Потопи у Рівному частішатимуть: які наслідки і як з цим боротися

Вулиця біля рівненського драмтеатру
Джерело
Фото Анатолія Похилюка

26-го липня Рівне накрила злива. І хоч шалений дощ тривав лише з півгодини, такої кількості опадів рівняни не бачили давно. Затопило дороги, тротуари, автівки. Води місцями було по коліна, а на дорогах ще глибше. Люди роззувалися і йшли босоніж.

Рівняни масово діляться у соцмережах відео та фото наслідків зливи.

Ось як по коліна в воді у центрі Рівного опинилася журналістка «UA:Рівне» Ольга Підгородецька:

Ось як на водойму перетворилася вулиця Шевченка:

Фото Ольги Щербатої

А ось що робилося біля піцерії «Метро» на Чорновола:

Фото Вікторії Позняк

Ще вулиця Чорновола у центрі:

Фото Денис Техно

Ось що робилося на вулиці Пересопницькій:

Фото Olya Korsiuk

Водовідведення, а точніше його відсутність на Костромській-Пухова:

Скрін-шот з відео Ірини Лех

Телеканал «UA:Рівне», на своїй фейсбук-сторінці поширив відео ще одних неочікуваних наслідків зливи:

«UA:Рівне» також оприлюднив кілька фактів про наслідки сьогоднішньої зливи:

станом на 15:40 у Рівному рятувальники витягли 43 автомобіля, які затопило дощем.

  • речник ГУ ДСНС Дмитро Мельник повідомив, що підтоплено, зокрема, обласні музей та архів, а також перинатальний центр.
  • заступник начальника УЖКГ Рівного Володимир Лапюк прокоментував наслідки зливи так: «На наше все місто, на триста з лишнім кілометрів вулиць, всього 29 кілометрів каналізацій і то та, яка робилася в незапам'ятні часи. Місто розбудовується, площі заасфальтовані збільшуються. Вода раніше хоч в грунт входила. Зараз іде по твердому покриттю до зливових. І де вона має діватися? Просто пропускна спроможність цих труб, які клали колись, не справляються»
  • станція в аеропорту показала 13 міліметрів опадів, а показник від 15-ти міліметрів означав би, що випала півмісячна норма (метеостанція Сарни не зафіксувала опадів, у Дубно зафіксували 2 міліметра. У Хмельницькому показник – 16 міліметрів).
  • на околиці Рівного на метеостанції злива була меншою, а у середмісті цей показник, скоріш за все, вищий, проте у Рівному кількість опадів не міряють.
  • завтра місцями будуть короткочасні дощі, а наступні дні – потепління до +32 та без істотних опадів.

«Четверта влада» вже неодноразово писала до яких наслідків призводить відсутність у Рівному роздільно фекальної та зливової каналізації. Підтоплення міста – один з таких наслідків. 

Покращення не буде, – міський голова

Ми попросили міського голову Рівного Володимира Хомка розповісти чи є шанси цю ситуацію виправити. Володимир Хомко вважає що найближчих років 30-50 цю ситуацію кардинально змінити не вдасться.

Міський голова Рівного Володимир Хомко вважає, що найближчі кілька десятків років проблему із підтопленням міста після сильних злив вирішити не можливо. Фото з архіву 2017-го року

– Підтоплення відбувається однаково у всіх містах України. А рівень підтоплення залежить не від того, скільки продовжується дощ, а від того, яка інтенсивність опадів. Якщо опади не інтенсивні, опади можуть бути три дні – каналізація справляється.

На момент коли ми телефонували міському голові, всі каналізаційно-насосні станції були переповнені, не було куди відкачувати воду. 

– Іншої каналізації зливової у місті немає. В центральній частині зливової немає. Я вас запевняю, і не буде в найближчі 50 років. Те саме у Луцьку. Каналізацію у свій час збудували під стару частину міста, за Польщі. 

Зливова каналізація, за словами міського голови, відрізняється від звичайної фекальної тим, що там не проходять труби малого діаметру.

– От бачите, така кількість опадів випала, труби повинні бути щонайменше метр у діаметрі. Ну, 50 сантиметрів-метр. Це треба все місто розрити і скласти поруч ці труби. І вони повинні бути зі спеціальним уклоном. Їх не можна зробити вище чи нижче. 

– Питання не в технічному виконанні. Технічно це ще можна було б якось зробити. Мова йде про сотні мільйонів гривень. Тому ні в Луцьку, ні в Житомирі, ні в інших містах в найближчий час не з’явиться зливова каналізація. Це погано, бо підтоплює і створює незручності. Але поки що так буде. 

– Коштів таких ні у держави, ні у міст, ні в області немає, щоб все це зараз зробити. Той, хто при владі – виправдовується. Той, хто йде до влади – критикує. А потім міняються місцями.

– Я вже у 61-му році бачив, як затоплювало. Я жив у будинку по вулиці Степана Бандери, 18-А.

– Це нічого доброго у цьому немає, я це не виправдовую. Я кажу реальні речі і не займаюся популізмом. Якісь речі локальні – можна дещо підправити. Але в цілому змінити ситуацію в центральній частині міста не вдасться найближчим часом. Найближчі 50 років... ну 30, не хочу на п’ятдесят забігати, бо може економіка почне розвиватися і ми станемо багатими.

Як можна боротися із підтопленнями

Кандидатка технічних наук, містопланувальниця Ольга Шевчук захищала дисертацію, яка стосується проблем з водовідведенням у Рівному.

Вона каже, що наразі однією з причин такого сильного підтоплення стає зміна клімату. І це відбувається не лише у нас, а й у інших європейських країнах. Але там цьому протидіють.

Кандидатка технічних наук Ольга Шевчук вважає що є ряд заходів, які навіть без запровадження окремої зливовї каналізації могли би покращити водовідведення зливових потоків у Рівному. Фото з особистої Фейсбук-сторінки Ольги Шевчук

– Можна знайти повідомлення у пресі, що затопило Берлін, Копенгаген. В них теж трапляються такі аномальні дощі, коли випадає восьмимісячна норма опадів. І вони перші від цього страждають.

Це саме пов’язано зі змінами клімату, коли можуть дуже довго бути засухи. І є всього кілька днів у році, коли лише за один день випадає місячна норма опадів і, відповідно, створює незручності і збитки.

За словами експертки, частина країн Європи, хоча вони мають більш розвинену систему зливової каналізації, прийшли до того, що для таких аномальних опадів лише зливової системи недостатньо. Вони проводять різні додаткові програми (у кожній країні це по-різному).

Наприклад, у Берліні піклуються про те, щоб була максимальна кількість будівель із зеленими дахами, створюють штучні водойми, щоб у них збирати дощі під час опадів.

Різні там пористі покриття використовують, де це можливо. Це може бути від якоїсь тротуарної доріжки від парку, до парковки з водопроникними решітками.

На цьому відео можна подивитися як з повенями бореться Берлін:

У Голандії є досвід використання підземних резервуарів.

Тобто є площа з заглибленням, яка призначена для того, щоб там спортивні заходи відбувалися, стрітбол чи щось таке, а коли сильні зливи, то це заглиблення заповнюється водою і стає таким басейном, звідки пізніше вода відходить в дощову каналізацію.

Ще одна причина збільшення підтоплень –  постійне зростання водонепроникних поверхонь: місто забудовується, замощуються нові додаткові поверхні. А в нашому місті ще й дуже часто в нових районах зовсім відсутня зливова каналізація.

– Або ті будинки, які будуються, вони мають підключення до того, що вже є у міста. А це – додаткове навантаження.

– Проблему таких злив, як оце були, не можна вирішити тільки шляхом будівництва зливової каналізації, – вважає Ольга Шевчук.

– Треба так само передбачати якісь додаткові заходи. Один з таких – садити більше дерев. Вони так само можуть акумулювати більшу кількість опадів.

Одним із заходів також може бути створення вздовж доріг зелених траншей, які йтимуть між проїжджою частиною та тротуаром.

– Воно привабливо виглядає і як елемент благоустрою, разом з тим виконує роль губки, яка накопичує воду під час дощу, – каже експертка.

В санітарних нормах Міністерства охорони здоров’я вже є вимоги щоб клумби на пішохідних частинах знаходилися нижче рівня доріжки.

– Ми про це постійно говоримо, що це має бути нормою у Рівному, що так потрібно облаштовувати. Бо ця вода з тротуарів – чиста, і її можна скидати на газони, а не створювати додатковий стік на проїзну частину.

За словами Ольги Шевчук, вартість резервуару на воду, який можна було би зробити на перехресті Бандери-Чорновола (неподалік входу у парк Шевченка, там де постійно підтоплює) – близько 5 мільйонів гривень.


Якщо те, що ми робимо, вам подобається, і ви вважаєте це важливим, ви можете підтримати «Четверту владу». Щоб ми мали можливість працювати ще краще і охоплювати більшу кількість тем. Зробити це можна ТАКИМ ЧИНОМ.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте