«Колеги, зупиніться»: про що сперечалися депутати на жовтневій сесії Рівнеради (+66 фото)

Остання сесія Рівненської міської ради видалась гарячою на обговорення. На фото реакція ексміського голови Рівного Володимира Хомка на слова його колеги по фракції Анатолія Чугуєвця
Джерело
«Четверта влада», Влад Мартинчук

Останнє сесійне засідання Рівненської міської ради 17 жовтня тривало майже п’ять з половиною годин. Міські депутати, як зазвичай, гучно сперечалися та з’ясовували стосунки – не лише через сесійні питання, а й між собою. Журналістка «Четвертої влади» побувала на засіданні і розповідає про основні моменти.

Готовність міста до зими та блекаутів

Заплановане на 11-ту пленарне засідання Рівненської міської ради починається вчасно. Серед депутатів бачимо двох обранців від фракції «Європейська солідарність», які нині служать в ЗСУ: Федора Мисюру та Тараса Обоїсту.

Перед початком засідання міські обранці не обмежуються стисканням рук, а й обіймають один одного при зустрічі На фото міські обранці Володимир Хомко та Михайло Жаровський

На початку засідання – після оголошення про розгляд питання №305 «Про надання згоди на списання з балансу ТОВ «Рівнетеплоенерго» орендованих основних засобів та внесення змін до складу орендованого майна» – до мікрофона підходить депутат від фракції «Голос» Роман Денисюк і звертається до виконувача обов’язків міського голови Віктора Шакирзяна:

– Чи готове місто до тривалого відключення електроенергії в напрямку водопостачання і водовідведення? 

– У нас є певний хід, якщо буде надзвичайна ситуація. Пам'ятаєте, коли було відключення електроенергії, лікарні, які були від’єднанні від мережі, ми їх включили. На генераторах вони працювали, заодно було відпрацювання. І резерв палива також є присутній, і достатня кількість в нас генераторів, –  відповів Шакирзян.

– Я тоді проінформую, якщо ви не володієте інформацією,– продовжив Роман Денисюк

– Я володію інформацією повністю, – відповів в.о.міського голови.

Виконуючий обов'язки міського голови Рівного Віктор Шакирзян наполягає присутнім в залі, що контролює і знає про ситуцію з теплопостачанням та має план на випадок блекауту

– Тоді ви маєте знати, що станом на сьогодні когенераційні установки (когенераційна установка – обладнання для спільного виробництва електроенергії та тепла, на базі газопоршневих і газотурбінних двигунів. – Ред.), які мають забезпечувати теплом рівнян, коли буде відключення електроенергії, не запущені.

– Це хто вам таке сказав?

– У мене позавчора була розмова з керівником «Рівнетеплоенерго», який сказав, що станом на сьогодні когенераційні установки не запущені, – відповів депутат.

– Просто він вас обманув, напевно, – Шакирзян.

До діалогу приєднується директор Департаменту благоустрою та інфраструктури Руслан Гудима і звертається до Віктора Шакирзяна:

– Вікторе Володимировичу, дозвольте одну секунду. Наші всі теплові пункти забезпеченні генераторами. Допоки не запустять когенераційні установки, то працюють на генераторах.

–  Дивіться, хочу пояснити, – звернувся Шакирзян до депутата Денисюка. – Повністю фіксується офісом президента, проводяться щотижня наради. І по кожній когенераційній установці є відповідь і чіткий графік, коли буде запуск. Все. Крапка.

Після засідання ми перепитали у прессекретаря ТОВ «Рівнетеплоенерго» Олексія Кривошеєва, яка ситуація з уставновками та готовністю компанії в умовах відключення електроенергії забезпечувати рівнян теплом.

–  Установки мають бути підключені до кінця жовтня. Це ж цілий процес. Треба зробити під них фундамент, поставити їх, підючити та випробувати, –  відповів пресекретар. 

Щодо блекауту та генераторів в котельнях, то прессекретар пояснив, що підприємство готове утримати систему, щоб вона не замерзла:

–  До цього ми готові. Але це ще минулого та позаминулого року пояснювали, що опалювати все місто на генераторах система фізично не витримає. Це на кожний теплопункт треба поставити генератор, людину біля генератора, бочку з пальним, декілька цистерн. Ну, це утопія.

Через 7 днів після сесії, тобто 24 жовтня, на офіційній фейсбук сторінці Рівненської міської ради з'явилась новина, що у місті запустили одну когенераційну установку.

Більше працівників у комунальний заклад «Будинок ветеранів»

На розгляді питання №312 Про збільшення загальної чисельності працівників комунального закладу «Будинок ветеранів».

– Олено Леонідівно, розкажіть для рівнян, що це за проєкт і для чого ми це робимо, – звертається до директорки Департаменту соціальної політики Рівного Олени Петрик Віктор Шакирзян.

Директорка підійшла до мікрофона і пояснює, що «Будинок ветеранів» надає соціальні послуги для сімей загиблих та захисників:

– У цьому році вийшли дві постанови Кабінету Міністрів задіяти таку інституцію, як помічник ветерана. Помічник ветерана – це фахівець, який може надавати послуги супроводу ветеранів і консультування, роз'яснення законодавства, представляти інтереси захисника у різних установах, підприємствах.

– У цій постанові передбачається, що такий фахівець може бути залучений у комунальні заклади громади. Оскільки іншою постановою передбачається субвенція Міністерства ветеранів на оплату праці, просимо підтримати і надати додаткові штатні одиниці, щоб ми могли залучити ветеранів до роботи з ветеранами за принципом «рівний рівному». Наша пропозиція і прохання – надати 8 штатних одиниць. Але бюджетна комісія дала пропозицію надати 4 штатні одиниці.

Депутат від «Європейської солідарності» Тарас Обоїста, який нині захищає Україну в лавах ЗСУ каже, що кілька помічників ветерана на кількість ветеранів, які повернулись із війни і будуть повертатися, це дуже мало

До мікрофона підійшов депутат від «Європейської солідарності», військовослужбовець Тарас Обоїста:

–  Я розумію, що це пропозиція бюджетної комісії і вона має своє бачення. На жаль, я не  бачив трансляції, бо не було можливості, але чотири людини – це катастрофічно мало. 8 людей – це катастрофічно мало, і 50 людей – це катастрофічно мало. Якщо ми говоримо про жителів міста і тих, хто служить, то їх більше ніж тисяча, дві, чотири. Я не кажу про сім’ї загиблих. Якщо це субвенція, то чому ми стаємо у позицію, що ми даємо на чотирьох людей? Я прошу повернутись до восьми, і все одно це буде мало.

Депутатка  від фракції «Рівне разом» Світлана Марчук підійшла до мікрофону і пояснила, що програма лише запрацювала, працівників буде більше і що нинішнє рішення ухвалюють для процедури, адже розмістити більшу кількість працівників немає де.

Депутати одноголосно підтримують це питання.

Земля під парковку

Перед початком розгляду питання №321 – про передачу міської землі на вулиці Марусі Чурай комунальному підприємству «Спецкомбінат-ритуальна служба» для облаштування парковки – депутат від «Голосу» Микола Бляшин звернувся до депутатів:

– Колеги, зверніть увагу на візу виконувача обов’язків начальника управління містобудування та архітектури: «Витяг містобудівної документації є у проєкті землеустрою. Хто зрозумів, куди нас послали»?

Депутат Микола Бляшин просить міських обранців не голосувати за питання про виділення землі під парковку на вулиці Марусі Чурай, а відкласти на довивчення

– Подалі, – вигукує неголосно з зали хтось з депутатів.

– Прекрасно. А проєкт землеустрою де шукати? На сайті, де вони оприлюднені за номерами? Якщо зайти на геопортал, то ця ділянка розташована у прибережно-захисній смузі і синеньким нанесено обмеження. Це те, що мало б робити управління містобудування та архітектури, тобто дбати, щоб водні об’єкти і їхні режими використання були відповідно до містобудівної документації.

– Натомість особа, яка підписала, написала якусь візу. Я сумніваюся, що вона відповідає регламенту. Розумію, що парковка біля Оствиці потрібна. Але, знову ж, ми порушуємо закон: потім почнемо будувати, брати дозволи і в містобудах будуть обмеження, ми не зможемо будувати там офіційно парковку.

– У мене пропозиція відправити на доопрацювання. Хай управління містобудування і архітектури надасть нормальний висновок про відповідність цієї ділянки містобудівній документації, – каже Микола Бляшин.

Начальник управління земельних відносин Сергій Таргоній відповів, що всі обмеження можна побачити на кадастровій карті і що це питання стосується затвердження проєкту землеустрою.

До дискусії приєднується депутатка від «Європейської солідарності» Людмила Туровська. Каже, про ділянку говорили давно, вона потрібна для паркування автівок, адже з одного боку – кладовище, а з іншого – Оствиця.

Депутатка від «Європейської солідарності» Людмила Туровська каже, що біля Оствиці та цвитаря по вулиці Марусі Чурай необхідна парковка, тому просить депутатів голосувати за це питання

Депутат Микола Бляшин просить вивести на екран план ділянки та нагадує, що рішенням міської ради на лівий берег Басового кута накладений мораторій на забудову:

– Поки ми не внесемо зміни у рішення про мораторій, віддавати цю землю навіть КП не можна. Це ми самі порушуємо наше ж рішення.

Заступник міського голови Рівного Микола Дядюсь підійшов до мікрофона:

– Це відводиться земельна ділянка. Для будь-яких архітектурних перетворень будуть отримані вихідні дані, будуть розроблені проєктна документація, право на виконання будівельних робіт.

Депутат від фракції «За майбутнє» Анатолій Чугуєвець бере слово і просить підтримати проєкт, звернувшись до Миколи Бляшина першочергово:

– Від імені, Миколо, твоїх сусідів, які живуть біля твоїх батьків, твого дядька. Люди, які проживають біля кладовища, не можуть пройти, адже біля кладовища стати немає де. І люди просять, щоб ця маленька парковка була розміщена внизу біля Оствиці. Де можна розвантажити цю вулицю. Миколо, не йди проти сусідів.

Депутату від фракції «За майбутнє» Володимиру Хомку дуже смішно від слів колеги Анатолія Чугуєвця, коли той згадує про сусідів депатута Миколи Бляшина

Міські обранці не стримують емоцій і сміються. Дехто аплодує. Микола Бляшин наполягає на своєму: там не можна законно побудувати парковку. І пропонує відкласти на довивчення питання, але депутати його не підтримують.

24 депутати голосують за проєкт про передачу землі під парковку комунальному підприємству.

Знову кредит на дизельні мікроавтобуси

Розгляд питання №327 «Про надання комунальному підприємству «Рівнеелектроавтотранс» Рівненської міської ради дозволу на отримання кредиту та укладання договорів на придбання транспортних засобів (малогабаритних автобусів).

Детальніше про цей кредит читайте в матеріалі: «Ми загнали цю галузь в анальний отвір»: як депутати дискутували про ще один кредит на маршрутки

Виступає директор Департаменту інфраструктури та благоустрою Руслан Гудима:

– Попередньо вже пройдено комісії щодо отримання коштів з міського бюджету на закупівлю п’яти автобусів. Банк, який курує «Рівнеелектроавтотранс», звернувся з тим, що програма «5-7-9» (державна програма «Доступні кредити 5-7-9%». – Ред.) дозволяє отримати у вигляді кредиту певну суму, на яку ми можемо ще додатково купити автобуси в кредит.

– Тому кошти, які були виділенні на закупівлю 5 автобусів, і кошти, які ми маємо змогу долучити в межах цієї програми, дають змогу нам закупити 8 автобусів. Три автобуси – під пряму закупівлю, а 5 автобусів – у межах програми «5-7-9».

Депутат Святослав Клічук нагадує містянам та міським обранцям про соціологічне дослідження щодо громадського транспорту міста

Депутат від фракції «Голос» Святослав Клічук перепитує:

– Чи правильно я зрозумів, що основний мотив – банк сказав, що ми вам готові дати кредит? А якщо він скаже, що ми вам готові дати кредит на 16-ті айфони? То ви що, будете виносити цей проєкт рішення? Чи може все-таки треба прийти і сказати, що в нас є ось такі проблеми, на таких районах і ми будемо вирішувати їх таким видом транспорту, ми порівнювали з тролейбусами чи з великогабаритними автобусами, ось варіанти з маленькими або великими  автобусами, у нас все готово, і ці маршрутки не будуть стояти, як попередні.

Руслан Гудима відповів депутатові, що якщо питання цифрової трансформації буде вимагати закупівлі 16-х айфонів, які вирішать певні питання міста, то він буде закупляти.

– Коротко хочу внести ясність, – вступає у розмову секретар РІвнеради Віктор Шакирзян. – На кожне комунальне підприємство банк виділяє тільки 60 мільйонів гривень, тобто можемо взяти саме ті автобуси. І сьогодні користуватися програмою «5-7-9» – це підтримка українського виробника. І це в гривнях. Хочу зазначити, що громада виграла орієнтовно 8 мільйонів гривень на автобусах, які ми придбали в попередньому році. У зв'язку з тим, що вартість автобуса подорожчала.

Також Віктор Шакирзян згадує про знеструмлення:

– Коли це відбувається, ми маємо чітко ставити завдання, як ми будемо наших жителів перевозити. Коли відбуваються відключення, ми змінюємо самі маршрути і даємо автобуси по тих, де рухаються тролейбуси.

Святослав Клічук нагадує про соціологічне дослідження щодо громадського транспорту у Рівному:

– Там рекомендації закуповувати тролейбуси, вирішити проблему 11 та 12 маршрутів. А глобально – йти до того, що вже в усьому світі зрозуміло: великі магістральні вулиці – це великий транспорт, а доїзд до них – маленьким транспортом. Це доведеться робити рано чи пізно.

Детальніше обговорення цієї проблеми в матеріалі: «Ми загнали цю галузь в анальний отвір»: як депутати дискутували про ще один кредит на маршрутки

«“Четверта влада” з ваших слів взяла»

До дискусії долучається депутатка від партії «Рівне разом» Катерина Марчук, попереджає, що буде говорити довго, адже рідко виступає.

Дивіться дослідження про цю депутатку: Депутатка на «Ягуарі»: про майно та доходи Катерини Марчук з фракції «Рівне разом»

Депутатка просить підійти до мікрофону Святослава Клічука і звинувачує депутата та «Четверту владу»:

– Це розганяння публічної ворожнечі, оскільки ви користуєтесь, фракція «Голос», якоюсь думкою людей, і вони на вас рівняються. Ви писали, що місто Люблін з початку повномасштабного вторгнення запропонувало нашому місту купити 20 тролейбусів. Де ви взяли цю інформацію?

Депутатка має на увазі цей блог Святослава Клічука: Команда Шакирзяна, очевидно, вирішила знищити рівненські тролейбуси.

В ньому йдеться про те, що кількість тролейбусів у місті зменшується, натомість кількість комунальних дизельних маршруток зростає і що за це відповідальна команда Віктора Шакирзяна, до якої належить і Катерина Марчук. Натомість інші міста купують порівняно недорогі низькопідлогові тролейбуси.

Депутатка від фракції «Рівне Разом» Катерина Марчук вирішила використати засідання міської ради, як майданчик для з'ясування з депутатом Святославом Клічуком стосунків, через його останній блог на сайті «Четверта влада». У ньому депутат критикує команду Віктора Шакирзян, тобто «Рівне Разом», яка  просуває закупи за міський бюджет автобусів, а не розвиває транспортну інфраструктуру та не закуповує тролейбуси

Депутат Клічук просить закінчити виступ депутатки, щоб дати відповідь на її запитання.

– Я поки закінчила виступ, – каже депутатка.

Тиша у залі запала на кілька секунд.

– Ви згадуєте чи шо? – звертається до депутата Клічука Віктор Шакирзян.

– Колеги, зупиніться, – до присутніх каже депутат Микола Бляшин.

– Нєєєєє, – голосно вигукує депутатка Марчук.

Зчинився гамір. Депутат від «Слуги народу» Юрій Чаборай аж заплескав у долоні.

–  Якщо ви зараз хочете дебати, у вас немає регламенту, і у Славіка немає регламенту, і не перетворюйте нас в те, щоб люди з нас знущались,– звертається депутат Микола Бляшин.

– Святослав вводить людей в оману, публікуючи таку інформацію. Він розганяє внутрішню ворожнечу, недовіру до влади. Публічна особа. Я думаю, що це надважливе питання. Нам важливо його почути, – відповідає депутатка Катерина Марчук.

Депутат Микола Бляшин звернувся до присутніх в залі міських обранців та депутатки Катерини Марчук, мовляв, сесійна зала не місце для дискусій, а обговорити виникший конфлікт можна на депутатському дні.

– У світі є декілька країн, де не можна ставити запитання владі. Ми – не та країна, де публічно не можна ставити запитання виконувачу обов’язків міського голови. Це такий самий депутат, якого ми обирали. Дивіться, це право одного депутата публічно написати і право влади відповідати. Сесія – не місце для дискусій, – каже депутат Микола Бляшин.

– Славік вже забрав свої три хвилини,– відповів Віктор Шакирзян про регламент Святослава Клічука.

– То ж поставили запитання вам, дайте відповідь, тактовно все, – продовжив головуючий.

Серед всього галасу у залі Святослав відповідає:

– Перше запитання про те, що «Четверта влада» щось там розганяє.

– Ні, – зеперечила депутатка Марчук.

– Це ви сказали і розпочали з цього виступ, – Клічук. – У мене є там блог. Ви можете там теж мати блог, кожен депутат може там вести блог, писати те, що вважає за потрібне. Там навіть є така приписка, що редакція не відповідає за думки, викладені у цих блогах. Це для вас може буде цікаво, можете спробувати.

У цей час чуємо від депутата Анатолія Чугуєвця:

– Хай меле, що хоче.

Депутата Святослава Клічука колеги не охоче слухають. Дехто сміється, а комусь захотілось поплескати в долоні. То ж відповіді від депутата присутні в залі не почули і повернулися до голосування

Далі Святослав Клічук розповідає, що був у місті Любліні, мав зустрічі з колегами щодо інвестицій, транспорту, молоді і різних тем. Має налагоджені контакти, а тому володіє інформацією про транспортну сферу за кордоном та у Рівному.

– Ми з  колегами з фракції їздили до Львова на форум міської мобільності і там спілкувалися з профільними експертами, заступниками міських голів з різних українських міст, які цікаво розповідали про те, що вони роблять, – продовжує Клічук.

– Там була інформація, що те місто продає. У мене з вами був створений чат, там ще був начальник управління транспорту Іван Фурлет, де ми обговорювали теж ці питання. Там не було про двадцять, там було про два. Таких розмов було дуже багато. У них є інформація різна. Вінниця перехопила Люблін (купила тролейбуси. – Ред.).

– Відповіді немає, – перебиває депутатка Катерина Марчук.

– Я вам даю відповідь не так, як ви хочете чути, але я пояснюю рівнянам, яка ситуація з транспортом і можливостями, які наше місто, на жаль, не використовує. Ви зараз хочете взяти якесь одне слово, щось на цьому збудувати, але ситуація набагато ширша.Тепер у мене запитання до вас: є міста, які змогли в Любліна купити, а Рівне не змогло. Так чи ні?

– А коли, скажіть? – депутатка.

– До війни і після війни.

Депутатка Катерина Марчук також не відповіла на запитання депутата Святослава Клічука

Депутатка не відповіла на запитання Святослава Клічука, а почала читати частину блогу, де, власне, депутат згадує про 20 тролейбусів.

– «Після початку повномасштабного вторгнення місто-побратим Люблін нам пропонував 20 вживаних тролейбусів за ціною 1 мільйон 600 тисяч за одиницю, але Рівне відмовилося, і їх швиденько викупила Вінниця». Це твердження з блогу депутата Святослава Клічука публікувала «Четверта влада». Чи готові ви публічно вибачитись перед громадою, що ви публічно ввели її в оману?

Потім депутатка згадує, що вивчала питання цих тролейбусів, надіслала офіційні листи в Люблін.

Депутат Тарас Обоїста каже, що підтримує закупівлю автобусів і що місто має розробляти нові транспортні маршрути.

Дозвіл на кредит для придбання 8 дизельних мікроавтобусів підтримали 28 депутатів з 33 присутніх.

Які зміни до бюджету

Депутати внесли зміни до бюджету Рівненської міської територіальної громади на 2024 рік.

Ключові з них:

♦ 4 мільйони 73 тисяч гривень співфінансування для створення осередків викладання навчального предмету «Захист України»;

♦ 200 тисяч гривень на поточний ремонт даху філіалу «Ровесник» Рівненського міського центру творчості учнівської молоді;

♦ 3 мільйони 200 тисяч гривень на утеплення фасадів будівлі Рівненського ліцею «Український»;

♦ 785 тисяч гривень на термомодернізацію будівлі Рівненської гімназії №16;

♦ 2 мільйони 565 тисяч гривень на поточний ремонт підвального приміщення Рівненської гімназії №16; 

♦ 500 тисяч на виготовлення проєктно-кошторисної документації для реконструкції будинку культури під клубно-видовищний корпус Рівненської гімназії №16;

♦ 943 тисячі гривень на поточний ремонт приміщень харчоблоку та їдальні Рівненської гімназії №17;

♦ 500 тисяч на придбання технологічного обладнання у харчоблок Рівненської гімназії №17;

♦ 799 тисяч гривень на будівництво другої черги поліклініки на вулиці Драгоманова, 7 у Рівному, в тому числі проєктні роботи;

♦ 1 мільйон 226 тисяч гривень на капітальний ремонт приміщення великого басейну СДЮСШОР №2;

♦ 320 тисяч гривень на поточний ремонт фасаду та огорожі ДЮСШ з футболу «Верес»;

♦ 300 тисяч на знесення будівлі тиру СДЮСШОР №2;

♦ 200 тисяч на поточний ремонт приміщень будівлі А-2 ДЮСШ №1;

♦ 600 тисяч на міську програму забезпечення молоді житлом на 2021-2025 роки для надання пільгових довгострокових кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво/придбання житла;

♦ 190 тисяч на розвиток Рівненського гандбольного клубу «РІВНЕ»;  

♦ 1 мільйон гривень на громадську спілку «Баскетбольний клуб «Рівне»;

♦ 200 тисяч на Рівненську міську громадську організацію «Міні-футбольний клуб «Рівне». 

♦ 480 тисяч на поточний ремонт кабінетів третього поверху центру ПМСД «Ювілейний»; 

♦ 3 мільйони 942 тисячі гривень на придбання медичного обладнання з метою створення центру допоміжних репродуктивних технологій у Пологовому будинку;

♦ 15 мільйонів 415 тисяч гривень на придбання лапароскопічної стійки Міської лікарні №2;

♦ 1 мільйон 600 тисяч на капітальний ремонт частини будівлі поліклінічного корпусу під облаштування Центру ментального здоров'я на базі Міської лікарні №2;

♦ 400 тисяч гривень на капітальний ремонт покрівель господарського корпусу та станції лікарських газів Пологового будинку, в тому числі на проєктні роботи;

♦ 200 тисяч гривень на поточний ремонт палат відділення пульмонологічних захворювань у будівлі стаціонару №1 міської дитячої лікарні;

♦ 200 тисяч на поточний ремонт частини внутрішніх приміщень третього поверху будівлі поліклініки №1 міської дитячої лікарні;

♦ 1 мільйон на нове будівництво відкритої стоянки для тимчасового зберігання легкових автомобілів на території Центральної міської лікарні;

♦ півтора мільйона гривень на капітальний ремонт Центру реабілітації та відновного лікування у будівлі стаціонару №2 міської дитячої лікарні.


Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 20 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» 18-ма гривнями.

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоцівотсапі. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте