Куриси та сім'я нині покійного нардепа: зв'язки голови Рівненської облради Андрія Карауша

Переповідаємо коротко про зв’язки голови Рівненської обласної ради, на основі досьє Андрія Карауша
Джерело
«Четверта влада», Влад Мартинчук

47-річний Андрій Карауш, який родом з Кіровоградскої області, пройшов шлях від юриста та керівника комунальних закладів до голови Рівненської обласної ради.

На цьому шляху доля поєднувала його із сім’ями покійного нардепа Михайла Ковалка та рівненського забудовника Романа Куриса. Про ці зв’язки та про те, як Карауш взагалі опинився у Рівному, – далі у матеріалі.

Початок кар'єри

Андрій Карауш народився 11 листопада 1976 року у місті Новоукраїнці Кіровоградської області.

За спеціальністю «Бюджетний облік» навчався у Чернігівському юридичному коледжі. Вчив «Правознавство» у Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут».

Будучи студентом-правником Київського політеху, у вересні-грудні 2001 року працював інспектором охорони у київському ПП «Ескорт».

Далі кар’єра тоді ще 25-річного Карауша пов’язалася із сім’єю вже покійного народного депутата України II і III скликань Михайла Ковалка

У 2002 році він працював юрисконсультом в Українському громадському благодійному фонді соціального захисту працівників нафтогазової промисловості, їх сімей та пенсіонерів. Співзасновники фонду – подружжя Михайла і Таїсії Ковалків.

Разом із Таїсією Ковалко він досі є співвласником ТОВ «Експертно-аналітичний центр Ексан». А з 2002 по 2004 року був юрисконсультом ТОВ «Центр науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії», де засновником був син Михайла Ковалка Олександр.

Ковалко-молодший був заступником голови правління НАК «Нафтогаз України», а також є зятем Анатолія Кінаха, колишнього прем’єр-міністра України за часів Леоніда Кучми. «Обозрєватєль» у липні 2022 року писав, що Олександр Ковалко загинув на фронті.

– Я знайомий із сімʼєю Ковалків зі студентських років, працював юрисконсультом в їхніх структурах. Я залишаюсь засновником ТОВ «ЕАЦ Ексан», маю там 10%, але ніякого зв’язку протягом 20 років з цим ТОВ не маю, ніяких вкладів і участі не брав, – відповів «Четвертій владі» Карауш.

З 2006-го по 2007-й Андрій Карауш працював заступником директора з комерційної діяльності у ТОВ «Водне господарство» у Кіровограді (нині – Кропивницький). З 2007-го по 2008-й був там директором. А з 2008-го по 2011-й працював директором у теплопостачальному підприємстві ДП «Кіровоградтепло».

Рівненська історія

Андрій Карауш опинився у Рівному у 2012 році: за рекомендацією ексмера Рівного Володимира Хомка його запросили очолити Рівнеоблводоканал, щоб вивести підприємство «з кризового стану».

– Я, молода, амбітна людина, погодився і переїхав на роботу у Рівне, – прокоментував «Четвертій владі» причину переїзду Карауш.

Згодом, у 2013-2014 роках, вчився у місцевому університеті. Здобув кваліфікацію інженера-будівельника з водопостачання та водовідведення у Національному університеті водного господарства та природокористування.

У 2014 році як кандидат у народні депутати від Рівного озвучував плани «побудувати нові очисні споруди каналізації» в місті. Проте нардепом не став.

Тут, у Рівному, доля Карауша поєдналася із сім’єю рівненського забудовника Романа Куриса, якого називають сірим кардиналом рівненської політики і який є власником місцевого телеканалу «ITV» (офіційно – ТОВ «Телерадіокомпанія “Ритм”». – Ред.) та має вплив на партію «Рівне разом», що представлена у Рівненській міській раді.

У 2015 році Карауш разом з дружиною Романа Куриса Оленою Курис заснували ТОВ «Панакея фарма», яке займається роздрібною торгівлею фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах.

– ТОВ «Панакея фарма» жодного дня не працювало, що легко перевірити. Я лише виступив засновником, далі частку переуступив своїй дружині. У нас нормальні людські стосунки із сімʼєю Курисів, жодних бізнесів ми спільно не ведемо, ТОВ засноване і все, – коментував нам Карауш.

Як керівник Рівнеоблводоканалу, у 2016 році він потрапив у скандал. Тоді підприємство купило деталі для водогінних мереж із переплатою у понад пів мільйона гривень. Купило його у ТОВ «Акваінтех Україна».

Власником цього товариства є Павло Сульжик. Він з 2018 року керує приватним підприємством «Інвестиційно-промислова компанія “Альянс-інтелект”». До нього підприємством керував сам Андрій Карауш.

Крім комунальної, Андрій Карауш впливав і на  політичну сферу у Рівному. У грудні 2016 року став членом виконавчого комітету Рівненської міської ради. А у 2020 році від партії «Слуга народу» став депутатом Рівненської обласної ради 8-го скликання.

У період його балотування до обласної ради, у «день тиші» перед місцевими виборами, його «Мерседес Бенц CLS 350» 2012 року згорів на вулиці Клима Савури. Тоді Карауш пов'язав цю ситуацію зі своєю політичною діяльністю.

Обгоріле авто Андрія Карауша. Фото – з сайту «7 днів»

– Справу про підпал мого автомобіля розслідувала поліція. Мені невідомо про затримання підозрюваного чи підозрюваних, а також про притягнення до відповідальності винних в цьому злочині. Тому не відомо і про мотиви вчинення підпалу, – відповів нам Карауш.

12 серпня 2022 року Андрій Карауш став головою Рівненської обласної ради. За його призначення проголосували 45 депутатів із 48, які взяли участь у голосуванні. Відтоді він перестав входити до комісії з питань екології і очолювати фракцію «Слуга народу» в обласній раді.

Під час обговорення кандидатури Карауша на посаду голови Рівненської обласної ради депутат Роман Стасюк запитав, чи братиме він премії під час воєнного стану. Той відповів: «Моя премія буде йти на Збройні сили».

Однак за рік після обрання – на сесії, де мав прозвучати звіт голови – Стасюк запитав, що у Карауша сталося, якщо він взяв матеріальну допомогу на покращення соціально-побутових умов. На прохання Карауша Стасюку вимкнули мікрофон. На запитання голова так і не відповів.

У 2023 році, як очільник обласної ради, він не розпорядився провести службове розслідування щодо закупівлі майже п’яти тисяч кілограмів шоколадних цукерок для дітей переселенців. Їх у грудні 2022 року купив Рівненський обласний центр з надання соціальних послуг. Купив без конкурсу та за майже мільйон гривень. Однак багатьом дітям цукерки так і не дісталися. А ті, кому все ж пакунки дали, отримали їх меншими за вагою і ще й частково з льодяниками всередині.

Через цю закупівлю керівника центру Валерія Стасюка могли б відсторонити від посади. Та для цього обласна рада мала б розпочати службову перевірку. Зробити це можна було б за розпорядженням голови обласної ради. Проте Карауш цього не зробив, а на запитання журналістки про причину не відповів – сказав надсилати інформаційний запит.

Більше про Андрія Карауша, його родину і доходи читайте в його досьє: Карауш Андрій Петрович


Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері та на нашу імейл розсилку. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте