Майно, гроші, політика: що відомо про нового очільника Держгеокадастру Рівненщини

Із 7-го травня 2020 року Микола Шустов призначений на посаду начальника Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області
Джерело
Фейсбук-сторінка Миколи Шустова

Заробітна плата – менша на сто тридцять три тисячі на рік. А це майже по 11 тисяч гривень мінус щомісяця. Настільки менше новий керівник обласного Держгеокадастру Микола Шустов зароблятиме на новій посаді. Це якщо порівнювати із його попередньою роботою – головуванням у Олександрійській ОТГ, де він заробляв трохи більше півмільйона гривень в рік.

Якщо питання не у більшому заробітку, то чому проміняв ОТГ на Держгеокадастр? Чи виконав ті обіцянки, які давав мешканцям громади, коли балотувався? І що взагалі відомо про Миколу Шустова – читайте у матеріалі «Четвертої влади».

За посаду начальника Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області змагалося ще 20 людей. До фіналу конкурсу дійшло двоє – Шустов і начальник управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області Ростислав Корзун. Останнього вважають людиною попередника Шустова Романа Мигаля, який на початку січня цього року звільнився через корупційний скандал.

Шустов набрав 38 із 40 балів під час тестування. Після цього ще були ситуаційні завдання, співбесіди з комісією та головою Держгеокадастру.

За підсумками усіх випробувань Микола Шустов переміг.

24-го лютого, коли оприлюднили результати, Микола Шустов ще сумнівався, чи потрібна йому робота в Держгеокадастрі. Принаймні тоді він повідомив «UA: Рівне»:

– Я наголошую, що я тільки переміг у конкурсі. Ще попереду перевірка. Я остаточного рішення для себе ще не прийняв, чи приставати на цю посаду.

Та вже 6-го травня він складає повноваження голови Олександрійської ОТГ, а «Четвертій владі» каже, що розчарований у цій роботі.

Від митника – до головного «земельника» області

Освіта: Микола Шустов – юрист та магістр державного управління.

Вчився у Міжрегіональній Академії управління та Львівському регіональному інституті державного управління Національної академії державного управління при Президентові України.

Робота: 

1996-1997 – був спеціалістом першої категорії юридичного відділу та пресслужби регіонального відділення Фонду державного майна у Рівненській області. 

1997-2002 – був інспектором на Рівненській митниці.

2002 – почав працювати у Рівненській райдержадміністрації в управлінні праці та соціального захисту населення. Але пропрацював недовго. 

2002-2006 – розпочав «земельну кар’єру», ставши начальником юридичного відділу Рівненського обласного управління земельних ресурсів. Тут керував до 2006-го.

2006-2010 – заступник начальника Управління державної служби Головного управління державної служби України в Рівненській області. 

Працюючи в Головному управлінні держслужби, Шустов паралельно із державною роботою був помічником депутата Рівненської обласної ради від Блоку Юлії Тимошенко Валентина Кроки.

2011-2012 – начальник відділу роботи зі зверненнями громадян у Рівненській облдержадміністрації.

У 2012-му році був головою окружної виборчої комісії 152-го округу в Рівному. Ця комісія незаконно зареєструвала на вибори шість партій Народну екологічну партію, партію «Братство», партію «Руський блок», Ліберальну партію України, партію «Русь єдина» та партію «Народно-трудовий союз України», які подали документи пізніше передбаченого законом строку. Рішення комісії скасував суд.

2012-2015 – директор Рівненського обласного контактного центру. Простішими словами – керівник «гарячої лінії» Рівненської обласної державної адміністрації.

На той час головою ОДА був регіонал Василь Берташ.

Через вісім років потому Шустов розповідає в інтерв’ю сайту «Все», що із Берташем працювалося йому добре:

– Не знаю, яке в інших людей було до нього відношення, але мені особисто було з ним дуже комфортно працювати в напрямку реалізації громадянами своїх прав на звернення.

«Четвертій владі», вже на посаді начальника Головного управління Держгеокадастру області, Шустов каже:

– Я в обласній адміністрації, у тій будівлі – з 2002 року. Тоді був головою обласної адміністрації Сорока. Я працював і при Сороці, і при Червонію, при Матчуку, і при Берташу, і при Рибачку, і при Чугуннікову, і при Муляренку, по-моєму…

– Я державний службовець. Я ж не з партії у партію перебігаю. Якщо у мене є робота, так само, як і у вас. І якщо у вашій редакції змінюється керівник – це ж не означає, що ви перебігаєте від одної політичної сили в іншу. Це є державна структура, яка не стосується політичних партій.

2015 – переміг на виборах голови Заборольської сільської ради Рівненського району. Був самовисуванцем.

В цей час на своїй фейсбук-сторінці Шустов постить чимало фото спільних заходів із головою Рівненської райдержадміністрації Володимиром Пилипчуком і тодішнім нардепом від «Батьківщини» Юрієм Вознюком.

Від останнього отримав сертифікат на встановлення дитячого майданчика в Заборолі з нагоди 500-річчя села.

Скриншот зі сторінки у фейсбук Миколи Шустова

Вже за рік, на виборах у Верховну Раду у 2019 році Шустов відмовився підтримувати Вознюка як кандидата через його «близьке оточення»: тодішнього голову Рівненської райдержадміністрації Володимира Пилипчука та колишнього начальника відділу освіти Рівненської райдержадміністрації Олександра Набочука. Мовляв, вони створювали перешкоди для Олександрійської ОТГ та намагалися «відмивати кошти».

Колишня голова Олександрійської сільської ради Тетяна Михасюк у коментарі «Четвертій владі» сказала, що на останніх виборах до Верховної Ради Микола Шустов агітував за нардепа Романа Іванісова.

Травень 2018 – травень 2020 – Микола Шустов обраний і працює головою Олександрійської об'єднаної територіальної громади.

«Вірив, що буде манна з неба падать»

Микола Шустов каже, що розчарувався реформою децентралізації. Влітку 2019-го на представленні проєкту «Поліцейський офіцер громади» для дільничних в ОТГ

Про своє головування в Олександрійській ОТГ Шустов відгукується так: 

– Ми об’єднувалися, бо думали, що громада отримає гроші з державного бюджету, щоб вирішувати свої проблеми. В результаті грошей не дали, проблеми лишилися.

На запитання, що і скільки держава мала дати каже, «відповідно до статті 142, 143 Конституції України передбачено, що держава компенсує всі витрати, зокрема, на освіту».

Розповідає, що в минулому році Олександрійська ОТГ заробила сама на себе 23 мільйони гривень. 19 із них віддавали на школи та дитячі садочки, а держава ці гроші не компенсувала. Тому на решту потреб лишилося замало.

Директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства та один із творців реформи децентралізації в Україні Анатолій Ткачук каже, що в Конституції про це ні слова. А освіту в Україні фінансують, які і в більшості європейських країн, із державного і місцевого бюджетів.

– Держава зацікавлена у певних стандартах, а місцеві люди, які обирають місцеву владу, зацікавлені в тому, щоби діти були в нормальних умовах. Якщо товариш колишній голова вважає, що за освіту має відповідати винятково держава, тоді це повноваження має бути вилучене з місцевого самоврядування. А відтак – вилучені додаткові державні ресурси.

– Тому що сьогодні приблизно 60% податкових надходжень місцевого бюджету – це державний податок з доходів фізичних осіб. В Україні це 60% ставки – найвищий показник серед усіх країн Європи, що залишається місцевому самоврядуванню. Тому коли говорять про те, що держава щось там забрала – це може свідчити лише про недостатню обізнаність у системі місцевого самоврядування, її ідеології та філософії.

Микола Шустов розповідає, що на виборах в Олександрійську ОТГ передвиборчої програми з обіцянками в нього не було.

– Єдине, що я обіцяв, що буду робити потрібні для громади справи.  

Та директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук каже, «голова працював слабенько» і на сайті громади «нічого нема про економіку чи залучення інвесторів». 

Та Микола Шустов запевняє, що планів у нього було багато, але втілити вдалося мало що, бо манна з неба не падала.

– Грошей немає. А так пропіарили децентралізацію і ОТГ, що я, чесно кажучи, сам вірив, що буде манна з неба падать і що ми самі будем все робить для громади. Цього всього не сталося і, я впевнений, що й не буде, – розповідає Шустов.

Він вважає, що «ОТГ – це не товариство із обмеженою відповідальністю, яке має давати собі раду», заробляючи на себе самостійно.

Дійсно, каже Анатолій Ткачук, це не функція місцевого самоврядування. А от знайти можливості і брати на себе відповідальність – якраз серед основних обов’язків ОТГ.

– Територіальна громада не заробляє, а створює умови для того, щоб там розвивався бізнес, і бізнес має сплачувати податки, – каже Ткачук.

Шустов каже, збирався будувати на території ОТГ аквапарк, але інвестор з Німеччини «стомився чекати, поки владнаються усі бюрократичні процедури».

Хотів створити на території громади сімейні молочні ферми. Проте, з його слів, до такої ідеї ентузіазму не виявили.

А ще було у планах розмістити в полі сонячні батареї (віддавши інвесторам в оренду на 49 років 94 з половиною гектара землі), але місцеві мешканці запротестували і проєкт уже пів року висить без руху.

З радикалами за гроші

Як і в Заборолі, на голову Олександрійської ОТГ балотувався як самовисуванець. Але цього разу його ще й підтримувала «Радикальна партія Олега Ляшка».

«Четвертій владі» Шустов розповідає, що «радикали» обіцяли йому щороку із держбюджету залучати на розвиток Олександрійської ОТГ три мільйони гривень в обмін на те, що Шустов на вибори піде за підтримки Радикальної партії.

З його слів, в підсумку дали 700 тисяч на ремонт даху будинку культури в Олександрії. Шустов членом Радикальної партії не був і після цього не став.

У той же час Микола Шустов був членом іншої партії – «Єдина країна».

Шустов каже, що був заступником керівника цієї партії у Рівненській області. Проте не може пригадати, чи партія існувала на час, коли він висувався на голову ОТГ, і чи був він тоді ще її членом (обласний осередок партії, за даними Єдиного державного реєстру, припинив існування 19 лютого 2019 року – через 10 місяців після того, як Шустов став головою Олександрійської ОТГ – ред.).

Юрист проекту «Свої люди» Bihus.Info» Євген Воробйов каже, законодавчо Шустов нічого не порушив.

Бо згідно із виборчим законодавством, кандидат має право йти на вибори або самовисуванцем, або якщо його на вибори висуне партія.

Оскільки «Єдина країна» цього не зробила, Шустов вирішив піти на вибори самостійно. А що його підтримувала «Радикальна партія Ляшка» – це також не протизаконно. Аби лише агітації не було у «день тиші».

Зліва на право: голова фракції Радикальної партії Олега Ляшка у Рівненській облраді Оксана Лозова, Микола Шустов, тепер уже екс-нардеп від Рівненщини Андрій Лозовий, перший заступник голови облради, «радикал» Сергій Свисталюк та лідер Радикальної партії Олег Ляшко. «Приємна зустріч», – написав на своїй сторінці у фейсбук 27 квітня 2018 року Микола Шустов (через два дні в ОТГ відбулися вибори голови). Фото зі сторінки у фейсбук Миколи Шустова

Вже після виборів, коли стало ясно, що Радикальна партія, яка не пройшла до парламенту, допомагати громаді грошима не буде, Шустов почав з’являтися у компанії нардепів від Рівненщини від «Слуги народу»: Романа Іванісова та трьох Олександрів – Ковальчука, Салійчука, Аліксійчука.

Також Шустов вітав Романа Іванісова із днем народження та казав, що разом вони – сила. Називав Іванісова Слугою народу, а себе – Слугою громади.

Іванісов Шустова називав своїм добрим другом. Шустов брав участь у заході від нардепів «Слуги народу» на Рівненщині на підтримку відкриття ринку землі. 

Нардеп від «Слуги народу» Роман Іванісов та Микола Шустов на святкуванні дня Незалежності України в Олександрійській ОТГ в 2019 році. Фото зі сторінки на Фейсбук Миколи Шустова

Політолог Михайло Мозоль, до якого ми звернулися. щоб почути його думку про зміни у політичних спрямуваннях Миколи Шустова, відповів, що не вивчав детально його політичного шляху, «бо для нього це не така серйозна особистість».

– Знаю, що він такий… можна сказати до певної міри політичний пристосуванець. Кон’юктурно діяв, зазвичай, – каже Михайло Мозоль.

Ми попросили Миколу Шустова відреагувати на таку оцінку політолога.

– А звідки вони взагалі знають, які в мене політичні вподобання?

Шустов розповідає, що не висловлює свою позицію щодо сім’ї, релігії та політики. Бо вважає це «своїм особистим».

– Те, що я когось підтримував – ніде такого немає. Наприклад, Вознюк був народним депутатом, коли я прийшов. І, відповідно, Іванісов також приїжджав уже до нас, як уже був обраним народним депутатом.

Каже, не знає, чому Роман Іванісов на День Незалежності приїхав саме в Олександрійську ОТГ. Мовляв, він відкритий для всіх.

– Слово друг для мене взагалі дуже високе. Я взагалі не розкидаюся словами «друг», чи «друзі з дитинства». Так, ми знайомі, у нас нормальні стосунки, я не можу сказати, що зіпсовані.

Каже, хоч Юрія Вознюка на минулих виборах до Верховної Ради він і не підтримав, але ставиться до нього нормально, поважає його, як людину і претензій не має.

Партії «Єдина країна» допомагав, бо йому був цікавий цей проект. А радикали запропонували фінансову допомогу для ОТГ. Шустов каже, що не відмовляється від будь чиєї допомоги, якщо вона в інтересах територіальної громади.

Земля і житло

Новий начальник обласного Держгеокадастру Микола Шустов – рівнянин і живе у Рівному. Не у власному житлі, а в квартирі тещі Лариси Опольської.

На тещиних 48-ми квадратах разом із Миколою Шустовим мешкають його дружина Наталія і троє спільних дітей: 20-річний Олександр, 15-річна Вероніка та 6-річний Михайло.

Шустов каже, батьки дружини живуть разом із ними. Але в своїх електронних деклараціях він не вказує їх як членів сім'ї та не повідомляє про їхні статки.

– Бо це не мої родичі, – пояснює Микола Шустов. І каже, що спільного побуту його сім'я із батьками дружини не веде.

Юрист проекту «Свої люди» Bihus.Info Євген Воробйов підтверджує, що теща і тесть законодавчо не є родичами Шустова, якщо він не веде із ними спільне господарство і не має інших взаємних зобов'язань. Навіть якщо і живе разом із ними в одному помешканні.

В декларації Шустова є лише одне порушення, каже юрист:

– Він не зазначив власницю квартири, якою безоплатно користується і якою є його теща Лариса Опольська.

Хоч живуть у тещі, та прописана ж уся сім’я Миколи Шустова в іншій квартирі площею 66 метрів квадратних. Це житло також у Рівному і належить матері Шустова – Софії. Проте ні її, ні батька Василя у декларації Шустова також немає. Бо, за його словами, вони лише прописані, але там не живуть.

Із нерухомості Микола Шустов має дві земельні ділянки:

► 25 соток – в селі Олибів Дубенського району (він став її власником, коли працював в ОДА за головування Василя Берташа). Шустов каже, що отримав землю саме на Дубенщині, бо його батько Василь Шустов – родом з тих країв. До слова, батько також має дві земельні ділянки загальною площею 24 сотки у рідному селі Мирогощі Першій. Ще 25 соток є в Олибові на Дубенщині і в сестри Миколи Шустова Валентини.

► 12 соток – у селі Три Копці (Олександрійська ОТГ). Її у власність Шустов набув наприкінці листопада минулого року. Тоді він був головою Олександрійської ОТГ.

Також 12 соток має і його дружина Наталія. Ділянка розташована у селі Забороль. Реєстрація права власності на неї припадає на період, коли Микола Шустов був Заборольським сільським головою.

Шустов змінив автівку Volkswagen Passat 1998 року випуску, яку мав, коли був головою Заборольської сільської ради, на новішу – Skoda Octavia A5 2006 року.

Останню, вартістю 194 тисячі гривень, він купив у лізинг (оренда з викупом), коли був головою Олександрійської ОТГ.

Загалом же разом із відсотками до жовтня 2024 року Шустов має віддати за це авто 304 тисячі 745 гривень.

Гроші

У Заборольського сільського голови на другому році його головування (2016-й) було 3 тисячі доларів та 7 тисяч євро готівкою.

На момент звільнення з посади у 2018-му – 3 тисячі доларів, та 9 тисяч євро.

Коли Микола Шустов подавався на конкурс на посаду начальника управління Держгеокадастру, за 2019-й задекларував – 12 тисяч доларів та 9 тисяч євро готівкою.

У його дружини готівки немає. І зарплата невелика. На Рівненській митниці Державної фіскальної служби за 2019 рік вона заробила 7 тисяч 622 гривні. Та отримала допомогу для меншого сина Михайла, за яким доглядала у декретній відпустці, – 18 тисяч 920 гривень.

За 2019 рік, Микола Шустов на посаді голови Олександрійської територіальної громади заробив 513 тисяч 643 гривні.

А от скільки зароблятиме на посаді начальника обласного Держгеокадастру, каже, що не знає.

– У зв’язку із коронавірусом падає і державний бюджет, і наш.

До слова, його попередник Роман Мигаль за свій останній рік роботи перед звільненням отримав 380 тисяч 901 гривню. Це майже на 133 тисячі менше, ніж Шустов отримував як голова Олександрійської ОТГ.

Проте заробітні плати держслужбовців залежать не лише від ставки, а різноманітних чинників, у тому числі – від досвіду роботи на державній службі. У Миколи Шустова такого стажу – близько 20 років.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте