Територія небезпеки: як влада дозволяє забудовникам обдурювати покупців квартир

І які це має наслідки для мешканців новобудов у Рівному

Над програмою працювали журналістка Ольга Підгородецька, продюсерка Марта Дмитришин, оператор-монтажер Владислав Мартинчук

Коли ви обираєте житло, чим ви керуєтесь? Місцем, де розташований будинок, плануванням квартири, ціною. А чи знаєте ви наскільки важливо знати, яка у нього прибудинкова територія? Адже це питання не лише комфорту, але й безпеки. І якщо забудовники вам показують яскраві проєкти, це не означає, що в реальності буде все як намальовано.

Ми з'ясовували чому діти в деяких новобудовах у Рівному регулярно потрапляють під автівки, і чому обіцяна забудовником картинка гарного двора залишається картинкою.

Збиті автівками у «Набережному кварталі»

Вулиця Соборна 285-А – житловий комплекс «Шоколад». Тут 20-го липня цього року на інкасаторському авто збили дворічного хлопчика, який раптово вибіг на дорогу з-за припаркованих машин. Дитина потрапила до лікарні. Батьки відмовились коментувати подію і розповісти про стан сина.

Неподалік житлового комплексу «Шоколад» на вулиці Соборній 285-А автівка збила дворічного хлопчика

– Дорожньо-транспортна пригода сталася поблизу будинку на вулиці Соборній, – розповідає деталі начальник відділу безпеки дорожнього руху управління патрульної поліції Рівненської області  Сергій Коханюк.

З патрульним поліцейським Сергієм Коханюком ми спілкуємось про дотримання правил безпеки руху поблизу багатоповерхівок, біля яких сталися ДТП

– Там необхідно  розглядати питання забезпечення безпеки дорожнього руху, в тому числі, розглядати можливість обмеження руху транспортних засобів в дворових територіях, а також передбачення таких самих якихось ігрових майданчиків, які є огородженими. Де діти можуть гратися собі м'ячем, або іншими іграшками з унеможливленням небезпеки раптового виходу їх на проїзну частину.

Дивіться також: Як забудовник-правопорушник отримав у Рівному «ШОКОЛАДний» шмат землі: розслідування

Будинок за адресою Чорновола 60 – житловий комплекс «Набережний квартал». Тут рік тому позашляховик наїхав на дворічну дівчинку. Камера відеоспостереження зафіксувала це ДТП.

Подробиці цієї аварії дивіться в матеріалі: Водій БМВ збив дворічну рівнянку: чому так трапилось

Так з висоти виглядає «двір» будинку на вулиці Чорновола 60 в центрі Рівного. Поліцейський каже, що це не двір, а частина вулиці. Після того, як авто тут збило дитину, з'явився напис «Увага діти!»

Говоримо з рівнянкою і мамою Ольгою Дашківською, яка живе в цьому будинку два роки.

Мешканка будинку на Чорновола 60 каже, що купуючи квартиру, розраховували на проєкт закритого двору, який демонстрував забудовник

– З цією прибудинковою територією взагалі і від початку є проблеми. Діти не можуть спокійно тут відпочивати разом з батьками, тому що тут дуже жвавий автомобільний рух, і кожен з батьків переживає, щоб дитину не збили, – розповідає рівнянка.

– Як ви бачите, тут немає ні майданчиків, нічого. В нас є майданчики там зверху на другому поверсі, але вони не особливо доступні. Там є сходинки залізні, і це дуже важко підніматися з дітьми. Особливо, якщо з дитячим візочком. А так, ми всі тут гуляємо.

Ольга розповідає – купити квартиру у цьому будинку вирішила через візуальний проєкт. Ось він. На картинці вихід на майданчик, що знаходиться на другому поверсі, веде прямо з під’їзду.

Очікування: дворова територія, де могли б гратися діти, мала бути на терасі – над комерційними приміщеннями. Фото з ескізного проекту із novostroyki.lun.ua
Реальність: ось так виглядає те, що мало бути закритим двором з виходом із під'їздів (фото 2018-го року)

– Для нас це був найбільш прийнятний варіант, тому що нам було би зручно би вийти із під'їзду, і закрита територія, майданчик. Ми могли би з дітьми гратися. Як потім виявилося, що це майданчик закритий, а підйом на цей майданчик – залізними сходинками.

В реальності – зачинений зовнішній прохід на дах комерційних будівель, де мав бути внутрішній закритий двір з майданчиком для дітей

За словами Ольги Дашківської, мешканці зверталися до міської влади, щоб та допомогла вирішити питання з рухом автівок навколо будинку.

– Сюдою проїжджали так само машини, які прямували до кафе. Вони об'їжджали. Поставили ці трикутники лежачі. Зараз набагато зменшилось цих машин, які їздять в кафе, але дуже багато їздять і припарковуються, які відвідувачі цих закладів. На цьому вся історія закінчилася.

Поліцейський Сергій Коханюк каже, що ділянка навколо будинку вулиці Чорновола – це вулиця, а не двір. 

– Прибудинкової території, як такої, там немає. Транспортні засоби розташовані вздовж  в межах червоної лінії, і це, в свою чергу, не дає облаштувати безпечний тротуар і забезпечити видимість пішоходів, – каже поліцейський.

– Комплекс взагалі практично не передбачає місць для паркування мешканців, а також на першому поверсі комерція (кафе, магазини, – ред). Під'їзду до цієї комерції практично немає, і автівки рухаються по тротуару.

Тротуар біля будинку, з непередбаченою парковкою і рухом автомобілів

Ці дві новобудови об'єднують не лише історії з ДТП та мала прибудинкова територія, а й один забудовник – «Набережний квартал», який провів ребрендинг, ставши «DBN». За зловживаннями на цих та інших будівництвах цього забудовника ми стежимо з 2014-го року. Про нього можна почитати за тегом «Набережний квартал».

Йдемо на ще один його об'єкт – будинок за адресою Небесної Сотні, 66, який рекламувався як «Ріверсайд».

«Повноцінна упорядкована територія комплексу. Ландшафтний дизайн, доглянуті газони і алеї, клумби, зони відпочинку та повністю облаштована набережна поблизу будинку» – так описує забудовник житловий комплекс над річкою Устя «Ріверсайд».

На іншому сайті  знаходимо кілька візуальних проєктів.

Очікування: картинка від забудовника «Ріверсайд»
Реальність: як виглядає «облаштована» набережна і двір (фото внизу) насправді

Дивіться також: «Ми розвалим Ріверсайд, а потім цю землю продамо з аукціона», – мер Рівного (ВІДЕО)

Інна Хмарук мешкає у цій новобудові. Три роки тому купила тут квартиру і увесь час чекала, коли ж забудовник облаштує набережну та подвір'я, як було на картинці.

Мешканка будинку на Небесної Сотні, 66 Інна Хмарук підтверджує, що облаштованого двора немає, і це створює проблеми, в першу чергу дітям

– Заселились ми в 2017 році. Тобто будинок ще не був зданий, – каже жінка. – Проходу навіть не було для людей, але заселились, бо вже не було де жити. І тягнути не було куди. Все що змінилося з того року – це поклали бруківку, поставили лавки, смітники і все. На тому закінчилось.

– Як для новобудови, хай скільки б ця квартира не коштувала, вони мали б зробити прибудинкову територію. Ввечері виходять дуже багато дітей. Один одного не знають, бо немає де гратися. А якщо ввечері йдуть додому збираються, то це їхня одна доріжка, що вони беруть самоката і всі тут катаються, або в піску грають.

Ось і весь двір новобудови

Сергій Коханюк каже, про облаштування прибудинкової території та паркомісць повинен подбати забудовник. І зробити він це має ще до початку будівництва, адже йдеться не лише про комфорт, але і про безпеку.

Дорожньо-транспортні пригоди – це наслідки неправильного проектування, вважає поліцейський фахівець з безпеки дорожнього руху.

Про відповідальність влади

Ми хотіли запитати у міського голови Рівного як так трапилося, що в місті погоджують будівництво багатоповерхівок без прибудинкової території. Та він навіть не дослухав запитання.

Міський голова Рівного Володимир Хомко почувши, що журналістка з «Четвертої влади» і питає про забудови – втік, відмовившись відповідати. Враження журналістки від поведінки мера можна подивитися тут

Ми звернулися до заступника міського голови Рівного Віталія Германа. Посадовець каже, що місцевій владі бракує повноважень у цій сфері.

Заступник міського голови Рівного Віталій Герман пояснює, що центральна влада в Києві забрала контроль за будівництвами у місцевої влади

– В Україні сталась така ситуація коли у 2007-му році міська влада всіх населених пунктів була позбавлена повноважень у сфері державного архітектурного контролю, – каже Віталій Герман.

– Видавались дозволи на рівні Києва, і органи місцевого самоврядування не мали повноважень здійснити навіть елементарні перевірки. Такі повноваження повернулися нам у 2017 році. Ми утворили управління ДАБК Рівненської міської ради, але разом з тим, це була неповна передача. Всі важливі об'єкти, житлові комплекси, торгові центри відносяться до категорії складності СС3, на будівництво яких необхідно, знову ж таки, отримати дозвіл у Києві.

– Тому, в даному випадку, були повноваження для видачі містобудівних умов, однак позбавлено право будь-якого контролю за процесом будівництва. І вони елементарно здали в експлуатацію на підставі декларації, вони просто заповнили декларацію, що вони здають у експлуатацію багатоквартирний житловий будинок. І тому ніхто не перевіряв.

Це наслідки бездумної дерегуляції у цій сфері, вважає заступник міського голови.

Заступник начальника управління містобудування та архітектури Рівного Андрій Юрков показав нам документи новобудов «Набережний квартал», «Шоколад», «Ріверсайд».

Заступник начальника управління містобудування та архітектури Рівного Андрій Юрков каже, що за документами забудовник показав і майданчики і дворову територію

– Управління містобудування та архітектури видало містобудівні умови та обмеження, але не одні. Їх було декілька по вулиці Соборній 285. Загальну картину ми могли бачити, бо додавалась схема використання земельної ділянки відповідно до якої заплановані і дитячі майданчики, і показана висотність будівель, і фактично так само  відповідно до законодавства видані містобудівні умови та обмеження, – каже Андрій Юрков.

– Це вихідні дані для проєктування об'єкта будівництва, які вже потім враховували для розроблення робочого проєкту із наступним отриманням довільної документації.

– Ми надаємо в загальному обмеження по висотності, по габаритних розмірах будівлі, відсоток забудови ділянки, а уже дотримання будівельних норм чи забезпечення необхідної кількості паркомісць, чи вони забезпечать необхідну кількість спортивних, дитячих майданчиків – це все відповідальність на забудовника і проектанта.

Нічого вдіяти не можуть, коли забудовник не дотримується містобудівних умов і обмежень, кажуть в управлінні архітектури. До 2013-го, мовляв, були повноваження, наприклад, не присвоїти новобудові адресу. Тепер, Андрій Юрков стверджує, таких повноважень немає.

Експерт з технічного обстеження будівель і споруд Анатолій Нечепорук каже, в державних будівельних нормах (ДБН) передбачено усе, ось лиш контроль за виконанням ДБНів фактично відсутній.

Експерт з технічного обстеження будівель і споруд Анатолій Нечепорук каже, що якщо забудовник дотримуватиметься норм будівництва, то в цих нормах передбачені всі умови. А якщо не дотримуватиметься, то ніхто його не проконтролює. Фото Суспільного

– Сьогодні є 12 ДБНів. Там є всі ці вимоги і, звичайно що є нормування, щільності. І вона навіть трошки вдосконалюється в тій частині, що щільність тепер регулюється в залежності від висотності об'єктів. Яка  максимальна щільність може бути, скільки зайнято може бути загальної території спорудою. Скільки машиномісць регулюється. Ці речі повинні бути. Тому, скоріше всього, що у нас сьогодні ці речі ніхто не контролює, – розповідає Анатолій Нечепорук.

Ми спробували запитати у хмельницького забудовника «Шоколаду», «Набережного кварталу» та «Ріверсайду»:

  • Чому реально його об'єкти не відповідають проєктним зображенням, які показували покупцям?
  • Чи відчуває він відповідальність за спричинені ДТП, в які діти потрапляли у дворах власних домівок?
До відповідального за вищеназвані будівництва з порушеннями Олексія Лисюка дотелефонуватися не вдалося. Ймовірно йому ніколи – працює на посаді заступника голови Хмельницької ОДА

Олексій Лисюк є одночасно власником та директором ТОВ «Девелопмент бізнес новейшнз» – скорочено «ДБН». А нещодавно ще й став заступником голови Хмельницької ОДА. Ми подзвонили йому за номером вказаним у реєстрі та за відомим нам телефоном, утім обидва вони виявилися поза зоною досяжності.

Доки ми працювали над розслідуванням, на вулиці Небесної сотні 66 («Ріверсайд») теж трапилась ДТП. Автомобіль наїхав на семирічного хлопця, який катався на скейті. Хлопчик отримав перелом двох гомілкових кісток ноги.

–  Я говорю так як мама, свідомо кажу, що за кермом транспортних засобів на скейті і на автомобілі були дві роззяви, – каже мама постраждалого хлопчика Юлія Вознюк.

– У мене особисто претензій до водія немає, в мене претензії до того, що  в дітей просто немає тут реально площі, місця де гратися. Дітям залишається ось цей вузький прохід, де так само люди їдуть з возиками, і коли діти їдуть на скейтах тут не має де їхати. Ось дитячий майданчик дитині 7-8 років, пісок її давним давно не влаштовує.

– Ну звичайно, основна проблема в тому, що дітям по факту в нас немає де гратись.

Жінка звертає увагу, що це земля міста, надана в оренду забудовнику на 49 років.

– Хомко втирав, що це приватна власність, але у нас є документація, що це земля міста. Буду просить пана Хомка, щоб він задовольнив вимоги нашої голови ОСББ, щоб звернутися в поліцію, щоб поставить паркан, щоб тут не було автобазару і парковки.

Поліцейський Сергій Коханюк переконаний, що питання благоустрою навколо будинків, можна передбачити у проєкті і визначити їх окремим розділом, і це у компетенції відповідних органів, таких як міське ДАБК та управління архітектури.

Міська влада каже, вплинути не може.

Експерт з технічного обстеження будівель Анатолій Нечепорук стверджує, усе, що стосується комфорту і безпеки мешканців, передбачено державними будівельними нормами. Але фактично контролю за цим в державі не має.

Натомість є будинки, далекі від казкових проектів, парковки замість квітників і аварії, в яких страждають діти. А відтак дбати про наявність прибудинкової території повинні ті, хто купує житло. На етапі вибору. Бо потім, як ми з'ясували, відповідальність на себе не візьме ніхто.


Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проекту «Журналістські розслідування на Рівненщині». Матеріал відображає позицію авторів та не обов'язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте