Як депутати Рівнеради сперечалися через голосування проти УПЦ (МП) і не змогли всі зібратися

У фракцію «Рівне разом» потрапили як колишні свободівці, люди, наближені до забудовника Романа Куриса, та священник московського патріархату, який раніше був у фракції «Партії регіонів»
Джерело
«Четверта влада»

«Московській церкві не місце у Рівному», – з такими словами 6-го  квітня в телеграм-каналі міського голови Рівного повідомили про позачергове скликання сесії Рівненської міської ради. На розгляд мали винести єдине питання – про припинення для УПЦ московського патріархату права користування земельними ділянками, що у власності громади Рівного.

Засідання планували розпочати о 10:00 7-го квітня, та воно не відбулося. Як та чому міські депутати не прийшли проголосувати за це рішення, а також через що сперечалися у залі, слідкувала журналістка «Четвертої влади».

09:50 ранку. Міські депутати збираються у сесійній залі. Один із них одягнений у довгу чорну рясу, з масивним золотистим хрестом на грудях. Це обранець від партії «Рівне Разом» та священник УПЦ (МП) Михайло Жаровський.

Раніше священник Михайло Жаровський приходив на сесії Рівнеради у цивільному одязі. На це голосування прийшов у підряснику і з хрестом. Ззаду біля стіни – архієпископ Рівненський і Острозький Пимен (Павло Воаят) – керуючий рівненською єпархією УПЦ (МП)

З 2003 року Жаровський – настоятель парафії храму Всіх Волинських святих Української православної церкви московського патріархату, що розташований на вулиці Євгена Коновальця у Рівному.

Цей храм – у переліку тих, у кого депутати планували забрати право користування землею.

На засідання також прийшла Валентина Ілліна, дружина одного зі священнослужителів УПЦ (МП) у Рівному, відома своєю проактивною позицією на захист церкви московського патріархату. Вона сиділа біля архієпископа Пимена.

10:10. Міський голова Олександр Третяк просить депутатів зареєструватися у системі. На робочих місцях – 19 депутатів:

Фракція «Голос»: Роман Денисюк, Святослав Клічук, Анастасія Кулакевич, Зураб Кантарія;

«Рівне разом»: Катерина Марчук, Михайло Жаровський, Світлана Марчук, Сергій Рибачок;

«Свобода»: Юрій Осіпчук, Роман Петролюк, Володимир Валявка;

«За майбутнє»: Маріян Года;

«Європейська солідарність»: Оксана Майборода, Наталія Майорова, Людмила Радчук, Тамара Тимощук, Андрій Жильчук;

«Батьківщина»: Олександр Нестерук;

«Слуга народу»: Роман Яворський.

Ще десь вийшла із залу Людмила Туровська з «Європейської солідарності».

Разом з секретарем міськради Віктором Шакирзяном та міським головою Олександром Третяком – 22.

Для того, щоб почати засідання сесії, треба мінімум 22 обранця. Але очевидно хтось із депутатів не зареєструвався, тому оголошують, що немає кворуму.

«Слуга народу», «Батьківщина», «За майбутнє» майже повністю проігнорували сесію з дражливого питання

10:15 До присутніх у залі звертається голова фракції «Голос» Роман Денисюк:

– Мені не хочеться переживати той день, коли мені буде соромно за мою громаду. Не вистачить чи одного, чи двох голосів для того, щоб ухвалити історичне рішення. Тому прохання до всіх керівників фракцій: зробіть повторний обдзвін і надайте інформацію протягом декількох хвилин, яка у нас ситуація: хто ще доходить або хто не прийде.

За хвилину підійшов до мікрофона єдиний присутній в залі депутат від «Слуги народу» Роман Яворський. Озвучив претензії, що позачергову сесію Рівненської міської ради скликали поспіхом, і його колеги з фракції «Слуга народу» через зайнятість не могли прийти.

– У мене є пропозиція перенести сесію на вівторок. Наша фракція буде у повному складі, тому що зараз всі у відрядженні, – заявляє Роман Яворський.

У суперечку з Яворським вступає депутат від «Свободи» Юрій Осіпчук.

– Поясніть мені: чому така терміновість саме сьогодні, тим більше сьогодні таке велике свято (Благові́щення у православній традиції, – ред)? – запитує у свободівця Роман Яворський.

Осіпчук опісля цього розвертається убік юриста Рівненської міськради Михайла Чепеля та питає:

– Є порушення у тому, що сьогодні зібрана позачергова сесія?

– Ні, – Михайло Чепель.

– У нас були  зібрані вчора вчасно підписи та подані для розпорядження?

– Так.

– У чому проблема, пане Романе? – це вже Юрій Осіпчук до Романа Яворського.

– Пояснюю. Наші люди у відрядженні. У вівторок наша фракція буде присутня у сесійній залі, – відповів той.

Депутатка від «Європейської солідарності» Людмила Радчук каже Роману Яворському, що про засідання її фракція теж дізналась пізно ввечері, але вони зателефонували депутатам.

Роман Денисюк просить Яворського повідомити причини відсутності депутатів його фракції, щоб це зафіксували журналісти.

– Журналіст може звернутися до кожного депутата, – каже Яворський і йде до свого робочого місця.

10:17. У залі триває активна дискусія про «безвідповідальність міських обранців».

– Ми можемо перенести засідання на годину-дві для виклику відсутніх депутатів або перенести засідання на іншу дату, – каже зі свого місця міський голова.

Після цього Олександр Третяк просить голів фракції зібратися у нарадчій кімнаті.

10:50. Міський голова, повернувся із нарадчої кімнати і оголосив:

– На жаль, деяким людям не вистачило сили характеру, волі і так далі. Згідно з регламентом, я оголошую перенесення початку сесії на 14.00 сьогодні.

Частина раннішньої і пообідньої дискусії – у короткому відео:

14:00. Кількість обранців у залі ще менша. По обіді не з’явилися депутати від «Рівне Разом» Катерина Марчук, Михайло Жаровський, Світлана Марчук, Сергій Рибачок. Натомість прийшов депутат від «Рівне разом» Василь Харковець, якого не було зранку.

Реєстрація депутатів на 14.00. Людмила Туровська з «ЄС» не встигла зареєструватися, але вона була. Зелені – присутні

Міський голова подякував тим, хто прийшов зранку та о 14-й.

– Але на жаль, як бачимо, не вистачило всім сили духу прийти і взяти участь в цьому голосуванні. Я думаю, що виборці оцінять це, – додав голова і оголосив про кілька виступів депутатів.

Розпочав свободівець Володимир Валявка:

– Це ганьба! Це ганьба! Як ставляться до своїх безпосередніх обов’язків, до громади депутати? Скажіть мені, будь ласка, де фракція «Слуга народу»? Де фракція «Батьківщина»? Де фракція «За майбутнє»? Скільки ми маємо чекати їх, щоб ухвалити важливе рішення не тільки для рівнян, а й для всієї України.

– Що, у нас така московська церква сильна, що за дві години у нас не стало фракції «Рівне разом»? Де поділася фракція «Рівне Разом»? Це в момент, коли ми кожного дня на майдані хоронимо наших хлопців, які захищають нас від москви. А ми ту що робимо з вами? Вам всім не соромно? Тим, кого немає? Це ганьба, ганьба Рівненській міській раді!

– Іншого виходу, як розпустити Рівненську міську раду, я не бачу. Бо ви в моїх очах – колаборанти. Це те саме, та сама орда, яка прийшла до нас зі сходу, – закінчив депутат Рівнеради, свободівець зі Львівщини Володимир Валявка.

Депутат Роман Денисюк опісля каже, що фракція «Голос» готова зібратися у будь-який день та час, щоб проголосувати щодо припинення права користування земельними ділянками, які використовує Українська православна церква московського патріархату у Рівному. А також запропонував проводити тестове голосування на кожному засіданні, щоб виборці знали тих, хто відсутній на сесії.

– Моя пропозиція – робити засідання на понеділок і щодня його скликати до тих пір, поки не зможемо це питання вирішити, – додав Роман Денисюк.

На засіданні присутній народний депутат від «Європейської солідарності» Олег Синютка. Його запрошують до слова

– Сьогодні питання, яке мали розглядати, не про політику. Навіть не про церкву. Це питання про країну, – заявив нардеп. – І коли йде розгляд питання, щоб видворити московських попів, під рясами яких – КГБшні погони, з України, то це питання, яке торкається кожного, – виголошує спіч Олег Синютка.

До мікрофона також підходить Роман Яворський. Знову виправдовуючи своїх колег з фракції «Слуга народу», він пропонує надалі завчасно попереджати голів фракцій про сесію.

Свободівець Юрій Осіпчук емоційно звинувачує «слуг» у саботуванні як сесій, так і комісій Рівненської міської ради.

Роман Яворський просить перед наступною сесією зібрати голів фракції. Це спровокувало ще один виступ свободівця Володимира Валявки, напівкриком він заявив Яворському:

– Ми зберемо голів фракцій тут! Вже є призначена сесія, ми просто зробимо перерву до того часу! Ті голови фракцій мали б тут сидіти, за тими столами, і ми б вже давно питання вирішили. Де ті голови фракцій?! Де ваш голова фракції, голова ОВА, який є депутатом міської ради?! (Віталій Коваль – ред.).

– Де ваші депутати на комісіях?! Не було б у вашій фракції голови ОВА, було б все ідеально, як в обласній раді. Тільки поміняли голову обласної ради, все нормально стало. І вже «ЄСівське» звернення ми приймаємо по церкві, за якого Кондрачука зняли. Що, не так, може? То майте повагу до колег. Якщо ви думаєте, що ви замотаєте це питання, то вам не вийде.

Депутати розходяться. Позачергова сесія Рівненської міської ради, яку скликали заради одного питання, не відбулася. Її переносять на 10:00 понеділка, 10 квітня.

Дивіться також: «Ваш проект рішення не дає механізму»: як Рівненська облрада приймала звернення щодо московського патріархату

Продовження теми: Як Рівнерада голосувала, щоб забрати землю в УПЦ (МП) і чому це рішення незаконне


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте