«Ваш проект рішення не дає механізму»: як Рівненська облрада приймала звернення щодо московського патріархату

Депутати обласної ради звернулися до ВР майже одноголосно. Звернутися ж до ОВА щодо скасування статутів і реєстрації громад УПЦ МП змогли лише представники 4-х фракцій. Зліва направо на колажі: Оксана Лозова, Олексій Бучинський, Олександр Дехтярчук, Андрій Карауш, Руслан Потапчук, Микола Кучерук, Віталій Ундір
Джерело
Скрін-шоти з відео обласної ради, фото з особистих фейсбук-сторінок, фото Четвертої влади

Сьогодні депутати Рівненської облради проголосували за звернення до Верховної ради, щоб там прийняли закон, який унеможливить або заборонить діяльність УПЦ (МП) в Україні. За проголосував 61 депутат.

Першого разу депутати намагалися це зробити ще 3 червня. Тоді на позачергове засідання сесії облради винесли проєкт рішення, який підготував тодішній голова обласної ради Сергій Кондрачук.

Якщо коротко, то у проєкті рішення ішлося про те, що депутати попроситимуть Верховну Раду ухвалити закон, що унеможливить роботу УПЦ (МП) в Україні. А облдержадміністрацію проситимуть скасувати статути та державну реєстрацію релігійних громад УПЦ (МП) на Рівненщині.

Однак на те засідання не прийшли депутати від «За майбутнє», «Сила і честь», «Слуга народу», «Батьківщина». «Четверта влада» поширювала список тих, хто проігнорував засідання, а також питала про ставлення керівників фракцій до цього проєкту рішення.

Вдруге ухвалити це звернення спробували на сьогоднішній сесії облради. Як з'ясувалося, представники п'яти фракцій в облраді підготували «альтернативний» проєкт рішення.

Авторами нового проекту рішення зазначені Микола Кучерук («Батьківщина»), Віталій Ундір («Сила і Честь»), Андрій Пехотін («За майбутнє»), Андрій Карауш («Слуга народу»), Олексій Бучинський («Свобода»).

Початковий та новий проєкти рішення дуже схожі. Ось початок тексту звернення, яке підготував Сергій Кондрачук:

А це – початок звернення від представників п'яти фракцій:

На той час ще голова облради Сергій Кондрачук виступив перед голосуванням та аргументував, чому, на його думку, сьогоднішній проєкт рішення не можна назвати альтернативним, бо він фактично списаний з попереднього. Водночас звернув увагу на суттєву відмінність.

– Ваш проект рішення – це половина мого. В моєму ми звертаємося до Верховної Ради, щоб депутати проголосували за відповідний закон. А друге – ми визначаємо механізм для обласної військової адміністрації заборонити діяльність московського патріархату на Рівненщині (розглянути питання про скасування в установленому законодавством порядку Статутів та державної реєстрації релігійних громад УПЦ (МП) на території Рівненської області). Друге ви забрали.

Сергій Кондрачук наводить приклад, що у Волинській облраді підготували схожий, як пропонував він сам, проєкт рішення. І в ньому, зокрема, просять військову адміністрацію скасувати статути та державну реєстрацію релігійних громад УПЦ МП.

За словами Сергія Кондрачука, цей проєкт рішення на Волині підготували, зокрема, представники фракцій «За майбутнє» та «Слуги народу», тож він не бачить об'єктивних причин, чому б у Рівненській облраді депутати з цих фракцій стверджували, що ухвалити таке звернення не дозволяє київське керівництво.

Зрештою депутати голосують почергово за обидва проєкти рішення.

Спочатку – за «альтернативний» проєкт, в якому немає прохання до військової адміністрації скасувати статути та реєстрацію релігійним громадам московського патріархату. 61 депутат із 62-х присутніх голосують «ЗА» проект рішення. Тож це рішення ухвалюють.

У ньому йдеться про такі очікування депутатів облради:

1. Від Верховної Ради України: прийняти закон, який унеможливить (заборонить) діяльність УПЦ (МП) в Україні.

2. Від Рівненської обласної військової адміністрації: здійснити перевірку дотримання умов охоронних договорів користувачами – релігійними громадами на території Рівненської області.  

3. Від Управління СБУ в Рівненській області: проінформувати депутатів обласної ради про наявність фактів колабораційної діяльності священнослужителів УПЦ (МП), або на території культових споруд, які перебувають в користуванні УПЦ (МП) та вжиті заходи щодо запобігання таких фактів.

4. Від керівників територіальних громад області провести роз’яснювальну роботу серед мешканців громад щодо неприпустимості діяльності УПЦ (МП) в умовах військової агресії росії проти нашої держави.

5. Мирян УПЦ (МП) закликають розірвати будь-який зв'язок з РПЦ та розпочати об'єднавчий діалог про приєднання або перехід до ПЦУ. 

6.  Від Кабінету міністрів України: невідкладно прийняти постанови про розірвання договорів користування майном монастирів московського патріархату (йдеться про Лаври, цю правку запропонував додати депутат Олександр Дехтярчук, її підтримали голсосуванням інші депутати – авт.)

А проєкт рішення Сергія Кондрачука підтримали лише 26 депутатів. Тож рішення – не ухвалене. Ось як розподілилися голоси:

Назва фракції Депутати Як голосували

Європейська солідарність

Світлана Богатирчук-Кривко ЗА
Віталій Гайдукевич ЗА
Олександр Дехтярчук ЗА
Сергій Кокорський ЗА
Сергій Кондрачук ЗА
Олена Корень ЗА
Олександр Набочук ЗА
Ярослава Острожчук ЗА
Володимир Петрів ЗА
Олександр Процюк ЗА
Катерина Самардак ЗА
Андрій Сорока ЗА
Андрій Усач ЗА

«За майбутнє»

Іван Калюта Не голосував
Вікторія Опанасюк Не голосувала
Андрій Пехотін Не голосував
Руслан Потапчук ЗА
Руслана Потапчук-Чернєнкова ЗА
Валерій Редько Не голосував
Володимир Чайка Не голосував
Віктор Щербачук Не голосувала
Ігор Ясенюк Не голосував

РПЛ

Юрій Білик ЗА
Сергій Женевський ЗА
Оксана Лозова ЗА
Юлія Назарчук ЗА
Сергій Свисталюк ЗА
Роман Стасюк Утримався

«Сила і честь»

Олександр Данильчук Не голосував
Лілія Драпчинська Не голосувала
Катерина Макарчук Утрималася
Микола Мельник Не голосував
Віталій Сухович Не голосував
Віталій Ундір Не голосував
Сергій Шевчук Утримався

«Слуга народу»

Андрій Бурачик Не голосував
Анатолій Грисюк Не голосував
Андрій Карауш Не голосував
Олександр Коваль Не голосував
Віктор Красовський Не голосував
Юрій Ліпський Не голосував
Людмила Мариніна Не голосувала
Сергій Подолін Не голосував
Володимир Рашовський Не голосував
Олег Стратюк Не голосував
Юлія Шигорева Не голосувала
Роман Шустик Не голосував

Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»

Микола Добриднік Не голосував
Микола Драганчук Не голосував
Василь Кльоп Не голосував
Руслана Конощук Не голосував
Микола Кучерук Не голосував
Світлана Левицька Не голосувала
Роман Руденко Не голосував
Олександр Ткач Не голосував
Алла Черній Не голосувала

Всеукраїнське об’єднання «Свобода»

Аліна Янчук ЗА
Олексій Бучинський ЗА
Юрій Кузнюк ЗА
Володимир Ткачук ЗА
Ольга Шустік ЗА
Олександр Гомон ЗА

– Ваш проєкт рішення – декларативний. Громада області може і має це вітати, але він не дає механізму. Після цього рішення московський патріархат, осередки «русского міра» не зникнуть на Рівненщині. А мають зникнути, – каже Кондрачук. 

Нагадуємо, 27 травня Українська православна церква московського патріархату оголосила «про свою незалежність» від російської православної церкви. Це твердження активно поширювали ЗМІ.

Нещодавно ми розповідали що не так з цією «незалежністю» УПЦ (МП).

Також дивіться: Як націоналісти із громадського формування «Характерник» захищали від неіснуючих посягань хресну ходу УПЦ (МП)

Духовний фронт: як громада на Рівненщині відстоює свій храм, зайнятий православними московського патріархату

Як висловлюються представники рівненських єпархій УПЦ (МП) та ПЦУ про війну, Кіріла і перехід громад


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте