«Я з фронту приїхав увечері, ідіоте!»: як Рівненська облрада забороняла діяльність УПЦ (МП)
«Де ваша совість?!» – кричала депутатам одна з парафіянок Української православної церкви московського патріархату.
«ПЦУ теж вийшла із московського патріархату… Навіть греко-католики», – намагався переконати депутатів архієпископ Рівненський та Острозький УПЦ (МП) Пимен.
«Для чого ви їх сюди пустили?! Для чого слухаєте цю єресь?!» – обурювався один із депутатів.
Це лише частина сказаного під час позачергової сесії Рівненської обласної ради, на якій забороняли діяльність УПЦ (московського патріархату) в Рівненській області.
Як саме відбувалося це засідання та чи справді депутати заборонили церкву московського патріархату – у матеріалі «Четвертої влади».
Заборонити і скасувати
Позачергова сесія депутатів Рівненської облради відбулася у понеділок, 10 квітня 2023 року. Майже одночасно із засіданням міських депутатів Рівного.
І якщо депутати Рівненської міської ради змогли зібрати кворум лише з третього разу, то обласні депутати – з першого.
Голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш призначив засідання на одинадцяту годину ранку. У холі перед сесійною залою люди почали збиратися ще після десятої.
Також депутати мали скасувати сім рішень виконкому колись Ровенської обласної ради, датованих з липня 1991 року по лютий 1992 року у тій частині, де йдеться про релігійні громади УПЦ (МП). Виконати цей пункт має вже Рівненська обласна військова адміністрація.
Окрім цього, депутати планували звернутися до Верховної Ради України щодо заборони УПЦ і до місцевих рад області щодо припинення діяльності УПЦ на території їхніх громад.
«Мами загиблих воїнів» і брехлива стаття
Після хвилини мовчання до депутатів звертається із зали священник, який прийшов на сесію. Він не представляється, але просить дозволу зайти на засідання «мамам загиблих воїнів».
– Вони просять прийти і просто послухати, яким буде ваше голосування. Велике прохання: своїм високим рішенням пропустіть тих, перед ким ви вчора приклонялися, – каже священник.
Андрій Карауш одразу відповідає згодою, хоча «заяву на присутність подавали два громадяни». Депутати не проти гостей.
Люди зайшли до зали об 11:15, а о 13:06 на сайті промосковського «Союзу православних журналістів» (СПЖ) з’явилася маніпулятивна й неправдива стаття під заголовком «До облради Рівного не пустили парафіянок УПЦ, чиї сини загинули на фронті». Стаття доступна українською та російською мовою.
«Почекайте, не голосуйте!»
Після затвердження складу лічильної комісії депутати одностайно проголосували за основу порядок денний. Після того слово взяла голова фракції «Радикальна партія Олега Ляшка» Оксана Лозова. І попросила «не влаштовувати шоу і говорити, що ми це не повинні робити, коли ми мали це зробити давно».
Проєкт рішення, заради якого депутати зібралися на позачергову сесію, дослівно називається так: «Про питання заборони Української православної церкви (московського патріархату) та скасування рішень виконавчого комітету Ровенської обласної ради народних депутатів, що стосуються реєстрації статутів та передачі культових будівель релігійним громадам Української православної церкви (московського патріархату)».
Відео занепокоєння
Після цього, на пропозицію Андрія Карауша, на екрані в сесійній залі вмикають відеозвернення духовенства і вірян УПЦ (МП) до свого священного синоду та єпископату від 12 січня 2023 року. Відео можна знайти і на ютубі.
Люди озвучують десять питань. Зокрема, просять оприлюднити документи, які б засвідчили, що УПЦ (МП) вже не має зв’язків з Російською православною церквою і їй не підпорядкована. Звернення звучить українською мовою.
Депутати ніяк не коментують. Голова облради Андрій Карауш зауважує, що відео доступне давно і був час отримати відповіді на поставлені у ньому запитання.
Виступ архієпископа Пимена: від євроінтеграції до «завєтів Ілліча»
Після відео Андрій Карауш повідомляє, що на засідання прийшов архієпископ Рівненський та Острозький УПЦ (МП) Пимен. Депутати через голосування (за – 41, проти – 0, утрималися – 13, не голосували – 1) погоджуються його вислухати.
З кожною наступною озвученою думкою архієпископа збільшується шум у сесійній залі. Переказуємо коротко, але з цитатами його виступ:
- «УПЦ має більше впливу і повноважень у світовому православ’ї, ніж ПЦУ»;
- «ПЦУ теж вийшла із московського патріархату, бо на той час усе православ’я на теренах колишнього Радянського Союзу було у складі московського патріархату… Навіть греко-католики» (на цих словах депутати у залі зашуміли й почали перемовлятися між собою. Це перемовляння не припинилося до кінця промови Пимена);
- відсутність документів, які б засвідчили, що УПЦ вже не має зв’язків з РПЦ і їй не підпорядкована, Пимен пояснив тим, що «грамоти мають бути канонічно вивірено прописані», а через війну «не завжди вдається комунікувати із представниками інших церков»;
- не треба «об’єднувати всіх», бо є священники із окупованих територій, які «навіть в умовах війни не знімали український прапор зі своїх домівок», які «сиділи в ямі» через проукраїнську позицію»;
- «Так, ми визнаємо: є колабораціонізм. Але він є у всіх верствах населення. І серед вас, шановні» (на цих словах Пимена хтось із депутатів сміється);
- священники УПЦ на окупованих територіях «служать все ж таки нашому українському народові», а священників інших конфесій, «особливо ПЦУ», там немає – «вони просто звідти втекли». Зі слів Пимена, якщо священник лишився «там», то не обов’язково він колабораціоніст і зрадник. Як приклад Пимен навів священника з Херсонщини, який узяв на себе обов’язки голови територіальної громади і «зберіг багато життів»;
- «ми не можемо так судити і перекреслювати все зразу», «заборона не об’єднає, а роз’єднає. Ви можете навіть загнати у підпілля церкву, але це роз’єднає і зробить суспільство слабшим»;
- «Там (у минулому – авт.) ми подали руку одне одному, там ми обнялися! Навіщо зараз терня покласти між двома братами, які не можуть обійнятися?» (на цих словах шум у залі підвищується, тому архієпископ змушений уточнити, що говорить про реальних братів, військового та священника, яких він знає особисто, а не «про вєлікого брата»).
Окрім цього всього, архієпископ Пимен говорить про відхід від євроінтеграції та дискримінацію вірян, яких нібито звільнили з роботи у сферах культури й освіти за приналежність до УПЦ; що першим підозрюваним у колаборантстві нібито був священник ПЦУ; що «всі інші релігійні течії… сиділи мирно, кивали головою, коли путін виступав на міжрелігійній раді».
– Не треба жити по завєтах Ілліча! Багато хто з вас жив по завєтах Ілліча! – на цих словах архієпископа голова облради Андрій Карауш просить його завершити виступ, бо час за регламентом уже давно сплив. Тож архієпископ Пимен не встигає пояснити, що він мав на увазі.
«Я з фронту приїхав увечері, ідіоте!»
Андрій Карауш пропонує депутатам поставити архієпископові запитання за змістом його виступу. Першим зголошується Андрій Усач з «Європейської солідарності», натомість за трибуну виходить голова фракції «Європейської солідарності» Сергій Кондрачук, який зараз служить у Збройних силах, але на сесію приїхав.
– Шановні колеги! У мене складається враження, що частина з вас до кінця не розуміє, чого тут зібралися. Так звана УПЦ – колабораціоністська і ворожа Україні організація. Хочу запитати тих колег, які дозволили зайти сюди і виступити попередньому виступальникові: ви, коли натискали кнопку, чим керувалися? – починає спокійно Кондрачук.
– Якби ми зараз засуджували вагнерівців, ви б захотіли, щоб на цій трибуні стояв Прігожин і казав, що вони – не терористи?! Для чого ви їх сюди пустили? Для чого слухаєте цю єресь?.. Для чого даєте собою маніпулювати?! – наприкінці свого виступу Сергій Кондрачук майже кричить.
Після цих слів молодший священник УПЦ (МП), який був у залі, вигукує про «тата, якого у суботу похоронили». Кондрачук кричить у відповідь: «Я з фронту приїхав увечері, ідіоте!».
– Сина героя України назвали ідіотом! – піднявши руку, вигукує на всю залу проповідницьким голосом архієпископ Пимен.
– Так, назвав, – повільно відповідає Кондрачук.
– Питань більше нема! – з пафосом вигукує Пимен і швидким кроком виходить із зали засідань. Але за певний час повертається, щоб відповідати на питання депутатів.
Про зомбування, капеланів і совість
Поставити запитання архієпископу Пимену хоче більше десятка депутатів. Встигають лише троє заступників голови облради.
Свободівець Олексій Бучинський зауважує Пимену: Собор (тобто збори духовенства і вірян – авт.) УПЦ був у травні 2022 року – і жоден із внутрішніх документів щодо припинення підпорядкування московському патріархату не був оприлюднений.
«Немає вашого виходу з-під канонічної залежності московської церкви. І правильно запитав колега, хто ваш патріарх. Тому що якщо у вас немає патріарха, ви – неканонічна церква. Тільки канонічні церкви мають обов’язково мати патріарха», – продовжує Бучинський.
І додає: «Ми поважаємо матерів, які сьогодні прийшли і які втратили найцінніше на війні, але ви їх зазомбували. Ви їх тридцять років зомбували».
Архієпископ парирує: нібито у релігійному світі лише п’ять Церков мають патріархів. А решта, включно з ПЦУ та УПЦ, мають митрополитів.
Щодо зомбування Пимен відповідає:
– Як їх можна зазомбувати, якщо вони мають свій розум? Їх ніхто силою ні до чого не примушує. Якщо ви хочете зробити об’єднання на горі, сльозах і протиставленні одне одному, ви нічого не доб’єтеся.
Представник «Радикальної партії Олега Ляшка» Сергій Свисталюк запитує, чому предстоятель УПЦ (МП) Онуфрій мав чи має російський паспорт. І цитує з роздруківки інформацію: серед капеланів ЗСУ найбільше є представників від ПЦУ – шістсот, Українська греко-католицька церква має сто двадцять два капелани, протестанти – тридцять п’ять. А УПЦ не має жодного.
Архієпископ Пимен відповідає, що Онуфрій ніколи не був громадянином росії (це викликає сміх і кпини у сесійній залі) і що за каденції Петра Порошенка уряд заборонив священникам УПЦ працювати капеланами. Але зараз, попри заборони, каже Пимен, «сотні наших священників проводять гуманітарні місії і капеланське служіння».
Микола Кучерук з «Батьківщини» каже, що послухав виступ Пимена і відчув сум. Бо коли проголошували незалежність нашої держави, тодішнє духовенство не проголосило такої незалежності від РПЦ і не побудувало незалежної церкви. Чому? – питає Микола Кучерук і сам відповідає: духовенство не захотіло.
Потім Микола Кучерук звинувачує Пимена у маніпулюванні: «Якщо ви думаєте, що ви сьогодні прийшли до депутатського корпусу, який не розуміється на цих справах, то ви помиляєтеся». На завершення свого виступу Микола Кучерук непрямо закликає священників УПЦ (МП) перейти до ПЦУ.
Архієпископ Пимен не одразу, але відповідає запитанням на запитання:
– А коли ви раніше працювали з росією і у вас все виходило, у вас совість не боліла?
– Ми не працювали, – відповідає хтось із зали.
Після цього Пимен говорить щось про російських власників обленерго, у залі виникає обурений шум – і Андрій Карауш пропонує всім припинити. Із присутніх у залі представників від УПЦ (МП) лунають нерозбірливі слова одного зі священників, але на них ніхто не відповідає.
«Мирянку» проігнорували
Голова облради Андрій Карауш згадує, що є заявка на виступ від керівниці Рівненського обласного відокремленого підрозділу громадської спілки «Миряни» Тетяни Царук.
По депутатських рядах котиться перепитування: «Мірянє? Які мірянє?» – і депутати вирішують виставити на голосування цю заявку.
Тетяна Царук так і не вийшла за трибуну: послухати її захотіла одна людина, проти було десятеро, п’ятеро утрималися, не голосували 39 депутатів.
Сайт «Релігійно-інформаційна служба України» у липні 2021 року написав про ГС «Мирянин» як про «кремлівський проєкт», кінцевим власником якого є донеччанин Віктор Вишневецький. Останнього сайт пов’язує із «Союзом православних журналістів». Тим ресурсом, який поспішив збрехати про матерів, яких не пустили на сесію.
Аналітичний сервіс Youcontrol підтверджує інформацію про засновників і власника.
– Ви боїтеся мене? Боїтеся почути мої слова? – з усміхом питає Тетяна Царук після голосування, але на її питання ніхто не відповідає.
«Європейська солідарність» знову нагадує про себе
Голова облради Андрій Карауш пропонує перейти до остаточного голосування за заборону діяльності УПЦ (МП) на Рівненщині і повністю зачитує текст проєкту рішення. Одночасно з ним щось голосно говорить одна з жінок-парафіянок. Та, що на початку засідання вигукувала й просила депутатів не голосувати. Голова не спиняється у читанні – і на жінку ніхто не реагує.
Після озвучення заступник голови фракції «Європейська солідарність» Олександр Набочук нагадує всім, що таке ж питання їхня фракція підіймала ще влітку 2022 року, а 5 квітня вони подали два проєкти рішення на цю ж тему. Потім додає, що фракція підтримає цей «узгоджений» проєкт, бо у ньому «прослідковуються принципові позиції», взяті з їхніх проєктів.
Олександр Набочук не згадує, що влітку 2022 року депутати облради достроково позбавили повноважень тодішнього голову облради Сергія Кондрачука. Бо виносив на сесію питання, які «розколюють суспільство в умовах воєнного стану» – якраз про заборону УПЦ (МП).
Сергій Кондрачук виходить до трибуни знову і наголошує: «одним натисканням кнопки» депутати не заборонять «московську церкву», після цього кожен із присутніх депутатів має переговорити зі священниками УПЦ зі своїх громад, ініціювати збори громад, щоб і вони ухвалили таке ж рішення чи запропонували священникам перейти до ПЦУ».
Під час його виступу один із присутніх священників вигукує: «З якого напрямку ви приїхали? З Бахмуту?».
Кондрачук йому відповідає: «Їдьмо зі мною! Їдьмо!».
Решта діалогу глушиться за вигуками жінок і голосом депутата Олександра Дехтярчука. Депутат говорить про незаконно збудовані храми УПЦ (МП), які треба перевірити будівельній інспекції.
Після нього свободівець Олександр Гомон просить доповнити проєкт рішення зверненням до Служби безпеки України, щоб та перевірила Корецький жіночий монастир. Але Андрій Карауш каже, що проєкт виписаний відповідно до повноважень депутатів облради, і на тому обговорення закінчується.
Депутати одностайно, п’ятдесят п’ятьма голосами, ухвалюють рішення про заборону діяльності УПЦ (МП) на території Рівненської області.
Далі відбулася сварка на сходах в облраді, коли парафіяни УПЦ (МП) виходили з будівлі:
Тепер справа за військовою адміністрацією
Ми попросили керуючого справами виконавчого апарату Рівненської обласної ради Богдана Сологуба пояснити, що на практиці означає рішення депутатів обласної ради.
– Це рішення, яким доручається Рівненській обласній військовій адміністрації скасувати у встановленому порядку реєстрацію статутів релігійних громад УПЦ (МП) і передачу їм культових споруд. Оті сім рішень виконавчого комітету 1991-1992 років, по суті, доручається скасувати адміністрації, – пояснив Богдан Сологуб.
І додав: як саме – через суд чи через скасування договорів оренди чи користування – вирішуватиме саме Рівненська ОВА.
Навряд чи хто оскаржуватиме
Ми звернулися за роз’ясненням до адвоката Олександра Бражнікова. Показали йому проєкт рішення і запитали, наскільки воно юридично вагоме.
На думку Олександра Бражнікова, через політичну рішучість депутатів можна вважати, що у вигляді прийнятого рішення цей документ має такий же вигляд, як і проєкт. І що навряд чи у нього внесли якісь правки. Адвокат звертає увагу: це рішення політичне, а не юридичне. Але з юридичної точки зору воно необгрунтоване.
Зі слів Олександра Бражнікова, у вступній частині рішення рада послалася на обставини, встановити які можна тільки через суд. Мова про антиукраїнську та антидержавну позицію організацій УПЦ (МП), факти колаборації з державою-окупантом, порушення норм закону «Про свободу совісті та релігійні організації» тощо.
– Якби таке рішення було винесене обласною радою після набрання чинності вироками чи постановами про адміністративну відповідальність або в результаті задоволення якихось позовних вимог судами, то можна було б вважати, що воно юридично вивірене. А так назвати його підставним з юридичної точки зору, я не можу, …бо ті факти, які начебто стали причиною, не доведені у встановленому порядку, – пояснює Олександр Бражніков.
Тобто цьому рішенню облради, щоб його не можна було оскаржити у суді, мали б передувати якісь судові розбирання.
– Ну скільки в області парафій УПЦ? Багато.. І що у кожній був факт колабораціонізму? Мабуть, ні… Не депутати ж встановлювали, чи є факти колабораціонізму, чи є факти порушення прав… Вони ж цього не встановлювали, розслідування не велося, протоколи ніхто ні на кого не складав, позови у суд ніхто не заявляв, – міркує Олександр Бражніков.
Водночас адвокат наголошує: ми говоримо тільки про юридичну суть. «Така обстановка зараз, так вирішили депутати», – каже Олександр Бражніков і додає: «Навряд чи знайдуться сміливці оскаржувати його в адміністративному суді. Я не думаю, що таке буде. Так легко воно не приймається».
Адвокат Бражніков розповідає, що у 1991 році була перереєстрація статутів релігійних громад. Ці громади зареєстрували в обласній адміністрації. А тепер реєстрацію статутів скасують.
– Юридична особа діє доти, доки її статут зареєстрований у відповідному реєстрі. Оскільки їх там не буде, ці організації припинять своє існування як юридичні особи, – пояснює адвокат.
– А якщо фізично вони залишаться? – журналістка.
– То це вже не юриспруденція, а охорона громадського порядку, – відповідає Олександр Бражніков.
– Тобто коли статути скасують, то віряни і священники мають закрити храми?
– О ні, храми залишаться. Люди зберуться і перейдуть до релігійної громади ПЦУ. І за ними залишиться храм. Він належатиме вже громаді ПЦУ. Чи на правах власності, чи оренди, чи користування. А як без храму?
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти