Фейсбук-боти «на службі» у кандидатів на міського голову Рівного

Для більшості кандидатів використання інтернет-ботів навряд чи допомогло, судячи з попередніх результатів виборів
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі фото зі сторінок кандидатів у фейсбук та ua.depositphotos.com

В цьому матеріалі ми описуємо, як кандидати на міського голову Рівного використовували і використовують у фейсбуку інтернет-ботів для обману виборців.

Бот – несправжній користувач соцмережі, якого створили з метою писати коментарі в чиїхось інтересах, щоб створювати хибне враження «що думають люди».

Минулого року проєкт журналістських розслідувань «Слідство.Інфо» випустив фільм «Я – бот». У фільмі розповідається, як працюють ботоферми, хто намагається створити викривлену реальність для українського виборця, вартість послуг інтернет-ботів та масштаби сірого ринку.

Радимо вам подивитися цей фільм або почитати текстову версію для розуміння, як нас дурять. Цього року журналісти отримали за це розслідування головну нагороду Національного конкурсу журналістських розслідувань.

Як ми шукали ботів

Щоб вирахувати ботів, ми перевіряли авторів неадекватних та шаблонно-хвалебних коментарів на сторінках кандидатів або під матеріалами про кандидатів у фейсбуку. А також звертали уваги на скарги та інформацію відомих нам користувачів.

Скриншот допису рівненської блогерки Ілони Скали, яка в себе на сторінці організувала обговорення різних кандидатів у міські голови Рівного, видаляючи з цих обговорень акаунти фейсбук-ботів

Користувачі фейсбуку скаржилися на ботів Віктора Шакирзяна, Віталія Германа, Юрія Вознюка. Також ми знайшли фейкові акаунти, які коментували в інтересах Олексія Муляренка та Віталія Коваля.

Найбільшу увагу приділяли дописам про діяльність кандидатів за вересень і жовтень з великою кількістю коментарів. Аналізували особисту сторінку Віталія Германа, Віталія Коваля, Олексія Муляренка. Також аналізували пости на сторінках «За майбутнє Рівного – Юрій Вознюк» та «Рівне Разом» і сторінку Віктора Шакирзяна, присвячену його передвиборчій кампанії.

Всього проаналізували:

  • близько 20 дописів на сторінці Віктора Шакирзяна та «Рівне Разом»;
  • близько 20 дописів на сторінці Віталія Коваля;
  • близько 25 дописів на сторінці «За майбутнє Рівного – Юрій Вознюк»;
  • приблизно 21 допис на сторінці Олексія Муляренка;
  • приблизно 17 дописів на сторінці Віталія Германа.

Ми нарахували під постами Віктора Шакирзяна та на сторінці «Рівне Разом» 30 фейкових акаунтів, Віталія Германа – 20, Віталія Коваля – 18, Олексія Муляренка – 14, а Юрія Вознюка – 13.

Але це НЕ означає, що ми знайшли всіх інтернет-ботів, які коментували в інтересах цих кандидатів.

Журналістка «Четвертої влади» намагалася зв'язатися з обласними штабами партій, від яких висувалися ці кандидати, але на момент публікації розслідування отримала відповідь тільки від штабу «Сили і честі».

Представник штабу обласної організації «Сила і честь» Юрій Сосюк сказав, що ботів у них немає.

– Я активно підтримую Муляренка, але я не бот. У нас немає ботів, ми активно працюємо. Люди, які з нами, це тямущі люди. Це люди, які мають ідеї і готові їх відстоювати, – повідомив журналістці «Четвертої влади» Юрій Сосюк.

Але після цієї розмови коментарі деяких ботів зникли під постами Олексія Муляренка.

Ознаки, які притаманні фейковим сторінкам у соцмережах:

  • крадені фотографії з іншої соцмережі;
  • відсутність реальних фото, власних постів, коментарів реальних людей;
  • використання стокових картинок;
  • недавнє створення профілю (або його неактивність роками);
  • перепости на сторінці через кожні декілька хвилин;
  • порожня сторінка – відсутність (або мало) друзів, інформації та публікацій у хроніці.
  • відсутність «живої стрічки» в якій людина постить щось власне і комунікує з іншими.

Хоча є й більш серйозно створені фейкові сторінки із сотнями і навіть тисячами друзів.

Боти, які люблять Віктора Шакирзяна

У соціальних мережах під постами на сторінці Віктора Шакирзяна та організації «Рівне Разом» можна побачити багато коментарів на підтримку цього кандидата і партії. Але частина з них належить не справжнім, а фейковим користувачам. Всього ми нарахували 30 несправжніх акаунтів.

Боти, які пишуть коментарі у підтримку Шакирзяна, мають дещо спільне – декілька завантажених фотографій на сторінці та активні перепости у своїй хроніці з початку вересня-жовтня 2020 року. Деякі з них оновили обкладинку ще в березні, але активність почали проявляти тільки через пів року.

Також на їх сторінках можна побачити, що вони є в друзях один у одного.

Скриншот допису на сторінці «Рівне Разом»

А ось коментарі під цим постом:

Скриншот з коментарями ботів

Знайомтеся – це «Софія Микитюк», вона активна прихильниця Віктора Шакирзяна. У своєму профілі «жінка» вказала, що мешкає в Рівному. Але її профіль вигаданий.

Для того, щоб перевірити звідки боти взяли свої фото, ми шукали у заблокованому російському Яндексі через VPN (віртуальну приватну мережу). Фото менш вигадливих ботів можна знайти через пошук фото в Гугл.

Ми перевірили фотографію, яка завантажена в акаунт як нібито фото його власниці Софії Микитюк. Перший пост на сторінці вона зробила 25-го вересня 2020-го. Інформація про кількість друзів на сторінці відсутня.

Ось цей профіль:

Скриншот з фейкового профілю

А ось ця фотографія – на російських сайтах:

А ось посилання на сайти з цим фото

«Вікторія Павлюк» – ще одна ботка, яка активно коментує пости кандидата у мери. Вона має 157 друзів. Перший пост зробила 2-го жовтня, оновивши фото профілю.

Ось її акаунт:

Скриншот з профілю, підписаного як Вікторія Павлюк

Ми з’ясували, що дівчина з фото – з Челябінська, і в російській соцмережі «Вконтакте» підписана як Катя Печьонкіна:

Ось фото, яке було вкрадене з російського сайту

Після виборів ми помітили, що профіль Вікторії Павлюк перейменували на Софію Микитюк.

Ось як зараз виглядає її акаунт:

Назву профілю одного фейкового акаунту змінили на назву іншого несправжнього профілю. Фейковий акаунт постить чимало новин телеканалу, який перед виборами придбав Роман Курис – кум Віктора Шакирзяна і один зі спонсорів його політичної кампанії

«Оленка Хижняк» – наступна прихильниця цього кандидата. На її сторінці дуже підозрілими є перепости, які зроблені через кожні декілька хвилин. Олена має 55 друзів. Вона оновила фото обкладинки 25-го березня, а активно робити дописи почала з 2-го жовтня. До речі, її вказане прізвище – як у одного із кандидатів у депутати міської ради від команди Віктора Шакирзяна Олега Хижняка.

Так виглядає профіль цієї «жінки»:

Скриншот з фейкової сторінки Оленки Хижняк

Ми знайшли справжній акаунт жінки, яку звуть Альбіна Гізатулліна. Вона мешкає в Уфі. На сторінці Олени Хижняк обрізане фото Альбіни. А ось фотографія з цього профілю на інших сайтах:

Скриншот з фотографією «Оленки Хижняк» – з російського сайту

«Наталія Висоцька» – ще один бот, який залишає коментарі на підтримку Віктора Шакирзяна. Перший пост зробила 11 вересня 2020 року. Має 445 друзів. А ще використовує крадені фотографії, які ми знайшли у іншій соцмережі.

Скриншот з несправжньої сторінки «Наталії Висоцької»

Ми знайшли ще 2 профіля з таким самим фото. Це Ольга Свердлова з Новосибірська та «Анастасія Граніна» з Одеси. Ольга Свердлова завантажила фото ще у 2013 році, перший допис на сторінці зробила у січні того ж року.

А от дівчина з Одеси завантажила фото у 2014 році, перший допис зробила у листопаді того ж року. Проаналізувавши її акаунт робимо висновок, що її профіль теж несправжній.

Скриншот сторінки Ольги Свердлової, яка мешкає у Росії
А ось ще один фейковий профіль з тим самим фото

«Назар Федорчук» теж активно висловлюється на підтримку кандидата в мери. Свій перший перепост зробив 7-го вересня, а обкладинку оновив 13-го квітня. На його сторінці можна побачити, що він має 258 друзів.

Так виглядає цей профіль:

Скриншот з фейкової сторінки «Назара Федорчука»

Але насправді це фото Дмитра Сухарєва з Новосибірська.

Скриншот зі сторінки Дмитра Сухарєва

Ще один профіль з ознаками бота ми знайшли під дописом у групі «Наше Рівне», у якому йшла мова про те, що за попередніми підрахунками ймовірними кандидатами у другому турі виборів міського голови Рівного стануть Олександр Третяк і Віктор Шакирзян.

Ось цей допис:

Скриншот допису в групі «Наше Рівне»

Жіночий бот «Ірина Ващук» активно захищає Віктора Шакирзяна під цим дописом і критикує його опонента:

Скриншот з коментарями фейкового профілю

У «Ірини Ващук» понад 2 тисячі 500 друзів. Але ми припускаємо, що її профіль несправжній, бо активність на сторінці почалась з 28-го серпня 2020-го. Фотографій всього дві.

На своїй сторінці вона робила по 10 перепостів за хвилину і стрічка не «жива». Також вона вказала місце роботи де вона насправді не працює.

Так виглядає профіль Ірини Ващук

Боти «з яйцями»

На сторінці кандидата в мери від партії «Перемога Пальчевського» Віталія Германа також активно коментують його дописи. Ми з'ясували, що 20 фейсбук-профілей мають ознаки ботів. Про 5 найактивніших з них розповідаємо далі.

Ось пост, на якому один з користувачів відмітив кандидата. Ми зафіксували, що під ним залишили коментарі з фейкових акаунтів.

Скриншот посту на сторінці Віталія Германа
Скриншот коментарів під цим постом

«Настя Крайчинська» – одна з прихильниць Віталія Германа. Але її профіль порожній, є тільки дві фотографії, завантажені 15-го квітня.

Скриншот з фейкової сторінки Насті Крайчинської

А це фото ми знайшли на сторінці з Кірова, Катерини Фоміних:

Ось звідки взяли фото для фейкового акаунта
Скриншот зі сторінки Катерини Фоміних

Ще одна постійна прихильниця кандидата на пост міського голови Рівного – «Ольга Тарасюк». Її профіль також порожній, там немає ні дописів, ні друзів.

Є тільки 2 фото, які завантажені 14-го квітня.

Скриншот з фейкової сторінки

А ось сторінка росіянки Любові Пешніної, де ми знайшли ці фотографії:

Скриншот зі сторінки Любові Пешніної
Ще один скриншот зі сторінки Любові Пешніної, на якому можна побачити фото з фейкового профілю

«Олександра Мигалатюк» також постійно коментує дописи Віталія Германа.

Скриншот з фейкової сторінки

Але і її фото ми теж знайшли на російських сайтах:

Ось посилання на справжню власницю фото
Скриншот зі сторінки Єкатеріни Гусєвой з фото, яке вкрали для фейкового акаунту

Ще одна несправжня сторінка ніби належить «Олені Войтюк». У неї порожній профіль, де немає ні дописів, ні друзів. Є дві фотографії, які завантажені 14-го квітня.

Але насправді фото з цього профілю вкрадене.

Скриншот з фейкової сторінки Олени Войтюк

Ось справжня сторінка жінки з цих фото:

Насправді жінка з цих фото – Ганна Турунова. Мешкає вона у Кірові, Росія
Скриншот зі сторінки Ганни Турунової.

Ще одна жінка, яка активно коментує дописи Германа – «Оксана Грищенко». Її профіль теж фейковий. Перший допис вона зробила 14-го квітня, оновивши фото профілю. Інформації про друзів на сторінці немає.

Скриншот фейкової сторінки
А ось це фото з посиланням на російські сайти

Жінкоботи Олексія Муляренка

Під постами про діяльність кандидата в мери Рівного від партії «Сила і честь» Олексія Муляренка ми знайшли 14 акаунтів з ознаками ботів. Більша частина ботів використовує фото моделей, а не фотографії зі сторінок реальних людей.

Під цим постом ми зафіксували найбільшу кількість коментарів з несправжніх профілей

А ось коментарі під ним:

Скриншот з коментарями ботів
Ще один скриншот з коментарем бота

Ми помітили, що після виборів пропав коментар з фейкової сторінки Валентини Величко, а її профіль у фейсбуці ми більше знайти не можемо.

Аналогічна ситуація після виборів склалася з коментарями ще 4-х ботів під іншими дописами Олексія Муляренка.

Ось як зараз виглядають коментарі під цим постом:

Скриншот, на якому видно, що коментаря одного бота вже немає

Нижче ми розповідаємо про ці фейкові акаунти.

Це профіль «Lina Wasko», яка активно коментує дописи Муляренка. У неї є 268 друзів, а перший допис на сторінці – 10 вересня, оновлене фото обкладинки.

Але ми з'ясували, що цей акаунт має ознаки бота, бо реальних фото на сторінці немає.

Скриншот профілю Lina Wasko. В українській мові прізвище кандидата відмінюється – мало би бути «...за МуляренкА»
А ось посилання на картинку з профілю бота

Ще один бот жінки, який активно коментує дописи – «Anna Krovskyh». У неї на сторінці теж немає реальних фото. Має 284 друзів, а перший допис зробила 10-го вересня, оновивши фото профілю.

Скриншот профілю з ознаками фейкового акаунту
Ось посилання на фото, яке використали для створення фейкового профілю

Наступна прихильниця Олексія Муляренка – «Anzhelika Vlasenko». Має 262-х друзів, але справжніх фото на сторінці немає.

Перший допис – 10-го вересня – оновлення фото профілю.

Скриншот несправжнього акаунту
А ось посилання на картинку з профілю

Бот «Валентина Величко» має реальну фотографію, але вона належить іншій дівчині. Має 2-х друзів, перший допис зробила 9-го вересня, оновивши фото профілю.

Скриншот фейкового профілю
А ось ці фото на інших сайтах

«Ольга Казменко» теж підтримує Олексія Муляренка та активно коментує його дописи. Має 283 друзів, перший перепост 7-го вересня. Фотографію профілю завантажили 3-го липня.

Насправді це фото належить австралійській фотомоделі.

Скриншот з фейкової сторінки з фото австралійської фотомоделі
А ось фотографії автралійської фотомоделі Міранди Кер

Ще одного бота, який виступає на захист Олексія Муляренка ми знайшли під дописом у групі «Рівне. Твоє місто».

Скриншот допису про Олексія Муляренка

А ось коментар бота Злати Кравець:

Скриншот коментарів під цим дописом

«Злата Кравець» має понад 2 тисячі друзів, а перший допис зробила ще 15-го травня 2019 року, оновивши фото профілю. Але фотографії дівчини ми знайшли у акаунті киянки Ольги Остапчук. Фотографії дівчина завантажила раніше за Злату Кравець.

Ось як виглядає профіль Злати Кравець:

Скриншот фейкового профілю

А ось фотографії Ольги Остапчук:

Скриншот профілю Ольги Остапчук

Чоловікоботи Юрія Вознюка

На сторінці, присвяченій діяльності кандидата в мери Рівного від партії «За майбутнє» Юрія Вознюка, ми зафіксували 13 профілей з ознаками ботів. Про 5 з них розповідаємо нижче.

Скриншот допису на сторінці «За майбутнє Рівного – Юрій Вознюк»

Під цим постом ми помітили найбільшу активність ботів.

Скриншот коментарів під цим дописом
«Ксюша Петрик» – ще один бот
А ось тут є ще два бота – «Микита Вовк» та «Петро Мамчур»

Юрія Вознюка підтримували у коментарях у більшості реальні люди, але ми знайшли акаунти з ознаками ботів, які теж залишали коментарі у підтримку цього кандидата.

Це «Богдан Костевич», на скриншотах можна побачити, що під одним постом він залишив декілька коментарів. Але фото з його акаунту крадені. Насправді це хлопець з Самари, Богдан Міловідов.

Богдан Костевич закрив список своїх друзів. Перший допис зробив 20-го серпня, оновивши фото профілю.

Скриншот сторінки з підписом «Богдан Костевич» із критикою конкурента Юрія Вознюка – Віталія Коваля

А ось реальна сторінка чоловіка з цього фото:

Скриншот сторінки Богдана Міловідова
А ось фотографії, які використовує бот

Наступний прихильник Юрія Вознюка – «Микита Вовк». У хлопця є 539 друзів, перший перепост він зробив 10-го вересня.

Але ми з'ясували, що фото його профілю крадене, а сторінка несправжня.

Скриншот фейкової сторінки «Микити Вовка»

А ось посилання на це фото:

Посилання на сторінку звідки використали фото

У підтримку кандидата висловлювався і «Петро Мамчур». У нього найбільша кількість друзів серед ботів – 3 тисячі 630. Перший перепост зробив 17-го серпня.

Але ми з'ясували, що фото належить лікарю, який мешкає в Росії.

Скриншот зі сторінки бота
Посилання на фотографію реальної людини

А цей акаунт виглядає дуже підозріло. Належить він ніби «Ксюші Петрик», але на сторінці немає реальних фото. Виглядає профіль як спеціально створений для агітації за Юрія Вознюка, бо у хроніці лише перепости зі сторінки «За майбутнє Рівного – Юрій Вознюк».

Інформації про кількість друзів на сторінці немає. Перший перепост зроблений 11-го вересня.

Скриншот сторінки з ознаками несправжнього акаунту
Скриншот з посиланнями на картинку з фейкового профілю

«Світлана Кузьменко» має 247 друзів. Перший допис жінка зробила 21-го серпня, оновивши фото профілю. Але ми знайшли фото з її профілю на інших сайтах.

Скріншот фейкової сторінки
Посилання на фото на російських сайтах

Ботолюбителі «Слуги» Віталія Коваля

Під дописами на сторінці кандидата від партії «Слуга народу» Віталія Коваля ми нарахували 18 ботів. Про 5 з них ми розповідаємо нижче.

Під постами цього кандидата проявляють активність боти, які зареєструвалися у соцмережі декілька років тому.

Скриншот допису сторінки Віталія Коваля
Скриншот з коментарями ботів

А ось ще один допис Віталія Коваля:

Скриншот зі сторінки Віталія Коваля
Скриншот коментарів під цим дописом

«Olena Ponomar» активно коментує дописи Віталія Коваля. На її сторінці є декілька фотографій, вона має понад 400 друзів. Перший допис дівчина зробила 15-го січня.

Але ми знайшли її фото на російських сайтах.

Скриншот фейкової сторінки
А ось це фото з посиланням на російські сайти

А от «Iryna Kryliv» перший допис на сторінці зробила 31-го серпня 2018 року. У неї є 572 друга. Але фото на її сторінці належать дівчині, яка мешкає в Росії.

Фото Iryna Kryliv завантажила пізніше, ніж росіянка.

Скриншот фейкової сторінки

Ці фото насправді належать Катерині Земсковій, яка мешкає в Іваново.

Ось її профіль:

Скріншот сторінки Катерини Земскової
Ще один скриншот зі сторінки Катерини Земскової
Фотографії жінки, які викрали

Ще одна ботожінка активно коментує дописи кандидата. Це «Vicoria Pruchepa», вона має 346 друзів, а перший допис на сторінці зробила 11-го вересня.

Але ми знайшли фото з її профілю у іншій соцмережі.

Скриншот несправжнього акаунту

А ось профіль справжньої дівчини:

Скриншот профілю дівчини з фото
Фото Ірини, чиї фото були вкрадені

«Pavlo Nestor» зробив на сторінці перший допис у лютому 2017 року. Має 825 друзів. Але ми знайшли хлопця з іншим ім'ям, який мешкає у Білорусі. Його звати Вадим Шведов.

Фотографії «Pavlo Nestor» завантажив 9-го жовтня 2020 року. Ті ж самі фото є у мешканця Білорусі, але вони завантажені ще у 2016 році.

Скриншот несправжнього акаунту

А ось профіль хлопця, фото якого були вкрадені:

Скриншот профілю Вадима Шведова
Ось фотографії, які були вкрадені

«Alla Antonenko» – ще одна прихильниця Віталія Коваля. Її коментарі можна побачити під постами кандидата на пост міського голови. Але її профіль виявився фейковим.

У жінки 58 друзів, а перший допис вона зробила 28-го вересня, оновивши обкладинку.

Скриншот фейкового акаунту

Насправді жінку з фото звуть Ганна Луканіна.

Ось посилання на її профіль:

Ці фото належать жінці з Росії

Сподіваємося, що ця публікація змусить вас звертати вагу на коментаторів у фейсбуку і з'ясовувати, хто з них має ознаки інтернет-ботів, а також покаже, за кого мають виборців різні політики.

Дивіться продовження: Нерівний двобій: кого з кандидатів у мери Рівного підтримує більше фальшивих фейсбук-користувачів


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте