Більшість невакцинованих медиків Рівненщини керівники не відсторонюють
Різні суди і адвокати по різному тлумачать законність чи незаконність відсторонення від роботи через відсутність щеплення від коронавірусної хвороби
За наказом Міністерства охорони здоров'я №2664, невакцинованих від коронавірусної хвороби медики мають відсторонити від роботи. Наказ діє з 31 січня.
Ми поцікавилися у керівників рівненських поліклінік та лікарень, чи планують вони виконувати цей наказ та скількох медиків можуть відсторонити.
За інформацією Рівненської облдержадміністрації, станом на 28 січня всього в області 32 тисячі 352 медичні працівники.
- Однією дозою щеплені 1 тисяча 853 особи (5,7%);
- Двома дозами – 22 тисячі 145 осіб (68,5%);
- Бустерною дозою – 1 тисяча 925 осіб.
- Не вакциновані від ковід – 8 тисяч 354 (25,8%)
Всього на Рівненщині відсторонено від роботи 226 медпрацівників, які не зробили щеплення, не мають довідки про одужання від коронавірусної хвороби або про тимчасовий протипоказ до щеплення.
Також ще 397 працівників можуть відсторонити згодом. Вони на лікарняному без щеплення чи мають тимчасовий протипоказ до вакцинації і не щеплені.
Кількість таких медпрацівників по кожному медзакладу Рівненської області можна переглянути в табличці.
Ці цифри, актуальні станом на третє лютого, нам надала начальниця управління розвитку медичної допомоги Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я Рівненської ОДА Олена Гандзюк.
Центр первинної медико-санітарної допомоги «Ювілейний»
Керівниця «Ювілейного» Вікторія Покоєвчук розповідає, що жодного працівника не відсторонили.
– Кількість хворих в рази більша, ніж було під час попередньої хвилі у жовтні та листопаді. І кількість хворих медиків теж в рази більша, – каже Вікторія Покоєвчук.
За їі інформацією, станом на 3 лютого, на лікарняному є 47 медпрацівників.
– Але думаю, що найскладніші часи ми вже пережили і з понеділка очікуємо повернення на робочі місця працівників, які вже перехворіли, – розповідає керівниця «Ювілейного».
Про незручності через те, що лікарі хворіють, нам розповів читач «Четвертої влади», який побажав залишитись анонімним. Читач розповів, що його сімейний лікар з «Ювілейного» зараз на лікарняному, проте й інший лікар, який спочатку підміняв першого, теж хворіє.
– В реєстратурі поліклініки сказали: щоб отримати направлення на тест, треба прийти в кабінет до чергового лікаря, – розповів читач.
Проте на фейсбук-сторінці поліклініки попереджають, що у лікарню не варто приходити через епідеміологічну ситуацію, а консультуватися з лікарями радять по телефону.
Центр первинної медико-санітарної допомоги «Північний»
Керівник «Північного» Андрій Пароля наразі на лікарняному. Каже, що в поліклініці ще нікого не відсторонили.
– Усі щеплені, крім однієї людини, яка на лікарняному. Ще одна людина має протипоказ, – розповідає Андрій Пароля.
Скільки загалом зараз хворіє медиків «Північного», керівник сказати не може, бо і сам хворіє.
Центр первинної медико-санітарної допомоги «Центральний»
Керівник «Центрального» Олег Шрам наразі хворіє на коронавірусну інфекцію.
– У нашому закладі відсторонених медиків немає. У нас всі медичні працівники щеплені. Йшлося про одну інтернку, яка має в березні прийти з вишу. Не знаємо, щеплена вона чи ні, – каже керівник «Центрального».
За словами Олега Шрама, зараз на лікарняному перебуває багато лікарів. Він зазначає, що штам Омікрон дуже заразний, але захворювання проходить легко, без ураження легень.
– Ми зараз маємо понад 2,5 тисячі виявлених хворих на добу в області. Раніше в найгірший час у нас було 1869 пацієнтів, – розповідає керівник «Центрального».
Центральна міська лікарня
Заступниця головного лікаря Центральної міської лікарні з організаційно-кадрової роботи Наталя Тарасюк повідомила, що з 1 лютого відсторонили 9 працівників. Лікарів серед них немає.
За її інформацією, наразі є працівники, які перебувають на лікарняному і не мають щеплення, але лікар їм має дати довідку про відтермінування.
Проте скільки саме лікарів хворіють зараз, Наталя Тарасюк уточнити не змогла.
Рівненська міська дитяча лікарня
Головлікар Рівненської міської дитячої лікарні Микола Надєйко повідомив, що в лікарні відсторонили двох працівників: лікаря-педіатра пункту невідкладної медичної допомоги та чергову медсестру інфекційного відділення.
– На лікарняному зараз – 46 працівників. Серед них є лікарі та медсестри. Це більше, ніж було при хвилі штаму Дельта, – каже Микола Надєйко.
Станом на 3 лютого, у лікарні було багато пацієнтів із гострими респіраторними та кишковими інфекціями, в тому числі і з коронавірусною хворобою.
– Оскільки значна кількість медпрацівників на лікарняному, інші медики працюють із перенавантаженням, – каже керівник Рівненської міської дитячої лікарні.
Крім того, як повідомляє Міська дитяча лікарня, з 1 лютого тимчасово призупинено роботу пункту невідкладної медичної допомоги, тому телефон (050) 327 43 13 буде недоступний.
Пункт невідкладної допомоги тимчасово не працює через те, що забагато працівників стаціонару та поліклінік зараз хворі на коронавірусну інфекцію.
Рівненська обласна лікарня
Ми намагались додзвонитись до керівника Рівненської обласної лікарні Віктора Ткача, проте оператор повідомив, що наразі він перебуває за кордоном.
Звернулись із питанням щодо невакцинованих працівників до його заступника Юрія Ординського, проте він сказав, що по телефону відповісти не зможе, і попросив прийти у лікарню (прийти в лікарню в час чергової хвилі захворюваності! – ред.), щоб отримати відповіді на питання.
Рівненська обласна дитяча лікарня
Головний лікар Рівненської обласної дитячої лікарні Віталій Бойко каже, що наразі невакциновані 28 працівників.
– Ми з ними поговорили, вони розуміють, що повинні принести довідку про протипокази на певний період часу, або зробити першу дозу вакцинації. Це державна політика і нічого не зробиш. Я думаю, що у нас відсторонених не буде, з усіма знайдемо порозуміння, – розповідає Віталій Бойко.
За словами Віталія Бойко, наразі хворіє більше медиків, ніж зазвичай.
– Зараз дуже багато звернень у лікарню. Тому що люди перелякані, вони розуміють, що ковід зараз є і в трьохмісячних, і в чотирьохмісячних, і в п’ятимісячних малюків. Тільки температура з'являється, всі спішать проконсультуватися з фахівцем, – каже керівник обласної дитячої лікарні.
У лікарні стараються перекривати ситуації, якщо одночасно хворіють декілька педіатрів. Віталій Бойко каже, що працівників мотивують преміями і таким чином справляються.
Рівненський обласний протипухлинний центр
Керівник обласного протипухлинного центру Григорій Максим’як розповідає, що невакцинованих працівників у закладі немає.
– Медиків зараз хворіє багато, у кожному відділенні по 3-4 людини. У нас високий рівень вакцинації, тому більш-менш легко виходить. Проте хвороба працівників дуже впливає на роботу медзакладу, – каже Максим'як.
Наразі ж у закладі ввели карантин: з 27 січня пацієнтів не можна відвідувати у стаціонарах і супроводжувати пацієнтів, які звертаються у планово-консультативне відділення.
Всі консультації пацієнти можуть отримати по телефону – з 9.00 до 15.00, (понеділок – п'ятниця) на номери кол-центру (0362) 63-45-82, 096-122-33-22, 067-560-18-76. Але в умовах карантину і надалі продовжують консультувати та планово лікувати пацієнтів.
Рівненська міська лікарня №2
Керівник Рівненської лікарні №2 Олександр Шегера каже, що у в лікарні тільки один невакцинований працівник.
– Ми його попередили, що він має або зробити вакцину, або принести довідку, що він перехворів, або буде відсторонений, – каже Олександр Шегера.
Керівник лікарні каже, що штам Омікрон більш заразний за попередні штами, але хвороба має легший перебіг. Кількість лікарів на лікарняному коментує словами «все терпимо, все як зазвичай».
Зі слів Олександра Шегери, потік пацієнтів у лікарні на первинці більший, ніж раніше. Проте відділення працюють у штатному режимі, незважаючи на лікарняні медиків.
Рівненський обласний діагностичний центр
Керівник Діагностичного центру Роман Шустик каже, що є 3 невакциновані працівники, проте зараз вони на лікарняному.
Але поки нікого від роботи не відстороняли.
– Ми провели роз'яснювальну роботу. Я думаю, що ці троє вакцинуються або вже вакцинувалися, бо були попереджені. Тут немає сюсюкання, є рішення, мусимо його виконувати, – розповідає Роман Шустик.
Станом на 1 лютого на лікарняному були 38 людей по всьому Діагностичному центру. Керівник медзакладу каже, що «це не є масово». На роботу лікарні це не сильно впливає.
– У нас взаємозаміняємість. Ми тестуємо своїх працівників на ковід раз на тиждень, – розповідає Роман Шустик.
Позиція адвокатів щодо виконання наказу МОЗ
В адвокатів є різні точки зору на відсторонення невакцинованих медиків та освітян від роботи.
Наприклад, адвокат та член Комітету Національної асоціації адвокатів України із захисту прав людини Дмитро Бузанов пояснює, що наказ про відсторонення медичних працівників незаконний.
– Виходячи із назви наказу МОЗ від № 2153 «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням» із змінами, цим наказом мав бути затверджений перелік професій, однак в ньому відсутні професії відповідно до Класифікатора професій. Тому застосування цього наказу неможливе, – пояснює адвокат.
За його словами, про цей недолік зазначали профспілки та Уповноважений Верховної Ради з прав людини. Крім того, з Уповноважений ВРУ з прав людини цей наказ не погоджував, отже, його прийняли з порушенням процедури.
– На сьогодні не існує встановленого законом порядку відсторонення від роботи працівників, обов’язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначена наказом МОЗ України, та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19. Тому що профілактичні щеплення проти COVID-19 не внесені до Календаря профілактичних щеплень в Україні, – каже Дмитро Бузанов.
Адвокат стверджує, що відсторонення відбувається лише на підставі пункту 41-6 Постанови Кабміну № 1236 із змінами, а цей акт не має сили закону. Тому відсторонення є незаконним, оскільки відповідно до статті 91 Конституції України закони приймає Верховна Рада України.
У листопаді адвокатка Ганна Лисенко у коментарі Радіо Свобода казала, що отримала з десяток звернень від держслужбовців і вчителів, які скаржилися, що роботодавець залякує їх відстороненням від роботи без збереження заробітної плати.
Формально це в межах закону, зауважує вона. Поки наказ МОЗ і урядова постанова не скасовані у судовому порядку, вони діють, отже, роботодавці зобов’язані їх виконувати. З іншого боку, є норми конституційного права.
– Якщо брати до уваги Конституцію і трудові права працівників, то справді йдеться про обмеження права на працю. Порушення є, але є прямі норми, які треба виконувати, – каже Ганна Лисенко.
Якщо правильно трактувати закон «Про захист від інфекційних хвороб», то там є пункт, в якому йдеться про те, що МОЗ може визначити перелік осіб, щеплення яких є обовֹ'язковим і щодо інших інфекційних хвороб, – пояснила адвокатка у розмові з Радіо Свобода.
За словами Ганни Лисенко, важливо дотримуватися процедури відсторонення від роботи:
- Спершу роботодавець має проінформувати працівника, попередити його;
- Дати строк на виконання, посприяти цьому;
- Якщо працівник у встановлений термін не надає документи про вакцинацію, відмовляється чи ухиляється від неї, то цей факт потрібно зафіксувати письмово. Згодом це може стати вагомим аргументом у суді.
Адвокатка та голова Комітету з трудового права Національної асоціації адвокатів України Вікторія Поліщук пояснювала Українському радіо, що стаття 46 Кодексу законів про працю прописана досить-таки неоднозначно.
– Там є три чіткі переліки, коли працівника мають відстороняти, і є ще один – в інших випадках, передбачених законодавством. Це означає, що ці випадки можуть встановлюватися іншими локальними нормативно-правовими актами. До таких локальних нормативно-правових актів можуть належати постанови, розпорядження, накази. У теперішній ситуації це наказ МОЗ №2153, який підпадає під категорію інших випадків, передбачених законодавством, – роз'яснює Вікторія Поліщук.
– Той факт, що зараз у судовому порядку оскаржується наказ чи інші нормативно-правові акти зі сторони будь-яких працівників, не означає, що цей нормативно-правовий акт вже визнано нечинним і що його не потрібно виконувати, – розповідає Вікторія Поліщук.
Чи можуть невакциновані медики поновитися на роботі
Дмитро Бузанов розповідає, що вже сформувалась судова практика за позовами працівників, яких відсторонювали на підставі згаданого наказу, зокрема вчителів. Деякі суди першої інстанції задовольняють такі позови, частина справ уже надійшла до апеляції.
– Можливість скасувати накази є і слід таку можливість використовувати. Поновлення на роботі відбувається у разі звільнення. В цьому випадку йдеться лише про скасування незаконного наказу та допуск до роботи, тобто до виконання посадових обов’язків, відновлення становища, яке існувало до видання такого наказу із нарахуванням та виплатою зарплати за час вимушеного прогулу, – роз'яснює адвокат.
Якщо ж керівництво відстороненого працівника не буде виконувати рішення суду в частині допуску до роботи або виплати нарахованої зарплати, необхідно звертатись із заявою до Нацполіції з метою встановлення та притягнення винних до відповідальності за частиною 1 статті 175 та частиною 1 або 2 статті 382 Кримінального кодексу України, за безпідставну невиплату зарплати та невиконання судового рішення.
Адвокат каже, що для керівників немає ніякої відповідальності за те, що вони не відсторонять працівників. Наразі такого порядку не існує.
Суди мають різні позиції щодо наказу про відсторонення
Деякі суди стають на бік позивачів, які вважають, що їх відсторонили незаконно.
Наприклад, є такий прецедент у судовій практиці щодо спорів стосовно невакцинованих людей:
До Іллічівського міського суду Одеської області звернулася керівниця гуртка образотворчого мистецтва Центру позашкільної освіти щодо незаконного відсторонення від роботи через відсутність у неї щеплення проти ковіду.
В обґрунтування позовних вимог жінка зазначила, що подала обґрунтовану заяву на ім'я директорки Центру з посиланнями на норми матеріального права про відмову від участі в медичних експериментах, тобто щеплення від COVID-19.
Аналогічну заяву вона надіслала на ім'я начальника відділу освіти. Суд зробив такі висновки:
Станом на цей момент головний санлікар ще не отримав повноважень ініціювати карантин, а у Кабінету Міністрів не було підстав встановлювати карантин.
Тому слід стверджувати, що в правовому полі чинного законодавства України карантин не введено.
Також суд визнав незаконним наказ МОЗ № 2153 від 04.10.2021 «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники, яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням».
Тому що цей наказ був запроваджений на період дії карантину, встановленого у незаконний спосіб Постановою Кабміну від 09.12.2020 №1236.
Крім того, суд дійшов висновку, що ліки від СОVID-19 є на стадії клінічного випробовування на пацієнтах з метою дослідження їх для оцінки на ефективність та безпечність. А згідно зі статтею 3 та 28 Конституції України, клінічні випробування на громадянах лікарських засобів без їх вільної згоди з застосуванням будь-яких засобів примусу є протизаконним.
Суд зазначив, що якщо працівник обґрунтовано відмовляється від щеплення, у посадовців державної санітарно-епідеміологічної служби немає підстав для подання, а у роботодавця – права на відсторонення працівника від роботи.
Суд задовольнив позов відстороненої від роботи жінки та вирішив поновити її на посаді та стягнути на її користь середній заробіток на час відсторонення від роботи – 18 тисяч 285 гривень.
Проте є й судді, які вважають, що працівники окремих професій мають робити щеплення від коронавірусу.
Раніше ми писали, що в Івано-Франківському міському суді розглядали справу за позовом виховательки садка №6 «Колобок».
Її відсторонили від роботи, бо вона не вакцинувалася від ковіду. Вона просила скасувати наказ про відсторонення, поновити на посаді та стягнути зарплату за час, що вона не була на роботі.
Проте суд позовні вимоги не задовольнив. Суддя послався на Закони України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення».
Там вказано, що «в Україні обов'язковими є профілактичні щеплення проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця та кору».
Водночас у першому законі йдеться, що працівники окремих професій, «діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов'язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб».
Якщо вони ухилятумуться або не робитимуть щеплення – їх можуть відсторонити.
Також зазначено, що перелік цих професій має встановлювати МОЗ, що воно й зробило від 4 жовтня 2021 року у своєму наказі. У тому списку є працівники закладів освіти.
Також аргументом було те, що у Мін’юсті зробили висновок, у якому визнали, що наказ МОЗ відповідає Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини.
Далі суддя звертався до рішень ЄСПЛ та Верховного суду і підсумував, що «втручання у вигляді обов’язковості певних щеплень ґрунтується на законі, має законну мету, є пропорційним для досягнення такої мети та є цілком необхідним у демократичному суспільстві».
Схоже рішення, але без посилань на ЄСПЛ, ухвалив і Якимівський районний суд Запорізької області. Стосувалося воно викладачки Якимівського професійного аграрного ліцею.
Суд не задовольнив її вимоги щодо скасування наказу про відсторонення, поновлення на посаді та повернення невиплаченої зарплати.
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» на donate.4vlada.com
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти