Управлінці міста не розуміють, навіщо вона потрібна: чого бракує велосипедній інфраструктурі Рівного

Велодоріжки у Рівному є, але немає розуміння, кому і навіщо вони потрібні
Джерело
Четверта влада

У Рівному є «МандРівне» – гурт людей, які люблять активний відпочинок та подорожі. Серед мандрівнян є багато велосипедистів – як профі, так і новачків. Ми поспілкувалися з ними про те, чого бракує в місті для можливості зручно і безпечно пересуватися велосипедом. До того ж карантинні обмеження громадського транспорту нагадали, що велосипед – це теж транспорт.

Якщо ви теж їздите на велосипеді та захочете висловити свої міркування про велосипедну інфраструктуру в місті, пишіть нам на фейсбук.

Почнемо з хорошого: велосипедистів у Рівному багато, а водії, з якими їм доводиться ділити дороги, здебільшого «культурні». Так вважає велосипедист Ігор Овсійчук.

Велосипедист із десятирічним стажем Дмитро Демків вважає, що узбіччя головних доріг у Рівному – на Соборній, Бандери, Грушевського, Макарова – непогані: «там майже всюди можна їхати понад бордюром, якщо припаркованих машин нема».

Тепер до проблем.

Велодоріжки: мало, не завжди якісні, не об’єднані в мережу

Дмитро Демків вважає, що багато велодоріжок у Рівному не зробиш, бо «тоді би треба було перейти на односторонній рух».

– Було би добре мати хоча би по одній велосипедній магістралі для руху на протилежній бік міста: схід-захід, північ-південь, а далі вже узбіччями, – каже Дмитро.

Він часто їздить по велодоріжці на Макарова і каже, що її доводиться ділити з пішоходами, які по ній гуляють.

Водій припаркувався на велодоріжці по вулиці Шухевича
Вулиця Макарова у Рівному. Пішоходи рухаються по велодоріжці

– Доріжка і червоним викладена, і знаки стоять, хоч бери тарань людей. Її проклали далі від дороги, понад газоном. Може, якби проклали ближче до дороги, менше б людей по ній гуляло. Ну і дурнішого я ще не бачив, щоб викласти доріжку бруківкою, яка гуляє під колесами, – розповідає Дмитро.

Містобудувальник Андрій Шевчук каже, що на велодоріжці на Шухевича – «неправильна бруківка на спуск, в частині місць проблема з пониженнями, не зовсім вдале планування на перетині з виїздом із прибудинкової території.

По Макарова – доволі низька якість будівництва і незавершеність, хоча якщо перехрестя Дубенської та Макарова реконструюють з урахуванням потреб усіх учасників дорожнього руху, то цією велодоріжкою можливо буде більш-менш зручно користуватися».

Андрій вважає, що велодоріжки мають бути об’єднані в мережу. Поки ж їх будують і ремонтують хаотично, бо «управлінці міста не мають цілісного бачення змін».

– Місто не розуміє, навіщо у світі використовується велоінфраструктура, для яких цілей її створюють, яким параметрам вона має відповідати, щоб цих цілей досягнути. І це проблема не лише Рівного, – каже Андрій.

А рівненські велопатрульні нарікають, що велодоріжки в місті – не там, де треба.

Лейтенант поліції Юрій Цісар розповідає, що патрулюють в основному центральну частину міста та парки – якраз там, де велодоріжок катма і де треба постійно попереджати пішоходів, щоб поступилися дорогою.

Лейтенант поліції Юрій Цісар під час патрулювання на Басовому куті

Вулиці: знати правила, об’їхати ями та припарковані машини

Щоб не створювати аварійно небезпечні ситуації, велосипедисти мають знати правила дорожнього руху. Їздити вони можуть по велодоріжках, або, якщо велодоріжки немає, по краю проїзної частини, вулиці чи по узбіччю (більше у пункті 6 правил дорожнього руху).

За правилами дорожнього руху, їздити по тротуарах можуть лише діти до 7 років, а по краю дороги — після 14 років. Тож виходить, що відсутність велодоріжок дискримінує в першу чергу дітей від 8-ми до 14 років

Однак на краю проїзної частини часто припарковані машини. Об’їжджаючи їх, велосипедисти ризикують потрапити під колеса інших авто.

– Крім того, в будь-який момент водій припаркованого авто може здати назад чи відкрити дверцята, – каже велосипедист Дмитро Демків.

Інша проблема – ями, калюжі та люки.

Припарковані на краю дороги авто велосипедистам треба об’їжджати, наражаючись на небезпеку

Містопланувальник Андрій Шевчук вважає Рівне автомобілеорієнтованим містом. Це, на його думку, шкодить і велосипедистам, і пішоходам, і людям, які користуються громадським транспортом. 

– Із кожним роком буде очевидніше, що міського простору для зручного пересування всіх людей не достатньо, – каже він.

Дивіться також: «Автівкам у Рівному альтернативи не буде»: чому проект рівненських велоактивістів опинився на задвірках

Велоактивіст, архітектор і урбаніст Сергій Ковальчук їздить вулицями із відеореєстратором і періодично демонструє як водії автівок порушують правила щодо велосипедистів.

«Передаю палкий привіт водію буса ВХ3677АН. Не помиляйся більше так, будь ласка! Бо наступного подібного випадку я, або інший велосипедист (він не захищений кузовом авто, на відміну від тебе) може бути тобою скалічений, а то і взагалі вбитий...», – пише Сергій у підводці до цього відео:

Інші відео Сергія можна побачити за хештегом #будні_міського_велосипедиста

Велопарковки: відсутні або ненадійні

Дарина Кондратенко сіла за кермо велосипеда місяць тому, але незручності відчула вже на третій день їзди, коли хотіла потрапити в магазин та припаркувати ровер на велопарковці біля торгового центру «Чайка».

– Велопарковки – це реальна проблема. Їх або немає або це нічим не закріплені металеві конструкції, які можуть винести разом із велосипедом, – каже Дарина.

Велопарковка у Рівному  біля ТЦ «Чайка», яка ледь прикріплена до асфальту

Ми надіслали запит до міської ради, аби дізнатися, що зробили за останні три роки для розвитку велоінфраструктури Рівного.

У відповіді написано, що міська рада затвердила програму розвитку велоінфраструктури міста на 2020-2022 роки і що передбачено облаштування велодоріжок та велосмуг. Проте де саме вони з'являться, невідомо.

Також у відповіді зазначили інформацію про вулиці, де поліпшили стан доріг та облаштували велодоріжки протягом останніх трьох років. Скільки на це витратили, можна глянути у таблиці:

Назва вулиці Вид робіт Вартість
Шухевича Капітальний ремонт вулиці (облаштована велодоріжка) 2 мільйони триста тисяч гривень (вартість облаштування велодоріжки)
Князя Володимира Капітальний ремонт ділянка від Григорія Сковороди до буд.109 (облаштована велодоріжка) 200 тисяч гривень (облаштування велодоріжки)
Студентська Реконструкція вулиці 17 мільйонів 186 тисяч 440 гривень (загальна вартість реконструкції вулиці)
Б.Хмельницького Будівництво бульвару від вул. Винниченка до вул. Буковинської 11 мільйонів 691 тисяча 469 гривень (загальна вартість)
Б.Хмельницького Будівництво дороги на вул. Гетьмана Виговського від вул.Орлова до бульвару Б.Хмельницького 4 мільйони 478 тисяч 160 гривень (загальна вартість)
Курчатова Капітальний ремонт на ділянці від перехрестя вул. Енергетиків до буд.60 12 мільйонів 077 тисяч 470 гривень (загальна вартість)
Макарова Капітальний ремонт від вул. Дубенська до буд.17 (облаштована велодоріжка) 44 мільйони 600 тисяч 960 гривень (загальна вартість)

Про стан і безпеку вулиць та громадських просторів стежте за тегом: вулиці


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте