Суд зобов'язав поліцію розслідувати висловлювання заступника мера Рівного у фейсбуці щодо вакцинації

Лікар, учасник бойових дій, заступник мера Рівного Юрій Поліщук каже, що не змінював своє ставлення до вакцинації останні двадцять років
Джерело
Колаж «Четвертої влади»

У червні 2021 року заступник міського голови Рівного Юрій Поліщук написав на своїй фейсбук-сторінці, що всі освітяни, соціальні працівники та медики повинні бути вакциновані від коронавірусної інфекції до кінця літа. Інакше «будуть прийматися організаційні висновки».

Адвокат Олександр Гуміров вважає ці слова заступника мера дискримінацією людей, які не хочуть вакцинуватися. Тому він подав заяву у поліцію, а після відмови поскаржився слідчому судді. Суд зобов'язав поліцейських розпочати досудове розслідування стосовно ймовірного злочину.

Що сталося

17 червня заступник міського голови Рівного з питань медицини та соціального захисту Юрій Поліщук написав на своїй фейсбук-сторінці: 

– Проводив спільну нараду із Мариною Кузмічовою та керівниками профільних управлінь із питань взаємодії. Озвучив свою позицію – до кінця літа кожен освітянин, кожен соціальний працівник та кожен медик повинні бути вакциновані від коронавірусної хвороби.

– Жодних преференцій у вигляді премій, заохочень тощо тим, хто свідомо ігнорує вакцинацію. По посадовцям, які її саботують, будуть прийматись відповідні організаційні висновки. Це моя принципова позиція.

(Наприкінці літа начальник головного управління загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти та науки Юрій Кононенко повідомляв, що на 27 серпня були повністю вакциновані 29% освітян – ред.). 

Після публікації цього допису Юрій Поліщук розповідав журналістам UA:Рівне, що премії забирати у людей не збирається.

– Я чекав негативної реакції, але позицію свою міняти не буду. Я очікую, що до кінця літа всі вакцинуються. Я ні у кого забирати премії не збираюся, але, якщо будь-які заохочення будуть залежати від мене, то буду дивитися в тому числі й на позицію тих людей стосовно вакцинації. Антивакцинаторів я підтримувати не буду в жодному випадку – це питання безпеки людей, – розповів Юрій Поліщук.

Також додав, що премії лікарям видає не він, а головні лікарі. Заступник мера зазначив, що «саботувальниками» вакцинації вважатимуть тих, хто безпричинно відмовлятиметься від щеплення.

Очільник правозахисної організації «Справа принципу», юрист Олександр Гуміров подав заяву у поліцію через допис Юрія Поліщука. Гуміров послідовно виступає за те, що карантинні обмеження порушують права людини і називає їх «ковідосаботажем».

Однак поліція не стала займатися цією справою і не відкрила провадження.

Тоді Олександр Гуміров поскаржився слідчому судді Рівненського міського суду.

6-го жовтня чоловік повідомив на своїй фейсбук-сторінці, що суд розглянув його скаргу і зобов’язав поліцію провести розслідування та внести інформацію у Єдиний реєстр досудових розслідувань за частиною 2-ю статті 161 Кримінального кодексу – порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками.

Олександр Гуміров пояснює, що обов'язковими є лише ті щеплення, які внесені до Календаря щеплень. Вакцинація від коронавірусної хвороби до них не належить, тому вона є добровільною і вимагати від когось її робити – незаконно.

– Він не просто сказав що всі повинні бути вакциновані – він озвучив намір невакцинованих позбавляти премій, преференцій і звільняти (приймати оргвисновки). У цьому  злочин. А не в заклику вакцинуватися.

Пресслужба Рівненської міськради цитувала думку Юрія Поліщука щодо вакцинації у березні 2021, коли він сам вакцинувався від хвороби і закликав до цього інших:

– Дорослі, думаючі люди повинні дбати про своє здоров’я. Я вважаю, що рівняни мають бути захищені, а єдиний доведений наукою дієвий механізм профілактики будь-якого вірусного захворювання – це вакцинація.

Зараз він каже, що його позиція не змінилась.

– Моя позиція – мають бути вакциновані всі дорослі. І користуюсь я не власними судженнями, а думкою фахівців, насамперед українського імунолога Федора Лапія, – каже Юрій Поліщук.

– Я з повагою ставлюсь до того, що кожна людина має право на відстоювання своїх переконань в законний спосіб. Моя позиція щодо вакцинації незмінна вже більше двадцяти років, – каже заступник мера.

Чи можуть покарати заступника мера

Ми попросили адвоката та члена Комітету Національної асоціації адвокатів України із захисту прав людини Дмитра Бузанова пояснити, чи можуть притягнути Юрія Поліщука до відповідальності за його слова. Адвокат підтверджує, що такі дії мають ознаки кримінального правопорушення за частиною 2-ю статті 161 Кримінального кодексу.

– Службова особа під час роботи, тобто заступник мера під час наради, а не в приватній розмові, озвучує інформацію, яку його підлеглі можуть сприймати як погрозу на свою адресу – про те, що не вакцинованих позбавлять премій та інших заохочень. Хоч ці заохочення залежать від трудових досягнень, а не від щеплень.

Дмитро Бузанов пояснює, що самі по собі ці слова і є злочином, незалежно від того, що будуть когось справді позбавляти премій через невакцинованість, чи ні:

– Якщо слідство назбирає докази та оформить все у кримінальному провадженні, то цілком можливо, що справа може дійти до суду. Моя особиста думка з цього приводу, що потрібно повідомляти про такі випадки до правоохоронних органів, бо будь-яка форма дискримінації за будь-якими ознаками неприпустима в демократичному суспільстві.

А для посадовців, які дискримінують людей, має бути не лише правова, а й політична відповідальність, тобто вони мають йти з посади, вважає Дмитро Бузанов.

Також Дмитро Бузанов каже, що наразі висловлення Юрія Поліщука про обов'язкову вакцинацію не підкріплюється ніякими чинними нормативними документами.

– Наказ МОЗ №2153 про перелік професій, працівники яких мають бути обов'язково вакциновані, має набути чинності тільки 8-го листопада. Наразі ж він не має законодавчого підґрунтя, бо ще не діє і виданий у незаконний спосіб, тобто виконати його неможливо. Звільнені на його підставі будуть поновлені, – розповідає адвокат.

Адвокат роз'яснює, що виконати новий наказ неможливо, бо є наказ МОЗ про добровільну вакцинацію, і в Кодексі законів про працю немає такої підстави для відсторонення від роботи, а тим паче – для звільнення.

Читайте також: «Лейтенант погрожував нам арештом, якщо не вакцинуємося»: нацгвардієць із Рівненщини, який захворів на вірусну пневмонію

Восьмеро рівнян розповідають про свій досвід щеплення від коронавірусної інфекції

Кого і якими вакцинами від COVID-19 щеплюють на Рівненщині

Історія рівненського хірурга, який служив начальником медслужби 130-го розвідбатальйону


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте