купували міста. Те, що Люблін пропонував, а Рівне не захотіло, – Клічук.
Далі знову почалась суперечка: коли, кому, де і як Любін пропонував тролейбуси Рівному і додались інші теми про те, як купують інші українські міста вживані тролейбуси за «пів ціни однієї маршрутки».
Ми ж запитали пізніше у транспортного експерта Антона Гагена за скільки можна купити вживаний низькопідлоговий тролейбус.
– Залежить, як домовитись. 20-30 тисяч євро (курс за державним «Приватбанком» 900 тисяч 900 гривень - 1 мільйон 351 тисяча гривень. – Авт.) за отаку машину як на фото нижче виглядає реальним варіантом, – відповів експерт.

– Крім цього, практика показує, що можна і за безкоштовно домовитися. Львів нині безкоштовно отримує трамвайні вагони з Берна, і скоро будуть з Базеля. Навіть за доставку не платять. Машини теж не те, щоб свіжі, але 17-20 років – це не 25, тролейбуси низькопідлогові, плюс швейцарська якість.
– «Гармошки» більш ніж доречні для Рівного – сполучення схід-захід іде фактично через одну вулицю, тож чим більше людей перевезе один тролейбус, тим менше буде навантаження на вулицю, – каже Антон Гаген.
Депутатка Оксана Майборода наголосила, що наразі повних блекаутів по містах немає, тобто тролейбуси курсуюють, а коли вже і станеться повний блекаут, то і люди не сильно кудись будуть спішити, бо як нема електроенергії, то і більшість підприємств мають перебої в роботі, а частина й зупиняється зовсім.
Журналістка «Четвертої влади» запитала чому не розглядають закупівлю великогабаритних автобусів на газу, як альтернативу тролейбусам.
– Питання дванадцятиметрових автобусів: перше – це вузька магістральна наша інфраструктура, не всюди їх запустиш; друге – недостатньо кількості пасажирів, щоб вони могли повноцінно функціонувати, нормально заробляти і працювати, вони працюють, знову ж таки, не завдяки, а всупереч, – каже Руслан Гудима.
Запитуємо в експерта Антона Гагена чи справді великогабаритні автобуси не вигідні і чи варто їх купувати місту.
– Немає однозначної відповіді. Я не певен, що Рівному взагалі треба комунальні автобуси, – каже експерт.
– У вас є кілька приватних перевізників з великими автобусами, але загалом основні ваші пасажиропотоки – під контактною мережею. Тож потрібно максимізувати перевезення тролейбусами, а автобуси уже там, де мережі немає.
– В Рівному є напрямки, де великі автобуси стануть в нагоді, але приватні перевізники, можливо, уже повністю можуть закрити цю потребу. Тому з ними треба співпрацювати.
– Ну але великі автобуси значно краще впораються із завданням стійкості на випадок відключень, оскільки малі автобуси, які зараз купує місто, не впораються з цим за жодних обставн (не може замінити 20 малих автобусів 60 великих тролейбусів).
Дизельні маршрутки на «Євро-5» і пільговики
Руслан Гудима також додає, що малогабаритні автобуси себе виправдали, а також вони хоч і їздять на дизелі, але вони «екологічного стандарту» Євро-5, який так само їздить і в Європі.
Нагадаємо, що на початку 2023 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт 8172, який зобов’язує міста заміняти дизельний транспорт електробусами.
З 2036-2038 років діятиме повна заборона на експлуатацію дизельних автобусів.
– Щоб впровадити великогабаритні автобуси треба повністю ламати схему маршрутів міста Рівного. Маршрути повинні бути уніфіковані, їх повинно бути 20-30, не більше. Це така революція, через яку стільки буде лайна вилито на голову того, хто це зараз загенерує. Навіть якщо це Гаген, той, порадить, – каже ексмер Рівного, а нині депутат Рівнеради фракції «За майбутнє» Володимир Хомко.
Володимир Хомко у свій час подбав про купівлю білоруського дизельного тролейбуса, більш відомого як дуобус, який наразі стоїть, бо немає запчастин з ворожої Україні Білорусі.
Дивіться про цей тролейбус розслідування: «Звідки роги ростуть», або які таємниці приховує рівненський дуобус
– Володимире Євгеновичу, я хотів вашу думку почути, коли краще починати оцю реформу? Перефразую, чим пізніше, тим важче. Правда? – запитує Святослав Клічук.
– Реформу треба починати з того, щоб в державі різко зменшити кількість пільговиків. І перевозити їх виключно, якщо держава гарантує адресну допомогу. Бо ми загнали цю галузь в анальний отвір тільки цими популістичними рішеннями. В нас практично всі їздять безкоштовно, практично всі.

На сесію Рівнеради
Дискусії закінчились тим, що спочатку на голосування винесли пропозицію депутата з фракції «Європейська солідарність» Федора Мисюри, про те, щоб винести проєкт рішення про надання дозволу на кредит на автобуси КП «Рівнеелектроавтотранс» на розгляд сесії Рівнеради.
«За» проголосували всі присутні депутати, крім Святослава Клічука та Оксани Майбороди.
Далі голосували за пропозицію Оксани Майбороди, щоб зняти проект рішення на довивчення. «За» проголосувала тільки вона і Святослав Клічук.
Більшість депутатів за дизельні маршрутки
17 жовтня на сесії міської ради знову було гучне обговорення теми малогабаритних автобусів. Врешті-решт депутати підтримали рішення про надання дозволу КП «Рівнеелектроавтотранс» взяти кредит у 18 мільйонів гривень на закупівлю п’яти малогабаритних автобусів.
«За» проголосували 28 депутатів, проти – один, не голосували четверо депутатів. Подробиці голосування у таблиці (шукайте як голосував ваш депутат):
Депутати і фракції | Як проголосували |
Європейська солідарність | |
Алексєвич Павло Миколайович | Відсутня картка (ЗСУ) |
Жильчук Андрій Вікторович | ЗА |
Котляров Дмитро Анатолійович | Відсутня картка (ЗСУ) |
Майборода Оксана Валеріївна | Не голосувала |
Майорова Наталія Олександрівна | ЗА |
Мисюра Федір Миколайович | ЗА |
Обоїста Тарас В’ячеславович | ЗА |
Радчук Людмила Петрівна | ЗА |
Тимощук Тамара Ульянівна | ЗА |
Туровська Людмила Валентинівна | ЗА |
Рівне разом | |
Жаровський Михайло Богданович | ЗА |
Марчук Катерина Анатоліївна | ЗА |
Марчук Світлана Василівна | ЗА |
Рибачок Сергій Леонідович | ЗА |
Стельмащук Святослав Володимирович | ЗА |
Харковець Василь Степанович | ЗА |
Слуга народу | |
Коваль Віталій Станіславович | Відсутня картка |
Іванов Олександр Едуардович | ЗА |
Коваленко Олександра Євгенівна | ЗА |
Романюк Любов Володимирівна | Відсутня картка |
Хотенко Олена Анатоліївна | Відсутня картка |
Чаборай Юрій Миколайович | ЗА |
Яворський Роман Степанович | ЗА |
Голос | |
Денисюк Роман Віталійович | Не голосував |
Бляшин Микола Степанович | ПРОТИ |
Клічук Святослав Володимирович | Не голосував |
Кулакевич Анастасія Федорівна | Не голосував |
Кантарія Зураб Леванович | Відсутня картка (ЗСУ) |
Свобода | |
Осуховський Олег Іванович | Відсутня картка (ЗСУ) |
Валявка Володимир Ярославович | ЗА |
Петролюк Роман Васильович | ЗА |
Осіпчук Юрій Юрійович | ЗА |
Батьківщина | |
Кульчинська Галина Григорівна | ЗА |
Васильчук Сергій Миколайович | ЗА |
Курсик Олександр Васильович | Відсутня картка (ЗСУ) |
Нездюр Олена Ярославівна | ЗА |
Нестерук Олександр Петрович | ЗА |
За майбутнє | |
Хомко Володимир Євгенович | ЗА |
Года Маріян Адамович | ЗА |
Хлістунова-Шарпар Анна Сергіївна | ЗА |
Чугуєвець Анатолій Олександрович | ЗА |
В.о. міського голови | |
Шакирзян Віктор Володимирович | ЗА |
Дивіться також: Бізнес під прикриттям: як родина в.о. мера Рівного заробляє на бюджеті громади
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 25 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» 15-ма гривнями.
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці, вотсапі. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти