«Лейтенант погрожував нам арештом, якщо не вакцинуємося»: нацгвардієць із Рівненщини, який захворів на вірусну пневмонію

На фотографії мати нацгвардійця Олександра Бабійчук, яка розповіла історію сина
Джерело
Фото надала мати нацгвардійця

Рівнянка Олександра Бабійчук, яка зараз живе в Канаді, вважає, що її сина в українській Нацгвардії проти волі змусили щепитися від коронавірусної хвороби.

Олександра вважає, що після щеплення її син захворів, але його відправили на другу дозу вакцинації після якої в нього виявили вірусну пневмонію.

«Четверта влада» поспілкувалася з учасниками ситуації, щоб з’ясувати, що відбулося насправді.

Син Олександри, який не захотів розголошувати своє ім'я, проходить службу у Нацгвардії в Дніпрі, у військовій частині 3036.

Як розповідає мати, коли син проходив курс молодого бійця у Підгородньому (Дніпропетровська область), йому та іншим новоприбулим ввели першу дозу щеплення від коронавірусної хвороби китайською вакциною «Коронавак».

Зі слів самого хлопця, «лейтенант погрожував їм арештом, якщо вони не вакцинуються».

В Україні щеплювати китайською вакциною «Коронавак» розпочали 14 квітня 2021 року. Міністерство охорони здоров’я роз’яснювало, що «Коронавак» – це інактивована вакцина, яка містить у своєму складі неактивний, «вбитий» вірус. Організм реагує на нього та виробляє імунітет. 1 червня 2021 року ВООЗ схвалила вакцину «Коронавак» виробництва Sinovac Biotech для екстреного застосування.

– Хтось підняв питання, щоб щеплення не робити, а лейтенант на курсі молодого бійця дістав якусь книжку і прочитав, що відмова від вакцинації карається законом, що можуть посадити, – розповідає хлопець.

– Після першої вакцини пройшов тиждень, і я потрапив у шпиталь з температурою 38-39 градусів, яка трималася протягом тижня. Потім були проблеми з тиском, але не знаю, чи пов'язано це з вакциною. Мабуть, це через нерви.

Адвокат та член Комітетів Національної асоціації адвокатів України із захисту прав людини та сімейного права Дмитро Бузанов пояснює, що в Україні примусова чи обов’язкова вакцинація від коронавірусної хвороби за законами або постановами Кабміну чи наказами МОЗ не передбачена. Головний державний санітарний лікар з цього питання не видавав постанови.

– Висновок про те, що вакцинація для військовослужбовців на підставі наказу командира є обов’язковою, бо це передбачено Статутом внутрішньої служби Збройних сил, затвердженим законом, є хибним.

–  За статтею 243 цього статуту, усім військовослужбовцям проводяться запобіжні щеплення проти основних інфекційних хвороб. Щеплення можуть бути плановими або проводитися за епідемічними показаннями. Рішення про проведення обов’язкових профілактичних щеплень за епідемічними показаннями приймає головний санітарний лікар України, головні державні санітарні лікарі Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, – пояснює адвокат. 

Проте такого рішення головний державний санітарний лікар України станом на сьогодні не приймав.

– Вакцину сину ввели, коли був на курсі молодого бійця, там прийняв присягу і потім його перевели в інший батальйон тієї ж частини. Після вакцини син вже третій раз лежить в лікарні, – розповідає мати нацгвардійця.

Точної дати першої вакцини хлопець не пам'ятає. Каже, що це було «у травні або у червні». Другу дозу вакцини йому ввели орієнтовно 20 липня.

Олександра Бабійчук каже, що її син займався спортом і до цього не хворів, проблем з тиском у нього не було. Проте потім сказала, що у нього збільшена щитовидка та плоскостопість.

За словами нацгвардійця, «коли настав час робити другу дозу вакцину, була температура і сильний кашель. У медпункті дали парацетамол та відправили на вакцинацію».

За три дні після другої вакцинації чергова лікарка звернула увагу на те, що хлопець погано почувається. Вона скерувала його на рентген, де виявили запалення легень. Після цього хлопця поклали лікуватися у Дніпровську міську клінічну лікарню №6.

Наразі хлопець перебуває у санчастині військової частини. Він каже, що його «доліковують від пневмонії, возять по лікарях і колють антибіотики».

Чи можна захворіти через щеплення

Лікар-імунолог Андрій Олександрін розповідає, що наразі жодна з вакцин від коронавірусної хвороби повністю не пройшла етапи випробувань, бо «на це потрібні роки».

Однак Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує вакцини від коронавірусної хвороби для екстреного використання, тобто під час надзвичайних ситуацій, бо вважає, що користь переважає ризик.

Лікар-імунолог пояснює, що після щеплення бувають поствакційні реакції і бувають ускладнення.

З його слів, поствакційні реакції спостерігаються майже у 70% людей: це почервоніння та біль у місці введення препарату, підвищена температура, головний біль, млявість. Такі реакції нормальні. А от кожен випадок ускладнень має розглядатися, досліджуватися, щоб зрозуміти, чи пов'язаний він саме з вакциною, чи була неправильна тактика введення препарату.

– Але я не чув, щоб в Україні були ускладнення від «Коронаваку», – розповідає Андрій Олександрін.

Він каже, що за ускладненнями має стежити: про кожний випадок треба сповіщати Держлікслужбу, Екстрений центр МОЗ, Центр громадського здоров'я. Спеціалісти збираються та аналізують такі випадки.

Ми запитали Андрія Олександріна, чи потрібно відкласти вакцинацію, якщо людина має ознаки хвороби.

– Це обговорюється із сімейним лікарем. Якщо людина погано себе почуває, то цю процедуру слід перенести. Але треба розуміти, який стан у людини, з чим він пов'язаний. Тільки після цього можна приймати рішення.

Вакцинуватися «Коронаваком» протипоказано:

  • людям із гіперчутливістю до одного з компонентів препарату;
  • людям, у яких вже була алергія на цей препарат;
  • якщо раніше була серйозна алергічна реакція на вакцини (важкість дихання, набряк судин);
  • людям із серйозними захворюваннями нервової системи – поперечний мієліт, синдром Гієна-Барре та інші;
  • людям із важкими хронічними захворюваннями;
  • з температурою вище 38,5;
  • вагітним та жінкам, які годують грудьми.

МОЗ окремо зазначає, що незначні інфекції, застуда та температура до 38 градусів не є протипоказанням до вакцинації.

Після щеплення «Коронаваком» можуть бути такі реакції:

  • почервоніння, біль, набряк у місці ін'єкції;
  • лихоманка чи озноб;
  • головний біль;
  • біль у м’язах чи суглобах;
  • біль у животі, у горлі;
  • кашель чи нежить;
  • нудота чи блювота;
  • діарея;
  • втомлюваність, сонливість;
  • спазми м'язів;
  • набряки повік, почервоніння очей.

Що кажуть у Нацгвардії

Офіцер пресслужби Центрального територіального управління Нацгвардії Сергій Шенклян розповів нам, що за словами матері та її сина, жінка має намір забрати сина до Канади.

Офіцер пресслужби Центрального територіального управління Нацгвардії розповів подробиці конфлікту з матір'ю хлопця. Фото із сайту Інформатор

– Хлопець намагався уникати військової служби, але воєнкомат його відправив до нас. Мати проживає у Канаді і хоче його забрати до себе. Для цього треба оформляти документи, а поки він перебуває у Дніпрі, то він ніяким чином цього зробити не може.

– Вона хотіла забрати його, щоб він не служив в українському війську, але не встигла. Тому мати все це затіяла, щоб або комісувати сина по здоров’ю з армії, або щоб його перевели служити у Рівне, де він зможе оформити документи для виїзду за кордон, – вважає Сергій Шенклян.

Мати ці слова заперечує, каже, що еміграція у Канаду тут ні до чого. Документи вона подавала ще 2019 року. Вона каже, що одного разу запитала у командира, чи відпустять її сина, якщо буде дозвіл на еміграцію.

– Солдат сам казав, що служити не хотів, але діватись було нікуди, бо він би все одно не виїхав за кордон, поки не відслужить. Але він готовий відслужити, а потім їхати до матері. Наразі він не скаржиться, – каже пресофіцер Центрального територіального управління Нацгвардії.

Він додає, що скаржиться тільки мати хлопця, від нацгвардійця скарг не отримували і проблем із ним не мали.

– В нього нормальне здоров'я. У його медкарті жодних протипоказань до служби не було. Жодної проблеми немає, він не вмирає, ніхто його ні до чого не примушував. Примусової вакцинації у нас немає і не було.

– Вакцинують людей групами. Але це робиться не у військовій частині, бо вона не має таких повноважень, а в госпіталі Міністерства внутрішніх справ у Дніпрі. Наші медики питають, чи всі згодні, а потім садять у автобус і перевозять у ту лікарню. Перевіряють температуру та стан здоров'я. Але це роблять не наші медики, а фахівці лікарні, – каже Сергій Шенклян.

Ми вирішили уточнити у керівника Територіального медичного об'єднання МВС по Дніпропетровській області (госпіталь МВС) Дмитра Шаповалова, якою вакциною щепили нацгвардійця та коли саме робили щеплення.

Він повідомив, що у пацієнтів є змога вибрати вакцину самостійно. Але для з'ясування подробиць попросив надіслати запит.

Оновлення: 19 серпня 2021 року ми отримали відповідь на запит, у якому йдеться, що нацгвардійця вакцинували «Синоваком» і що перед щепленням у нього не було ознак хвороби:

– Солдат може не вакцинуватися, але в нього буде служба не така як у інших. Вакциновані нацгвардійці виходять у місто, спілкуються з громадянами, мають змогу купити каву, цигарки. А невакциновані знаходяться всередині частини і їм там скучно, тому нема потреби змушувати вакцинуватись, їм це самим вигідно, – каже Сергій Шенклян.

Проте адвокат Дмитро Бузанов каже, що немає такого обмеження у законодавстві, щоб невакциновані солдати не могли покинути військову частину. Усі обмеження, які стосуються коронавірусу, є у постанові Кабміну №1236.

На наше уточнення, які законодавчі акти забороняють невакцинованим солдатам виходити за межі частини, Сергій Шенклян сказав, що це рекомендація медиків і що він точно не знає, в усній чи письмовій вона була формі. Також пізніше уточнив, що наразі немає таких наказів та обмежень.

– У нас майже всі вакциновані. Раніше командири заохочували до вакцинації, але наразі це особиста відповідальність нацгвардійців, бо це добровільний захід. Усі в рівних умовах, нікому не забороняють виходити з військової частини, – додав офіцер пресслужби Центрального територіального управління Нацгвардії.

– За медичними документами, у хлопця було інфекційне запалення легень, те, що викликає коронавірус. Вважається, що він міг раніше підхопити коронавірусну інфекцію, а вакцина його захистила, – додає пресофіцер.

Він повідомив, що наразі медики військової частини звернулися до фахівців лікарні МВС, щоб провести хлопцю військово-лікарську комісію. Її проводять незалежні експерти з різних галузей медицини, а потім виносить вердикт. Її планують провести протягом двох тижнів.

Погрозу арештом за відмову від вакцинації Сергій Шенклян назвав спотворенням інформації:

– На курс молодого бійця двічі на рік приходить новий призов. Солдати проходять первинну військову підготовку. Обов'язково кожному призову роз’яснюють, куди вони потрапили та згідно з якими законами.

– Є частина про кримінальну відповідальність та арешт, але вона стосується саме самовільного покидання військової частини. Там же роз’яснюється про вакцинацію, але за неї арешта бути не може. Це прописано у Статуті ЗСУ.

Чи може командир частини змусити службовців вакцинуватись  

Адвокат Дмитро Бузанов каже, що, якщо командир частини видає наказ про примусову або обов’язкову вакцинацію, він порушує чинне законодавство, в тому числі і статтю 243 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, оскільки коронавірусна хвороба не є основною інфекційною хворобою і вакцинація від неї є добровільною.

Адвокат розповів, що вакцинація від коронавірусу є добровільною. Фото з фейсбук-сторінки Дмитра Бузанова

Щеплення можуть бути плановими і проводитися за епідемічними показаннями.

Планові щеплення всьому особовому складу військової частини проводяться відповідно до календаря щеплень, а щеплення за епідемічними показаннями, до яких належить щеплення від коронавірусної хвороби, – за наказом старшого командира (начальника) після наказу головного лікаря країни.

Від проведення щеплень військовослужбовці звільняються тільки за висновком лікаря. Згідно з календарем щеплень, дорослим роблять ревакцинацію проти дифтерії, правця.

– Погрози арештом в такому випадку є безпідставними, оскільки кримінальне покарання у виді арешту на гауптвахті Служби правопорядку та адміністративне стягнення у вигляді арешту з утриманням на гауптвахті накладаються за визначені Розділом XIX Кримінального кодексу кримінальні правопорушення (стаття 403 цього Кодексу) або визначені главою 13-Б Кодексу України про адміністративні правопорушення лише після розгляду справи судом (стаття 172 цього Кодексу), – пояснює Дмитро Бузанов.

Коли справу розглядає суд, військовослужбовець має повідомити, чому не виконав наказ і чому той був незаконний, додати рапорти про звернення із поясненнями причин невиконання наказу, скористатись правовою допомогою.

– Частіше за все погрожують призначенням військово-лікарської експертизи з подальшим висновком (постановою) військово-лікарські комісії (ВЛК) про непридатність до подальшого проходження військової служби. Що також не відповідає змісту основних завдань ВЛК, визначених пунктом 1.3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, – каже адвокат.

Як військові можуть відстояти свої права

Дмитро Бузанов наголошує, що, якщо військовослужбовець не зрозумів, чи наказ є добровільним, чи примусовим, він може уточнити це. Бажано робити це в письмовій формі, рапортом з посиланням на добровільність вакцинації від коронавірусної хвороби.

Якщо командири уточнюють, що вакцинація обов’язкова, необхідно повідомити письмово про невиконання наказу із посиланням на добровільність вакцинації, яка встановлена МОЗ України.

– Постанови ВЛК можуть бути оскаржені до Центральних ВЛК або до суду через те, що військового безпідставно направили та/або провели військово-лікарську експертизу, або через невідповідність висновків, – розповідає адвокат.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте