Мобілізованого рівнянина, який пішов у СЗЧ, знайшли мертвим у річці

Дружина переконана, що його вбили

Рівнянина Олександра Смика знайшли мертвим у річці неподалік військового полігону через два місяці після його зникнення. Його дружина Марина переконана: Олександра вбили
Джерело
Колаж «Четвертої влади» (Влада Мартинчука) з фото з сайту «Суспільне.Рівне» та фейсбук-сторінки

Тіло мобілізованого в січні 2025 року рівнянина Олександра Смика знайшли 9 березня в річці Горинь неподалік військового полігону. Майже через два місяці після його зникнення. Про це зникнення ми писали в матеріалі: «Я вже всі очі виплакала»: як продавець автозапчастин пішов у СЗЧ – і зник

На зв’язок із дружиною він припинив виходити через три дні свого перебування в навчальному центрі. На п’ятий день його зареєстрували як СЗЧ (того, хто самовільно залишив частину. – Ред.). Дружина Олександра Марина вважає, що його вбили. Поліція із січня веде розслідування – поки без явних результатів чи висновків.

Посадовці Оперативного командування «Захід» відповіли на наш запит відпискою. Зі слів адвокатки Оксани Казбулатової, що представляє інтереси дружини Марини, у військовій частині Олександра «все добре, ніхто нічого не бачив».

Нагадуємо історію Олександра Смика й розповідаємо її нові деталі.

В «самоволку» за чотири доби

Олександра Смика мобілізували на початку 2025 року. 10 січня його забрали з вулиці нібито представники Вараського центру комплектування. У суботу, 11 січня, він телефонував дружині Марині вже з навчального полігону. Сказав, що отримав речі й поселяється в намет.

У неділю Олександр був весь час на зв’язку. В обідню пору понеділка, 13 січня, ймовірно, спробував самовільно залишити навчання, але його перепинили на КПП і завернули назад. Приблизно з сьомої години вечора того дня припинив виходити на зв’язок, але до того встиг сказати, що у нього розряджається телефон.

Олександр зник. Лишилася тільки барсетка з телефоном, ключами, документами, гаманцем, ліками і без військового квитка, яку знайшли, зі слів дружинин, «десь у лісі».

– Це як? Людина в нормальній свідомості викине свою сумку й піде гуляти лісом? Там дуже багато якихось нестиковок, – міркує Марина.

Оскільки вранці 15 січня Олександр не з’явився на шикуванні, військова частина зареєструвала його як такого, що самовільно залишив розташування частини (СЗЧ).

Адвокат Віталій Дубчак, який спеціалізується на військовому праві, раніше пояснював: коли військова частина оформлює військовослужбовця як СЗЧ, вона «максимально може зняти із себе відповідальність за військовослужбовця».

Майже роздягнений, але ніби без ознак насильства

За інформацією, що відома Марині, тіло Олександра знайшли 9 березня 2025 року під вечір у річці Горинь в межах села Мала Любаша на вулиці Полігон. За іншим поліцейським повідомленням, каже Марина, тіло знайшли за межами села Річиці.

На тілі Олександра були лише білизна, термобілизна й камуфляжні штани. Будь-яких інших речей чи предметів при ньому також не було. Ознак насильницької смерті слідчо-оперативна група на тілі Олександра нібито не виявила, розповіла Марина.

За архівною інформацією погодного сайту «AccuWeather», в період зникнення Олександра, 13-15 січня, температура повітря коливалася від 0 до - 2 градусів вдень і від - 2 до - 4 градуси вночі

«Любий мій чоловіче, ми знайшли тебе сьогодні. Я до останнього не вірила, що тебе вже з нами немає. Сьогодні, коли я тебе побачила, для мене обірвався весь світ. Я любитиму тебе завжди так, як ти мене любив. Ми дуже за тобою сумуємо», – написала Марина 10 березня на своїй фейсбук-сторінці.

Поховали Олександра 13 березня в селі Козлин у закритій труні.

Марина вважає, що Олександра вбили. Однак детальніше про свої міркування говорити не хоче.

– Зараз ведуться розслідування навмисного вбивства. Поки нічого не можна розголошувати, – пояснила жінка.

Досудове розслідування триває

Через зникнення Олександра, за заявою Марини і «за фактом зникнення безвісти військовослужбовця», ще 21 січня 2025 року поліція відкрила кримінальне провадження – за частиною 1 статті 115 Кримінального кодексу (умисне вбивство).

Як повідомили нам з поліції, розслідування триває. Встановлюють усі обставини, «необхідні для прийняття кінцевого процесуального рішення».

Інтереси Марини у цій історії представляє рівненська адвокатка Оксана Казбулатова. Ще 14 лютого вона ознайомилася з матеріалами справи, так повідомили в поліції на наш запит.

Рівненська адвокатка Оксана Казбулатова. Фото з її фейсбук-сторінки

– Дійсно є кримінальне провадження… Має бути ще експертиза стосовно того, як помер Олександр Смик. Висновки експерта ще чекаємо. Далі будемо всі ці факти досліджувати, поєднувати, аналізувати, і тоді я буду ще робити адвокатські запити, – розповіла адвокатка.

Канцелярська відписка військових

Оксана Казбулатова сказала, що «є внутрішнє службове розслідування (тобто його результати. – Авт.), яке надала (поліції. – Авт.) військова частина. За тим розслідуванням, у них все добре, ніхто нічого не бачив».

Ми звернулися до речника Оперативного командування «Захід» Олега Домбровського з проханням розповісти, що відбувається відносно Олександрової загибелі у військовій частині, до якої він був приписаний. Запитали, чи було службове розслідування, коли і чим воно завершилося.

Речник ОК «Захід» Олег Домбровський. Скрин із сайту «Суспільне.Рівне»  

Олег Домбровський відмовився щось коментувати самостійно – порадив звернутися із письмовим запитом до оперативного командування. Звідти відповіли: службове розслідування щодо Олександра тривало з 11-го по 30 березня 2025 року, копію його матеріалів передали правоохоронцям, вони ж нібито і розкриють зміст розслідування після «завершення слідчих дій».

Ми також запитали, чи вживають належних заходів з безпеки військовослужбовців в контексті відкритого кримінального провадження про ймовірне умисне вбивство Олександра Смика.

«З метою забезпечення безпеки військовослужбовців командуванням військових частин… вживаються заходи внутрішньо-комунікаційного та організаційного характеру», – такою була відповідь.

Про які саме заходи йдеться, речник ОК «Захід» Олег Домбровський теж відмовився пояснити і знову порадив писати запит на роз’яснення, бо такий «притомний порядок».

Поліція не фіксувала порушень на полігонах

Ми запитали в Головному управлінні поліції в Рівненській області, чи фіксували випадки й відкривали провадження щодо протиправних дій, які відбувалися на навчальних полігонах Рівненської області відносно мобілізованих, та чим вони закінчувалися у період з 1 січня 2023 року по 1 лютого 2025 року.

«Слідчими підрозділами області стосовно вказаних фактів відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань не вносилися і досудове розслідування не проводилося», – відповіла пресслужба поліції.

Справа Олександра Смика не увійшла в цю статистику тому, що на момент відкриття кримінальної справи він вважався безвісти зниклим, а не таким, що зазнав якихось протиправних дій.

Дивіться також: «Я по бабах не хадок»: кримінальна історія Радивилівського начальника ТЦК та СП


«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші на FPV-дрони для бійців 71 окремої єгерської бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ, які збиратиме ініціатива «Рівненський дрон».

Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 50 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали Сили оборони і хочете підтримати рівненських журналістів-розслідувачів будь-якою сумою:

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоцівотсапі. Вдячні за ваші коментарі в соцмережах та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте