Китайський слід: чому рівненська муніципальна варта приховує виробника вуличних відеокамер

Стало відомо чому керівник Департаменту муніципальної варти Рівного приховує назву моделі і виробника вуличних відеокамер
Джерело
Фото «Четвертої влади» (Влада Мартинчука)

Департамент муніципальної варти Рівного приховує модель і виробника вуличних відеокамер. Тим часом на рівненських стовпах висять камери, заборонені в США і Європарламенті. Виробника цього обладнання Національне агентство з питань запобігання корупції внесло до списку міжнародних спонсорів війни.

Інформація з обмеженим доступом, вартістю 30 мільйонів

Дані про модель та виробника камер вуличного відеоспостереження, які встановили у Рівному, можуть нести загрозу національній безпеці або громадській безпеці і порядку. Так вважають у Департаменті муніципальної варти, який відмовився надати відповідну інформацію громадській ініціативі «За чесний тендер». Активісти хочуть порівняти закупівельні ціни камер із ринковими.

Ми перевірили наскільки раціональні аргументи керівника муніципальної варти Андрія Пасічника, який приховує цю інформацію від платників податків. Також перевірили які ж камери могли купити за бюджетні кошти.

Історія з камерами тягнеться з кінця минулого року. 28 грудня 2022 року Департамент муніципальної варти оприлюднив звіт. В ньому показав, що уклав договір на роботи з будівництва третьої черги об'єкту під назвою «Нове будівництво комплексної системи відеоспостереження та відеоаналітики у Рівненській міській територіальній громаді». Сума договору – 15 мільйонів 200 тисяч гривень.

Такі ж роботи замовляли у 2021 році – на 13 мільйонів гривень. А на останній сесії Рівненської міської ради 10 серпня мунварті на відеоспостереження у місті виділили ще три мільйони гривень.

На запит громадської ініціативи про виробника та модель камер департамент вказав, що це інформація з обмеженим доступом. Але не обґрунтував чому.

Керівниця ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак, звернулася зі скаргою до Офісу Уповноваженого Верховної ради з прав людини. Проте останній зобов’язав мунварту лише обґрунтувати свою позицію, а не надати інформацію.

Керівниця громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак оскаржує відмову в наданні публічної інформації

Щоб не виявили роботу ППО у Рівному

Департамент муніципальної варти Рівненської міської ради надіслав відповідь, лише коли представник Уповноваженого з прав людини в Рівненській області вдруге надіслав туди лист (перший чи то не надходив, чи то не надіслали). Відповідь Мирославі Примак підписав директор Департаменту муніципальної варти Андрій Пасічник.

У ній – спроба переконати, що інформація про тип, модель камери допоможе «зловмисникам зрозуміти, як уникати фіксації порушення, або ж взагалі спланувати відхід від злочину іншими напрямками, де відсутнє покриття камери відеоспостереження».

Директор Департаменту муніципальної варти Андрій Пасічник приховує від рівнян інформацію про моделі закуплених камер спостереження

Також у відповіді, після абзацу про «небезпечні часи», написано: «Інформація про кількісні та технічні характеристики системи відеонагляду є об’єктом розвідувальних спрямувань ворожих спецслужб та може бути використана на шкоду державній безпеці».

Як може зашкодити, додали у дужках: «Виявлення роботи ППО для подальшого ураження, зняття інформації про ураження цілей, отримання інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння і боєприпасів в Україну, рух, переміщення або розміщення ЗСУ чи інших військових формувань».

Мовляв, «ця інформація дозволяє спростити зловмисникам пошук вразливостей системи відеонагляду для подальшого технічного проникнення та отримання критично важливих відомостей». Саме тому, додали, мунварта обмежила інформацію про систему відеоспостереження та відеоаналітики.

Наголосили також, що «публічна доступність інформації про розташування камер має ряд серйозних наслідків». Хоча Мирослава Примак каже, що не запитувала про розташування камер.

Офіс Уповноваженого Верховної Ради з прав людини після відповіді мунварти написав Мирославі Примак, що «підстав для вживання додаткових заходів реагування» не бачить. Бо розпорядник обґрунтував, чому інформація про виробника, модель та кількість відеокамер – тільки для службового користування. Якщо ж позиція муніципалів заявницю не влаштовує, то вона може звернутися до адміністративного суду.

Мирослава Примак каже, що наразі вивчає перспективу такого оскарження.

Безпека камери залежить від конфігурації обладнання, а не від інформації про виробника

Ми запитали у консультанта Світового банку у сфері аналізу даних та кібербезпеки Михайла Кольцова, як інформація про виробника та модель камер може допомогти хакерам, наприклад, російським? Чи справді, маючи дані лише про виробника і марку, можна зламати систему безпеки?

Експерт з кібербезпеки Михайло Кольцов. Фото надав Михайло Кольцов

Михайло Кольцов пояснює, що знання про виробника та модель дозволить оцінити відомі та можливі вразливості пристрою. Але це знання отримують не шляхом опитування, а через технічні засоби. Публічної інформації про модель та марку для цього недостатньо – безпека камери залежить від правильної конфігурації обладнання.

Експерт додає, що ринок камер для відеоспостереження у містах обмежений кількома виробниками. І купівля камери певної марки не становить загрозу безпеці, якщо все правильно налаштувати. У пристроїв, які приєднані до інтернету, можуть бути вразливості, але вони можуть бути нівельовані регулярним обслуговуванням та моніторингом за трафіком.

Ми показали Михайлу Кольцову фото камери, яка встановлена у Рівному, і запитали, чому, на його думку, мунварта не хоче називати марку і виробника.

«Лінійка цих камер дуже широка: зовні 12-мегапіксельна камера лінійки «DeepinView» не відрізняється від 2-мегапіксельної. Але є відмінність у характеристиках і ціні. Наприклад, камери цієї моделі можуть автоматично розпізнавати автомобільні номери й мають елементи машинного навчання.

Можливо, вони (муніципали. – Авт.) вважають, що такі характеристики будуть сприйняті як надмірні. Технічно марка і назва не дадуть вагомої інформації. При скануванні технічними засобами все одно будуть перевірятися всі можливі варіанти отримання доступу», – каже Михайло Кольцов.

Також експерт підсумовує: «Знання марки та моделі дозволить краще зрозуміти вразливості камери й зробити її обʼєктом кібератаки. Але це поганий аргумент. Бо якщо мені потрібно дізнатися цю модель, я не буду ходити і дивитись на етикетку – достатньо сканування мережі в межах проміжку IP-адрес.

Коли камери або будь-який інший пристрій приєднані до мережі, то він починає обмінюватись інформацією з іншими пристроями. Ця інформація містить метадані, які вказують на виробника та модель пристрою».

Інший фахівець з кібербезпеки, який попросив не називати його ім'я, каже: якщо у мунварті досі не змінили дефолтні паролі на камерах («паролі за замовчуванням») і якщо знати, які саме камери працюють, то варто добре погуглити із застосуванням деяких навичок – і будуть шанси їх зламати. Лише за таких умов є сенс обмежувати інформацію про камери.

На фейсбук-сторінці департаменту муніципалів нескладно знайти відео зі згаданих камер спостереження. За ними легко визначити приблизне місце їх розташування.

А, нагадаємо, у відповіді громадській ініціативі муніципали наполягали, що дані про розташування камер можуть завдати шкоду національній безпеці, безпеці громадян, ефективності військових операцій, інфраструктурі.

Які відеокамери на міських стовпах

На сайті про публічні закупівлі «Прозоро» ми знайшли закупівлю на чотири черги будівництва комплексної системи відеоспостереження та відеоаналітики, яку оголошував департамент мунварти у листопаді 2021 року. Вартість – 28 мільйонів гривень.

Не змагаючись, перемогло ТОВ «Інжиніринг-Аналітика». Сума укладеного договору лише на 0,06 відсотка менша від очікуваної вартості. План робіт та фінансування розбили на 2021-2024 роки. Зокрема, на 2021 рік відвели 5 мільйонів 900 тисяч гривень, на всі наступні роки – по 7 мільйонів 300 тисяч гривень на рік. Систему планували збудувати до 31 жовтня 2024 року.

Вже 29 грудня 2021 року за укладеним договором фірмі «Інжиніринг-Аналітика» сплатили 5 мільйонів 900 тисяч за виконані роботи.

Ця ж фірма у жовтні 2021 року уклала з мунвартою договір ще на виготовлення проєктної документації на будівництво системи за 1 мільйон 490 тисяч гривень.

16 листопада 2022 року сторони внесли зміни до кошторисів, обґрунтовуючи це зміною вартості робіт, а також зменшили бюджетне призначення на 2022 рік до 6 мільйонів 850 тисяч гривень.

8 грудня 2022-го договір розірвали. Робіт виконали та прийняли, як вказали у документі, на 12 мільйонів 750 тисяч гривень.

Натомість 28 грудня департамент мунварти з цим же ТОВ «Інжиніринг-Аналітика» уклав пряму угоду на 15 мільйонів, про яку ми згадували на початку нашої публікації. 

За договором 2021-го року та додатками до нього ми з'ясували, що встановлювали у Рівному камери «Hikvision». У місті нам вдалося побачити кілька таких камер. На них – наліпка з назвою виробника.

На одній із цих камер, встановлених у Рівному, видно назву виробника – «Hikvsion» – камери заборонені в США та Європарламенті через китайського виробника

Тобто за кілька місяців перед повномасштабним російським вторгненням департамент муніципальної варти сам оприлюднив, які камери та якого виробника встановлювали у Рівному. Принаймні з грудня 2021-го до листопада 2022 року, коли діяв договір.

«Hikvsion» заборонені у США та Європарламенті

5 червня 2023 року Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) повідомило, що камери китайських виробників та постачальників обладнання для відеоспостереження «Hikvsion» та «Dahua» внесено до переліку міжнародних спонсорів війни.

Таке рішення ухвалили, оскільки обидві компанії активно працюють у росії, наповнюючи російський бюджет та постачаючи обладнання подвійного призначення, яке може використовуватись у воєнних цілях. Це може доводити пряме фінансування війни китайськими компаніями «Hikvision» та «Dahua Technology», йдеться на сайті НАЗК.

Компанія «Hikvision» – китайський державний виробник і постачальник обладнання для відеоспостереження для цивільних і військових цілей. Надає широкий спектр продуктів фізичної безпеки. Зокрема, відеозахист, контроль доступу та системи сигналізації.

«Hikvision» створила одну з найрозгалуженіших маркетингових мереж, до якої входить 66 дочірніх компаній і відділень по всьому світу. Вони обслуговують різноманітні ринки в більш ніж 150 країнах.

«Hikvision» працює в росії через офiцiйне представництво – ТОВ «Хиквижн». НАЗК повідомляє: з початком повномасштабної війни у 2022 році виторг компанії в росії зріс на 42 відсотки, чистий прибуток збільшився на більш ніж півтори тисячі відсотків, а штат компанії – удвічі.

У 2018 році Конгрес США прийняв закон Джона Маккейна про дозвіл на національну оборону (NDAA, розділ 889 закону). Документ заборонив використання певних послуг і типів обладнання у сфері телекомунікацій і відеоспостереження. Відтоді федеральним агентствам заборонено купувати обладнання «Hikvision», а також мати справи з компаніями та організаціями, які використовують їхні камери.

У 2021 році Федеральна комісія зі зв’язку (FCC) опублікувала перелік виробників комунікаційного обладнання, яке становить загрозу національній безпеці США. До п’ятірки китайських компаній увійшла «Hikvision».

У Європарламенті схожа ситуація. Майже 90 відсотків його депутатів проголосували за заборону використання камер «Hikvision» в офіційних приміщеннях через причетність виробника до репресій проти уйгурів, одного з найдавніших тюркомовних народів Азії.

Ми звернулися до Департаменту муніципальної варти із такими запитаннями: 

  • Відповідно до угоди 2021-го року, ви купили камери китайського виробництва «Hikvision». Ми їх бачили містом. Тобто це вони куплені?
  • Компанія «Hikvision» внесена до переліку спонсорів війни, ви знали? Тому не надаєте інформацію про виробника і модель камер?
  • У 2022-2023 роках камери того ж виробництва купували за бюджетні кошти?

Від старшої інспекторки і речниці Департаменту муніципальної варти Дарини Шевчук отримали лаконічну відповідь: «Наша позиція щодо камер залишається незмінною. Як і раніше, вся інформація, що стосується камер, є інформацією з обмеженим доступом».

Читайте також: «Де я вам візьму?»: як у Рівненській міській раді «загубили» інформацію про відеокамери спостереження


Ця публікація створена в рамках проекту «Інституту висвітлення війни та миру» за фінансової підтримки МЗС Королівства Норвегії. Її зміст – виключна відповідальність редакції онлайн-медіа «Четверта влада» i не відображає погляди МЗС Королівства Норвегії чи «Інституту висвітлення війни та миру».


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте