«Кому вона треба, шоб її хтось ета самає…»: чому напали на активістку «Голосу» у Вараші

Активістку вдалося залякати, але поліція продовжує розслідування
Джерело
Зі сторінки на фейсбуку Ольги Кравчук

«Зайшла у під’їзд, піднялася на свій поверх. Далі я відчинила двері, впустила дитину в квартиру і почала зачиняти за собою двері. Не встигла дотиснути до кінця – двері різко відчинилися, до нас увірвався невідомий чоловік, взяв мене за шию і каже: «Видали свою групу у вайбері, у тебе є година часу. Інакше я повернуся. Моя дитина почала сильно плакати. Чоловік злякався і втік».

Це повідомлення у фейсбуку поширили на сторінці партії «Голос» у Рівненській області 21 січня.

На активістку партії з міста Вараш Ольгу Кравчук напали близько 9-ї вечора 18 січня.

«Я поки що вимушена не давати коментарів у цілях власної безпеки. Дякую за розуміння», – написала у месенджері фейсбук «Четвертій владі» Ольга Кравчук.

Тим часом аноніми у фейсбуці поширюють інформацію, що активістка просто вирішила попіаритися, щоб зробити політичну кар'єру.

«Четверта влада» з'ясовувала, що трапилося.

Вечірній напад і погрози

За інформацією партії «Голос» у Рівненській області, Ольга Кравчук поверталася з гостей додому зі своєю 2-річною дитиною, коли на неї напали на порозі її квартири.

Керівник обласного осередку «Голосу» на Рівненщині Роман Денисюк каже, що можуть бути свідки.

– Є людина, яка коментує наш допис у фейсбуку. Вона коментує, яка машина стояла біля будинку, каже про її колір, як закінчуються номери. Ми цього стверджувати не будемо. Треба, щоб слідство встановило.

Із письмовою заявою про напад до Вараського відділу поліції Ольга звертається наступного дня – 19-го січня. Поліція відкриває кримінальне провадження за частиною 1 статті 129 Кримінального кодексу України – погроза вбивством.

Речниця поліції у Рівненській області Марія Юстицька каже, що жінка вагалася, писати заяву чи ні. Це нам підтверджує і знайомий потерпілої, який відвозив її у відділок. Чоловік просив не називати його ім'я в цілях безпеки.

Він розповідає, що активістці погрожували вже не вперше.

– Погрожували її батькам розправою, що не знаю, там поріжуть, вб’ють-не вб’ють. Я знаю точно, що її батько написав заяву. Її матір відмовилася писати в поліцію. А коли дійшло до нападу, Ольга сказала, що нічого не хоче і не хоче займатися тим усім. Що в неї стресовий стан – це ще м’яко сказано.

Пізніше Ольга Кравчук пише іншу заяву, щоб зупинити попередню скаргу, та в поліції кажуть – розслідування це не зупинить.

– Ми зареєстрували кримінальне провадження. І поліцейські все одно проводитимуть всебічну об’єктивну перевірку, чи дійсно це сталося, – каже речниця поліції Марія Юстицька.

За інформацією поліції, вже допитали свідків, сусідів і працівників лікарні. Ольгу Кравчук також допитували неодноразово. Але Ольга досі не бажає бути учасницею кримінального процесу.

Поки що провадження триває, а закриють його чи ні, визначатиме слідчий разом із процесуальним прокурором.

І Ольга, і партійці пов'язують цей напад із активною громадською діяльністю із захисту своїх прав та прав пацієнтів лікарні у Вараші – Державного закладу «Спеціалізована медико-санітарна частина №3 Міністерства охорони здоров'я України №3».

«Лікарня Вараш»

«У 2018-му лікарі СМСЧ №3 відмовилися лікувати її дитину, бо Ольга спочатку звернулася до іншого лікаря, а не до дільничного. Це і стало пусковим механізмом, який привів Олю до цієї боротьби», – розповідають про причину громадського активізму на сторінці «Голосу» у фейсбуку.

Лікарня у Вараші. Фото rivne1.tv

Ольга створила групу у вайбері, де пацієнти надсилали фото чеків, списки ліків та медичних засобів, розповідали про вимагання коштів у лікарні.

Група у вайбері називалася «Лікарня Вараш». Після нападу Ольга її видалила.

– Я була у цій групі рік. І з того часу, що я приєдналася, в групі було приблизно 800 мешканців Вараша. А перед, тим як група перестала існувати, 2 тисячі 500 учасників, – розповідає нам учасниця групи «Лікарня Вараш» Ельвіра Ковальська.

На початку, каже Ковальська, учасники ділилися інформацією про графіки лікарів та писали відгуки про їхню роботу. Пізніше почалося обговорення проблем, пов'язаних із роботою лікарні.

– Наша лікарня ще не підключена до комп’ютерної мережі (одна з процедур потрібна для реформування і в подальшому отримання фінансування від Національної служби здоров'я України – ред.), ми не можемо в електронному вигляді ні записуватися, ні в чергу стати, ні графіки прийому подивитися. Люди самі знаходять вихід з цієї ситуації. В цю групу підключилися самі працівники лікарні, які бачили запити людей і їм було не важко піти сфотографувати і скинути у вайбер, – каже Ельвіра Ковальська.

Одна із проблем, яка обурює мешканців Вараша, – платні аналізи. Та після того, як люди їх оплачували, виявлялося, що гроші – не за медичну послугу.

– Деякі пацієнти, які приходили здавати аналіз крові, фотографували чек, який їм видавали. І в тому чеку писалося, аналіз такий-то і внизу – благодійний внесок. І самі люди казали, що їх ніхто не питав, хочуть вони платити цей благодійний внесок, чи не хочуть. Просто казали, що аналіз коштує стільки-то. А по факту, коли отримували чек на руки, з'являвся напис «благодійний внесок», – каже Ельвіра Ковальська.

Підтверджує це «Четвертій владі» і ще одна мешканка Вараша. Вона боїться говорити відкрито. Каже, що й ті, хто мають сімейного лікаря, за аналізи змушені платити.

– Якщо людина має сімейного лікаря, то має право на безкоштовний аналіз лише на холестерин. А все решта – платне (тоді як в поліклініках Рівного, наприклад, 8 тестів і аналізів безплатні для пацієнтів – ред).

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Безкоштовні аналізи і тести для пацієнта: у яких рівненських клініках їх можна зробити

І мешканка Вараша, яка побажала залишитися інкогніто, й активістка Ельвіра Ковальська кажуть, що проблеми в медицині не просто обговорювали у групі «Лікарня Вараш». Створили ініціативну групу активних мешканців міста, до якої входила і Ольга Кравчук. Вони вимагали пояснень у посадовців.

Ще влітку 2019-го Ольга Кравчук підозрювала у зловживаннях головного лікаря Спеціалізованої медико-санітарної частини №3 Олександра Коцюбинського.

Вона писала у фейсбуку, що припускає, що посадовці лікарні розкрадають гроші. А також що в лікарні працюють «мертві душі».

Класичний для медзакладів спосіб приховати порушення права на безоплатну медичну допомогу. Квитанція з групи у вайбер

Щоби вплинути на проблему «благодійних внесків», Ольга Кравчук мало не щодня сиділа під кабінетами, розповідає варашанка, яка побажала залишитися невідомою.

– Вона приходила часто. Але то якось занадилася і цілий день, день у день приходила. То як вона сиділа, то ніхто не приходив з грішми, всі без грошей здавали, – каже жінка.

Вважає, що головному лікарю медзакладу це не подобалося, і припускає, що саме через це і напали на активістку.

Головний лікар Вараського СМСЧ №3 Олександр Коцюбинський заперечує свою причетність до нападу на активістку Ольгу Кравчук. Фото з архіву «Четвертої влади» 16 січня 2020 року

Імовірну причетність до нападу головний лікар «Спеціалізованої медико-санітарної частини №3» Олександр Коцюбинський коментує так:

– Це можна довго розказувати. Але я по телефону про це не хочу говорити. Бо це вже виходить за усі рамки. Я не знаю, кому я розповідаю те. А потім виходить, що спотворюють інформацію. Приїдьте сюди, поговоримо, на диктофон запишете.

– Про що ви говорите? Кому вона треба ця пані Оля? Кому вона треба, шоб її хтось ета самає… Ну шо ви говорите? Я заперечую це. Це її видумки, скоріше всього. І вона про це заявила в поліції.

Після того, як Ольга Кравчук видалила групу у вайбері «Лікарня Вараш», активні мешканці міста створили ще дві. Однією із них, під назвою «Інформаційний Медичний Вараш» керує Ельвіра Ковальська.

– Після того, як група перестала існувати, я написала, щоб пояснили причину. Мені сказали, якщо хочете – створюйте свою. Я запитала, чи Ольга Кравчук буде не проти, якщо я підхоплю її починання. Говорили, що ця група була б корисною не тільки з точки зору політичної. А ця група була корисна з точки зору інформативної. Бо людям група була дуже зручною.

Наразі у вайбер-групі «Інформаційний Медичний Вараш» 1 тисяча 517 учасників.

23-го січня Міська рада Вараша вирішила прийняти державну лікарню СМСЧ №3 у комунальну власність Вараської міської об'єднаної територіальної громади. До цього понад рік не вдавалося знайти порозуміння щодо переходу лікарні у власність міста. А це загрожувало тим, що лікарня з квітня 2020-го року не отримала б державного фінансування.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуку.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте