Має бути мережа по області, а не один пост: у Городку відстежуватимуть якість повітря, але цього не досить

Так виглядає пост моніторингу повітря у Городку
Джерело
Фото з фейсбук-сторінки Олександра Салійчука

Минулого тижня у Городку Рівненської області встановили пост моніторингу повітря. Цей пост потрібен, щоб відстежувати, наскільки забрудненим буде повітря, коли в селі запрацює деревообробний завод «Кроноспан».

Протягом року пост має обслуговувати компанія, до якої звернувся «Кроноспан», а потім  Городоцька громада зможе продовжити договір або укласти його з іншими спеціалістами.

Але виявляється є постанова Кабінету міністрів, яка зобов'язує обласну місцеву владу розробити проєкт цілої мережі моніторингових постів повітря. Грошей на це ні держава, ні обласна рада не виділили.

12-го жовтня виконавчий директор «Кроноспан Рівне» Павло Пильтяй розповів на своїй фейсбук-сторінці, що компанія «Кроноспан Рівне» встановила у селі Городок автоматичний пост моніторингу стану повітря.

З його слів, обладнання коштувало понад три мільйони гривень і компанія купила його за свої гроші.

Пост моніторингу стану повітря у Городку встановили 12-го жовтня. Фото рівненського нардепа Олександра Салійчука

– Відповідно до договору про спільну діяльність з Городоцькою ОТГ, обладнання до кінця цього року буде безоплатно передане у комунальну власність громади, – написав Павло Пильтяй.

Того ж дня сертифікат на нове обладнання Павло Пильтяй передав голові Городоцької сільської ради Сергію Поліщуку.

Сертифікат на передачу обладнання Городоцькій ОТГ. Фото з фейсбук-сторінки Городоцької сільської ради

Виконавчий директор «Кроноспан Рівне» зазначив, що дані вимірювань із посту вже надходять на сайти Городоцької ОТГ та Рівненського гідрометцентру. Переглянути результати вимірювання можна на сайті громади або за посиланням.

Обладнання вимірює лише ті показники, які «Кроноспан» визначив як важливі для своєї роботи, відповідно до звіту з оцінки впливу на довкілля. Більше про цей звіт ми писали у публікації.

Моніторинговий пост фіксує показники

  • формальдегіду;
  • діоксиду азоту та оксиду азоту;
  • оксиду вуглецю;
  • PM10 та PM2.5 (пилу);
  • метеорологічні параметри.

– Обслуговування обладнання в перший рік після його встановлення, за умовами договору, входить у вартість закупівлі. Пост замовляли у фірми «Екніс-Інжиніринг», вона його встановлювала і зараз обслуговує, – розповідає Павло Пильтяй.

За його словами, після закінчення гарантійного терміну громада може укласти договір на обслуговування з цією компанією, або іншою, яка має необхідні сертифікати та дозволи на проведення таких робіт.

Представники громадської організації «Екоклуб» відреагували на встановлення посту:

– Щоб скласти об'єктивне уявлення про стан повітря, Рівненська обласна державна адміністрація мала ще до липня розробити та подати в Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України Програму державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря в Рівненській області, однак її досі немає, – написали представники «Екоклубу».

Також у дописі зазначили, що «Кроноспан» ігнорує постанову Верховного Суду України, за якою має сплатити «Екоклубу» 29 тисяч 271 гривню судових витрат, які активісти витратили через позови компанії.

Павло Пильтяй каже, що ситуація з відшкодуванням грошей «Екоклубу» буде вирішена найближчим часом. Фото з його особистої сторінки у фейсбуці

Павло Пильтяй каже, що «Кроноспан» – «законослухняна компанія і всі рішення судів виконує»:

– Якщо маємо щось оплатити, без сумніву, оплатимо, не затягуючи. Ми з'ясували, що маємо сплатити їм кошти після їхнього повідомлення. Маємо в найближчі дні закрити це питання, – розповідає Пильтяй.

Ми попросили представницю «Екоклубу» Наталію Холодову розповісти про Програму державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря в Рівненській області, яку має розробити Рівненська ОДА.

Наталія Холодова каже, що постанова Кабміну зобов’язує розробляти мережу моніторингових постів повітря, але Рівненщина її не виконує. Фото з її фейсбук-сторінки

– Зараз усі області України розробляють такі програми, щоб сформувати мережу постів моніторингу стану якості повітря. Мережа постів потрібна для того, щоб мати адекватні дані. Один пост може не показувати всі результати або результати можуть викривлюватися через вітри, розташування обладнання та багато різних умов.

Наталія Холодова каже, що мережа потрібна для того, щоб бачити стан повітря у конкретному регіоні та Україні в цілому.

Розробляти мережу моніторингових постів зобов’язує постанова Кабміну №827 «Про деякі питання здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря».

– В рамках цієї програми кожна область розробляє план, де будуть встановлені пости моніторингу. Це залежить від щільності населення, розміщення забруднювачів повітря і від самих населених пунктів. Це великі стаціонарні пости, вони беруть до уваги метеопоказники і стан довкілля, – розповідає представниця «Екоклубу».

За словами представниці «Екоклубу», чернетка цієї програми надсилається у Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів, а воно далі її опрацьовує. Деякі області вже надіслали свої програми до міністерства, але які саме це області, вона точно не знає.

Начальник Департаменту екології Рівненської ОДА Володимир Захарчук розповів нам, що наразі програма – на останніх стадіях розробки. Основна ж проблема – що на розробку немає грошей і що методику розробки нещодавно змінили.

Володимир Захарчук каже, що не зрозуміло за чиї гроші слід купувати і обслуговувати моніторингові пости. Фото Суспільне Рівне 2019 року

– Термінів ніяких немає, міністерство висловлювало побажання, щоб до якогось там числа подали. Справа в тому, що вони нещодавно поміняли методику розробки цієї програми. Програма у нас практично на виході, але там деякі пункти треба внести у картографічні матеріали, – розповідає Володимир Захарчук.

Начальник департаменту екології говорить, що обласних депутатів просили виділити на розробку цієї програми 400 чи 500 тисяч гривень, бо хотіли замовити розробку у науковців. Але депутати за це не проголосували.

Він каже, що розробляли програму власними силами, попросили Університет водного господарства допомогти з картами.

– Масив інформації зібраний, щойно буде зворотній зв'язок з університету, ми доповнимо деякі матеріали та будемо подавати до міністерства на погодження, – пояснив директор обласного департаменту екології.

Володимир Захарчук додав, що ця програма моніторингу включатиме як старі пости, які перебувають на балансі Гідрометцентру, так і нові.

– Ми думали, що буде цільова державна програма для закупки нових постів. Щоб самостійно їх купляти, треба мати стандарти цих постів, технічні умови. На сьогоднішній день держава на це грошей не дає. Ми будемо виходити з наявного ресурсу. Ми можемо планувати, де можуть бути встановлені нові пости, але хто і як їх купуватиму, наразі невідомо, – пояснює керівник обласного департаменту екології.

Він каже, що обслуговування посту у Городку, з тими речовинами, які зараз запланували відслідковувати, коштуватиме приблизно 120-150 тисяч гривень на рік.

Читайте також: Як рівненський «Кроноспан» судиться зі своїми критиками і що з цього виходить

«Це лишні витрати»: голова Городка вагається чи слід утримувати пост моніторингу повітря від заводу «Кроноспан»

«За» та «проти» заводу «Кроноспан» у Городку під Рівним


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте