Молитва для СБУ: як священику УПЦ (МП) з Острога ще раз вручали підозру у злочині

Підозрюваний у злочині священик УПЦ (МП) Віктор Земляний
Джерело
«Четверта влада»

Близько півсотні людей зібралися під стінами Управління Служби безпеки України у Рівненській області. Серед них до 20-ти священнослужителів. Решта – парафіяни. Більшість – із Свято-Воскресенського храму УПЦ Московського патріархату в Острозі. Молилися.

Що і як відбувалося під стінами УСБУ з'ясовувала «Четверта влада».

Біля будівлі УСБУ у Рівному зібралися священики Московського патріархату та прихожани Свято-Воскресенської церкви з Острога, чекають, коли після допиту вийде священик Віктор Земляний

Понеділок, по 15.00. Перехожі час від часу зупиняються на тротуарі біля будівлі Управління СБУ, перепитуючи – що відбувається. Хтось затримується надовше. Хтось йде собі далі.

Біля СБУ на вулиці Відінській моляться. І чекають, поки вийде священик Віктор Земляний – настоятель Свято-Воскресенського храму УПЦ (МП) в Острозі.

З 2015 року він – керівник відділу із забезпечення безпеки релігійних громад УПЦ, який займається врегулюванням конфліктних ситуацій.

Віктора Земляного і ще 14 священиків почали викликали на допити в СБУ ще з грудня 2018 року. Чому саме – ви можете прочитати у матеріалі «Як і чому слідчі УСБУ Рівненщини допитують священиків: подробиці».

Також правоохоронці провели кілька обшуків, зокрема в оселі Віктора Земляного.

А навесні цього року йому оголосили про підозру у двох злочинах.

За частиною 1 статті 300 Кримінального Кодексу України – «Ввезення, виготовлення або розповсюдження творів, що пропагують культ насильства і жорстокості».

Покарання за такий злочин – штраф до 2-х тисяч 550-ти гривень або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років, з конфіскацією творів, що пропагують культ насильства і жорстокості, засобів їх виготовлення та розповсюдження.

І за  частиною 3 статті 161 Кримінального Кодексу України – «Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності або ставлення до релігії».

Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, які були вчинені організованою групою осіб або спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від двох до п'яти років.

Також Віктор Земляний відомий тим, що його коментарі щодо міжконфесійних конфліктів та спорів транслюють у російських пропагандистських ЗМІ.

5-го серпня священика ще раз викликали в СБУ.

Фото надала Валентина Ілліна, яка назвалася представницею прес-служби Рівненської єпархії УПЦ

Ти хто така, мала?!

Жінка у хустці із натовпу молільниць смикає за рукав перехожу, усміхається тій і щось розповідає. Однак та, трохи послухавши, іде геть.

Підходжу, щоб сфотографувати людей.

– Ти хто така, мала?! – агресивно вигукує до мене жінка старшого віку.

– Я журналістка.

– А, ну тоді перепрошую. 

Зупиняюся біля іншої жінки років 35-ти. Вона стоїть позаду. Запитую, за кого молиться і чому тут? Підозріло на мене дивиться. На запитання звідки вона і як її звати, ніяковіє.

Потім запитує, чи я її буду записувати, на диктофон говорити відмовляється. Поки спілкуюся з нею, за моєю спиною з'являється чоловік в джинсах і темно синій футболці, в чомусь схожому на тюбетейку і з хвостом волосся ледь не до пояса. Каже, що після допиту вийде адвокатка Земляного і надасть інформацію.

Пояснює, що зібралися тут, аби своєю молитвою захистити отця Віктора і стоятимуть тут до тих пір, поки той не вийде з СБУ.

Люди стоять під УСБУ більш як пів години

А почему Путин нас убивает? А наши что, не убивают?

До людей підходить жінка і починає розпитувати, що відбуваєтся.

Отримавши відповідь каже:

– То все той Томос винний. Це він людей стикає лобами.

– А чого Москва, чого Путін убиває нас? – з такими словами підходить ще одна літня жінка.

– А чого це Путін убиває? – з викликом запитує жінка, яка висловлювалася проти Томосу.

– Мало вам синів, що повбивали, мало жертв?

– А почему Путин нас убивает? А наши что, не убивают? – переходить на російську її опонентка.

– А хто до нас прийшов? Чи це ми прийшли у Москву, чи москаль прийшов сюди убивати нас? Оце все, що відбувається на Донбасі…

– Все это в Москве сделали?

– А де? І Кирил мовчить, слуга Божий. 

– А при чем здесь Кирилл?

– Як при чому? Він же ж слуга Божий. Чого ж він не стане і не засудить Путіна? Не припинить цієї ворожнечі?

Врешті жінки не витримують і розходяться у різні боки.

Пізніше обурюється ще одна жінка, збиваючись з української мови на російську.

– Я без сліз не можу говорити про тих хлопців-АТОвців. І це лайно стоїть тут зараз за що? Що там убивають наших хлопців? Хай би поїхали б туди самі, або своїх синів туди відправили. Або поїхали у Клеванський госпіталь, де безрукі, безногі, без вух.

Знаєте, я працюю в лікарні. І мені дають 14 днів на лікування там. І я там десять днів побуду і просто впадаю в розпач. А це лайно тут стоїть за що?

Люди тримають плакати мовчки. На контакт із журналістами не йдуть

Ми не хочемо, щоб зазіхали на наше

– Те, в чому звинувачують отця Віктора – це зовсім безпідставні звинувачення, нісенітниці, – каже вікарій Рівненської єпархії УПЦ (МП) єпископ Дубенський Пимен.

Єпископ Дубенський Пимен скаржиться на тиск з боку СБУ, а всі претензії називає безпідставними

– Хочуть інкримінувати розпал міжрелігійної ворожнечі. Хоча, цей розпал був насаджений державною владою через Православну Церкву України. Ми ні до кого не йшли відбирати храми і ніколи не зазіхали на чуже.

Зокрема, коли забирали у нас храми. Мало не помер один священик у П'ятигорах, він онкохворий, там його достатньо потузали. Він мало не помер. Його два рази забирала швидка.

– Чому тих людей не питають, хто це робив? Отець Віктор працює над тим, щоб якось зменшити міжконфесійну ворожнечу.

– Таких людей, які говорять правду, їх просто зараз притягають до кримінальної відповідальності. Або хочуть їм щось надумати й інкримінувати. 

– Обшуки, неодноразові допити – це постійний тиск на людину, на сім'ю.

– Постійно викликають наших священиків. Особливо проявляють зацікавленість до отця Віктора Земляного. І роблять беззаконня, яке почала минула влада, екс-президент, який у цілях своєї політичної кар’єри створив Томос. І зараз немає сенсу говорити, що у світі це не визнано ніким, – каже єпископ Дубенський Пимен. 

Натомість Інтернет-ЗМІ, яке спеціалізується на спростуванні неправдивої інформації «Стоп Фейк», доводить, що твердження «Більша частина православного світу вже НЕ визнала ПЦУ» – неправдиве. І поширюють його проросійські ЗМІ в Україні.

Єпископ Дубенський Пимен вважає, в СБУ безпричинно викликають на допити.

– Викликали багато інших священиків на допити, у тому числі і мене. Ми діємо згідно законодавства, і просимо, щоб і до нас діяли згідно законодавства. 

– Згідно із Конституцією України, кожна людина має право віросповідання і сама обирає у яку церкву ходити. Церкви Московського патріархату не заборонені в Україні. Кому підпорядковуватиметься церква, вирішують тепер парафіяни двома третинами голосів. Все демократично. В чому ви вбачаєте загрозу? – журналістка.

– Ми не хочемо, щоб зазіхали на те, що наше. Наших вірян неодноразово, буває, залякують. Буквально кілька місяців тому це були і державні службовці, той самий [екс-голова Рівненської ОДА Олексій] Муляренко, який підписав перереєстрації храмів просто на рівному місці, без згод общин.

Це були і на місцях державні службовці. Людям в селах ставили умову: або ти будеш мати роботу, або ти не будеш мати роботу. 

У грудні 2018-го року президент Петро Порошенко підписав закон з довгою назвою:

«Про внесення змін до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» щодо назви релігійних організацій (об’єднань), які входять до структури (є частиною) релігійної організації (об’єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України».

Згідно із законом, визначено права релігійних громад церков, центр яких знаходиться закордоном.

Держава визнає право парафії на її підлеглість релігійній організації, центр (управління) якої знаходиться за межами України.

Тобто релігійні організації Московського патріархату зможуть і надалі продовжувати свою діяльність, але для цього у своєму Статуті або у додаткових документах мають обов'язково вказувати, кому вони підпорядковуються. 

Для того, щоб перереєструвати статути, парафії церков Московського патріархату повинні змінити свої назви згідно до закону, ухваленого у грудні 2018-го року. Якщо ж цього не зробити, перереєстрація не відбудеться і її діяльність вважатиметься незаконною.

Прокуратура уточнила підозру у вчиненні злочину

Трохи більш, як за годину після початку допиту, з приміщення УСБУ виходить Віктор Земляний та його адвокатка Раїса Приходько.

Священик Віктор Земляний розповів, що йому інкримінують

– Кажуть, що розпалювання міжконфесійної ворожнечі здійснювала невстановлена група осіб. Що мої записи, мої інтерв'ю, які я давав, говорив про те, що гоніння, що розкольники переслідують сьогодні святу православну церкву, забираються в храми, – оце сьогодні вбачають, як злочин, – каже Віктор Земляний.

Віктор Земляний з неохотою дає дозвіл на фото, зауваживши, що не любить, коли його фотографують надто близько, просить робити це здалеку

– А те, що били людей, забирали храми, чинили насилля, то це сьогодні не злочин. І підозру мені вручили, коли я прийшов.

– Мене викликали, слідчий коротко допитав. Перетелефонував заступник прокурора до мого адвоката, Ільящук (Тарас Ільящук – заступник прокурора Рівненської області – авт.), який сюди бігом прибіг. І не СБУ вже, а прокуратура вручила мені підозру. Тобто – це повний абсурд.

– Факти, які зазначені у підозрі, не відображають обставин, які дають можливість притягувати до кримінальної відповідальності Земляного. Документ містить недоліки. Неоднозначні недоліки, які не можуть бути законними. Тому кримінальні правопорушення будемо оскаржувати у судовому порядку, – повідомила адвокатка Раїса Приходько.

Які саме недоліки вона вважає незаконними, Раїса Приходько відмовилася пояснити.

В Управлінні СБУ щось розповісти з цього приводу теж відмовились.

– Це звичайна процесуальна дія, уточнююча підозра. Він вже на той час мав статус підозрюваного. Кримінальний процес передбачає зміну раніше повідомленої підозри. Просто це були уточнення по тих же обставинах, – каже заступник прокурора Рівненської області Тарас Ільящук.

Щось більше прокурор пояснити відмовився.

Якщо те, що ми робимо, вам подобається, і ви вважаєте це важливим, ви можете підтримати «Четверту владу». Щоб ми мали можливість працювати ще краще і охоплювати більшу кількість тем. Зробити це можна ТАКИМ ЧИНОМ.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте